Дата: 21.02.2025
Клас: 4-А
Вчитель: Лазарь Л. В.
Предмет: виховна година
Тема. Мова моя рідна, мова солов’їна
Мета: поглибити знання дітей про значення рідної мови в житті кожної людини; збагачувати словниковий запас учнів; формувати розуміння, що українська мова - наш скарб; розвивати почуття краси і сили рідної мови; виховувати в дітей почуття патріотизму та любов до рідної мови.
Обладнання: ребус, квітка з пелюстками, слова для довідки, зірочки з фразеологізмами, таблиця з наголосами, мікрофон
Хід заняття
-
Організаційна частина
-
Привітання
-
Емоційне налаштування
-
Сьогодні н вас чекає захоплива подорож до крафни «Мовознавців». А для того, щоб всі ми отримали заряд позитивної енергії, пропоную вам подарувати один одному посмішку.
-
Основна частина
-
Оголошення теми виховного заняття
-
Щоб дізнатися, яка тема сьогоднішнього виховного заняття вам потрібно розгадати ребус.

-
Розповідь про мову
-
Всі живі створіння на Землі спілкуються між собою. Одні мовою жестів, інші – мовою звуків. Лише нам, людям, подарований Богом дорогоцінний скарб – мова. Дякуючи цьому дару, ми можемо порозумітися, розказати про свої почуття і переживання. За допомогою мови ми бережемо свою історію, передаємо з покоління в покоління набуті знання і досвід.
-
Чи замислювалися ви коли-небудь, скільки мов живе на Землі? (Вислухати припущення учнів).
-
Нині їх близько 5000, точної ж кількості не встановлено. Серед живих мов світу бринить срібним дзвіночком і наша рідна мова.
-
А яка наша рідна мова?(українська)
-
Дітки, а чи знаєте ви, коли міжнародний день рідної мови? (21 лютого)
-
І так, Подорож до країни «Мовознавців» розпочинаємо.
-
Перша зупинка «Багатство рідної мови»
-
Слухання і аналіз казки «Про українську мову»
-
Давним-давно жила-була Українська Мова. Вона дуже любила співати і танцювати, повчати казками,які були дуже цікавими. Та ось одного разу до королівства прийшла зла чаклунка. Задумала вона загубити Українську Мову. Підійшла лиходійка до неї і попросила розповісти казку. Не відмовила Українська Мова незнайомці – розповіла їй про веселі звуки та веселі нотки.
-
Ти дуже розумна, але не треба повчати старших, - промовила незадоволено лиходійка.
-
За твою неповагу я покараю тебе!
-
І зла чаклунка стукнула палицею по землі три рази...
-
Опинилась Мова в незнайомому королівстві. Розгубилася, засумувала. Та недовго вона була самотньою. Мешканці королівства запросили незнайомку до себе, обігріли, втішили, а дізнавшись її не легку долю, запропонували жити у них.
-
Незабаром не залишилось у цьому королівстві нікого байдужого до Української Мови. ЇЇ поважали і любили за добру пораду, за талант і уміння розповідати цікаві казки, що вчать розуму. А ще – за уміння співати чудові пісні, які лікують Душі.
-
Отже, про що ця казка? (відповіді дітей)
-
Квітка мови
-
На столі дуже багато пелюстків квітів. На кожній пелюстці написано слово (Солона, барвінкова, гаряча, некрасива тощо).
-
Ви повинні прочитати та вибрати саме те слово, що характеризує нашу рідну мову. Вибрані пелюстки прикріплюємо на дошці, утворюючи яскраву квітку. (Рідна мова яка? Барвінкова, українська, мелодійна, чарівна, щира, солов’їна, калинова)
-
Молодці! Подивіться, як розквітла квітка і наша рідна мова.
-
Друга зупинка «Краса рідної мови»
-
Гра «Склади вірш»
-
Я буду читати вірш, але в ньому будуть пропущені слова для рими. Ваше завдання: правильно дібрати слова з довідки.
Щоб розумним і мудрим стати,
Треба рідну мову … (знати)
А щоб вміти говорити,
Треба рідну мову … (вчити)
Рідна ж мова пелюсткова,
Мудра, світла й … (світанкова)
І дзвенить щодня і в свята,
Бо вона така … (багата)
Чарівна і веселкова
Наша мова … (калинова)
В ній в віках батьки і діти.
Як без мови в світі … (жити)
Понад світом хай лунає.
Хай ніхто … . (не забуває)
Рідну мову українську,
Мудру, щедру, … . (материнську)
-
Гра «Зніми зірку»
-
На дошці є зірки із словами, які пояснюють фразеологізми. Я буду зачитувати фразеологізм, ваше завдання – знайти слово, яке пояснює цей фразеологізм.
Набрати в рот води - мовчати,
Пекти раків – почервоніти,
Накивати п’ятами – побігти,
Викинути із голови – забути,
Пасти задніх – відставати,
Прикусити язика – замовкнути,
П’яте через десяте – як-небудь,
Байдики бити – лінуватися.
-
Гра «Навпаки»
-
Дітки, підберіть слова протилежні за значенням. А ви знаєте, як такі слова називаються?(антоніми).Зараз я вам наведу приклад.
Свіжий хліб – черствий хліб
Свіжі квіти - ... (зів’ялі квіти)
Солодке яблуко - .... (кисле яблуко)
Солодкі ліки -.... (гіркі ліки)
Повне відро - ... (порожнє відро)
Великий кіт - ... (малий кіт)
Сильний чоловік - ... (слабкий чоловік)
Білий м’яч - .... (чорний м’яч)
Твердий камінь-... (м’який камінь)
-
Зараз я вам прочитаю загадку, а ви спробуєте відгадати і сказати слова антоніми в цій загадці.
-
Куций хвіст і довгі ноги.
Уночі і вдень - тривоги.
Миру й спокою не знаю:
Всіх боюся, утікаю (заєць)
(спитати в дітей чи вони знають, що означає куций)
-
Коли іде, то гомонить,
Коли зупиниться, мовчить (годинник)
-
Слова – омоніми
-
Зараз я вам прочитаю вірш, а ви скажете слова – омоніми з цього віршика
Косу дівчина плете
На косі трава росте,
Поки ще трава в росі,
Із косою йде на косу
Хлопець той, що трави косить.
(відповіді дітей)
-
Третя зупинка «Не засмічуй рідну мову»
-
Правильні наголоси
-
На дошці ви бачите слова, наше завдання разом прочитати їх і поставити правильний наголос
-
Іншомовні слова
-
Дітки, ми в нашому спілкуванні вживаємо багато англійський слів, але їх можна замінити на українські слова. Наприклад: Лайк – вподобайка, скріншот – знімок екрану, селфі – самознимка, гаджет – пристрій, акаунт – обліковий запис, челендж – виклик , смайл – усміхайлик, стікер – наліпка
-
Четверта зупинка «Творчість»
-
Гра в склади
-
Дітки, зараз ми пограємо в гру, я вам називаю слово, а ваше завдання сказати слово яке починається на останній склад минулого слова. Наприклад: Сіно – нога – ганок – Оксана
-
Чарівні слова
-
В українській мові є багато слів які читаються зліва на право і навпаки. Наприклад око, Пилип. Чи знаєте ви такі слова?(дід, піп, наган, радар, зараз, Анна, корок, тут)
-
Склади речення
-
А зараз ми пограємо в гру, ми будемо складати речення де кожне слово починається на букву С. Наприклад: Сашко смакує смачним соленим салом
-
А тепер я вам буду зачитувати початок речення а ви закінчіть
Степанко складає... (сіно),
Сьогодні світить...(сонце)
Самотній старий сивий Семен сидів серед ...(саду)
-
А тепер ви самостійно складіть таке речення.
-
Заключна частина
-
Гра «Мікрофон»
-
Яка мова для вас найрідніша і найдорожча?
-
Чому говорять, що мова це скарб?
-
Що потрібно робити щоб наша мова не засмічувалась?
-
Тільки з нашою турботою, тільки з нашою любов’ю мова буде жити і процвітати. Що кожен із нас може зробити, щоб розвивалася рідна мова?
-
Вчителі навчають вас правильно говорити, читати, писати, розуміти і любити українську мову. А що можете зробите ви, щоб зберегти рідну мову? (Відповіді дітей)