Виховна година «Кохані звуки, рідне слово – моя сердечна, українська мова»
Мета: збагатити знання учнів про виникнення свята «День української писемності та мови»; формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава; розширювати знання про красу і багатство української мови; розвивати в учнів акторські навички, вміння працювати в колективі;
пробудити почуття національної гідності; виховувати любов та повагу до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою.
Обладнання: ілюстрації за тематикою заходу, музичний супровід, плакати-вислови про мову, прислів’я.
Хід заняття
І. Організаційний момент. Оголошення теми та мети уроку.
Щорічно 9 листопада в Україні відзначається День української писемності та мови, запроваджений у 1997 році Указом Президента, в якому говориться: “Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця”.
Мова – це великий дар. І в кожного народу вона своя. Мова — це доля народу, і вона залежить від того, як ревно ми всі плекатимемо її. Тому що наш народ створював мову віками, багато боровся і бореться за її існування і процвітання. І ми, як свідомі громадяни нашої країни, повинні не тільки зберегти набуте, а й примножувати її багатства для прийдешніх поколінь.
Пропоную сьогодні подумати над тим, що для кожного з вас означає «українська мова».
Отже, цей захід ми присвячуємо рідній українській мові. Саме тій мові, якою ми розмовляємо, пишемо, читаємо. Адже, однією із найчисленніших мов слов’янського походження є саме українська мова, мова України, українського народу, наша рідна мова!
ІІ. Українська мова за своєю милозвучністю посідає одне з перших місць між європейськими. Її красу та співучість визнає весь світ. Нема народу байдужого до рідної мови, до своєї землі, тієї, на якій ти народився і живеш.
(перегляд відео про українську мову)
Отже, пропоную вам челендж:
ІІІ. Пропоную прочитати висловлювання великих діячок та діячів про мову. Давайте проаналізуємо кожен вираз та пояснимо його головну ідею.
ІV. Підсумовуючи все сказане, пропоную вам одним словом сформулювати відповідь на запитання: «Чому я люблю рідну мову?» та зробити асоціативну карту.
V. А чи полюбляєте ви слухати сучасні українські пісні? Тож пропоную зараз зіграти у музичний челендж «Вгадай українську пісню за емодзі за 10 секунд».
(Перегляд відео про українські пісні )
Усе минає, а слово залишається. Зникають у безвість царі, володарі, раби… на порох розсипаються величні будівлі, вмирають дерева, пересихають ріки… гори перетворюються на купи каміння… все стає тліном і прахом, а написане слово залишається. Залишається і несе крізь час голос людської душі. То ж хай живе, переживає століття й покоління найбільше диво – рідна мова!
Мова — краса спілкування,
Мова — як сонце ясне,
Мова — то предків надбання,
Мова — багатство моє.
Мова — державна перлина,
Нею завжди дорожіть:
Без мови немає країни —
Мову, як матір, любіть.