Тема. Галицько-Волинська держава за часів правління Данила Галицького
Мета:
- визначити особливості розвитку Галицько – Волинської держави за часів правління Данила Галицького, створити в уяві учнів образ цього непересічного керівника держави;
- розвивати в учнів уміння аналізувати історичні факти, визначати місце особистості в історичному процесі;
- виховувати в учнів національно - патріотичні почуття.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Орг. момент
Привітання.
Я бажаю вам успіхів сьогодні на уроці і хочу, щоб девізом вашою роботи були слова:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
ІІ. Акт. знань учнів
Для того, щоб згадати з історичними подіями якої держави ми ознайомились на попередніх уроках, я пропоную вам розгадати «Головоломку»:
НУГА-НУ+ЛИ+МІЦЬ-МІ+КА
ДИВО-ДИ+ЛИНОК-ОК+НСЬ+КАНО-НО
ДОДЕР+ЛАЖА-ЛА+КАВА-КА
А зараз пригадаємо деякі історичні факти стосовно Галицько-Волинської держави.
Метод “ Незакінчене речення”
1.У якій частині Європи була розташована Галицько- Волинська держава? - Східній
2. Галицьке й Волинське князівство об’єднав в одну державу князь… Роман Мстиславович
3.Ця подія відбулася в … році - 1199 р.
4. Хто з князів жив раніше Ярослав Осмомисл чи Роман Мстиславович? - Ярослав Осмомисл
5. Які нові завойовники прийшли на руські землі в 13 ст.? - Монголо- татари
6. Назвіть ім’я найголовнішого монгольського хана на початку 13 ст. -Чінгісхан
7. Де відбулася перша битва русичів з монголо- татарами, коли? - 1223 р., р. Калка
8. Яке місто було зруйновано раніше монголо- татарами Київ чи Переяслав? - Переяслав
9. В якому році було зруйновано Київ? -1240 р.
10. Яка головна причина поразки руських військ в боротьбі з монголо- татарами? - Політична роздробленість
11. Як звали брата Данила Галицького ? ( Василько)
12. Коли Данило остаточно утвердився в Галичі? (1238 р.)
ІІІ. Оголошення теми уроку, завдань
Мотивація
Таким чином, ми повторили попередній матеріал і для того, щоб дізнатися про подальшу долю Галицько-Волинської держави, перейдемо до теми нашого уроку: Галицько-Волинська держава за часів правління Данила Галицького
Робота з «Галицько-Волинським літописом»
«Сей же король Данило був князем добрим, хоробрим і мудрим, який спорудив городи многі, і церкви поставив, і оздобив їх різноманітними прикрасами, і братолюбством він світився бу віз братом своїм Васильком. Сей же Данило був другим по Соломоні.»
Спробуйте надати відповіді на питання до цього уривку.
1)Чому літопис називає Данило королем?
2) Які саме міста збудував Данило Галицький?
3)Як він міг збудувати багато нових міст якщо Київська Русь булла під ярмом Золотої орди?
4)Чому князя називають другим по Соломоні?
5)Хто такий Соломон? (Соломо́н- один із найбільш могутніх, розумних та заможних царів давньої держави Ізраїль)
Як ви вважаєте, коли ми зможемо надати відповіді на ці питання?
На цьому уроці ми повинні навчитися:
У кінці уроку надати відповідь на запитання:Доведіть, що князь Данило Романович був мудрим політиком та державнимдіячем.
Учитель: А кого вважають політиком та державним діячем?
ІУ. Робота над темою урока
У вас на столі є пам’ятки щодо складання історичного портрету.
Робота з художнім текстом
У вас на столі уривок із роману Антона Хижняка «Данило Галицький» про коронацію Данила Галицького. Прочитайте та підготуйте відповіді на надані запитання.
1) Чим можна пояснити прагнення папи римського Інокентія IV коронувати Данила Галицького?
2) Чому князь довго відмовлявся від коронації?
3) Чому все ж таки наважився стати королем?
4) Чи потрібна була коронація Данила Галицького?
5) В чому міжнародне значення коронації Данила Галицького?
«Опізо поквапно промимрив: - Папа Інокентій, не забуваючи про свою буллу, якою він прийняв тебе під опіку святого Петра, доручив мені вінчати тебе королівською короною…
… мовчазно посміхався Данило, немов закам’янів. Не зрадів, і не здивувався, і не розгнівався, ніби Опізо сказав йому не про королівську корону, а про звичайну справу…
Опізо поморщився…
ДвірськийАндрій… здивований, зупинився. Данило віддуші реготав.
Два роки минуло відтоді, як папський легат Опізо найменував Данила у Дорогичині королем і урочисто надів королівську корону на його голову. Та Данило жодного разу не називав себе королем:
- Я руський князь, - говорив він, без пап римських жив і жити буду, і руські люди потреби не мають уклонятися тим папам. А що королем папа назвав, нехай у Римі побавляться.
Погоджуючись на коронування, Данило мавінше на думці – здобути військо вихспільників на заході, щоб стати гуртом проти татар. Та нічого з тих сподівань не вийшло. Папа й не думав допомагати».
Фіз.хвилинка (Україно, ми твоя надія)
Повідомлення та презентація «Внутрішня та зовнішняполітика Данила Галицького». Я пропоную вам прослухати та заповнити таблицю
У. Підсумки уроку
Таким чином, сьогодні на уроці ми дізналися про ….
На початку уроку ми ставили проблемне питання …
Метод «Гроно» (дібрати риси характеру Данило, що підтверджують ці слова)
УІ. Оцінки за урок
УІІ. Д/З Табл. у зош. вивч., вик. Практ. роботу № 4 стор. 133-136. Підготувати презент.
УІІІ. Рефлексія
Ми виконали завдання уроку і я пропоную вам,
якщо урок сподобався,то наша гілочка повинна зазеленіти, бо незабаром весна.