5 березня о 18:00Вебінар: Дизайн продуктивного уроку біології

Урок з захисту Вітчизни 11 клас. Розділ основи цивілбного захисту. Ро.

Про матеріал

Матеріал плану-конспекту уроку з теми засоби індивідуального захисту органів дихання для роботи з юнаками та дівчатами за новою програмою захисту Вітчизни.

Перегляд файлу

 

 
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

 

розділу основи цивільного захисту

для роботи з учнями 11  класів

загальноосвітніх закладів

ТЕМА:

   Засоби  індивідуального захисту  органів  дихання, їх призначення, будова, підбір   та  правила  використання. Особливості  використання  додаткових патронів  до цивільних протигазів. Правила  виготовлення  найпростіших засобів  індивідуального захисту  органів дихання (ватно-марлева пов`язка).

МЕТА:

А) НАВЧАЛЬНА   Продовжити  формувати  поняття  про принципи  та  заходи  захисту  населення від наслідків НС. Познайомити   учнів  із  засобами  індивідуального захисту  органів  дихання. Навчити  учнів   виготовляти  найпростіші  засоби захисту  органів  дихання. Подати  інформацію про підбір ЗІЗ: ЦП-5, ЦП-7 М, Р-2. Ознайомити учнів   із  можливостями  протигазів   і  покращенням  захисних властивостей.

 Б) ВИХОВНА Виховувати в учнів впевненість  в  ефективності  заходів  цивільної оборони,н адійності  засобів  ЦЗ від дії  запалювальної зброї; почуття любові  до рідної Вітчизни, формувати гармонійно розвинену особистість продовжувати  виховувати високі                       морально-психологічні якості (відповідальність, старанність, дисциплінованість);

В) РОЗВИВАЮЧА Розвивати   у  учнів логічне мислення, кращі морально психологічні  якості, основні  мисленнєві  операції(аналіз, синтез, узагальнення).  

ТИП УРОКУ: комбінований.

МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ: розповідь, бесіда, елементи лекції, демонстрація.

МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: клас  або кабінет захисту Вітчизни.

ОБЛАДНАННЯ: роздатковий  матеріал.

ЧАС:  1 година /45 хвилин/.

Хід уроку

 

І. Організаційна частина.

Доповідь командира взводу про готовність до заняття. Перевірка відсутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда за питаннями:

 1. Що таке хімічна зброя?
 2. Яка класифікація бойових токсичних речовин за фізіологічною дією на організм?
 3. Як класифікують бойові токсичні речовини за стійкістю?
 4. Які ознаки застосування хімічної зброї?
 5.  Що таке осередок хімічного ураження?

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.

Для захисту життя та здоров’я людини ЗІЗ мають винятково важливе значення насамперед унаслідок можливості швидкого їх застосування у випадку необхідності. Тому ЗІЗ повинні бути у постійній готовності (особливо на ХНО), а в разі виникнення аварії- негайно застосовуватися.

Вони мають достатньо високі захисні якості й забезпечують захист органів дихання та очей людини від впливу отруйних речовин (ОР), СДОР у вигляді пари, туману, газу, диму, в крапельно-рідинному стані, радіоактивних речовин (РР), що знаходяться у повітрі, а також від бактеріальних та токсичних аерозолей.

IV. Вивчення нового матеріалу. Записуємо тему уроку на дошці.

Засоби  індивідуального захисту  органів  дихання, їх призначення, будова, підбір   та  правила  використання. Особливості  використання  додаткових патронів  до цивільних протигазів. Правила  виготовлення  найпростіших засобів  індивідуального захисту  органів дихання (ватно-марлева пов`язка).

Пояснення нового матеріалу ( проведення лекції).

Розрізняють протигази фільтрувальні та ізолюючі. Будова фільтрувальних протигазів ґрунтується на принципі очищення зараженого повітря у внутрішніх шарах фільтрувально-поглинальної коробки, де міститься активоване вугілля, насичене каталізатором, та протиаерозольний фільтр.

