Відмінність у молекулярній будові твердих тіл, рідин і газів.

Про матеріал
конспект уроку для 7 класу спеціальної школи для дітей з вадами інтелектуального розвитку.
Перегляд файлу

Урок № 7                                               7 кл.                             Дата_________

 

 

Тема: Відмінність у молекулярній будові твердих тіл, рідин і газів.

Мета: розповісти учням про розташування молекул у речовинах в різних станах; вчити досліджувати і характеризувати властивості твердих тіл, рідин і газів; продовжити формування вміння робити висновки за результатами спостережень і простих дослідів; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, мовлення, пізнавальну активність; виховувати спостережливість.

         Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. НПП

Треба дружно привітатись.

  • Добрий день!

Дружно, голосно сказати.

  • Добрий день!

Вправо, вліво поверніться,

Один одному всміхніться.

Ще раз дружно привітались.

  • Добрий день!

 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 

2. Природнича розминка «Чи вірите ви?»

Чи вірите ви в те, що?..

• Тіла складаються з речовин.

• Атоми складаються з молекул.

• Молекули складаються з атомів.

• Кожне нове з’єднання атомів створює нову речовину.

• Молекула означає неділимий. 

3. Гра «Розподіл»

— Розподіліть слова на три групи.

 

 На дошці . У зошитах поділити на три групи.

 

Вода, камінь, залізо, дим, сік, пара, машина, кухоль, молоко, повітряна куля, м’яч, стіл, ручка, сіль, книга, лимона, природний газ.

— За якою ознакою ви це зробити? (Камінь, залізо — тверді; вода, сік — рідкі; дим, пара — газоподібні.)

 

III.  Мотивація навчальної діяльності.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

 

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся... (Учні читають рубрику «Ти дізнаєшся».)

 

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 

Досліди та приклади показали нам, які властивості мають тверді тіла, рідини та гази. Спираючись на знання про будову речовини, можна легко пояснити ці властивості.Лід, вода, водяна пара – три стани  тієї самої речовини- води. Малекули льоду, води,  пари не відрізняються одна від одної..Ці три станирізняться ні малекулами, а тим, як ці малекули розміщені і як рухаються.

                                                                                               

Продовження на листку

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

1. Робота за підручником (с. 26-28)

Вправа «Мікрофон»

Робота в групах

Учитель пропонує учням позмагатися, яка група наведе більше прикладів речовин у твердому, рідкому та газоподібному станах.

— Як розташовані атоми або молекули у твердій речовині?

— Унаслідок чого тверді речовини зберігають свою форму?

— Як розташовані атоми або молекули у газоподібній речовині?

— Чому газоподібні речовини не зберігають своєї форми й об’єму?

— Чому рідини зберігають свій об’єм, але не зберігають форму?

 

2. Фізкультхвилинка

— Покажіть, як розташовані молекули в твердих, рідких, газоподібних речовинах.

 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Практична робота

В учнів — пластилін і аркуш паперу.

— Найдрібніші, невидимі оком частки позначимо пластиліновими кульками. Виліпивши кульки, складіть їх разом. Вийшла модель шматочка цукру. На аркуші паперу намалюйте схематичний контур склянки з водою і помістіть туди «шматочок цукру». Потім, відділяючи від нього одну частку за одною, рівномірно розподіляють їх у склянці з водою. Так поступово увесь шматочок розчинився.

Покажіть за допомогою пластилінових кульок, як розташовані молекули в твердих, рідких, газоподібних речовинах.

 

2. Робота в парах

Тестування

1. Як розташовані молекули у твердих тілах?

а) Рухаються безладно у всіх напрямках, майже не притягуються одна до одної;

б) не розходяться на великі відстані;

в) розташовані в певному (суворому) порядку.

2. У якому стані може перебувати вода?

а) Тільки в рідкому;

б) у рідкому, твердому, газоподібному;

в) тільки в твердому.

3. Як розташовані молекули газу?

а) Рухаються безладно у всіх напрямках, майже не притягуються одна до одної;

б) не розходяться на великі відстані;

в) розташовані в певному порядку.

4. У яких тілах проміжки між частками найбільші?

а) У твердих тілах;

б) у рідких тілах;

в) у газоподібних тілах.

5. Які із зазначених властивостей належать газам?

а) Мають власну форму;

б) зберігають об’єм;

в) не мають власної форми і постійного об’єму.

6. У пляшці знаходиться вода об’ємом 0,2 л. Її переливають у колбу місткістю 0,5 літри. Чи зміниться об’єм води?

а) Не зміниться;

б) збільшиться;

в) зменшиться.

  

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— З чого складаються речовини?

— Чим відрізняються агрегатні стани один від одного? (Відстанню між молекулами)

— Як розташовані молекули у твердих тілах?

— Як розташовані молекули у рідких тілах?

— Як розташовані молекули у газоподібних тілах?

— Доповніть речення.

• Рідкі тіла зберігають об’єм, проте не зберігають...

• Газоподібні тіла не зберігають... і не зберігають...

• Тверді тіла зберігають і..., і об’єм.

— Що відбувається при нагріванні твердої і рідкої речовини? (Відстані між молекулами збільшуються.)

— Що відбувається при охолодженні рідких і твердих речовин? (Відстані між молекулами зменшуються.)

— Чому газоподібні тіла змінюють об’єм, а рідини — ні?

 

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 26 – 27.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Рубрика ««Ти дізнаєшся»…..

 

про розташування молекул у речовинах в різних станах; як досліджувати і характеризувати властивості твердих тіл, рідин і газів; продовжимо  формування вміння робити висновки за результатами спостережень і простих дослідів.

 

 

 

Вода

 Камінь

 залізо

 дим

 сік лимона

пара

 машина

 кухоль

молоко

повітряна куля

м’яч

стіл

Ручка

сіль

 книга

 природний газ.

 

 

 

  Газоподібний стан речовини

 

https://pbs.twimg.com/media/D7b6UmsX4AYmmA4.jpg

    

https://pbs.twimg.com/media/D7b6TDnXoAAWnSx.jpg                  Рідина

https://pandia.ru/text/81/508/images/img4_61.png                   Тверді  тіла

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
Інкл
Додано
18 січня 2020
Переглядів
2513
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку