Виховна година «Моя родина – моя фортеця»
Мета:
виховувати в дітей почуття любові й поваги до своєї родини;
зацікавити їx пошуками коріння свого родоводу;
дати можливість відчути комфорт i радість від родинного оточення i спілкування;
учити взаєморозуміння, взаємодопомоги, усвідомлення своїх обов'язків;
закласти в учнів бажання виявляти увагу й повагу до рідних, творити добро, нести красу в дім своїми думками й учинками;
сприяти розумінню необхідності міцних родинних зв’язків, важливості родинного єднання;
формувати відчуття гордості за свою велику українську родину.
Попередня робота
Виставка малюнків «Щаслива родина»
Фотовиставка «Моя сім’я»
Творча робота «Моє родовідне дерево»
ХІД ЗАХОДУ
І. Вступне слово
- Добрий день, діти! Сьогодні у нас не звичайна виховна година, а цікава телепередача «Моя родина – моя фортеця».
Ми попрацюємо разом, згадаємо важливі речі про родину.
Корені кожного починаються з батьківської оселі. Хоч куди людину не закинула б доля, ми неодмінно, нехай хоч у спогадах повертаємося до незрадливого вогника – батьківської хати.
-У кожного з нас є найдорожчі нам люди. Хто це? (Відповіді учнів).
- Так, тато, мама, братик, сестричка-це сім'я.
Сім'я-це гніздечко любові і тепла для кожного з нас. Кожна сім'я – це частинка великого українського народу.
- Наша телепередача розпочинається з студії «Довідкова».
Студія «Довідкова»
- Як же народилася сім`я? Прослухайте легенду.
Легенда
Мільйони років тому, коли Земля була ще зовсім юною, зустрілися двоє: чоловік і жінка. Вони покохали одне одного і вирішили жити разом. Це були – Адам і Єва. « Хто народжуватиме дітей?» - запитав Адам Єву.
Єва відповіла: «Я».
« Хто їх доглядатиме і виховуватиме їх?»
«Я».
« Хто берегтиме сімейне вогнище?»
«Я».
« А хто ділитиме зі мною радощі і розчарування?»
«Я, я, я, я ,я, я ,я.».
Сім «я» прозвучало з вуст жінки. Так і народилася на землі перша сім`я.
Учень 1. Сім’я – це група людей, яка складається із чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом під одним дахом та мають взаємні права та обов’язки.
Учень 2. Родина – це сім’я : тато, мама, братики, сестрички
Учень 3. Рідня – це бабусі; дідусі; дядьки; тітки.
Учень 4. Рід – це всі родичі разом, або низка поколінь, які походять від одного предка.
- Наступна наша студія «Я – єдиний і неповторний».
Студія «Я – єдиний і неповторний»
- Хто вважає себе єдиним і неповторним? (Відповіді учнів)
- Чи ще десь є такі самі як і ви? Ні, всі ми різні і однакових немає.
- Давайте пограємо в гру «Хто ти?»
Для мами і тата – (дитина, син, донька)
Для дідуся і бабусі – (онук, онучка)
Для брата і сестри – (брат, сестра)
Для вчительки – (учень, учениця)
Для України – (громадянин)
Фотопрезентація «Я – єдиний і неповторний»
Студія «Моя сім’я»
Відеоролик «Моя сім’я»
- Наші учні підготували цікаву фотовиставку «Моя сім’я».
- А зараз завітаємо до студії «Шануй батька й неньку»
Студія «Шануй батька й неньку»
Батько й мати – найрідніші та найближчі кожному з нас люди. Від них ми отримуємо життя. Вони вчать нас людських правил, збагачують наш розум. Вкладають у наші вуста добрі слова.
Кожен батько продовжує рід свого батька, а початківцем роду є жінка – мати.
- А що ж було «За день до твого народження…»?
Презентація «За день до народження…»
- Мама. Матінка. Матуся. Ненька. Одне єдине слово, але скільки воно значить для кожного з нас. Скільки в цьому слові ніжності, ласки, доброти. Немає друга ближчого і ріднішого, ніж мама.
Діти, сьогодні у нас на святі присутні також директор школи, завучі та вчителі. Але, я вам відкрию таємницю, всі вони, в першу чергу – мами! Тож давайте запропонуємо їм передбачити свою долю.
«Передбачення»
Виберіть, будь ласка, один із конвертів. (Дитина роздає конверти)
Відкрийте свої конверти. На них зображені малюнки, за допомогою яких ми спробуємо передбачити ваше майбутнє. Давайте дізнаємося, що вони означають.
Ґудзик – ви купите собі щось красиве із одягу;
цукерка – вас очікує солодке-пресолодке життя;
купюра – будете надзвичайно багатими;
лавровий лист – успіхи на роботі;
нитка – дорога у далекі краї;
посмішка – придивіться у дзеркало, і воно підкаже, що посмішка вам дуже личить;
метелик – у цьому році вам повезе, ви будете кружляти на крилах успіху;
серце – кохання вас охопить ще з більшими почуттями;
ключ – нове житло;
книга – нові надходження на банківський рахунок.
Сценка «Три мами»
- Вже вечором Настя
із двору прийшла,
і ляльку спитала:
Настя: - Як справи, мала.
Все гралась і гралась, моя непосидо,
І знову сиділа весь день без обіду?
Із цими дітьми, ну просто – біда!
Ти скоро, як трісочка, будеш худа!
Іди-но, поїж-но, вертушка,
Тебе вже чекає смачненька ватрушка.
- Тут мама Настусі з роботи прийшла,
І Настю спитала:
Мама: - Як справи, мала?
Ти знову загралась, напевно в саду,
І ухитрилась забуть про їду?
«Обідать» - гукала бабуся сто раз,
А ти їй у відповідь: зараз,та зараз.
Із цими дітьми, ну просто – біда!
Ти скоро, як трісочка, будеш худа!
Іди-но, поїж-но, вертушка,
Тебе вже чекає смачненька ватрушка.
- Тут бабця,
мамина мама прийшла,
І маму спитала:
Бабця: - Як справи, мала?
Працюєш весь день на ногах, без упину.
Могла б ти для їжі знайти, хоч хвилину.
Вже лікарем стала, й така непосида!
Із цими дітьми, ну просто – біда!
Ти скоро, як трісочка, будеш худа!
Іди-но, поїж-но, вертушка,
Тебе вже чекає смачненька ватрушка.
- Три мами в столові сидять, спочивають.
І стиха на доньок своїх позирають.
Що вдієш з дітьми неслухняними?
Разом: Ох, як важко бути мамами!
Пісня «Все починається з мами»
- Дітям для щастя потрібні не лише материнські руки, а й батьківське мужнє серце.
Відеомультфільм «Тато – підйомний кран»
Учень 5. Тато мій дуже гарний, сміливий і дужий,
Він уміє, напевно, все в світі робить!
Я люблю свого таточка рідного дуже!
Ну, та як же мені татуся не любить?
Учень 6. Тато завжди зі мною, мені він читає,
Водить в поле ранкове стрічати зорю.
І в футбол разом з нашими хлопцями грає.
І, звичайно, за все це я тата люблю.
Учень 7. А зі мною татусь мій частенько майструє,
Я від нього майстерності радісно вчусь.
І завжди він щось робить: пиляє, будує,
Я роботи ніякої теж не боюсь!
Учень 8. Самостійними бути нас тато навчає.
Бути мудрими, добрими тато нас вчить.
Бо життя непростим дуже часто буває,
А тому треба вчитися в світі цім жить.
- Запрошуємо до студії «Любіть бабусю й дідуся»
Студія «Любіть бабусю й дідуся»
- Родина, родинне вогнище, родинне тепло – його завжди зберігають і підтримують наші бабусі й дідусі – такі милі, лагідні, люблячі.
Скільки знають цікавинок, так багато пам’ятають і вміють, охоче розповідають, діляться своїм життєвим досвідом, радіють онукам і готові все для них зробити.
- Чи багато слів ви знаєте на тему «Сім’я»?
Гра «Склади слово».
- Діти, з поданих букв складіть слова, які стосуються теми «Сім’я».
О И Н І Я Р С М А Б Д Т Е С Д Ь К
Родина Тато
Сім’я Син
Баба Доня
Дід Сестра
Мама Брат
- Наступна студія «Моя родина – моя фортеця».
Студія «Моя родина – моя фортеця»
- Про спокій, щастя, мир та злагоду в своєму домі мріє кожна родина. У сім’ї прагнемо знайти затишок, захист, хочемо мати свій дім за оберіг від усього лихого в цьому житті.
- Як ви розумієте поняття щастя, що для вас є щастя?
Учень 9. Щастя – це коли мені всі посміхаються.
Учень 10. Щастя – це коли я живу з татом і мамою.
Учень 11. Щастя – це коли у мене все є.
Учень 12. Щастя – це коли тато з мамою не сваряться.
- Як ви розумієте поняття «сім’я»?
Учень 13. Сім’я – це люди, які проживають в одному будинку.
Учень 14. Сім’я – тато, мама і я.
Учень 15. Сім’я – це тато, мама, бабуся, дідусь і сестричка.
Учень 16. Сім’я – це мільйонна частинка нашої держави – України.
Міні - Проект «Моя родина – моя фортеця»
- Давайте разом збудуємо фортецю щасливої родини. Кожен будинок починається з фундаменту, основи. А основа сімейних стосунків – це любов і щастя. З поданих цеглинок-слів збудуйте фортецю родини. Виберіть цеглинки, на яких написано секрети щасливої родини, і знайдіть ті, які заважають її щастю.
Гра «Знайдіть зайве слово»
Добробут пошана вірність
Затишок виховання кохання
Порада байдужість турбота
Сварки повага піклування
Допомога розуміння зрада
- Які цеглинки виявилися зайвими?
- У кожного з нас є своя родина. Це найдорожчі нам люди, які нас найбільше люблять. На сьогоднішню виховну годину наші учні організували виставку малюнків «Щаслива родина».
- А ми рухаємося далі. Завітаємо до студії «Родовід».
Студія «Родовід»
- Уявімо собі дуб. Великий і кремезний. У нього пишна крона, вузлувате міцне коріння та могутній стовбур. Дерево дуже гарне і повне сили.
- Але що станеться з цим велетнем, коли його зрізати під корінь? (відповіді дітей)
- Так, воно зів’яне, а потім засохне.
- А чому так станеться? Що дає дереву коріння? Так, дерево бере сили від землі корінням.
- Без коріння сад не зацвіте, без коріння всохне все живе.
- А тепер уявіть собі, що це не дерево, а наш рід.
- Кожну родину можна порівняти з цим деревом:
корені – то… діди й прадіди
великі гілки – то… тато й мама
а на самому верху - … наймолодше покоління – ви.
Від кожної гілки відходять ще гілочки – це… брати й сестри.
- Подивіться, які цікаві родовідні дерева виготовили вдома разом зі своїми батьками наші учні. (Презентація «Моє родовідне дерево»)
- Запрошуємо вас до студії «Традиції і звичаї моєї родини».
Студія «Традиції і звичаї моєї родини»
- Кожна сім'я має свої звичаї. Ними вона живе, їх передає від батька до сина, від матері до доньки.
- Чи любите ви збиратися на сімейні свята? (Відповіді учнів)
- Родинні реліквії також передаються від батьків до дітей.
Ці скарби наші бабусі ховали колись у скрині. А там знаходились:
віночок – символ віри, надії, любові,
рушник – символ долі,
хустка – берегиня вроди,
намисто – символ радості.
вишиванка - символ здоров'я, краси, щасливої долі.
- Наша наступна студія «Інтелектуал».
Студія «Інтелектуал»
Кросворд «Сім’я»
1. Онук чи онучка мого дідуся - це (я)
2. Батькам на втіху росте здоровий, розумний їхній …(син)
3. Дочка моєї мами – то моя ( сестра)
4. Син мого дідуся – мій ( тато)
5. Дочка моєї бабусі - моя ( матуся)
6.Твою матусю донечкою кличе твоя ( бабуся)
7. Тато мого тата – ( дідусь)
- Далі завітаємо до студії «Творча».
Студія «Творча»
- Родина - це не тільки рідні, родичі. Це і клас наш, і школа, і весь народ український. Родина до родини - народ.
- Пропоную вам прикріпити на дерево свої долоньки, які ви виготовили заздалегідь. (Учні прикріплюють до дерева заготовки)
- Щойно ми створили родинне дерево нашого класу.
- Наша телепередача наближується до закінчення. Запрошуємо вас до «Музичної» студії.
Студія «Музична»
Пісня «Моя родина»
- Ось і закінчилася наша телепередача. Чи цікаво вам було?
- Шановні гості, діти – миру і злагоди у ваших сім’ях, взаєморозуміння і поваги, тепла і затишку.