Фільтрувальний протигаз складається з фільтрувально-поглинальної коробки та лицьової маски.

Для дорослого населення випускаються протигази типу ГП-5, ГП-5М та ГП-7, для дітей ДП-6М, ДП-6, ПДФ-7, ПДФ-Д та ПДФ-Ш. Крім того, для захисту дітей віком до одного року випускається дитяча захисна камера  КЗД-6.

Протигази ГП-5 та ГП-5М мають фільтрувально-поглинальну коробку малого габариту, яка без сполучної трубки приєднується безпосередньо до лицьової частини протигазу шолом-маски. У шолом-маску протигазу ГП-5М вмонтована мембранна коробка переговорний пристрій.

Шолом-маски виготовляються 5 розмірів, а з мембранною коробкою - 4. Розмір позначається на підборідній частині шолом-маски.

Для підбору протигазу типу ГП-5 вимірюють голову по замкнутій лінії, яка проходить через маківку, щоки, підборіддя. Результат закруглюють до 0,5 см.

Нульовий розмір - величина виміру 63 см (з мембранною коробкою - 61 см);

 1-й розмір  63,5 - 65 см (61,5 - 64 см);

 2-й розмір  65,5 - 68 см (64,5 - 67 см),

 3-й розмір   68,5-70,5 см (67,5 см та більше),

 4-й розмір 71 см та більше.

Протигаз ГП-7 випускається у двох модифікаціях з різними лицьовими частинами. ГП-7 комплектується лицьовою частиною з переговорним пристроєм. ГП-7В з переговорним пристроєм та пристосуванням для пиття із штатної армійської фляги. Підбір лицьової частини протигазу ГП-7 та ГП-7В проводиться шляхом вимірювання горизонтального та вертикального обхвату голови. Горизонтальне вимірювання проводиться по замкнутій лінії: надбрівна дуга, збоку на 2-3 см вище від краю вушної раковини та ззаду через точку голови, що найбільш виступає. Вертикальний обхват визначається шляхом виміру по замкнутій лінії маківка - щоки- підборіддя.

Сума обох вимірів визначає розмір маски: 1-й розмір 118,5-121 см, 2-й розмір  121,5-126 см, 3-й розмір 126,5 см та більше.

Дитячі протигази мають деякі конструктивні особливості. Протигази ДП-6М призначені для дітей молодшого віку (понад 1,5 року). Вони комплектуються полегшеними фільтрувально-поглинальними коробками та масками МД-1 чотирьох розмірів.

Протигази ДП-6 призначені для дітей старшого віку. Маска МД-1 першого-пятого розмірів.

Протигази ПДФ-7 призначені для дітей молодшого та старшого віку. Вони мають фільтрувально-поглинальну коробку як у протигазі ГП-5 для дорослих та маску МД-1 усіх 5 розмірів. Протигази ПДФ-Д призначені для дітей віком від 1,5 до 7 років. Комплектуються фільтрувально-поглинальною коробкою типу ГП-5 та маскою МДЗ-4. Протигази ПДФ-Ш призначені для дітей віком від 7 до 17 років. Мають коробку типу ГП-5, а для лицьової частини маски МД-3 2 розмірів (З-4) та шолом-маски 4 розмірів (нульового, 1, 2, 3-го).

Для захисту органів дихання від оксиду карбону (ІІ) використовується комплект додаткового патрона КДП з лицьовою частиною протигазу ГП-5. Комплект застосовується за наявності підвищеного вмісту оксиду карбону ( ІІ) в атмосферному повітрі з інтервалом температури від - 40°С до +40°С. При цьому об’ємний вміст кисню у повітрі повинен бути не менше 18 %.

Для захисту від оксиду карбону (ІІ) може використовуватися гопкалітовий патрон (ДП-1), який на відміну від КДП може використовуватися тільки при температурі від +5°С до + 40°С, у разі негативних температур патрон не функціонує.

