Виховна година до Дня вишиванки "Шануємо українські традиції"

Про матеріал

Мета проведення виховного заходу: Поглибити знання про історію та культурне значення вишиванки. Сприяти творчій діяльності учнівської молоді. Розвивати дослідницькі та комунікативні навички. Виховувати почуття гордості за рідний край, національну гідність, шанобливе ставлення до загальнолюдських цінностей.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Шануємо українські традиції! Підготувала: викладач Регіонально центру професійної освіти електротехнічних, машинобудівних та сервісних технологій Харківської областіДенисенкова Ірина Олександрівна. Травень 2020 року. Дистанційна виховна година

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Мета заходу: Поглибити знання про історію та культурне значення вишиванки. Сприяти творчій діяльності учнівської молоді. Розвивати дослідницькі та комунікативні навички. Виховувати почуття гордості за рідний край, національну гідність, шанобливе ставлення до загальнолюдських цінностей.

Номер слайду 4

Вишиванка –оберіг українського народ

Номер слайду 5

Дізнаємось про найвідоміший український символ, котрий вражає своєю красою весь світ.

Номер слайду 6

У Всесвітній день вишиванки, який щороку відзначається у третій четвер травня, українці одягають національний одяг на роботу, до університету чи садочка, а також діляться своїми фото у цьому вбранні, аби засвідчити, що вишиванка – це не тільки самобутньо, але і стильно.

Номер слайду 7

Міжнародне свято. Всесвітній день вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Свято є самобутнім і самодостатнім, не прив'язане до жодного державного чи релігійного. У цей день кожен охочий може долучитись до свята.

Номер слайду 8

Історія виникнення та традиції святкування Дня вишиванки: Вперше День вишиванки запропонувала відзначати одна студентка Чернівецього університету, надихнувшись прикладом свого друга, який постійно носив вишиту сорочку в повсякденному вбранні. У 2006 році вперше відбулось це скромне свято — частина студентів університету та його викладачів підтримали ініціативу і прийшли на навчання у своїх вишиванках. Тепер же — їм ми завдячуємо появі такого яскравого свята, масштаби якого щорічно зростають.І хоч дата ще не встановлена офіційно — всі точно помітять, що воно настало, адже у цей день по всій Україні безліч людей одягає вишиванку на навчання, роботу, прогулянки по місту.

Номер слайду 9

Вишита сорочка – один з найбільш древніх українських атрибутів. Ще Геродот стверджував, що одяг скіфів був прикрашений вишивкою, а вони, як відомо, проживали на території сучасної України. Найдавнішу згадку про вишиту сорочку було знайдено під час розкопок на Черкащині — її від датувався 6 сторіччям до нашої ери! Тож одяг цей носили ще трипільці, про що свідчить зображення чоловіка у вишиванці. Усвідомлення такої історичної спадщини вражає та захоплює і спонукає з особливою повагою ставитись до сорочки — яку не можливо вважати просто одягом.Історія виникнення та традиції

Номер слайду 10

Історія свята. Кожен регіон України - незрівнянний в техніці виконання унікальних вишиванок. Кожна майстриня з різних місцевостей по різному використовувала техніки вишивки, а особливе відмінність полягала саме в орнаментах. У кожній області можна простежити свої, неповторні вишиванки.

Номер слайду 11

Свято не передбачає обов'язкових заходів, окрім одягання вишиванки. Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку — одягнути вишиванку. Разом із тим, така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. Як показує досвід, люди в День вишиванки завжди піднесені та усміхнені, адже в стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів.

Номер слайду 12

Ідея святаІдеєю свята є збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення загалом.

Номер слайду 13

День вишиванки – всесвітнє свято, що символізує національну єдність та повагу до українських традицій.

Номер слайду 14

Що ми самі знаємо про цей шанований у всьому світі український одяг?Раніше сорочка мала для наших предків магічний, релігійний сенс — з нею було пов’язано багато забобонів, застережень, вірувань. Кожен символ та колір ніс сакральне значення, як і те, хто вишиває сорочку, з яким настроєм та думками — вона мала слугувати власникові оберегом. Українці вірили, що сорочка може безпосередньо вплинути на долю того, хто її носить.

Номер слайду 15

Основні кольори. Прикраси з українським орнаментом часто виконані з використанням емалі або ж інкрустовані камінням. Це дозволяє надати певний колір аксесуару. У традиційних вишиванках відтінок візерунків мав величезне значення. Що ми знаємо… Чорний. Вважався кольором годувальниці-землі. Можна розраховувати, що прикраси з чорнінням, чорною емаллю або каменями такого кольору принесуть власникові достаток. Білий. Колір асоціюється з чистотою, невинністю, святістю. Аксесуари з білими орнаментами стануть дієвим оберегом для дитини. Дорослу людину вони вбережуть від злих поглядів та гріховних думок.

Номер слайду 16

Основні кольори. Червоний. Це колір любові і пристрасті. Він допоможе знайти «другу половинку». А ще червоні візерунки завжди вважалися знаком веселощів, тому власник такої ювелірної «вишиванки» може розраховувати на радісне життя. Синій. Відтінок неба і води символізує очищення. Маючи прикрасу з синім або блакитним камінням, можна сподіватися на порятунок від пороків, гріхів та хвороб. Що ми знаємо… Зелений. Символ поновлення і молодості. Таку прикрасу варто вибирати тим, хто хоче змінити життя. Вона також допоможе не старіти душею. Жовтий. Символізує сонячну енергію, духовну чистоту, силу. В українській вишиванці такий колір використовувався тільки в поєднанні з іншими, що надавало візерунку ще більшої значущості. 

Номер слайду 17

Ключові символи. Всі орнаменти в українській вишиванці «списані» з навколишнього світу. Жінки зображували на полотні все те, що бачили навколо: сонце, рослини, тварин. Звісно ж, багато що можна було зобразити тільки схематично. Виділяють три види візерунків, і кожен з них має своє значення. Рослинні мотиви. Довгий час втілювали сімейне щастя, молодість, красу, сексуальну енергію, любов — все те, що так важливо для дівчат. Але пізніше рослинні символи з'явилися і на чоловічих вишиванках: наприклад, хміль — символ холостяцького життя. У кожного візерунка є своє значення. Найпоширеніші з них використовують і ювеліри:мак захищає від злого слова і лихого ока;виноград обіцяє благополуччя в сімейному житті;калина символізує продовження роду. Що ми знаємо… Якщо потрібен сильний оберіг, слід звернути увагу на прикраси з дубовим листям. Роза, яка часто зустрічається в прикрасах, символізує безперервність життя.

Номер слайду 18

Зображення тварин. Зооморфні символи вишивали, щоб забезпечити власнику сорочки щасливий шлюб і довге життя. Якщо ви мрієте саме про це, то варто придивитися до прикрас з таким орнаментом. Найчастіше на вишиванках зустрічалися птахи: солов'ї, лебеді, голубки. Найпоширеніший символ — схилені один до одного птахи з гілкою калини в дзьобі. Це символізує єднання роду. Сьогодні прикраси з таким орнаментом вибирають ті люди, для яких  зв'язок між поколіннями — це первинна прерогатива, найважливіше в житті. Що ми знаємо…

Номер слайду 19

Геометричні символи. Ці етносимволи володіють найпотужнішою захисною енергією. Такими візерунками позначали природні явища. Серед них були чоловічі та жіночі. Решітка-ромб, промені і крапки — це знаки вогню. Такі орнаменти захищали представників сильної статі від стріл, хвороб і ворогів. Прямі лінії, що символізують землю, спіральки, змійки, хвилі, які відсилали до водної стихії, — жіночі візерунки. Вони обіцяють щасливе материнство, довге життя і єдність роду. Що ми знаємо…

Номер слайду 20

Українська вишиванка підкорює світ

Номер слайду 21

Крилаті вислови про вишиванку Як мати рідненька, то й сорочка біленька. Рукави — як писанка, а личко — як маків цвіт. Хочеш сорочку мати — не треба зівати. До Великодня сорочка хоч і лихенька, аби біленька. З світу по нитці — голому сорочка. Бідний на сорочку старається, а багатий і кожуха цурається.

Номер слайду 22

Номер слайду 23

«Вишиванка — це генетичний код нації» — вислів, котрий відомий зараз усім і став крилатим. Хто ж його автор, мало хто знає. Слова ці належать Лесі Воронюк, засновниці свята вишиванки. Вислови видатних українців про вишиту сорочку

Номер слайду 24

«Вишиванка для мене — це гордість за красу моєї країни!» — каже В’ячеслав Узелков, український боксер, виходячи перед боєм у вишитій сорочці. Вислови видатних українців про вишиту сорочку

Номер слайду 25

«Вишиванка для мене — це сорочка, зроблена маминими руками!» — Василь Вірастюк, заслужений майстер спорту України, також полюбляє виходити в люди у національному одязі. Вислови видатних українців про вишиту сорочку

Номер слайду 26

«Вишиванка — це документ українського народу! Це оберіг! В орнаментах вся магія любов і історія кожного регіону моєї улюбленої країни!» — так Ксюша Жданова-Форманчук, актриса театру і кіно, з любов’ю висловлюється про українську сорочку. Вислови видатних українців про вишиту сорочку

Номер слайду 27

Номер слайду 28

Номер слайду 29

Парад вишиванок

Номер слайду 30

Вишиванкова хода – святковий парад, з метою популяризації українського одягу та традицій в Україні. Носіння вишиванок стало популярним явищем в українській міській культурі з початків  ХХІ століття. Символізує повернення суспільства до своїх національних та культурних витоків. Починаючи з 2008-го року, подібні акції проводяться майже щороку в кожному обласному та районному центрах. Парад вишиванок

Номер слайду 31

День вишиванки єднає українців. У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка – яскравий приклад і підтвердження цьому.

Номер слайду 32

Бережімо наші віковічні традиції!

Номер слайду 33

Нехай слова і пісні милозвучні Для вас лунають знов і знов, Хай будуть в серці нерозлучні Добро, надія, віра і любов! Хай вам сміється доля журавлина, Поля розлогі колосом цвітуть, Нехай червоні ягоди калини На вишиванках осявають путь.

Номер слайду 34

Дякую за увагу!

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Кієнко Марина Віталіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Denysenko Kateryna
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Пилипчак Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
20 серпня 2020
Переглядів
7840
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку