ВИХОВНА БЕСІДА: ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ КОРИСТУВАННЯ ЕЛЕКТРОПРИЛАДАМИ

Про матеріал
ВИХОВНА БЕСІДА: ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ КОРИСТУВАННЯ ЕЛЕКТРОПРИЛАДАМИ (Правила безпеки користування електроприладами, при поводженні з джерелами електроструму.)
Перегляд файлу

ВИХОВНА БЕСІДА:

 ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ КОРИСТУВАННЯ ЕЛЕКТРОПРИЛАДАМИ

(Правила безпеки користування електроприладами, при поводженні з джерелами електроструму.)

Тема. Правила поводження з побутовими електроприладами: праскою, холодильником, електроплиткою тощо.

Мета. Ознайомити учнів з основними правилами користування електроприладами та застерегти учнів від отримання електротравм в наслідок неправильної експлуатації електроприладів.

Хід бесіди.

І. Повідомлення теми та мети бесіди.

ІІ. Основний матеріал бесіди.

Правила користування побутовими нагрівними електроприладами

У кожному будинку є електричні прилади для користування у побуті. При неправильному використанні цих електроприладів може виникнути пожежа. Щоб цього не сталося, слід знати і виконувати такі правила безпечного користування ними.

Правила безпечного користування електроприладами.

1) Користуйтеся тільки справними електроприладами.

2) Не вмикайте одночасно велику кількість електроприладів. Від цього перегріваються електропровідники, і може виникнути пожежа.

3) Не ставте поблизу легкозаймисті предмети і матеріали: від нагрітих і електроприладів вони можуть загорітися.

4) Не можна на тривалий час залишати електроприлади без нагляду.

5) Праски та інші електронагрівальні прилади ставте на металеві та керамічні підставки.

Якщо в електричному приладі з'являється іскріння або чути запах горілої гуми, його негайно слід вимкнути з розетки і покликати дорослих.

Статистика свідчить, що через несправність та неправильну експлуатацію електронагрівних приладів щороку виникає .близько 25% від усієї кількості пожеж. Особливо гострою ця проблема є тепер, коли внутрішній ринок України заповнений електротехнічними виробами іноземного виробництва сумнівної якості. Значна частина їх не має пристроїв захисту та виконана без дотримання елементарних вимог пожежної безпеки.

Аналіз пожеж, що виникають з цих причин, свідчить, що найбільш небезпечними елементами електричного устаткування є проводи, кабелі та шнури живлення. Виникнення пожеж через займання шнурів живлення електричних приладів відбувається внаслідок короткого замикання, перевантаження, пошкодження провідників у місцях кріплення арматури до приладів або штепсельних вилок. Тому споживачам необхідно звертати увагу на якість електротехнічних виробів, які пропонує ринок України. Особливої пильності потребують вироби закордонних виробників, що не сертифіковані в Україні.

 Електронагрівні прилади як причина пожеж

Ситуація ускладнюється з настанням осінньо-зимової пори, коли збільшується кількість електронагрівних побутових приладів з відкритими спіралями.

Так, у місті Попасна, що на Луганщині, мати пішла на роботу в нічну зміну. Пожежа виникла через елементарне порушення правил пожежної безпеки - використання електрообігрівача, який поставили у вітальні прямо під вішалкою з одягом. Він працював усю ніч, аж поки від високої температури не зайнялися речі. Близько 9-ї години наступного ранку сусіди, запідозривши недобре, викликали пожежників. На підлозі біля ліжок у різних кімнатах лежали тіла хлопчика та його батька.

Доцільно нагадати про небезпеку порушення правил користування електричними прасками, електрочайниками, електрокип'ятильниками тощо.

Так, якщо увімкнений електрокип'ятильник залишається без нагляду, то вода википає повністю й від високої температури скло склянки тріскається, він падає на підлогу чи ковдру, і з цього починається пожежа.

Якщо електрочайник не має автоматичного вимикача, то в разі викіпання води корпус чайника нагрівається до високої температури і плавиться, що теж призводить до пожежі.

Електрична плита, в разі порушення правил експлуатації також може спричинити пожежу, особливо, коли безпосередньо біля розжарених спіралей сушать білизну, складають папір та інші легкозаймисті предмети.

Щоб при користуванні електричною праскою не сталося пожежі, необхідно ставити її не на тканину, а на металеву чи керамічну підставку Насамкінець слід нагадати, що в разі виникнення пожежі треба негайно повідомити дорослих, зателефонувати на "101" і викликати пожежників

Хто постійно забуває вимикати електроприлади, повинен вибирати "розумну" праску з автоматичним відключенням. Коли вона знаходиться у вертикальному положенні протягом 10 хвилин або 30 секунд – у горизонтальному, і до неї ніхто не торкається, праска автоматично відключається. Таку властивість мають майже всі нові прилади.

Парові електропраски сучасних моделей передбачають використання і водопровідної води. У таких випадках потрібно періодично очищати їх, на декілька хвилин опускаючи у слабкий кислий розчин оцтової кислоти.

