Урок «Загадки як вид усної народної творчості»

Про матеріал
Розробка уроку з української літератури в 5 класі «Загадки як вид усної народної творчості»
Перегляд файлу

Тема уроку:  Загадки . Художні засоби в загадках

«Загадки як вид усної народної творчості»

Мета уроку:

Навчальна – допомогти учням зрозуміти своєрідність побудови загадок, вчити розгадувати загадки;

Розвивальна – розвивати навики виразного читання, збагачувати словниковий запас учнів,розвивати культуру мовлення, пам’ять;

Виховна – виховувати інтерес до народної творчості, естетичний смак.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

 

Вітаю вас, мої юні друзі, на цьому цікавому, загадковому уроці української літератури. Ми вирушаємо сьогодні в  мандрівку чарівного світу загадок

 

2.Оголошення теми й мети уроку

Діти записують у зошит тему і визначають разом із учителем завдання.

3.Актуалізація опорних знань

А)  Пригадайте, який фольклорний твір називають загадкою?

Б) Чи любите ви загадки?

В) Наведіть кілька прикладів загадок.

Г) Як ви гадаєте, від якого слова походить слово «загадка»

Загадка — ще один скарб нашої мови, який дістався нам у спадок від предків, це дотепне метафоричне запитання, поставлене у формі хитромудрого короткого опису будь-якого предмета чи явища. Це своєрідний і дуже давній вид народної творчості. Загадування в Україні завжди було неодмінною умовою не лише розумового розвитку дитини, а й випробовування кмітливості, мудрості та зрілості дорослих. У сиву давнину загадкам надавали магічного значення, вони були пов'язані з культовими обрядами й звичаями. Вміле одгадування загадок вважалося ознакою розуму і щасливої вдачі.
            3. Засвоєння навчального матеріалу

Сьогодні на уроці ми будемо мандрувати вуличками нашого району .

У вас буде декілька зупинок, на яких ви знайдете завдання, даєте правильну відповідь – ідете далі.

Поїхали !

1-ша зупинка - вулиця Батумська

Великий будинок у місті стоїть,

Та завжди,як вулик бджолиний шумить

Що знаходиться на вулиці? ( наша школа)

  • творче завдання : скласти загадки на подані теми:

звернімося до найближчих до нас предметів: шкільної дошки, крейди, губки

 ( по зеленому полю зайчик стрибає,  білі сліди залишає,руда лисичка пробігає, хвостиком сліди замітає. Хто сліди ті розуміє, той грамоти вміє.)

Самостійно скласти до слів : щоденник,шкільний дзвоник, перерва.

(не телевізор, а показує сині квіточки, червоні квіточки, батько заглядає, дитина клопоту має; найприємніша музика )

2-га зупинка -  вулиця Осіння

Хто людей з біди рятує

І хвороби всі лікує

Призначає процедури , і таблетки, і мікстури?

   Що знаходиться на вулиці?  (Лікарня)

 

3-тя зупинка – вулиця Журналістів

Бантик зліва, бантик справа,

Вся в обгортці ця дама,

Всередині солодка та смачна,

Це шоколадна (цукерка)

Що знаходиться на вулиці?( Кондитерська фабрика «АВК»).

На третій вулиці ми зробимо ще одну зупинку!

 

4– та зупинка – вулиця Журналістів

Оповідання і новини приносить зранку всім(газета)

Що знаходиться на вулиці? ( Видавництво газети «Зоря»)

  • на цій зупинці давайте спробуємо попрацювати над складанням поезії-загадки.

Химерний, маленький                                    Довідка

Бокастий, товстенький (мізинчик,коханчик,місто,

Любимчик тісто, гарним, смачним,-(-----------) удавсь              корисним)

У(--------)прибрався

Чимсь (---)напхався

(вареник)

Аналізуємо загадку

А)Слова, які характеризують вареник(епітети)

Б)дії вареника

В)синоніми

Г)метафора

А в чому полягає складність розгадати загадку? Як у ній показано зображуваний предмет? (Приховано).

Предмет зображення в загадці називається не прямо, а інакомовно, приховано. Щоб дати відповідь на метафоричне запитання, треба вміти зіставити життєві явища на основі їх спорідненості чи подібності.

 

 

Отже, основна особливість загадки полягає в тому, що в її основі лежить метафоричне запитання. Що ж таке метафора?

Метафора – це перенесення рис одного предмета на інший на основі подібності.

5-та зупинка – вулиця Журналістів

http://natalyagurkina.ucoz.ua/_nw/5/54347879.jpeg Будь-який вогонь вгамує,

Від пожежі нас врятує.

Наче справжній чудо-вершник,

Гасить полум’я ( пожежник)

Скажіть, що ще знаходиться біля нашої школи?

(Пожежна частина)

4.Закріплення вивченого матеріалу

 Складання загадок за малюнками та вказівками. Робота в групах. 
- Загадка може бути складена у формі розповідного або питального речення; має стислу, виразну форму.
- У вас на партах є пам’ятка «Складаємо загадку». Прочитайте її.

ПАМ’ЯТКА


Щоб скласти загадку, потрібно: 
• порівняти предмет, або явище з іншим, схожим за істотною ознакою, скажімо формою, кольором, рухом, звуком; 
• включити цю ознаку в опис предмета так, щоб не можна було відразу здогадатися; 
• сформулювати загадку дуже коротко і стисло.

 

5. Підсумок уроку

 (Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням)

Я сьогодні дізнався…

Найбільше мені сподобалося на зупинці …

Загадки вчать нас…

Метафора …

6. Домашнє завдання

Скласти власну загадку та намалювати до неї ілюстрації.

 

docx
Додано
22 вересня 2021
Переглядів
634
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку