Вчити здійснювати усне спілкування з теми «Помешкання»
формувати мовні навички і мовленнєві вміння;
вчити працювати в команді
тренувати учнів правильно вживати лексичний матеріал;
практикувати учнів у вживанні граматичних структур There is/there are
підвищувати загальну культуру спілкування
розширювати філологічний кругозір
розвивати логічне мислення, здатність до здогадки
розвивати вміння переносу знань і навичок у нову ситуацію нa основі здійснення проблемно-пошукової діяльності
розвивати фонетичний та інтонаційний слух
виховувати любов до власної оселі
виховувати культуру інтелектуальної праці
виховувати самостійність і працьовитість,толерантність.
План-конспект відкритого уроку з
англійської мови у 4-А класі
на тему:
,, East or west home is best’’
вчитель
англійської мови
Бігун М. Р.
Тернопіль 2013
Тема: Не має кращого місця ніж вдома
Мета: вчити здійснювати усне спілкування з теми «Помешкання»
формувати мовні навички і мовленнєві вміння;
вчити працювати в команді
тренувати учнів правильно вживати лексичний матеріал;
практикувати учнів у вживанні граматичних структур There is/there are
підвищувати загальну культуру спілкування
розширювати філологічний кругозір
розвивати логічне мислення, здатність до здогадки
розвивати вміння переносу знань і навичок у нову ситуацію нa основі здійснення проблемно-пошукової діяльності
розвивати фонетичний та інтонаційний слух
виховувати любов до власної оселі
виховувати культуру інтелектуальної праці
виховувати самостійність і працьовитість,толерантність.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, екран, підручник, робочий зошит, flashcards, mind- map, сюжетні малюнки
Хід уроку
І. Початок уроку
1.1 Привітання й повідомлення теми та мети уроку.
Hello! Good morning!
How are you? How are you?
Hello! Good morning! Hello! Hello!
How are you? How are you?
I am fine. Thank you. (4 times)
Hello! Good morning! Hello! Hello!
How are you? How are you?
I am fine. Thank you. (4 times)
T: Hello, children. How are you today?
Ps: We are fine, thank you. How are you?
T: I’m fine, too. Thank you. Sit down, please.
1.2Уведення в іншомовну атмосферу
T: Look at the blackboard and read the proverb, please:
“There is no place like home”. How do you think what does it mean? What will we speak about? (слайд 2)
P: We’ll speak about our house.
1.3 Повідомлення теми і мети уроку (слайд 3)
T: So the topic of today’s lesson “East or West home is the best”
ІІ Основна частина
1. Робота з лексикою уроку
1) Finish the sentences (слайд 4)
T: Now look at the blackboard, read and finish the sentences
we cook in the…(kitchen)
2) Гра “Crosses and Nouts” (слайд 5)
T: Now guess what is it
CHAIR |
HALL |
WARDROBE |
KEY |
MIRROR |
CARPET |
HOUSE |
KITCHEN |
BED |
1. A place where we can live
2. A thing on which to sit at the table
3. A thing on which to sleep
4. A thing that we can see our faces in
5. A thing we can lock the door with
6. A thing where we keep our clothes
7. A room where we can cook
8. A thing which is usually on the floor
9. A room where we take off our coats and hats in
2. Перевірка домашнього завдання (слайд 6)
T: Now let’s check your hometask. You homework was to tell and to make a project of a house or flat where you live in. Show us your projects and speak please.
3. Розвиток навичок читання (слайд 7)
T: Now let’s practise reading. Open your books at page 48, ex. 1.
English homes.
Some English families live in flats, but lots of people have got their own houses. There are two floors in a traditional English house.
Two or three bedrooms and a bathroom are upstairs. The living-room, the dining-room, the kitchen and a hall are downstairs.
The living-room is usually a favourite in the house. There is always a sofa, some chairs and armchairs in it. There is often a carpet on the floor. It makes the room comfortable. The British people usually have a fireplace in the living- room. They sometimes call this room a sitting-room because they often spend evenings in armchairs near the fireplace. They read books, watch TV, listen to music or sit around and talk. People in Britain like their homes and often say,”There is no place like home” or “East or West, home is best.”
T: Answer the questions.
4. Фізкультхвилинка (слайд 8)
T: Well done, children. I see you know the vocabulary and you can use it in your speaking. But now we must have a rest. Let’s do and act.
Clap your hands (2). Listen to the music
And clap your hands.
Stamp your feet (2). Listen to the music
And stamp your feet.
Turn around (2). Listen to the music
And turn around.
Jump up high (2). Listen to the music
And jump up high.
Clap your hands.
Stamp your feet.
Now turn around.
And jump up high.
5. Практикування граматичної структури there is there are (слайд 9)
T: Давайте пригадаємо коли ми вживаємо структуру there is/ are
P: There is – в однині, з незлічувальними іменниками
There are – в множині
T: Now let’s do ex. 2, p. 22 (WB)
6. Гра «Дизайнери» (проектна робота) (слайд 10)
Діти розділяються на три команди (5-6 чол.) Кожній команді дається конверт із набором меблів (ілюстрації), клей, аркуш паперу А3. Завдання меблювати 1група кухню, 2-спальню, 3-жилу кімнату. На виконання 5-7хв. Коли час вичерпано кожен з групи каже 1-2 речення, описуючі кімнату, яку вони «меблювали»
T: Now I’ll give you papers and you have got some cards. Your task is to furniture bedroom, living-room and bathroom. The first group will present a bedroom and the second – a living-room, and the third group – a bathroom.
T: Well, done now let’s present your projects.
7. Розвиток навичок аудіювання (слайд11)
T: Now look and listen to the story.
T: Say Yes or No to the sentences. (слайд 12)
8. Робота в парах (слайд 13)
T: Now let’s work in pairs.Look at the picture ask and answer.
1. Where is the table?
2. How many chairs can you see?
3. Where is the fridge?
4. Where is the cooker?
5. How many lamps are there in the kitchen?
6. Is there a cupboard? Where?
7. Where is the plate with fruit?
8. Is there a small table in the kitchen?
9. Are there three chairs around the table?
10. Is there a fridge near the cupboard?
11. Is there a carpet on the floor?
12. Is there a cooker?
13. Where is the lamp?
9. Пісня “My home” (Magic English) (слайд 14)
Let’s sing a song “My home”
ІІІ. Заключна частина уроку
1. Підведення підсумків уроку
T: You worked well today. You worked a lot. You were speaking, reading, listening, writing. You have got such marks today…. .
2. Домашнє завдання (слайд 15)
T: Your homework for the next lesson is to read the text ex.1, p. 48 and to do ex.1, p.22 (WB)