При купівлі сучасних прасок зверніть увагу на те, чи мають вони знак безпеки європейських країн та інструкцію російською чи українською мовами. Електропраска — дуже небезпечний побутовий прилад. Сучасні праски мають своєрідний захист від аварій. Наприклад, якщо ви пішли, забувши її вимкнути, вона буде тримати температуру, витрачати електроенергію, але не спалахне, тому що спрацює перший рівень захисту. Ще через деякий час спрацює другий рівень захисту. Пожежі вдасться уникнути, проте сама праска зіпсується. Тому, йдучи з дому, не забувайте вимикати електроприлади.

 

 

Основні заходи запобігання і правила пожежної безпеки при експлуатації електричних нагрівальних приладів:

1) нагрівальні прилади можна встановлювати тільки на негорючій
підставці достатньої товщини;

2)електронагрівальні прилади не можна ставити під розеткою, оскільки
тепло, яке вони випромінюють, може перегріти контакти розетки, іцо може
призвести до пожежі;

3)забороняється залишати увімкненими прилади без нагляду;

4) небезпечно виготовляти саморобні нагрівальні  прилади, особливо
великої потужності, на яку звичайно не розрахована електромережа квартири
чи будинку;

5) забороняється вмикати в одну розетку одночасно декілька приладів;

6)необхідно слідкувати за щільністю контактів у місцях приєднання
приладів до вилки, клем, між собою та ін.;

7)при порушенні електропроводки або оголенні електричного проводу,
поломці електровилки або розетки не можна торкатися до оголених місць;

8)не можна використовувати електричні прилади не за призначенням або
користуватися ними, попередньо не ознайомившись з інструкцією;

9) електронагрівальні прилади:  електрочайники, електросамовари, електропраски, електрокаміни та інші небезпечно вмикати в мережу несправними;

10)якщо під час передачі згас екран телевізора, ні в якому разі не можна
стукати по ньому, бо він може спалахнути або вибухнути. Телевізор необхідно
негайно вимкнути і викликати телемайстра;

11)якщо всередину електротехніки, що працює (телевізор, радіоприймачи або інші прилади), потрапив якийсь сторонній предмет, в першу  чергу необхідно його вимкнути з мережі, а потім діставати цей предмет. Якщо електроприлад увімкнений у мережу, ні в якому разі не можна лізти всередину нього олівцем або іншими предметами;

12)небезпечно замінювати перегорілі запобіжники у телевізорах, приймачах та інших установках саморобними або «завищеними» вставками;

13) забороняється тягнути за електричний шнур руками, тому що він
може обірватися і вас ударить струмом.

Навіть перебуваючи на дачі або у гостях, не можна забувати ці правила безпеки і правила гасіння електроприладів, що зайнялися: їх не гасять водою, у першу чергу вимикають з джерела струму!

При експлуатації електропобутових приладів або техніки, пов’язаної з електрикою (електропили, наприклад), може мати місце явища стікання зарядів із загострених провідників, що викликає перегрів і наступне загоряння. Тому металеві частини приладів і машин, що працюють під високою електричною напругою, роблять добре закругленими, а краї металевих стержнів оснащують гладкими кульками. Наявність загострень викликало б стікання зарядів і порушення ізоляції.

Наступне негативне явище, що виникає в побуті (і на виробництві теж) під час роботи з приладами, що живляться електричним струмом, - це електризація тіл. У результаті притягань дрібних часток пилу або предметів, паперу виникає електричний розряд, прилади забруднюються і перегріваються. Наслідком цього може бути загоряння.

Так, наприклад, електризація обшивки літака призводить до порушення радіозв’язку, спотворення показів вимірювальних прилад. А при електризації палива відбувається його забруднення, що є причиною загоряння. Під час руху бензовозів виникає електричний заряд на гумових покришках, наслідком цього може стати розряд між шинами і корпусом бензовозу, а це може спричинити

вибух бензину.

Як захист від подібних явищ під час експлуатації приладів, шин, агрегатів

передбачені такі заходи техніки безпеки:

1)заземлення усіх агрегатів і приладів, машин;

2)облаштування не струмопровідних підлог і стін;

3)зволоження повітря для боротьби з пилом;

4)застосування антистатиків;

5)наявність металевих ланцюгів, «що тягнуться» за бензовозом, смужок
гуми - на легкових автомобілях.

У наших будинках і квартирах все частіше застосовуються електронагрівачі та обігрівачі. При користуванні ними слід пам’ятати про техніку безпеки.

1)Електронагрівачі не можна поміщати під розетками! Контакти розетки
можуть перегрітися, що призведе до пожежі.

2)Обігрівачі ні в якому разі не можна накривати. У замкненому просторі
повітря припиняє циркуляцію і прилад перегрівається. А якщо спрацьовує
система захисту, то обігрівач псується.

3) Не можна використовувати  обігрівачі в тривалому режимі. їхня
потужність досить висока (до 2 кВт), і при тривалому включенні може
перегрітись або згоріти розетка, що часто призводить до короткого замикання.

4) Не можна вмикати кілька електронагрівачів (або ламп, телевізорів, холодильників) через трійник. Це призводить до перевантаження розетки, її перегріву і перевантаження цієї ділянки електромережі, що може стати причиною пожежі.

ІІІ. Перевірка знань учнів.

  1.             Назвіть правила безпечного користування електроприладами.
  2.             Чому електроприлади є причиною більшості пожеж?
  3.             Яких заходів безпеки необхідно вжити при користуванні електроприладами?

ІV. Підсумки бесіди.

docx
Додано
4 грудня 2024
Переглядів
669
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку