Узагальнення знань з теми: «Клас птахи»
Мета:
Освітня: систематизувати й узагальнити знання про особливості анатомічної та морфологічної будови птахів, їх різноманітність, пристосувальний характер представників різних рядів до умов існування. Особливу увагу звернути на краєзнавчий матеріал.
Розвивальна: продовжити формувати вміння аналізувати, порівнювати, формувати причинно-наслідкові зв’язки, розвивати системність мислення, формувати культуру розумової праці.
Виховна: здійснювати естетичне виховання, продовжити формувати відповідальне ставлення до природи.
Учні повинні знати: особливості будови птахів, та процеси їхньої життєдіяльності – живлення, пересування, дихання, розмноження, їхню роль у житті людини і природи, ознаки пристосованості птахів до середовища існування, види занесені до Червоної книги України.
Учні повинні вміти: порівнювати будову різних представників класу Птахи з представниками інших класів хребетних тварин до умов існування, розпізнавати їх на таблицях, малюнках.
Тип уроку: узагальнюючий урок-гра.
Обладнання: таблиці «Клас Птахи», таблиці різних рядів птахів, малюнки із зображенням представників класу, картки тестових завдань, роздавальні картки, записи правильних відповідей на тестові завдання, ромашка з відривними пелюстками, картки із завданнями в конвертах, таблички із буквами А, Б, В, Г.
Правила гри: клас поділяють на дві команди, вчитель біології.
“Як не буде птахів, то і людське серце стане черствішим”
(М. Стельмах)
Хід уроку
І Організаційний етап.
Конкурс «Розминка».
Задається питання, на яке є чотири відповіді (А, Б, В, Г). За 30 секунд потрібно дати правильну відповідь. Кожна команда піднімає табличку.
Питання:
А) двох відділів;
Б) трьох відділів;
В) чотирьох відділів;
Г) одного відділу.
2. Цівка – це…
А) зрослі кістки гомілки;
Б) зрослі фаланги пальців;
В) зрослі кістки стопи;
Г) зрослі кістки гомілки і стопи.
3. Органи, які відсутні у птаха:
А) нирки;
Б) сечовий міхур;
В) трахея;
Г) печінка.
4. Птахи дихають за допомогою:
А) легень;
Б) шкіри;
В) зябер;
Г) легень і шкіри.
5. Серце птахів:
А) двокамерне;
Б) чотирикамерне;
В) трубчасте;
Г) трикамерне.
6. Нагніздні птахи:
А) ластівки;
Б) гуси;
В) качки;
Г) кури.
ІІ етап Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
Конкурс «Так – ні».
Для конкурсу зроблена паперова ромашка, на кожній стороні крайових квіток якої написані правильні і неправильні твердження з одної теми. Висмикнувши таку пелюстку, учасник каже «так», якщо твердження правильне, і «ні», якщо воно невірне. Ромашка одна. Вона має 20 пелюсток. Кожний учасник з команди висмикує по одній пелюстці. Відповіді учасники дають індивідуально без допомоги команди.
Написи на пелюстках:
ІІІ етап. Повідомлення теми, мети та форми проведення уроку
Конкурс «Я тобі, ти – мені».
Команди одна для одної готують по три питання. Правильна відповідь – 2 очки.
Конкурс «Розв’яжіть кросворд» .
(Один для першої команди, другий – для іншої).
Перевірте, чи знаєте ви птахів.
Конкурс «Хто зайвий?»
У кожній четвірці є представник, що відрізняється певними властивостями. У двох конвертах знаходяться завдання. Капітани витягують конверт і колективно знаходять правильні відповіді.
Завдання у першому конверті:
Завдання у другому конверті:
Конкурс «Чорний ящик»
По три учні з кожної команди (із закритими очима) по черзі витягають частини будови скелета птахів, називають, які кістки входять до скелета.
Натуральні об’єкти скелету птаха: череп, хребет і грудна кістка, пояс передньої кінцівки, пояс задньої кінцівки, вільна передня кінцівка, вільна задня кінцівка.
Конкурс «Далі…. Далі…..» (знання термінології).
Тривалість одна хвилина. Відповідь дає будь-який учасник команди.
Завдання для першої команди:
Завдання для другої команди:
ІV етап. Конкурс «Домашнє завдання».
Перша команда називає «Позитивне значення птахів».
Друга команда називає «негативне значення птахів».
Перша команда називає загадки про птахів.
Друга команда називає предмети пов’язані з птахами.
Підведення підсумків гри, оцінювання проводиться на основі набраних командою балів і враховується думка членів команди.