Урок біології . 7 клас
Тема: Різноманітність комах. Виявлення прикладів пристосувань до способу життя в комах.
Мета уроку: ознайомити учнів з найпоширенішими в Україні видами комах; навчити розпізнавати комах різних видів за їхнім зовнішнім виглядом; розглянути значення комах в екосистемах і житті людини; сформувати поняття про необхідність охорони членистоногих; формувати вміння і навички роботи з роздавальним матеріалом, підручником, таблицями, схемами; розвивати критичне мислення, творчі здібності учнів; виховувати ціннісні орієнтації на збереження природи.
Обладнання: підручник, таблиці, картки, колекції комах, презентація, конструктор уроку, малюнки комах.
Тип уроку: комбінований.
Міжпредметні зв’язки: література, географія, екологія
Хід уроку
І. Організація класу
Доброго дня, учні! Усміхниться один одному, адже лише за наявності хорошого настрою людина може досягти успіху і своєї мети.
ІІ. Актуалізація знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Розгадаємо загадки:
1.Спить, ховаючись за піч,
Але ледь-ледь настане ніч,
Заспіває враз мовчун.
Музиканта звуть (Цвіркун)
2. Не птах, а літає, з хоботом, а не слон.
Не хто не привчає, а на ніс сідає. (Муха)
3. Всюди їх влітку багато:
Діти крилатого тата.
Дірки прогризли в листочках,
Нищать плоди у садочках. (Гусінь)
4.Стрибає пружинка – зелена спинка.
З трави – на билинку, з гілки – на стежинку. (Коник)
5.Ось на лоб мені сідає.
Лясь! – і вже його немає,. (Комар)
Що об’єднує всіх цих тварин?
( Клас – Комахи, Тип – Членистоногі, Царство – Тварини)
Комахи – найчисельніші на нашій планеті живі істоти. Кількість видів комах майже 1,5 мільйона, що становить 70% усіх видів тварин, поширених на Землі. В Україні налічується близько 25 тисяч видів комах. Кожного року вчені відкривають та описують все нові види комах.
Сьогоднішній урок допоможе вам навчитися краще орієнтуватися у світі комах.
Образи комах в літературі:
Пригадайте такі знайомі слова: «Садок вишневий коло хати, хрущі над вишнями гудуть…»
А хто не пам’ятає казку К. Чуковського «Муха-Цокотуха»
В яких ще творах згадуються комахи?
(І.Крилов «Стрекоза и муравей»
В.Сухомлинський «Бджолина музика»
Г.Х.Андерсон «Метелик»
Едгар По «Золотий жук»
Ю. Ярмиш «Сонечко з червоними крилами»)
Поетична хвилинка:
Дж. Кітс; переклад В. Мисика:
Поезія землі не оніміє:
Коли зима в мовчання крижане
Поля заковує, цвіркун у хаті
Заводить пісню, що в теплі міцніє,
Нагадуючи всім, хто задрімне,
Спів коника в траві на сіножаті.
ІІІ. Систематизація та узагальнення знань
Дайте загальну характеристику класу Комахи, закінчив речення:
Які типи розвитку комах знаєте?
Які стадії розвитку мають комахи з повним перетворенням?
яйце – личинка – лялечка – доросла комаха ( імаго)
Які ряди комах до них належать?
-Метелики
-Двокрилі
-Жуки
-Перетинчастокрилі
Що ви знаєте про цих комах?
(Повідомлення учнів про комах з повним перетворенням)
Конструктор уроку: відео про комах з повним перетворенням
Які переваги та недоліки розвитку з повним перетворенням?
Фізкульхвилинка
Виконати тести: встанови відповідність типу кінцівок комах та представників:
1. Ходильні а). сарана
2. Стрибальні б). вовчок
3. Риючі в). богомол
4. Хапальні г). жук-плавунець
5. Плавальні д). паличник
Які стадії розвитку мають комахи з неповним перетворенням?
(яйце – личинка – доросла комаха ( імаго ))
Які ряди комах до них належать?
- Бабки
(Повідомлення учнів про комах з неповним перетворенням)
Які переваги та недоліки розвитку з неповним перетворенням
Конструктор уроку: відео про комах з неповним перетворенням.
Яку роль в природі та житті людини відіграють комахи?
Ґрунтоутворювачі (личинки мух, жуки-гнойовики)
Запилювачі (метелики, бджоли)
Шкідники (сарана, попелиця)
Переносники збудників захворювань ( блохи, мухи, москіти)
Одомашнені ( шовкопряд, бджола)
Чи знаєте ви, що комахам встановлюють пам’ятники? (розповідь учнів)
Комахи Червоної книги України
Вправа «Упізнай мене»
Учням необхідно впізнати тварину за описом:
1. З незапам’ятних часів нас порівнюють з весною, красою, вічністю. Ми були символом безсмертності, щастя, вірності, любові, а сьогодні деякі молодята випускають нас на весіллі замість голубів. Ми є джерелом поетичного натхнення і стали героями багатьох міфів та легенд. (Метелики.)
2. Мої ніжки прекрасно пристосовані до того, щоб видиратися і повзати по поверхні волосся. Моє дуже міцне тіло вільно витримує навантаження до 1 кг. Завдяки своєму гострому хоботку, яким я користуюся 2–3 рази за день, я щодня висмоктую зі шкіри голови по кілька міліграмів людської крові. (Воша.)
3. Автор книги «Як тварини служать людям» В. Краснопевцов пише: «Отрута цієї комахи цілюще впливає на загальний стан хворого, підвищує його тонус, поліпшує сон і апетит. Вона стимулює серцевий м’яз, знижує підвищений кров’яний тиск, збільшує прилив крові до осередку
захворювання і зменшує біль. Отруту цієї комахи використовують, щоб подолати наслідки радіоактивного випромінювання».
— Чи знаєте ви цю комаху? (Це бджола.)
4. А інша комаха, як відомо, знищує велику кількість шкідників, зокрема попелиць. Вона має багато народних назв: «корівка», «іваничка», «червона сорочечка». У давнину в уяві багатьох людей яскравий колір і кругла форма тіла були пов’язані з образом Сонця і тому існував культ цієї тварини.
— Що це за комаха? (Це сонечко.)
ІУ. Підсумки уроку
У. Домашнє завдання:
Опрацювати матеріал параграфів
Підготувати повідомлення про комах Червоної книги України