Урок № 38
Тема: «Виділення та його значення для організму»
Цілі уроку:
Освітня: розглянути особливості процесів виділення продуктів обміну у тварин, ознайомити учнів із загальними принципами роботи і різноманіттям видільних систем;
Розвивальна: розвивати вміння зіставляти й робити висновки, аналізувати інформацію і використовувати раніше здобуті знання;
Виховна: виховувати поважне ставлення до всієї природи взагалі та світу тварин зокрема.
Обладнання та матеріали: таблиці, слайди презентації із зображеннями особливостей внутрішньої будови представників різних груп тварин.
Базові поняття та терміни уроку: виділення, нирки, мальпігієві судини, обмін речовин.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Клас: 7
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
ІІІ. Мотиваційне запитання.
Навіщо тваринам необхідно видаляти речовини зі свого організму?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1). Функції видільної системи.
(самостійна робота учнів з матеріалом підручника, ст.135)
2). Особливості виділення у безхребетних тварин
(заповнення таблиці)
Назва організмів |
Органи виділення |
Особливості |
|
|
|
3). Особливості виділення у хребетних тварин.
(складання логічних ланцюжків)
V. Закріплення вивченого матеріалу
І. Вправа «Правда - кривда»
1. Процеси звільнення кінцевих продуктів обміну речовин дістали назву виділення. (+)
2. За допомогою видільної системи тварини регулюють хімічний склад рідин в організмі. (+)
3. У багатьох кільчастих червів органів виділення немає. (-)
4. Нефридії – це органи виділення, що мають вигляд довгої трубки з лійкою на верхівці. (+)
5. Органи виділення членистоногих – зелені залози. (-)
6. Павукам органами виділення слугують мальпігієві судини. (+)
7. У жировому тілі комах накопичуються поживні речовини. (-)
8. У молюсків видільна система представлена парними нирками. (+)
9. У хребетних тварин органи виділення фільтрують усю кров. (+)
10. Видільна система амфібій та птахів подібна. (-)
11. Видільна система хрящових риб відкривається у клоаку. (+)
12. Виділення поту у ссавців забезпечує виведення деяких кінцевих продуктів обміну речовин та охолодження тварин. (+)
ІІ. Робота в парі. «Ти – мені, я - тобі». Скласти питання по вивченому матеріалу.
VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний матеріал підручника, параграф 32.
Вивчити терміни.