Виховна година
«Калинова моя Україна»
Тема. Калинова моя Україна
Мета: виховувати патріотичні почуття;
бажання рости гідними громадянами України;
повагу до державних та народних символів;
любов до української пісні;
Обладнання: квіти та стрічки для складання українського віночка, стрічки для складання побажань, писанка, колосся пшениці, калина, дитячі малюнки, картинки із зображенням національних та державних символів, запис пісень «Два кольори», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Ой у лузі червона калина», Гімна України.
Хід заняття
І.Організаційний момент
- Повторюйте хором за мною вірш:
Доброго ранку травам росистим.
Доброго ранку квітам барвистим.
Доброго ранку сонечку ясному,
Людям усім і усьому прекрасному!
ІІ. Мотивація
Тема нашого уроку «Калинова моя Україна». Виконавши всі завдання на уроці ми поступово побудуємо разом український віночок.
ІІІ. Основна частина
1.Слухання пісні «Два кольори»
-Вслухайтесь у слова пісні. Чи знайомі вони вам?
-Пригадайти, де ми з вами зустрічалися з цією піснею?
(Слухання пісні)
-А чи пам’ятаєте ім’я автора слів? (Дмитро Павличко)
-А музику до вірша написав Олександр Білаш.
-Про який народний звичай нагадала вам пісня?
- Що на вишиванці символізував червоний колір?
-А чорний колір?
- Які українські народні пісні полюбляють у вашій родині?
(по бажанню діти можуть заспівати по куплету)
2. Складання «асоціативного куща»
- Яким словом можна замінити слово Україна (доберіть синонім).
Україна – це щедра земля під волошковим небом, це задумливі степи, широкі поля, густі ліси та гірські вершини. Це сині озера й річки, калина край вікна, журавель у небі й соловей у лузі. Це рідний дім, дорога до школи, це рідна мова й пісня колискова, це мама й тато й вся родина. Це все наша Батьківщина, наша земля, наша Україна.
3. Бесіда про народні символи
- Без чого ви собі не уявляєте Україну?
А я не уявляю Україну без синього неба. Немає на світі кращого неба, ніж небо України! Воно благословляє свою Україну , береже у віках її материнську любов, тому його ніколи не відділити від матінки-землі.
4. Римування
Спробуйте себе у ролі поетів. Я читаю вірш, а ви добираєте риму.
Вірш про Україну
Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна найкраща у … (світі!)
Моя Україна – це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні … (джерельця.)
Красиві пейзажі і гори високі.
Маленькі струмочки і річки … (глибокі.)
Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна – це пісня … (весела.)
Це щира, багата, як світ її мова,
Крилата така, мелодійна … (чудова.)
Її обереги верба і калина,
Найкраща у світі – моя … (Україна.)
Бо нам найрідніші Вітчизна і мати.
То як же нам, дітям, її не кохати!
Моя Україна – козацькая слава!
Така волелюбна і мирна … (держава.)
Вона дорога нам, і рідна і мила,
Бо світ перед нами, як мати, … (відкрила.)
Вітчизна свята, дорога Україна,
Для кожного з нас ти у світі - … (єдина.)
5. Мозковий штурм
(Завершуємо складати віночок)
Кольори нашого державного прапора (синій і жовтий)
Розкажіть перші строчки національного Гімну.
Хто автор слів і музики Гімну України?
Як треба поводитися, коли звучить Гімн?
(прослуховування Гімна України, можна підспівувати)
Президент України.
Дерево, яке освячується в церкві перед Великоднем. Воно охороняє від злих сил (верба).
Які пісні співають на Різдво? Пригадайте кілька колядок.
Кущ, оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди (калина).
Дерево-символ, з яким в українських народних піснях порівнюють струнких дівчат (тополя).
Найбільша річка України.
Хто автор вірша «Реве та стогне Дніпр широкий»
-А ви знаєте, що Дмитро Крижанівський створив музику до вірша Т.Г. Шевченка й вийшла чудова пісня. Пропоную послухати пісню.
Який настрій має пісня?
Яким вам здався Дніпро?
Український народний духовий інструмент з дерева або очерету, що має форму трубки з отворами (сопілка).
Чим прикрашають голову українські дівчата? (вінок)
Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя, на долю, виряджаючи в далеку дорогу (рушник).
6. Добирання епітетів
- Спробуємо себе у ролі художників слова. Доберіть до слова Україна красиві слова. Яка вона? (мальовнича, рідна, мелодійна, дивовижна, красива, єдина)
(Епітети написані на різнокольорових стрічках, вони прищеплюються до віночка.)
7. Побажання Україні
- Який у вас з’являється настрій, коли я говорю слова: Батьківщина, рідний край, сонцесяйна, рідна, мелодійна?
- Який настрій викликають слова: війна, розруха, голод, сльози?
- Мені дуже хочеться, щоб у нашій країні панував мир. А щоб ви побажали Україні сьогодні? Напишіть свої побажання на стрічках кольорів стягу України.
ІV. Підсумок уроку
Любіть Україну, як сонце, любіть,
Як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну.
Красу її, вічно живу і нову,
І мову її солов’їну.
Між братніх народів, мов садом рясним,
Сіяє вона над віками…
Любіть Україну всім серцем своїм
І всіми своїми ділами.
Для нас вона в світі єдина, одна
В просторів солодкому чарі…
Вона у зірках, і у вербах вона,
І в кожному серця ударі,
У квітці, в пташині, в електровогнях,
У пісні у кожній, у думі,
В дитячій усмішці, в дівочих очах
І в стягів багряному шумі…
Як та купина, що горить – не згора,
Живе у стежках, у дібровах,
У зойках гудків, і у хвилях Дніпра,
І в хмарах отих пурпурових,
В грому кононад, що розвіяли в прах
Чужинців в зелених мундирах,
В багетах, що в тьмі пробивали нам шлях
До весен і світлих, і щирих.
Юначе! Хай буде для неї твій сміх,
І сльози, і все до загину…
Не можна любити народів других,
Коли ти не любиш Вкраїну!..
Дівчино! Як небо її голубе,
Люби її кожну хвилину.
Коханий любить не захоче тебе,
Коли ти не любиш Вкраїну…
Любіть у труді, у коханні, у бою,
Як пісню, що лине зорею…
Всім серцем любіть Україну свою –
І вічні ми будемо з нею!