Правила користування гопкалітовим патроном:

1) підготувати гопкалітовий патрон та вийняти з сумки протигазову коробку;

2) затримати дихання, відгвинтити з’єднувальну трубку від протигазової коробки та нагвинтити накидну гайку трубки на горловину гопкалітового патрона;

3) пригвинтити протигазову коробку до гопкалітового патрона і покласти назад у сумку;

4) зробити сильний видих та відновити дихання.

Для захисту органів дихання тільки від оксиду карбону (ІІ) гопкалітовий патрон можна приєднати безпосередньо до лицьової частини протигазу без протигазової коробки.

ПРОМИСЛОВІ ФІЛЬТРУВАЛЬНІ ПРОТИГАЗИ є засобами індивідуального користування для захисту органів дихання, очей та шкіри обличчя від впливу шкідливих речовин, що містяться в повітрі у вигляді газів, пари та аерозолей, пилу, диму. Протигаз складається з лицьової частини та протигазової коробки. Коробка приєднується до лицьової частини за допомогою гофрованої трубки. Лицьова частина захищає обличчя і очі від впливу шкідливих компонентів повітряного середовища і забезпечує надходження очищеного повітря до органів дихання. Вона являє собою шолом-маску, виготовлену з еластичної гуми. У шолом-маску вмонтовані окуляри та клапанний прилад з клапанами вдиху та видиху. Шолом-маска виготовляється п’яти розмірів (нульового, 1, 2, 3, 4-го). Розмір шолом-маски позначено цифрою на підборідній частині. Фільтрувальна протигазова коробка призначена для очищення повітря, що вдихається, від отруйних речовин, які містяться у ньому.

Фільтрувальні коробки виготовляються двох типів:

а) для захисту від газів та пари без аерозольного фільтра;

б) для захисту від газів, пари, диму з аерозольним фільтром. Така коробка, крім забарвлення, має вертикальну білу смугу.

Коробка протигазу спеціалізована за своїм призначенням та повинна застосовуватися з аерозольним фільтром, корпус тільки від вказаних отруйних речовин, яким відповідає марка коробки та її розпізнавальне забарвлення (таблиця 1).

Таблиця 1. Протигазові коробки, їх розпізнавальне забарвлення та призначення

Марка коробки протигазу

 

Технічна характеристика і розпізнавальне забарвлення

 

Перелік речовин, від яких захищає протигазова короб­ка відповідної марки

 

 

Час захисної дії, хв.

 

А

 

 

 

 

Без аерозольного фільтра, корпус коричневий

 

 

Органічні пари (бензин, газ, ацетон, ксилол, толуол, сірко-вуглець, спирти, ефіри, нітросполуки бензолу та його гомологів, тетраетилсвинець), фосфор та хлорорганічні сполуки.

120

 

 

 

 

 

А8

 

 

 

 

 

З аерозольним фільтром, корпус жовтий з білою вертикальною смугою. 

 

 

Теж саме, а також пил, дим, туман.

 

 

 

 

 

50

 

 

 

 

 

В

 

 

 

 

З аерозольним фільтром, корпус коричневий з білою вертикальною смугою.

 

 

Кислі гази та пари (сірчаний ангідрид,  хлор, сірководень, синильна кислота, оксиди азоту (нітрогену), хлористий водень, фосген), фосфор та хлорорганічні сполуки.

 

За сірчаним ангідридом не менше ніж 90, за синильною кислотою не менше ніж 60

 

В8

 

 

 

 

 

Без аерозольного фільтра, корпус жовтий.

 

 

 

Теж саме, а також пил, дим, туман.

 

 

 

 

За сірчаним ангідридом не менше ніж 45, за синильною кислотою не менше ніж 30

 

КД

 

 

 

 

Без аерозольного фільтра, корпус сірий .

 

 

Аміак, сірковуглець і їх суміш.

 

 

 

 

240

 

 

 

 

КД 8

 

 

 

 

 

З аерозольним фільтром, корпус сірий з білою вертикальною смугою.

 

 

Теж саме, а також пил, дим, туман.

 

 

 

 

 

120

 

 

 

 

Г

 

 

Без аерозольного фільтра, корпус чорний.  

 

Пари ртуті і ртуть – органічні отрутохімікати на основі етилмеркурхлориду

 

100

 

 

 

 

Г8

 

 

 

 

 

З  аерозольним фільтром, корпус чорний з білою вертикальною смугою. 

 

Теж саме, а також пил, дим, туман.

 

 

 

 

80

 

 

 

 

 

СО

 

 

 

 

 

 

Без аерозольного

фільтра, корпус білий. На коробці вказана її маса у грамах.

 

 

Оксид карбону (ІІ)

 

 

 

 

 

 

150

 

 

 

 

 

 

М

 

 

 

 

 

Без аерозольного фільтра, корпус червоний. На коробці вказана її маса у грамах.

 

Органічні пари, кислі гази, миш'яковистий і фосфорний водень, аміак та суміш сірководню з аміаком.

 

 

90

 

 

 

 

 

 

БКФ

 

Зелена з білою вертикальною смугою

 

 

 

 

 Кислі гази та пари, пара органічних речовин, миш’яковистий та фтористий водень, різноманітні аерозолі (пил, дим, туман)

 

 

 

 

 

90

 

 

 

Застосування фільтрувальних протигазів можливе в атмосфері, що містить не менше ніж 16 об’ємних відсотків вільного кисню та не більше ніж 0,5 об’ємних відсотків ОР. Протигази марок «СО» та «М» використовуються у разі вмісту вільного кисню в повітрі не менше ніж 18 об’ємних відсотків.

Забороняється застосовувати протигаз для захисту органів дихання від газів і пари невідомого складу та в умовах можливої нестачі вільного кисню. Наприклад, в ємкостях, цистернах, колодязях.

Сучасним виробництвом випускаються промислові протигази ППФМ-92 (промисловий фільтрувальний протигаз модульного типу) та ПФМГ-96 (протигаз . фільтрувальний малого габариту). Вони використовуються з шолом-маскою ШМП-1 (ШМ-62У), панорамною маскою ППМ-88 або маскою МГП для цивільного протигазу.

Переваги вищезазначених протигазів полягають у багатоваріантності їх використання, високій ефективності захисту, кращих експлуатаційних показниках, взаємозамінності елементів.

Поглинальні коробки малогабаритні, приєднуються безпосередньо до лицьової частини протигазу. Марки поглинальних коробок, їх забарвлення та призначення аналогічні наведеним у таблиці 6.

Протигази ПФМГ-96 з поглинальними коробками марок М, У та ВК можуть використовуватись при евакуації цивільного населення, в тому числі дітей з маскою МД-4 для дитячого протигазу, з районів техногенних та природних катастроф за наявності шкідливих речовин у повітрі, а також для захисту особового складу рятувальних формувань, які беруть участь у ліквідації НС.

Шлангові протигази

Шланговий самовсмоктувальний протигаз типу ПШ-1.  Це апарат ізолюючого типу, який використовують для захисту органів дихання людини в атмосфері з нестачею кисню або за наявності високих концентрацій ОР. Принцип його дії полягає у тому, що повітря для дихання всмоктується із незабрудненої ОР зони на певній відстані від працюючого. Діє шляхом самовсмоктування повітря.

Найраціональнішим є використання такого протигазу під час проведення робіт з ремонту та очищення усередині різноманітних ємкостей (цистерн, сховищ, баків тощо).

Протигаз складається із:

 • шланга завдовжки 10 м, по якому відбувається всмоктування чистого повітря;
 • шолом-маски з двома послідовно з’єднаними гофрованими трубками, які з’єднують її зі шлангом;
 • рятівного пояса, до якого кріпиться сигнально-рятівна мотузка та хомутик для закріплення гофрованої трубки;
 • фільтрувальної коробки для очищення повітря, що вдихається, від пилу;
 • штиря, за допомогою якого кінець шланга закріплюється у зоні з чистим повітрям.

Один кінець шланга через гофровану трубку з’єднується з шолом-маскою, а другий приєднується до фільтрувальної коробки та закріплюється у зоні чистого повітря за допомогою штиря. Роботу у шланговому протигазі повинні забезпечувати двоє працівників: один працює в протигазі у зараженій зоні, а інший знаходиться біля другого кінця шланга біля фільтрувальної коробки з кінцем сигнальної мотузки у руках і у будь-яку мить здатний негайно надати допомогу працюючому у зараженій ОР зоні.

Під час роботи у шланговому протигазі дихання людини повинно бути спокійним та глибоким. У разі появи стороннього запаху під маскою необхідно негайно вийти із загазованої ОР зони.

Шланговий протигаз ПШ-2 являє собою повітронапірний двоканальний ізолюючий дихальний апарат, у якому повітря для дихання додається повітродувкою. Протигаз складається з двох комплектів шолом-масок для трьох зростів або панорамних масок для двох зростів, двох комплектів гофрованих трубок, двох повітропровідних армованих шлангів завдовжки 20 м, повітродувки та двох комплектів амуніції.

Для протигазу ПШ-2 характерне таке:

 • подача повітря у лицьову частину за допомогою повітродувки забезпечує постійний надлишковий тиск, що виключає засмоктування забрудненого шкідливими речовинам повітря у випадку негерметичності лицьової частини шолома;
 • відсутність опору дихання та підвищеного вмісту вуглекислого газу в повітрі, що видихається;
 • подавання свіжого повітря запобігає запотіванню скла лицьової частини;
 • можливість одночасної роботи двох працівників.

Ізолюючі протигази та прилади

 Використовуються у тих випадках, коли у повітрі є  високі концентрації ОР (СДОР), коли можливе проходження ОР або СДОР і фільтрувальний протигаз не забезпечує захисту, у разі нестачі кисню в повітрі та за умови високої концентрації оксиду карбону  V), а також невідомих ОР (СДОР) у повітрі.

 За принципом забезпечення кисню ізолюючі протигази та прилади поділяються на дві групи. Протигази 1-ї групи (ІП-4, ІП-46, ІП-46М) забезпечують дихання за рахунок кисню, який надходить з регенеративного патрона.

Регенеративний патрон призначений для поглинання вуглекислого газу та водяної пари з повітря, що видихається, та виділення кисню для дихання. Патрон заповнений зернами перекису натрію і гідроксиду кальцію, які вступають у хімічну реакцію з вуглекислим газом в присутності водяної пари. При цьому виділяється кисень.

У кисневих ізолюючих приладах (КІП-5, КІП-7, КІП-8) дихання відбувається за рахунок кисню, який подається з балона.

РЕСПІРАТОРИ

Респіратори призначені для захисту органів дихання від аерозолів, пилу, РР, бактеріальних засобів. Респіратор Р-2 для дорослих являє собою фільтрувальну напівмаску. Забезпечує можливість перебування в ньому до 12 годин та багаторазового використання. Респіратор Р-2ДІ для дітей. Забезпечує безупинне користування ним протягом 4 годин (табл. 2).

Нині випускаються пилозахисні промислові респіратори Ф-62Ш, РП-91Ш, РП-92СН, У-2К, «Уралець-П», «Пелюстка-200» та «Пелюстка-200 М».

Марка респіра-тора

Тип Респіратора

Маркування фільтрувального патрона.

Вид захисту

 

Час захисної дії, хв.

 

 

 

А

 

 

 

РПГ-67А

 

 

 

 

РЕСПІРАТОР ПРОТИГАЗОВИЙ

РПГ-67

Органічні пари (бензину, гасу, ацетону, бензолу та його гомологів, спиртів, ефірів тощо, крім органічних речовин з низькою температурою кипіння, тих, що погано сорбуються, пари хлор- та фосфорорганічних отрутохімікатів)

 

 

 

За бензолом не менше ніж 60

 

 

В

 

 

 

РПГ-67В

 

 

 

Кислі гази (сірчаний ангідрид, сірководень тощо); пари хлор- та фосфорорганічних отрутохімікатів

 

За сірчаним ангідридом не менше

ніж 50

КД

 

 

 

 

РПГ-67КД

 

 

 

 

 

 

Аміак та сірководень

 

 

 

 

 

 

За аміаком не менше

ніж 30, за сірковуглецем не менше ніж 50

Г

РПГ-67Г

Пари ртуті

 

Не менше ніж 20

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

 

 

РУ-67МА або РУ-67МУА

 

РЕСПІРАТОР УНІВЕРСАЛЬНИЙ

РУ-60М (МУ)

 

 

Теж саме, що РПГ-67А

 

 

 

 

 

За бензолом не менше ніж 30

 

 

В

 

 

 

РУ-60МУ або РУ-50МУВ

 

-------- << ----------

 

-------- << ----------

За сірчаним ангідридом не менше ніж 30

 

КД

 

 

 

 

РУ-60М-КД або РУ-60МУ-КД

 

 

 

 
Аерозольні пари ртуті

За сірковугле-цем не менше ніж 20

Г

 

РУ-60МГ або РУ-60МУГ

-------- << ----------

 

 

 

Не менше ніж 15

Респіратори - найпростіші засоби захисту  органів дихання. Прості за конструкцією, вони можуть бути виготовлені населенням ( рис.1).

Протипилова тканинна маска ПТМ-1 складається з корпусу і кріплення, корпус робиться з 2-4 шарів тканини. У ньому вирізані оглядові отвори, в які вставлені скельця або прозора плівка. Маска кріпиться до голови смугою тканини, пришитою до бокових країв корпусу. Щільне прилягання маски до голови забезпечується за допомогою резинки у верхньому шві та зав’язок у нижньому шві кріплення, а також поперечної резинки, пришитої до верхніх кутів корпусу маски.

Ватно-марлева пов’язка виготовляється з марлі розміром 100x50 см. У середину марлі кладуть шар вати розміром 30x20 см та завтовшки 2 см. Вільні краї марлі загинають на вату, а кінці розрізають посе­редині для зав’язки. Пов’язка придатна для разового використання. За відсутності пов’язки можуть використовуватися рушники, шарфи, хустки тощо, для захисту очей від РР (СДОР) - протипилові окуляри.

 

V. Узагальнення і закріплення знань. Учні виконують нормативи за програмою.

VІ. Заключна  частина  уроку.

Сподіваюсь, що за необхідності  ви використаєте отримані знання для допомоги потерпілим. Всі Ви працювали вміло та злагоджено. Дякую Вам.

 Викладач  повідомляє оцінки учням.

VІІІ. Домашнє завдання. Вивчити  стор. 255-265 та конспект уроку.

 

ДОДАТКИ

Рис. 1. Найпростіші засоби захисту оганів дихання (зліва на право): ватно-марлева пов’язка, протипилова маска ПТМ-2, респіратор одноразовий РШБ -1 ”Пелюстка”.

            

Рис. 2. Фільтруючі протигази (зліва на право): ГП-5, ГП-7 із додатковим гопкалітовим паторном, ПДФ-4.

 

    

Рис. 3. Ізолюючий протигаз ВІП-6.               Рис. 4. Респіратор РПГ-67. 

 

       

Рис. 5. Засоби індивідуального захисту органів дихання: промисловий протигаз; КЗД – камера захисна дитяча, респіратори Р-2.

 

 

Конспект уроку підготував:

Дудник Віктор Валерійович

1

 

doc
До підручника
Захист Вітчизни (рівень стандарту, академічний, профільний, для хлопців) 11 клас (Пашко К.О., Герасимів І.М., Щирба Ю.П., Фука М.М.)
Додано
24 жовтня 2018
Переглядів
1332
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку