Виховна година "Книга чи комп’ютер: за і проти"

Про матеріал

Мета: допомогти учням розібратися в складному і різноманітному потоці інформації; розвивати у школярів вміння виділяти головне, істотне, узагальнювати наявні факти, логічно викладати думки; пропагувати читання книг, виховувати позитивне ставлення до отримання знань .

Перегляд файлу

                        Книга чи комп’ютер: за і проти                  Хромченко О. О.

Мета: допомогти  учням  розібратися в складному і різноманітному потоці  інформації;  розвивати у школярів вміння виділяти головне, істотне, узагальнювати наявні факти, логічно викладати думки; пропагувати читання книг, виховувати позитивне ставлення до отримання знань .

 

Епіграф. «Книжка, можливо, найбільш складне і велике чудо з усіх чудес, створених людством на шляху його до щастя»                М. Т. Рильський
«Комп’ютер – це своєрідна шафа, в якій лежить наша книга, але не тільки.»

«Одного разу в руки взявши комп'ютерну мишу, не опинися  в мишоловці».

                                                              Хід уроку

                                                              Слайд 2

  • Щоб бути освіченою і сучасною людиною необхідно багато знати.
  • Відгадайте загадки і дізнайтеся, якими шляхами можна  здобути  знання.

Загадки

а) Дуже я потрібна всім –                                    
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сам а завжди мовчу. ( Книга)

 

б) Може він порахувати,
Може він пісні співати,
Малювати і писати,
Помилки перевіряти.
Може він листа прийняти,
З другом швидко нас зв’язати,
Він багато чого може
І завжди нам допоможе! (Комп)

        - Що об’єднує книгу і комп'ютер?     ( це джерела інформації)

 

                                            Слайд 3

    -  Наше головне завдання  сьогодні – зрозуміти, що є основним джерелом інформації? І  з'ясувати , ким стануть у майбутньому  книга і комп’ютер – друзями  чи  ворогами?”   Отже,тема уроку: «Книга і комп’ютер: за і проти »
 

Мотивація навчальної діяльності.
-   В ході роботи над проектом ви  об'єдналисялися у  3  групи: «книгомани» ,  «хакери» та «мудреці». Лідерів груп я прошу озвучити  проблему над якою працювала  група  і що ви очікуєте від уроку?
 

Лідер «книгоманів: «Без книги неможливе життя цивілізованої людини».
Сьогодні ми переконаємося, що у будь-якому вигляді книга не припинить свого  існування ніколи».

                                                  

                                              Слайд 4

  •    Книга тривалий час була єдиним джерелом інформації. Ми  з  ранніх років знайомі з нею і так до неї звикли, що рідко думаємо про книгу,як про скарб, не завжди цінуємо і бережемо її.

     Лідер «хакерів»: «Навіщо книга, якщо є комп’ютер».
Очікуємо від уроку переконань, що майбутнє все – таки за комп’ютером».

                                                       Слайд 5

-  У наше життя впевнено увійшов комп'ютер. Це дуже корисна і потрібна машина, але іноді він починає замінювати  собою деякі цінності. До такої групи ризику потрапила  і книга.
      Лідер мудреців: « Хочу сказати, що коли з'явився комп'ютер,  книга  дійсно відійшла на другий план. Але я думаю, що книга все одно гратиме важливу роль в нашій освіті.

      Як би то не було, читання книг потрібно поєднувати з роботою на комп'ютері, так як  це розвиває інтелект і увагу людини». 

                                                      Слайд 6

  •                   Отже, одні вважають, що час паперових видань безповоротно минає. Інші не можуть  повірити, що книги зникнуть.

Чи настане той  час,коли комп'ютери замінять книги?

 

                                                   «Мікрофон»

-  Увага, розминка «Мікрофон». Як ви думаєте, чи можна бути сучасною людиною, якщо не знаєш комп’ютера ? Чи можна бути освіченою людиною, якщо не читаєш книг? Чому ви надаєте перевагу?
Коротко думка кожного з вас.

                                                             Слайд 7

                                         Переваги книги

 

«книгомани»:

  • Особисто мені подобається більше книга, бо вона друг кожному. Коли я читаю книги, то поринаю в інший світ, я переживаю за кожного героя .   Хоча комп'ютери - це сучасна техніка, однак, книги вони не зможуть замінити ніколи
  • Читаючи книгу, ми вчимося мислити. Книга не тільки навчає, але й виховує. Вона  вчить нас бути розумними, добрими, чесними. Комп’ютер  ніколи не буде вихователем.
  • Книга доступна в будь – якому місці і в будь – який час.
  • Книга вірно служить людям протягом багатьох століть. Вона  була першою, саме з книг інформація потрапила в Інтернет.
  • Не всі розуміють, що читати книгу приємніше. Потім хочеться поділитися з друзями  тим, що прочитав, обмінятися книжками.
  • Книга розкриває нам цікавий світ, допомагає мандрувати через століття і краще розуміти сьогодення.

 

                                          Переваги книги

- Книги — це справжня скарбничка мудрості. Шукаючи поради ми звертаємося  до неї , потрібно перекласти текст - гортаємо сторінки словника, готуючи біографію - йдемо до бібліотеки. Як кажуть, що усі дороги ведуть у Рим, так усі шляхи у пошуках знань приводять до бібліотеки.

                                                        Слайд 8

                                         Переваги комп'ютера

«хакери»:

  • -За допомогою комп’ютера можна не лише читати текст і переглядати картинки, а й чути голоси персонажів, "оживляти" ілюстрації, грати у цікаві ігри.
  • Сучасний комп’ютер пише музику і вірші, малює, грає у шахи, розмовляє. Він практично вміє робити все, що і людина.
  • Комп’ютер фінансово менш доступний. Але ж багато бібліотек нашої країни мають комп’ютери і вільний доступ до Інтернету.
  • В Інтернеті знайти інформацію швидше і легше, навіть, побутує вислів : “Якщо цієї інформації немає в Інтернеті, то її немає ніде”
  • Крім того, книги великі і громіздкі, а на одному лазерному диску може  поміститись вся шкільна програма!
  • Сьогодні не можна уявити життя без комп'ютера. Він ,  як і всяка техніка, спрощує життя людей.

                                     Переваги комп'ютера

-    Персональний комп’ютер – це не просто пристрій, за допомогою якого можна грати в ігри чи слухати музику.   Це – унікальний помічник людини, який  дозволяє працювати з інформацією: знаходити її, аналізувати, одержувати й відправляти.

 

 «мудреці»:

  • Мені подобається комп'ютер. Але він занадто дорогий. І не доступний для всіх людей. Якщо персональний комп’ютер не по кишені, завжди можна обрати книгу"
  • Читати книгу звичайно ж цікавіше, ніж сидіти за комп'ютером і псувати собі зір. Але, по-моєму, комп'ютер і книга рівноцінні, т.як. те, чого не знайдеш у книзі, можна знайти в комп'ютері.
  • волію і  книги, і комп'ютери. Іноді хочеться просто почитати, але зате на комп'ютері можна зробити домашнє завдання, написати реферат.
  • Комп'ютер - унікальний помічник людини. Можна знайти відповідь на будь-яке питання, але інформацію  з інтернету ніхто не перевіряє.  Достовірну інформацію можна отримати тільки у книзі.
  • Я б всі художні твори залишила у книзі, а енциклопедії та іншу довідкову літературу занесла  би в комп'ютер.
  • Грамотна людина  завжди вміє користуватися комп'ютером. Але якщо людина хоче бути дійсно освіченою, то вона  не повинна  забувати про книги.
  • Отже, важко надати  чомусь перевагу.

Давайте  тоді  дізнаємося,  яка найцінніша у світі книга .                   

                                                     Слайд 9

                                     Яка книга найцінніша?

- Кажуть, що був такий дивак, який розшукував  найдавнішу і найціннішу у світі книгу  . Цілі дні він просиджував серед куп пожовклих раритетів. Книжковий пил густим шаром покривав його одяг і взуття. Але він так  і не зміг установити, яка ж книга  найцінніша.
             - Тоді , може, відомо як з’явився комп’ютер?

                                                 Слайд 10

                                  Як  з'явився комп'ютер ?

  • Точно відповісти на це питання неможливо.  Безперечно одне, що найпершим обчислювальним приладом були 10 пальців рук людини.

                                                 Слайд 11
                         «Історія виникнення комп’ютера?»
- Чи знаєте ви, що означає слово  «абак»? Це дошка, поділена на смуги, де пересувалися камінці з метою арифметичних розрахунків. Щось на зразок рахівниці.  Саме від цього примітивного приладу для розрахунків бере початок історія обчислювальної техніки, історія комп`ютера.  

 

  - Група книгоманів і група хакерів теж долають  свої шляхи, щоб   отримати  знання ?   Який шлях коротше ми дізнаємося, коли вони впораються із завданнями. 

       - А «мудреці» будуть слідкувати за правильністю відповідей.

                                              Слайд 12

                      Конкурсні  завдання для «книгоманів»:
- назвіть  три  прізвища  письменників ;
- пригадайте три казки, в назвах яких є слово «пригоди»;
- назвіть три казки, в назвах яких є імена;
- згадайте три казки, в назвах яких є колір.

                                               Слайд 13

                           Конкурсні  завдання для «хакерів»

- корпус, в якому знаходяться основні функціональні компоненти персонального комп'ютера.     (Системний блок)

-  маніпулятор, що дозволяє зручно і комфортно працювати з ПК. (Миша)

-  пристрій, що дозволяє вводити числову та текстову інформацію. (Клавіатура)

- пристрій, що  служить для виведення графічної або буквеної інформації.  

                                                                                                             (Монітор)

 

                                                  Слайд14

 Перевіримо результати .

                                                  Слайд 15

                                 Гра «Який я?»  для книгоманів

                                                 Слайд 16  для «хакерів»

     Обговоріть у чаті, які риси характеру притаманні героям «Казки про рибака та рибку»  -  оберіть по чотири варіанти .

1__upload_iblock_b99_b9937c1417a6cee02044ad3939f63715        kak_zashitit_svoe_pravo_sobstvennosti_na_nedvizhimost_titulnoe_strahovanie_4

 доброта

сварливість

чемність

скромність

жалість

жадібність

впертість

ввічливість

співчутливість

вдячність

терплячість

ненаситність

                                                     Слайд 17, 18, 19

                                      Перевіримо результати .

доброта                                 сварливість

скромність                            жадібність

ввічливість                           впертість

терплячість                         ненаситність   

                                                 Слайд 20

                       Гра «Збери склади? » для книгоманів

Книга допоможе розкрити    _________   ___________   ______.

                                                     Слайд 21

  • Перевіримо результати .

Книга допоможе розкрити   таємниці  художнього слова.

                                               Слайд 22 для «хакерів»

                                                 Гра «Збери склади»

    Світ комп'ютерів   -  

                                               Слайд 23

Перевіримо результати .

Світ  комп'ютерів    сповнений цікавих  несподіванок.

 

  •              Усі групи з гідністю витримали іспит. Учні вміють   знаходити інформацію і в книгах,  і в інтернеті. Чию ж сторону прийняти?

                                                  Слайд 24

  •    Залишилося тоді  тільки заповнити анкету, щоб з'ясувати ,кому  надати перевагу і що обрати книгу чи комп'ютер для пошуку інформації?

      Група мудреців розробила питання анкети по темі нашого уроку і проведе  опитування. Потім  проаналізує   результати .

                                     Анкета
1.  Чи любиш ти читати?         так/ні
2 . Чи маєш домашню бібліотеку?       так/ні
3. Чи маєш вдома комп’ютер?          так/ні
4 . Користуєшся  вдома інтернетом?       так/ні
5 . В процесі навчання віддаєш перевагу книзі ,  комп’ютеру чи тобі  служать і книги, і комп’ютер?   (потрібне підкреслити)

   -  Поки мудреці обробляють анкети ,зробіть вибір, поклавши свої емблеми в ту чашу терезів, яка найбільш прийнятна для вас?

                                                       Слайд 25

Робиться висновок.

-  Книга і комп’ютер однаково важливі в сьогоднішньому житті і що найкраще, коли вони доповнюють один одного.
- Комп'ютер  книзі не суперник . Їх слід вважати союзниками, а не ворогами. Головне, щоб комп'ютер нам допомагав, а не заволодів повністю нашим розумом.
              

  - І важливо, щоб слуга людини - комп'ютер не став її  паном.

 

   - Сьогодні ми з вами обговорили лише деякі питання теми "Книга і комп’ютер". Поки що ці два джерела інформації мирно співіснують, доповнюють один одного. А що буде далі - покаже час.

                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                  Додаткова інформація

                                                         Сенкан

        Книга

- Наукова, художня.
- Вчить, виховує , окриляє.
- Світ прекрасний відкриває
- Вчитель                                  

                                         Комп'ютер

  • розумний, цікавий
  • Вчить, дивує,розважає.
  • Питання вирішувати допомагає
  • Друг

       Книга не тільки навчає, виховує але й лікує. Є таке поняття – бібліотерапія. Це наука на стику бібліотекознавства, медицини та психології.
Бібліотерапія – це перспективний напрям діяльності бібліотек, що займається вивченням впливу спеціально підібраної літератури на стан здоров’я хворої людини. Стародавні греки асоціювали поняття «книга» з поняттям «душевне здоров’я» і вважали бібліотеки «ліками для душі».

           А комп’ютери використовують теж не лише у навчанні, а практично в усіх галузях науки, промисловості, і в  медицині також.
 

 

 

1

 

doc
Додано
28 березня 2018
Переглядів
6898
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку