Урок з географії "Італія. Місце країни у світі та регіоні" (10 клас)

Про матеріал
Розробка уроку навчит виявляти та характеризувати основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці, називати складники третинного, вторинного та первинного секторів економіки, складати комплексну економіко-географічну характеристику.
Перегляд файлу

Географія 10 клас

Тема уроку: Італія.

МЕТА:  Навчитися виявляти та характеризувати основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці, називати складники третинного, вторинного та первинного секторів економіки, складати комплексну економіко-географічну характеристику.

Розвивальна та виховна мета: розвивати вміння застосовувати здобуті знання на практиці, шукати інформацію, виховувати самостійність, брати відповідальність на себе.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручники, атласи, політична карта Європи

Опорні і базові поняття: ЕГП, природні ресурси, природний приріст, густота населення, урбанізація, постіндустріальна країна, ВВП, промисловість, сільське господарство, сфера послуг, транспорт, зовнішньоекономічні зв’язки.

Хід уроку.

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація досвіду й опорних знань учнів.

Ми продовжуємо з вами подорожувати Європою, але щоб отримати «безвіз» треба відповісти на запитання прикордонників.

Вправа «Безвіз» Учні вгадують країну і показують її на карті.

  1. Країна взірцевого порядку. Народ цієї країни вважають найпедантичнішою і найорганізованішою нацією. (ФРН)
  2. Країна – банкір. (Швейцарія)
  3. Про яку країну йдеться: вівсянка, пудинг, чай. (Велика Британія)
  4. У якій країні проводяться бої биків? (Іспанія)
  5. Назвіть батьківщину Олімпійських ігор та марафонського бігу. (Греція)
  6. Яка країна є батьківщиною танців краков’як, полонез та мазурка? (Польща)
  7. У якій країні тече річка Луара? (Франція)
  8. У якій країні найбільше вітряків? (Голландія, Нідерланди)
  9. У якій країні вирощують тюльпани? (Нідерланди)
  10. У якій країні найпопулярніший транспорт — велосипед? (Данія)

2. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Методичний прийом «Мозковий штурм»

«Безвіз» отримано і ми продовжуємо нашу подорож.

Яких лише визначень не має ця країна. Кажуть про її багатозначну історію, неперевершену красу природи, великі досягнення архітектури. А ще варто сказати про те, що ця країна з давніх-давен була основоположником моди. Самодостатня, не здатна переймати що-небудь з чужого життя, ця країна завжди жила по-своєму і викликала захоплення.

Якщо вас попросять коротко розповісти про неї, ви, напевно, відмовитесь, тому що неможливо коротко згадати  про La Scala і Колізей, Сан-Марко і твори Мікеланджело, а ще не забути про Ferrary, Juventus, і звичайно  Dolce&Gabbana.

Історія цієї країни прекрасна тим, що вона ніколи не стане історією. Здається, що тут сам час проступає крізь покоління, і від цього відчуття нікуди не подітися.

Про яку країну йде мова? Хто здогадався?

 

Запис теми уроку «Італія». Оголошується мета уроку.

 

Тепер, коли ви знаєте, над чим ми будемо пра­цювати на уроці, поміркуйте і скажіть:

  •          Чи хочете ви взяти участь в нашому уроці?
  •          Навіщо вам це потрібно?

 

Очікувані результати:

Після цього уроку ви будете:

  • володіти системою знань про природно-ресурсний потенціал Італії;
  • мати уявлення про міжнародну спеціалізацію регіону.

Проведений урок дозволить вам:

● удосконалити навички й уміння самостійної роботи з джерелами географічної інформації;

● показати вміння презентувати результати своєї самостійної роботи;

● розвивати навички роботи в групах; формувати пізнавальну компетентність учнів;

● розширити науковий кругозір учасників процесу;

● стимулювати пізнавальну активність учнів.

У процесі уроку будемо виховувати:

● відповідальність за кінцевий результат роботи групи;

● почуття колективізму і взаємодопомоги;

● культура спілкування під час роботи в гурті;

● уміння представити себе, викликати інтерес у слухачів;

● уміння оцінити свій вклад у хід уроку і вклад своїх товаришів.

 

3. Вивчення нової теми

Завдання: Уявіть, що ви отримали завдання скласти короткий огляд про певні стороні життя Італії.

