РОЗРОБКА УРОКУ
З ЕЛЕКТРОТЕХНІКИ
Урок №
Дата проведення Група
Тема розділу: Трансформатори
Тема уроку: Призначення, будова і принцип дії трансформатора
Мета уроку: - Сформувати в учнів знання про трансформатор як електромагнітний пристрій, що перетворює змінний струм; вивчити призначення, будову і принцип дії трансформатора.
- Розвивати уміння аналізувати і класифікувати пізнавальні об'єкти; сприяти розвитку монологічного і діалогічного мовлення, вміння логічно мислити, розвивати спостережливість, активність та самостійність учнів
- Виховувати уміння організувати навчальну діяльність учнів; дотримуватись правил роботи в колективі; продовжити виховання свідомого відношення до процесу навчання, інтересу до предмету «Електротехніка»
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, ігрова форми роботи
Методи навчання, прийоми: розповідь з елементами бесіди, проблемні питання, інтерактивні, самоосвітні методи, робота з опорним конспектом, робота з тестовим завданням
Основні терміни і поняття: трансформатор, підвищувальний трансформатор, знижувальний трансформатор, первинна обмотка, вторинна обмотка.
Міжпредметні зв’язки: фізика - «Магнітне поле», «Явище електромагнітної індукції», математика - пропорційність, формули; креслення, спецтехнологія - «Обладнання зварювального поста», виробниче навчання - «Обладнання зварювального поста»
Наочність: презентаційні слайди, опорні конспекти, картки для перевірки засвоєних знань, трансформатори різного призначення, модель трансформатора учбова, установка для пояснення явища електромагнітної індукції, магнітна дошка
Технічні засоби навчання: мультимедійна система, комп’ютер
Хід уроку
І. Організаційний момент
- перевірка наявності учнів;
- перевірка підготовленості учнів до занять;
- організація уваги.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Пригадаємо уроки виробничого навчання.
Яка напруга необхідна для виконання зварювальних робіт? (Uх.х.~70В)
А яка напруга в мережі змінного струму? (220В або 380В)
Сьогодні ми розглянемо тему, яка має дуже важливе значення для вас, як майбутніх електрозварників. І присвячена вона трансформатору!
Все на світі є для чогось:
Трансформатор теж такий.
У галактиці технічній –
економії прихильний
Вірний, відданий, палкий!
Він напругу й силу струму змінить враз
Збереже ще й енергію. Оце клас!
Задоволені клієнти,
економить споживач.
Бо потужність не міняє
Трансформатор наш силач.
Марку якості тримає,
Та усіх задовольняє!
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1 На магнітній дошці правильно розставити запропоновані картки (азбука електрики)
Результат:
Сила струму |
I |
А |
амперметр |
Напруга |
U |
В |
вольтметр |
Опір |
R |
Ом |
омметр |
Потужність |
P |
Вт |
ватметр |
2 Повторимо явище електромагнітної індукції, яке ви вивчали на фізиці. Воно нам буде потрібно для пояснення принципу роботи трансформатора
ІV. Вивчення нового матеріалу
П л а н
1 Учень 1. Розподіл електроенергії (див. схему)
Умовна схема високовольтної лінії передачі. Трансформатори змінюють напругу в декількох точках лінії. На схемі зображений тільки один з трьох проводів високовольтної лінії
Учень 2. Трансформатори широко використовуються для наступних цілей:
1. Для передачі і розподілу електричної енергії.
2. Для забезпечення потрібної схеми включення вентилів в перетворюючих пристроях і узгодження напруги на вході і виході перетворювача.
3. Для різних технологічних цілей: зварювання, живлення електротермічних установок і ін.
4. Для включення приладів електровимірювань з метою розширення меж вимірювання і забезпечення електробезпеки.
5. Для живлення різних кіл радіо - і телевізійної апаратури; пристроїв зв'язку, автоматики і телемеханіки, електропобутових приладів.
1. Яке призначення трансформаторів?
2. Чому при передачі електричної енергії використовують трансформатори?
2 БУДОВА ТРАНСФОРМАТОРА (Опорний конспект)
Демонстрація різних трансформаторів (зразки)
Демонстрація моделі трансформатора викладачем і пояснення матеріалу.
3 ПРИНЦИП ДІЇ ТРАНСФОРМАТОРА (Опорний конспект)
V. Закріплення нового матеріалу
Фронтальний тест-опитування «Вірю-не вірю» за допомогою мультимедійної системи
П и т а н н я:
1) Винахідником трансформатора є Яблочков Павло Миколайович. +
2) Простий електричний трансформатор складається: із замкнутого феромагнітного осердя і двох обмоток. +
3) Осердя трансформатора є цілісним литим. -
4) Трансформатор називають підвищувальний, якщо в первинній обмотці трансформатора 100 витків, у вторинній – 20. -
5) Знижувальний трансформатор — трансформатор, у якого первинною обмоткою є обмотка вищої напруги. +
6) Зварювальний трансформатор знижувальний. +
7) Якщо за допомогою трансформатора напруга збільшується, то сила струму теж збільшується –
Після виконання роботи учні обмінюються роботами и перевіряють правильність виконання роботи одногрупника за допомогою мультимедійної системи.
VІ. Підбиття підсумків уроку
- виставлення оцінок,
- нагадати головні моменти уроку.
Рефлексія
VІІ. Інформація, інструктаж домашнього завдання
Вивчити опорний конспект,
Створити свій кросворд по темі «Трансформатори»
додаток 1
ТРАНСФОРМАТОР
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
2 |
|
н |
5 |
6 |
|
|
п |
|
|
|
|
|
Я |
|
а |
з |
з |
|
|
е |
|
|
|
|
|
б |
3 |
п |
н |
м |
7 |
8 |
р |
|
|
|
|
1 |
л |
в |
р |
и |
і |
п |
о |
е |
|
|
|
10 |
п |
о |
т |
у |
ж |
н |
і |
с |
т |
ь |
|
|
|
е |
ч |
о |
г |
у |
н |
д |
е |
в |
|
|
|
|
р |
к |
р |
а |
в |
и |
в |
р |
о |
|
|
|
|
в |
о |
и |
|
а |
й |
и |
д |
р |
|
|
|
|
и |
в |
н |
|
л |
|
щ |
я |
ю |
|
|
|
|
н |
|
н |
|
ь |
|
у |
|
ю |
|
|
|
|
н |
|
а |
|
н |
|
є |
|
|
|
|
|
|
а |
|
|
|
и |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
й |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Опорний конспект додаток 2
Призначення, будова і принцип дії трансформатора
1 Призначення трансформатора
Трансформатор – пристрій, який застосовується для підвищення або зниження змінної напруги практично без зміни потужності.
Т р а н с ф о р м а т о р и використовують
для передачі і розподілу електричної енергії |
|
для різних технологічних цілей (зварювальні ) |
|
|
|
для живлення різних ланцюгів радіо- і теле-апаратури, електропобу-тових приладів |
2 Будова трансформатора
Якщо U2 < U1 - трансформатор знижувальний
U2 > U1 - трансформатор підвищувальний
3 Принцип дії трансформатора ґрунтується на явищі електромагнітної індукції
Електричний струм, проходячи по первинній обмотці трансформатора ( І1 ), створює в осерді змінний магнітний потік (Ф). Магнітний потік, пронизуючи витки вторинної обмотки, індукує в ній електрорушійну силу (Е2). Під дією цієї ЕРС по вторинної обмотки і через споживач протікатиме струм ( І2 ) іншої напруги.
І1 Ф Е2 І2
додаток 3 (правильні відповіді)
Прізвище _________________ група __________
Тестові самостійні завдання
Призначення, будова і принцип дії трансформатора
1 «Знайди пару»
За допомогою стрілок знайдіть відповідність між стовпчиками
1 |
Якщо підвищити напругу у декілька разів за допомогою трансформатора |
|
сила струму збільшиться в стільки ж раз |
2 |
Якщо знизити напругу у декілька разів за допомогою трансформатора |
|
трансформатор підвищувальний |
3 |
Якщо U2 > U1 |
|
має більше витків меншого перетину |
4 |
Якщо U2 < U1 |
|
сила струму зменшиться в стільки ж раз |
5 |
Обмотка вищої напруги |
|
обмотка, від якої відводиться енергія |
6 |
Обмотка низької напруги |
|
трансформатор знижувальний |
7 |
Первинна обмотка |
|
має менше витків більшого перетину |
8 |
Вторинна обмотка |
|
обмотка, до якої підводиться напруга |