Ознайомити з історією виникнення і розвитку Києва, розширити уявлення про історичне минуле; удосконалювати читацькі навички; розвивати пізнавальні інтереси учнів розвивати зв*язне мовлення; виховувати інтерес до історії рідного краю, бажання її вивчати.
Тема. З історії міста Києва Н. Забіла « Старовинне місто».
Мета. Ознайомити з історією виникнення і розвитку Києва, розширити уявлення про історичне минуле; удосконалювати читацькі навички; розвивати пізнавальні інтереси учнів розвивати зв*язне мовлення; виховувати інтерес до історії рідного краю, бажання її вивчати.
Хід уроку
На екрані:
План
1. Київ –мати міст руських;
2. Легенди про заснування міста;
3. Знахідки старовинні;
4. Історія Хрещатика;
5. Як жили люди у стародавні часи;
6. Вороги киян – степові кочівники;
7. Роль князів у розбудові міста;
8. Назви зминулого у сучасному Києві;
1. Повідомлення теми і мети уроку
На дошці : вірш Р. Купчинського « Серце України»
... серце України
і найстарше місто в світі.
Хоч пройшов усякі зміни,
Гарний і взимі, і вліті.
Там церкви золотобанні,
А в них дзвони сріблом куті,
Як задзвенять на світанні ,
То на всю Вкраїну чути. ( Р. Купчинський)
2. Довідкове бюро
(читання синонімів)
3. Перевірка домашнього завдання ( прес – конференція)
Журналіст: - Як засноване місто Київ?
Відповідь: Легенда про Київ
Журналіст: - Які були найвизначніші князі? Чим вони прославилися?
Відповідь:
Журналіст: - Яким Київ є сьогодні?
Відповідь:
4. Розповідь – доповнення вчителя про що будуть вивчати на уроці.
- Перегляньте мовчки план на дошці. І в підручнику відмітьте олівцем місця, які відповідають кожному пункту плану.
5. Виразне читання 1-ї частини
-Чому Київ називають « Мати міст руських»?
- Хто був засновником Києва?
6. Підхоплююче читання 2-ї частини
- Що колись було на місці, де зараз знаходиться місто?
- Як потрапили сюди троє братів?
- Які дані доводять, що на місці Києва жили люди ще до Кия, Щека і Хорива?
7. Словникова робота ( З*єднати стрілками)
На дошці :
УЗВІЗ |
1.Частина моря чи річки, зручна для стояння судон;
ГАВАНЬ 2. Вулиця, дорога, що мають крутий підйом;
3. Головна чи велика церква міста;
4. Зовсім, остаточно, без залишку.
СОБОР |
УЩЕНТ |
8. Мовчазне читання і підготовка до переказування
9. Підготовка до вибіркового читання
- Де знаходиться головна частина міста?
- Як спускалися люди з цієї гори?
(фонікулер – демонстрація)
10. Читання 5-ї частини за лідером
Переказування від 1-ї особи – «Я» (підготовка 30 сек. до переказу)
11. Читання скоромовкою напівголосно.
Діти ставлять запитання один одному
12. Конкурс на найкраще читання 6-ї частини
Читає декілька учнів
13. Переглянути очима до кінця 7-му частину, де з*являться нові слова
СОБОР УЩЕНТ
14. Гра «Хто читає швидше?»
- Скільки вулиць згадується у тексті? (4)А річок? (3)
- Знайдіть і прочитайте абзаци, у яких є речення: «Багато чого можна дізнатися з розкопок», «Це головна вулиця нашого міста», «Чий град?», «Вони теж жили на Подолі».
15. Підсумок уроку
Демонстрація окремих ілюстрацій по Києву
16. Домашнє завдання
Описати своє місто, яке б ви побудували.