Відкритий урок з англійської мови у 6-Б класі
на тему: «Визначні місця Лондона»
Вчитель:
Кваша О.І.
Мета: тренувати учнів у вживанні лексичних та граматичних одиниць попередніх уроків за темами: «Подорож», «Орієнтування у місті» у певних навчальних ситуаціях; вдосконалювати навички читання вголос, аудіювання, діалогічного мовлення; розвивати пам’ять, увагу, мислення англійською мовою, активного відпочинку, розширювати учнівський світогляд про країну, мову, якої вони вивчають
Обладнання: зображувальна наочність, підстановчі таблиці, мультимедійний проектор, кінофільм
Тип уроку: урок узагальнення, систематизація та контроль знань
Місце уроку в темі: урок узагальнення знань, умінь та навичок з теми «Подорож по місту»
Хід уроку
1. Організація класу
Привітання з учнями класу. Бесіда про настрій дітей:
“How are you today?”
2.Фонетична зарядка.
Звернемо увагу на вимову звуків. Відпрацювання звуків [ d], [t],[ i: ], читання слів за роздатковою таблицею учнями класу.
3.Мовна зарядка.
Бесіда з учнями: What is it London? – London is the…
Do you want to travel to London?
How can you travel there?- I can travel by…
4.Перевірка домашнього завдання.
Ви вже знаєте деякі факти про Лондон. Учні переглядають слайди презентації та виконують тести, а саме обирають правильні відповіді до малюнка. You can see… in London.
II. Основна частина уроку
5. Підготовка до аудіювання
T: When people travel around the world they usually stay at the hotels for some days or weeks. These are Mr. and Mrs. Browns. They are pensioners. They like to travel around the world very much. Thanks to your advices and your travel agency, they come to London and stay at the Ritz. It is one of the biggest and most expensive hotel in London. They want to go sightseeing in London and they ask the receptionist about the most famous places in the city.
Listen to their conversation and be ready to answer the question.
What place are they going to visit in London?
6. Навчання аудіювання
7.Перевірка розуміння прослуханого (за допомогою нетбука) у вигляді виконання вправи “True or False”
T: Now, children look at your displays, read the statements and choose if they are True or False sentences. You have got 3 minutes to complete the task.
8.Навчання діалогічного мовлення з опорою на текст прочитаного діалогу (парна робота)
T: Now, imagine that you are tourists and you want to go sightseeing in London. You ask a receptionist how you can get to the place you like. One of you is a receptionist, the other is a tourist. Choose one of the cards to know where you want to go in London. The map and a scheme of London will help you. You know at the hotel Ritz.
9.Фізкультхвилинка
T: Pupils, we walk for a long time. We are so tired and want to have a rest. Stand up, please and let’s ride our bikes.
My Bicycle
One wheel, two wheels on the ground,
My feet make the pedals go round and round,
Round like this, round like this;
The wheels on my bike go round like this,
All day long!
My feet on the pedals go round like this, etc.
The bell when it rings goes Ding! Ding! Ding! etc.
My breath when I ride goes Puff! Puff! Puff! etc.
10. Підготовка до розвитку навичка читання
T: Now, we are going to learn some new facts about London. I give a sheet of paper with the information about London, you listen to me very attentively and follow my reading the text and be ready to enumerate all London places of interest you can find in the text.
Cl: We can visit ______ in London.
11.Навчання читання вголос
T: Turn over the page and read the text. But pay attention that there are no names of the photos. Read the text and name the pictures.
12.Навчання монологічного мовлення на базі прочитаного тексту
T:Pupils, how do you think what Mr. and Mrs. Browns can tell their friends about the British capital when they come back home. Use the following scheme for the story.
T: Who can tell about London everything you know, but without a scheme.
13.Писемне мовлення
T: Now, I want to check if you can guess the name of the places according to their description and can write them down. So, match the definitions with the photos and underwrite them. I give you cards, one of you do this task on the blackboard, rest of you do it on you papers.
III. Заключна частина уроку
1. “ London Quinz”
1.From Tower Bridge you can see…
a) St. Paul’s Cathedral
b) London Zoo
c) The Tower of London
2. The Queen lives in …
a) the Tower of London
b) Buckingham Palace
c) Westminster Abbey
3. Westminster Abbey is a famous …
a) museum
b) royal church
c) circus
4. The Tower of London is a … now.
a) museum
b) gallery
c) church
5. There is …in the centre of London
a) Piccadilly Circus
b) Trafalgar Square
c) Regent’s Park
2. Дерево успіху. Оцінювання.
3. Домашнє завдання.
Your hometask for Tuesday is to make up a project about London and its places of interest.