Яким чином ви почали б вивчати країну?

Відповідь: за «Планом  характеристики  країни»:

  • Візитна картка
  • ЕГП
  • Природно-ресурсний потенціал
  • Населення. Найбільші міста.
  • Господарство
  • Загальна характеристика
  • Первинний сектор
  • Вторинний сектор
  • Третинний сектор
  • Просторова організація господарства
  • Міжнародні зв’язки

 

Робота в групах. Учні класу об’єднуються в групи.

1-група «Журналісти»

2- група «Географи»

3-група «Економісти»

Використовуючи текст підручника, атлас, додаткові джерела інформації узагальнюють інформацію і представляють класу.

Прийом «Навчаючи, вчуся»

Перед початком демонстрації своєї роботи нага­дую правила голосування й оцінювання презента­цій груп: у кожного з присутніх є «бюлетень», яким ми скористаємося у кінці уроку. Представники груп, які готували дану презентацію, не мають права голосу за свою роботу.

Умови поставлено. Час відправитися в подо­рож.

Учитель. Слово надається першій групі, яка презен­тує нам загальні відомості про Італію.

Будь ласка, вам слово.

1 група – журналісти.

Використовуючи презентацію розповідають загальні відомості про Італію.

Офіційна назва: Італійська Республіка.

Загальна площа : 301 308 км².

Столиця: Рим
Політичний устрій: демократична республіка, виборний двопалатний Парламент складається з Палати Депутатів (630 членів) і Сенату Республіки (315 членів). Законодавча функція належить обом Палатам. Крім того, вони контролюють політику і діяльність виконавчої влади. Парламент на спільному засіданні обирає Президента Республіки терміном на 7 років.

Адміністративний поділ: Італія поділяється на 20 областей: Валле дАоста, Ломбардія, Трентіно-Альто Адідже, Фріулі-Венеція Джулія, П'ємонт, Лігурія, Венето, Тоскана, Умбрія, Емілія Романія, Марке, Абруццо, Лаціо, Молізе, Базіліката, Кампанія, Калабрія, Апулія, Сардинія і Сицилія.

Населення: Чисельність населення становить близько 60088 тис. осіб. На території Італії проживають італійці, німці (в області Трентіно-Альто Адідже мешкає німецька община), французи (в області Валле-д`Аоста), словенці (в області Фріулі-Венеція-Джулія).

Мова: Офіційною мовою країни є італійська. Англійську і французьку розуміють майже скрізь у готелях, ресторанах, у туристичних бюро. Німецьку — у першу чергу в курортних зонах на півночі. Досить значні мовні меншини розмовляють фріуланською, ладинською, сардською та німецькою мовами. Крім того, є компактні осередки поширення таких мов, як франко-провансальська, грецька, албанська й каталанська.

Релігія: Більшість віруючих належать до католицької церкви.
Валюта: офіційною валютою Італії є євро.

2 група – географи.

Дають характеристику ЕГП Італії, оцінюють природно-ресурсний потенціал країни, розповідають про  населення.

Італія — одна із семи головних високорозвинених країн світу. На політичній карті Європи вона займає вигідне географічне та геополітичне положення. Італія складається з трьох частин: материкової (понад ЗО % території країни), півострівної (50 %) та острівної (понад 17 %).

Середземноморське розміщення Італії і протяжний морський кордон (3/4 загальної довжини кордонів) досить позитивно впливають на її ЕГП. Сухопутні кордони на півночі Італії розмежовують її територію з Францією, Швейцарією, Австрією та Словенією. Через територію Італії проходять важливі сухопутні. Шляхи від морського узбережжя до країн центральної частини Західної Європи. Усередині країни є дві держави-анклави: Ватикан і Сан-Марино.

Природні умови Італії різноманітні. 80 % площі складають молоді сейсмічно активні гори Альпи та Апенніни. Найбільша рівнина - Паданська низовина на півночі Італії. Тут клімат помірний континентальний, а на півострові і островах субтропічний середземноморський. У горах клімат змінюється з висотою. Італійські річки короткі, беруть початок у горах і стікають прямо в море. Ліси вкривають 1/5 площі країни. Хвойні ліси поширені в Альпах. Італія небагата на корисні копалини. Виняток складають будівельні матеріали - мармур, граніт, травертин. Італія багата на рекреаційні ресурси.

Населення розміщене нерівномірно. Найбільшою мірою заселена Паданська рівнина та західне узбережжя. Перший тип відтворення, від’ємний природний приріст, «старіння нації», активні внутрішні і зовнішні міграції. Однонаціональна країна (близько 94% італійці). Урбанізація - близько 70%. Найбільші міста Рим, Мілан, Неаполь, Турин.

3 група – економісти.

Дають характеристику господарства, описують зовнішньоекономічні зв’язки.

Італія високорозвинена постіндустріальна країна. Контрасти між розвиненою північчю і відсталим півднем. Найбільші промислові центри знаходяться на півночі.

Головною галуззю промисловості є машинобудування. Автомобілебудування (концерн ФІАТ), виробництво офісного обладнання (калькулятори, друкарські машини та ін.), сільськогосподарських машин (трактори), ткацьких верстатів, швейних машин, електронагрівального обладнання. Друге місце посідає текстильна і швейна промисловість. Широко розвинене виробництво взуття. Хімічна промисловість, включаючи нафтохімію і виробництво синтетичних волокон, дає близько 1/7 загального обсягу продукції обробної промисловості.

Енергетика країни базується на імпортній нафті, коксі і вугіллі, власному природному газі і гідроресурсах. Понад 3/4 електроенергії виробляється на ТЕС, що працюють здебільшого на мазуті. Відносно велика частка ГЕС, що побудовані на альпійських річках. У центральній Італії працюють геотермічні електростанції. Атомні електростанції виведені з експлуатації.

Чорна і кольорова металургія працюють на імпортній сировині, підприємства розміщені поблизу портів.

Харчова промисловість спеціалізується на випуску макаронних виробів, виноградних вин, маслинової олії, сиру, цукру.

У сільському господарстві Італії зайнято близько 14% економічно активного населення. У ЄС Італія спеціалізується на вирощуванні та експорті овочів, фруктів, вина. Традиційне виноградарство. Тваринництво відіграє другорядну роль.

Основним видом транспорту Італії є морський (90% вантажообігу). У внутрішніх перевезеннях вантажів і пасажирів головну роль відіграє автомобільний транспорт, на другому - залізничний.

У міжнародному географічному поділі праці «обличчя» Італії визначається продукцією машинобудування, текстильної, швейної промисловості, субтропічного землеробства (фрукти, вина, цитрусові).

Важливою галуззю господарства Італії є туризм.

ІV. Контрольно-оцінювальний етап

 Учитель. Я вважаю, що сьогодні ми досягай своєї мети. Залишилося лише з’ясувати, якою мірою кожен з вас засвоїв новий матеріал.

Методичний прийом «Закінчити речення»

Розшифруйте подані цифри:

62 млн. чол. – ……..кількість населення

4 місце -…..в Європі за ВВП та золотовалютними запасами

-3 ‰ – …..природний приріст

202 чол/км2- …густота населення

69% - …проживають у містах (рівень урбанізації)

82 роки  - тривалість життя

92% - населення італійці,… одно національна країна

80% - площі займають… молоди сейсмічні гори Альпи та Апеніни

60% - зовнішньоторгівельного обігу Італії … країни ЄС

2 - місце у світі за виробництвом… шкіряного взуття та готового одягу.

2- місце в Європі… за виробництвом сталі.

Хвилинка ЗНО Опрацювання завдань ЗНО з теми «Італія»

Ви вже досить дорослі люди і можете об’єк­тивно оцінити свій внесок у загальну роботу на уроці. Поставте собі оцінку за роботу на уроці в друге поле. У третє поле постав­те оцінку однокласнику/-ці з вашої групи. Останне поле заповню я.

П.І.Б учня

Самооцінка

Оцінка члену групи

Оцінка вчителя

1 Іваненко

9

 

9

2 Петренко

 

7

 

3 Сидоренко

 

8

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

V. Підсумок уроку. Рефлексія

Прийом «П’ять речень».

Для мене Італія це …

VІ. Домашнє завдання: опрацювати параграф підручника. Оформити контурну карту Італія.

docx
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
21 січня 2025
Переглядів
315
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку