Тема. УМОВИ ПЛАВАННЯ ТІЛ
Мета: перевірка засвоєння учнями знань про виштовхувальну (архімедову) силу, що діє на тіла, занурені в рідину чи газ; засвоєння учнями нових знань про плавання тіл. З’ясувати умови плавання тіл у рідині; установити співвідношення між густиною тіла і рідини ( або газу), необхідне для забезпечення умови плавання тіл.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник; посудина з водою; тіла зі свинцю, алюмінію, деревини, корка; склянка; вода; олія.
Етапи уроку |
Час, хв |
Методи і форми робот з класом |
1. Організаційний етап. |
1 |
|
2. Перевірка домашнього завдання. |
4 |
Виконання завдання в опорному конспекті |
3. Повідомлення теми, мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності |
3 |
Визначення мети уроку проведення досліду |
4. Сприймання й первинне омислення нового матеріалу. |
30 |
Самостійне виконання учнями експериментальних завдань. запис в опорні конспекти учнів,робота з таблицею.
|
5. Закріплення нового матеріалу
|
2 |
Розв язування задач |
6. Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання. |
5 |
Пояснення, коментар учителя.
|
Хід уроку:
|
Фізичні величини |
||||
Маса тіла |
Густина рідини |
Архімедова сила |
Об’єм тіла |
Формула для розрахуку велечини |
|
Варіант 1 |
30 кг |
1000 кг/м3 |
|
0,006 м3 |
|
|
800 кг/м3 |
160 Н |
|
|
|
200 г |
|
4Н |
|
|
|
Варіант 2 |
20 кг |
1000 кг/м3 |
|
0,008 м3 |
|
|
900 м3 |
180 Н |
|
|
|
100 г |
|
2 Н |
|
|
|
Повідомлення теми, мети й завдань уроку
Мотивація навчальної діяльності:
Учитель бере фольгу від шоколадки, робить з неї кораблик і поміщає у воду, кораблик пливтиме , частково занурившись у воду. Потім учитель зім’яв фольгу в кульку і знову кинув у воду, кулька потонула . Чому? Сьогодні на уроці нам треба з ясувати коли ж тіло плаває, а коли – тоне?
Вивчення нового матеріалу.
Умови плавання тіл.
Учитель пропонує учням провести експериментальне завдання .
Завдання 1
На кожній парті обладнання: посудина з водою; тіла з алюмінію та свинцю.
ρсв =11300 кг/ м3, ρал =2700 кг/ м3, ρв =1000 кг/ м3.
Завдання 2
На кожній парті обладнання : посудина з водою ; тіла з деревини та корка.
ρдер = 400 кг/м3 ,ρ корка =240 кг/м3 , ρв = 1000 кг/м3 .
Після того як учні оголосять свої висновки , зроблені на основі дослідів ,учитель пропонує аналітичним шляхом отримати одну із закономірностей .
Отже, тіло занурюється : Fтяж > Fарх , mg > ρрgVT , ρTVT > ρTVB , ρT > ρр .
Проблемне питання :
Демонстрація . Учитель наливає в склянку воду й олію (див.рисунок).
Висновок : Коли рідини ,що не змішуються, налити в одну склянку , шаром вище розташується рідина з меншою густиною.
Учитель пропонує навести приклади з життя, які підтверджують це явище.
.
Робота з таблицею
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
Розв’язання задач
Підсумок уроку. (проводиться у вигляді мікрофону)
§ 32, контрольні запитання.
Проаналізувати розв’язання задачі із п. 3 § 28 «Учимося розв’язувати задачі».
Вправа № 28: завдання 10 – усно; завдання 7,9,11 – письмово.
Прочитати опис лабораторної роботи № 10 (с. 185 – 187).
Заключне слово вчителя:
Ось і продзвенів дзвінок.
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі щиро дякую вам друзі.