Тема: Значення металургійного виробництва в господарстві. Сучасні чинники розміщення підприємств чорної металургії. Кольорова металургія.
Очікувані результати НПД: учні називають види чорних і кольорових металів, розуміють вплив сировинного, паливного, електроенергетичного, транспортного, споживчого, екологічного чинників на розміщення металургійних комбінатів; оцінюють наслідки впливу металургійного виробництва на довкілля та здоров’я населення.
Розвивальна та виховна мета: вдосконалювати уміння аналізувати, будувати припущення, робити висновки; виховувати самостійність, уважність, відповідальність.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, атласи, комп’ютер, проектор (інтерактивна дошка), мультимедійна презентація, відео.
Опорні та базові поняття: металургія, чорна металургія, кольорова металургія, чавун, сталь, прокат.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
- Пригадайте, на які дві сфери поділяється виробництво? (Матеріальне, нематеріальне)
- Як ви гадаєте, до якої з цих галузей ми відносимо металургію? (Матеріальне)
- Що є сировиною для металургії? (Руди чорних і кольорових металів)
- Назвіть основні райони видобутку руди в Україні?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Із часу винайдення технології виробництва заліза людство увійшло в залізний вік. Можна впевнено сказати, що ми є металевою цивілізацією. Нині у світі виробляють більш як 1,5 млрд т сталі понад 3500 сортів. Значна кількість речей, що нас оточують, створена з використанням заліза чи сплавів на його основі. У комп’ютера металевий корпус, по алюмінієвих дротах передають електричний струм до вашого будинку. У світі для різних потреб використовують чорні та кольорові метали.
Отже, на сьогоднішньому уроці ми постараємося з’ясувати, значення металургії для господарства країни. А тема нашого уроку звучить так … «Значення металургійного виробництва в господарстві. Сучасні технології виробництва чавуну й сталі. Комбінування в чорній металургії. Сучасні чинники розміщення підприємств чорної металургії. Кольорова металургія»
(Слайд 1)
IV. Вивчення нового матеріалу
Вчитель: Отже,сьогодні ми познайомимось з найдавнішими галузями світової і української промисловості – чорною і кольоровою металургією. Дані галузі завжди відігравали важливу роль у розвитку господарства країн. Чавун і сталь,широко застосовуються в машинобудуванні,в інших галузях промисловості,та й в побуті без них не обходимось. На металургійних підприємствах України створюється чверть усього ВВП , а за обсягами національного виробництва чорна металургія посідає 1 місце.
Тому у ході нашого уроку ми з’ясуємо такі питання:
(Слайд 2)
Під час вивчення цієї теми ми зіткнемося з великою кількістю нових термінів і понять. Тому, можливо, буде краще запропонувати словник термінів і понять у друкованому вигляді, що допоможе в економії часу для написання.
Збагачення — поліпшення корисних якостей руди шляхом видалення непотрібної речовини.
Легована сталь — сталь, до якої входять добавки, що надають їй особливих властивостей, поліпшують її.
Прокат — кінцева продукція металургії. Основні профілі прокату:
Вчитель: 90 % усіх металів, що застосовуються в сучасному виробництві, — це чорні метали, тобто залізо і сплави, що одержуються на основі заліза. Проте кількість кольорових металів набагато більша (понад 70) і вони мають дуже цінні властивості, тому кольорова металургія має величезне значення для інших галузей промисловості. Отже, Металургійний комплекс — сукупність галузей, що виробляють різноманітні метали. До його складу входять чорна і кольорова металургія. ) Виробництво металів – дуже складний процес. Металургійний комплекс включає дві великі галузі: чорну і кольорову металургії,в свою чергу - чорна металургія охоплює різні види виробництв,різні за формами організації та технологією.
(Слайд 3)
2. розповідь вчителя: Чорна металургія (Слайд 4)
Особливості виробництва чорних металів (Слайд 5)
3. Металургія — трудомістка галузь: на підприємстві працює від 20 до 40 тис. чоловік. Кількість населення в місті, яка виникає при цьому, перевищує 100 тис. чоловік.
4. Металургія — великий забруднювач довкілля. На її частку припадає 20 % усіх промислових викидів в атмосферу і стічних вод. (Слайд 8)
Основні види продукції чорної металургії — чавун, сталь, прокат.
У складі чорної металургії виділяються такі типи підприємств:
• металургійні заводи повного циклу, тобто такі, що виробляють чавун, сталь і прокат (іноді до їхнього складу входить і підприємство з видобування залізної руди);
• сталеплавильні і сталепрокатні заводи («передільна металургія»);
• виробництво феросплавів — сплавів заліза із хромом, марганцем, кремнієм та іншими елементами; ці сплави надалі використовуються для надання сталі необхідних властивостей.
Дізнавшись, які чинники впливають на розміщення підприємств чорної металургії, будь ласка, вкажіть, які фактори впливають на розвиток чорної металургії в Україні?
Відео
(Метод «Мікрофон»)
Умови для розвитку чорної металургії в Україні:
• близькість родовищ залізної руди, марганцю до родовищ коксівного вугілля, вапняків, вогнетривких глин;
• густа мережа шляхів сполучення;
• наявність споживача металу — металомісткого машинобудування;
• велика кількість металобрухту;
• висококваліфіковані кадри;
• наявність водних ресурсів.
3. Розповідь вчителя:
Кольорова металургія – багатогалузева галузь промисловості, яка включає видобуток, збагачення руди виробництво різноманітних кольорових металів та їх сплавів. Особливістю кольорових металів є те, що вони мають унікальні якості. Це обумовлює їх широке використання в точному машинобудуванні, авіабудуванні, робототехніці, електроніці. (Слайд 9)
Сировинна база кольорової металургії. (Слайд 10)
До кольорових металів належать:
Галузева структура кольорової металургії:(Слайд 11)
В Україні відкриті і розробляються родовища - алюмінію, магнію, руд титану, цирконію, нікелю, ртуті, тощо.
В цілому мінерально-сировинна база галузі є недостатньою, тому багато підприємств працюють на привізній сировині або переробляють лом кольорових металів.
Стадії виробництва кольорових металів:
Видобуток сировини – збагачення руди – металургійна переробка – обробка кольорових металів – переробка вторинної сировини.
Принципи розміщення підприємств кольорової металургії. (Слайд 12)
Варіант 1. Підприємства розміщують там, де є сировина.
Варіант 2. Підприємства розміщують там, де є паливо.
Варіант 3. Підприємства розміщують там, де є споживач.
Великого значення набули легкі метали(алюміній, магній,титан), для одержання потрібно багато електроенергії.
Руди важких металів відрізняються від легких малим вмістом металу. Щоб не перевозити велику кількість пустої породи – руду збагачують.
Особливість руд важких металів – їх комплексність (є десятки інших металів, сірки). (Слайд 13 )
Райони споживання притягують на себе обробку металів і їхніх сплавів і переробку вторинної сировини – важливого додаткового ресурсу виробництва кольорових металів, що дає можливість одержувати готову продукцію із набагато меншими витратами.
Проблеми й перспективи розвитку.
Які ви можете назвати проблеми кольорової металургії?
- Недостатня кількість власної сировини.
- Некомплексне використання сировини.
- Забруднення навколишнього середовища.
- Нагромадження великої кількості порід при добуванні в кар»єрах.
Перспективи розвитку:
- Виробництво кольорових металів із вторинної стровини, металобрухту і переробко відходів.
- Збільшення експортної орієнтації галузей кольорової металургії ( ртутної, титано-магнієвої)
Проблеми і перспективи розвитку чорної металургії:
Важливими проблемами чорної металургії є необхідність технічного і технологічного переоснащення виробництва, поліпшення якості чорних металів, випуску нових видів сталі і прокату. Слабкого розвитку поки що набули так звані не доменні способи виробництва чорних металів, які є екологічно чистими, зокрема електрометалургія.
V. Закріплення вивченого матеріалу:
Метод «Світлофор»: (Слайд 14)
VI. Підсумок уроку . Оцінювання
VII. Домашнє завдання (Слайд 15)
Опрацювати відповідний параграф підручника;
Нанести на контурну карту найбільші центри чорної кольорової металургії;
Скласти твір-мініатюру «Метали навколо нас».