Конспект уроку англійської мови в 2 класі за підручником О. Карпюк
Тема уроку: PROFESSIONS
Цілі уроку:
Практична: опрацювати нову лексику по темі «Професії», активізувати лексичний матеріал в усному мовленні, навчити учнів говорити про професії своїх рідних, розвивати навички читання і аудіювання.
Розвиваюча: розвивати фонематичний слух, увагу учнів при читанні і слуханні тексту, розвивати логічне мислення на прикладі бесіди про професії.
Виховна: виховувати любов до праці і повагу до людей різних професій.
Обладнання уроку: малюнки, картки зі словами, аудіо запис вправ.
Конспект уроку англійської мови в 2 класі за підручником О. Карп'юк
Тема уроку: PROFESSIONS
Цілі уроку:
Практична: опрацювати нову лексику по темі «Професії», активізувати лексичний матеріал в усному мовленні, навчити учнів говорити про професії своїх рідних, розвивати навички читання і аудіювання.
Розвиваюча: розвивати фонематичний слух, увагу учнів при читанні і слуханні тексту, розвивати логічне мислення на прикладі бесіди про професії.
Виховна: виховувати любов до праці і повагу до людей різних професій.
Обладнання уроку: малюнки, картки зі словами, аудіо запис вправ.
Схематичний план уроку
1. Початок уроку. Організація класу. -2хв
2. Фонетична зарядка. Розучування вірша. -5хв
3. Подача нових лексичних одиниць. -9хв
4. Навчання аудіювання -7хв
5. Навчання монологічного мовлення -7хв
6. Пауза для релаксації -Зхв
7. Навчання читання -8хв
8. Пояснення домашнього завдання -2хв
9. Підсумки уроку -2хв
ХІД УРОКУ
1. GREETING
Good morning, children! Гт glad to see you! How are you today? Is anybody absent? Are you ready for the lesson?
2. WARMING UP
At the lesson we'll continue speaking about the professions of our relatives. Do you remember different professions we learnt the previous lesson?
Look at the cards and name the professions:
(вчитель показує картку, учні називають професію англійською мовою)
Let’s listen to the rhyme about people of different professions and their work:
Teachers teach the children Businessmen and drivers,
And make them wise and bright. They work at different places.
Dotors treat the patients And sellers, cooks and waiters
Every day and night Serve us at shops and cafes.
(звучить запис вірша повністю, потім рядок за рядком учні повторюють,після хорового повторення учні читають вірш - вправа 4 ст. 39)
3. VOCABULARY PRESENTATION
We know many professions and it is interesting to know what these people do and where they work. Look at the pictures and listen to the record. Then repeat the words.
(вчитель показує картку з малюнками і звучить запис, спочатку учні прослуховують, слідкують за малюнками, потім повторюють нові слова за диктором)
Let’s read the new words. Exercise 1 page 40
(учні читають нові слова)
Good. Look at the card and pay attention to the preposition which is sed in each case.
at the office at the hospital at the caf? At the shop At school on the farm |
Very good of you. And now look at the card and tell me where the people work
Card 1 seller – shop waiter – caf? doctor – hospital A seller works at the shop businessman – office teacher – school farmer - farm |
(учні складають речення за зразком з новими словами)
And now let’s learn what people of different professions do?
Card 2 sell things продавати речі teach children вчити дітей help people допомагати людям A seller sells things build houses будувати будинки drive cars водити машини |
(учні повторюють вирази хором за вчителем, потім складають речення за зразком)
look at the pictures and answer my questlons
(Вчитель показує 2 малюнки із зображенням професії і місця роботи)
4. LISTENING COMPREHENSION
Let's listen to Sam's and Bill's dialogue. It's interesting to know about Sam's family. Then we'll answer the questions about Sam's family.
(учні слухають запис діалогу двічі, потім вчитель контролює розуміння прослуханого шляхом відповідей на запитання)
Read the questions Exercise 3 page 41 and answer them:
1. What is Sam's mother?
2. Where does she work?
3. What is his father?
4. Where does he work?
5. What is Sam's brother?
6. Where does he live?
5. SPEAKING COMPETENCE
It's very interesting to know about your fathers and mothers. Use card 3 and tell us about the members of your families.
(учні використовують зразок картки №3 і говорять про членів своїх родин)
Card 3 I have got a father. He is …. (років) He is a ……(професія) He works …..(місце) He ….. (що робить) I have got a mother. She is …..(років) She is a …..(професія) She works….(місце) She …(що робить) |
6. RELAXATION BREAK
Let s relax a little. Will you stand up? We'll do some exercises!
(учні підводяться з місць і виконують вправи, декламуючи вірш вголос)
Hands up, Stand up, hands up,
Hands down, hands on hips, Turn around.
Turn around Shake your hands,
Bend left, bend right. Stamp your feet,
Sit down. Clap your hands. Sit down.
7. READING
Now let's read about an English boy's family.
(учні читають текст по черзі вголос, потім іде перевірка розуміння прочитаного при перекладі на українську мову)
Nick's Family Nick is a little boy from Oxford. He is 6. He is a pupil. His family is big. His mother's name is Helen. She is 43. She is a teacher and works at school. His mother teaches children. His father's name is Bill. He is 44 and he is a businessman. He works at the office. He works with papers. His brother Sam is 22. He is a doctor and works at the hospital. Sam helps people. His family is fine. Nick loves his parents and brother Sam. |
8. EXPLANATION OF THE HOMETASK
Learn the new words - exercise 1 page 40. At home use Card 3 and the text about Nick s family and be ready to speak about the members of your families.
9. CONCLUSIONS
At the lesson we learnt new words and now we can speak about the professions of your relatives and the places of their work. You worked fine at the lesson and got marks...
(вчитель оцінює роботу учнів на уроці та висловлює свої побажання)