Проведення виховної години допоможе донести до дітей, що необхідно не лише знати свої права, але й сумлінно виконувати свої обов'язки у цікавій ігровій формі та інсценізацією.
Бабинецька ЗОШ І-ІІ ступенів
Виховна година
на тему:
«Права дитини»
для 3 класу
Підготувала і провела
вчитель початкових класів
Любімова Ольга Валентинівна
Права дитини
Мета: розширити знання дітей про їхні особисті права, підвести учнів до розуміння того, що необхідно не лише знати свої права, але й сумлінно виконувати свої обов’язки; прагнути розуміння необхідності виконувати правила поведінки в школі; виховувати повагу до вчителів, однолітків та людей , що є старшими за віком.Сприяти розвитку мислення, уяви, пам’яті і самостійності.
Обладнання: презентація до уроку, таблиця « Світова книга прав дитини», демонстраційний матеріал, вислови про права і обов’язки, грамзапис мінус
« Вчать у школі»
Хід заняття
І.Організаціядітей
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав,
То ж і ми часу не гаймо,
Урок з «Права дитини» починаймо.
Гра «Передай по колу посмішку»
(для досягнення згуртованості та позитивного настрою на роботу)
Дітиповертаються обличчям один до одного і передають посмішку.
ІІ. Повідомлення теми заняття.
В яку країну ми будемо сьогодні подорожувати? (в правову країну).
Діти, темою нашого виховного заходу є: «Права дитини».
Країн на світі є чимало —
Великі, дружні і малі.
Ми ж вирушаємо у Право —
Країну мрій людей всіх на Землі.
Хоч не знайдеш її накарті.
Вона порадникдобрий у житті.
Дає знання громадянина
Заради спільної мети:
Щоб розквітала ненькаУкраїна —
Велика, рідна, мила Батьківщина.
ІІІ. Актуалізація знань учнів
-Що таке права дитини?
Зачитування правила про права
Права – забезпечені законом можливості мати, користуватися й розпоряджатися соціальними благами й цінностями, користуватися основними свободами у встановлених законом межах.
Школярику! Права дитини
Ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
Напевно знати в наші дні:
Коли с тобою справедливо
Вчиняють, а коли і ні.
Права необхідно знати,
Щоб вміти себе захищати
В біду не потрапляти
Та закони країни знати.
ІV.Ознайомлення з новою темою
За правилами треба жити –
Бо ми живемо між людьми.
Все треба правильно робити,
Щоб бути гарними дітьми.
- Ти заходиш до школи – і перед тобою на стіні правила поведінки учнів. Сідаєш у трамвай, автобус, тролейбус – перед тобою правила користування міським транспортом.
- Заходиш у кінотеатр – і тут свої правила, яких повинні дотримуватись глядачі. Навіть на пляжі є свої правила поведінки.
- Коли ти йде швулицею, ти – пішохід і зобов’язаний виконувати Правила дорожньогоруху.
- Але є такі правила, що обов’язкові для всіх громадян країни. Це такі правила, що встановлюють порядок у всій державі, обов’язки кожного громадянина та його права. Такі правила називаються державними законами. Головний закон держави – Конституція.
- Ця невеличка книжечка містить статті, в якихс формульовані права і обов’язки громадянУкраїни. Була вона прийнята 28 червня 1996 р. Верховною Радою України.
- Закони держави повинні захищати людину, її права. Таких прав дуже багато: на життя, житло, харчування, медичну допомогу, знання, відпочинок.
- Крім прав, у громадян є обов’язки перед Вітчизною, своїм народом, іншими людьми, перед своїми рідними і близькими. В Конституції записані такі обов’язки: піклуватися батькам про дітей, а дорослим дітям – про непрацездатних батьків, захищати Вітчизну, охороняти природу, сплачувати податки.
- Діти мають особливе право на піклування і допомогу з боку держави. Але, на жаль, життя, здоров’я, навчання, щастя дітей усього світу недостатньо захищені. Сьогодні у світі 250 млн. дітей живуть за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань, 30 млн. не можуть навчатися, 5 млн. щороку помирають від хвороб, поширюється торгівля дітьми.
Одне з найстрашніших лих людства – війна. Шість років тривала Світова війна і закінчилась у 1945 р. Загинуло понад 60 млн. людей.
І тодівсі люди світу вирішили об’єднатися для захисту прав людини, створивши 10 грудня 1948р. Організацію Об’єднаних Націй. Її завдання – підтримувати мир і безпеку в усьому світі.
Держави, що увійшли в ООН, (серед них є також і Україна) підписали Загальну Декларацію прав людини – документ, в якому вони пообіцяли одна одній і своїм народам забезпечити громадянські права й свободи, рівність усіх перед законом, особисту недоторканність, свободу совісті та віросповідання.
Міжнародний день захисту дітей було проголошено в 1949 році. Захист дітей – необхідна і наполеглива праця. Щоденно на планеті помирає 80 тисячдітей з голоду, 40 тисяч – від дефіциту ліків і медичної допомоги, а в Україні щорічно збільшується кількість дітей, що постраждали внаслідок Чорнобильської аварії.
Але в Декларації говориться про людей взагалі – і жодного слова про дітей. Сме тому в 1989 році ООН прийняла окремий документ підназвою «Конвенція про права дитини». Конвенція – цеміжнародна угода. В ній держави беруть зобов’язання дотримуватись прав кожної дитини. Цей особливий документ було ратифіковано 191 країноюсвіту. І наша держава підписалась під цим документом, а це значить – пообіцяла піклуватись про своїх маленьких громадян. Конвенція ООН про права дитини набула чинності в Україні з 27 вересня 1991 року і з цього часу є частиною національного законодавства. Конвенція ООН про права дитини містить 54 статті, я яких описано 40 прав, які має дитина.
Декларація – це
просто оголошеннявсіх прав.
Є права й і дітей, звичайно,
Треба щобусякїхзнав.
Вчитель. А які права мають діти нам допоможуть згадати казкові герої.
Сценка 1
ЖАБА – СИН Не хочу вчитися, хочу женитися!
ЖАБА – МАМА Ой, мій дорогий синочок, я вже й парочку тобі знайшла.
(Підводить Дюймовочку до сина).
Бач, Дюймовочка яка гарна і розумна, і вродлива.
Я собі вже уявляю, буде парочка на диво.
(Виходить Рак, жаби зникають).
РАК Я тобі допоможу і дорогу покажу.
Ми місточок прокладем і додому попадем.
ДЮЙМОВОЧКА Дякую тобі, мійдруже, допоміг мені ти дуже.
РАК Ти, малеча, пам’ятай,
Про права все добре знай.
Про дитинство, про щасливе,
Думаю щоцеможливо.
ДЮЙМОВОЧКА Дякую і прощавайте,
У країну ельфів йду,
Може там, у ційкраїні,
Щастя й радість я знайду.
(Право на щасливе дитинство)
Сценка 2
(Виходять Мальвіна і Буратіно з букварем)
УЧИТЕЛЬ Та це ж, гляньте, Буратіно!
Ви кудийдете, Мальвіно?
МАЛЬВІНА Я у школу поспішаю,
Там читать, писать навчають.
БУРАТІНО По Конвенції дитячій
Маємо право на навчання.
Тому в школі нас вітають
І дають міцні знання.
Мальвіна і Буратіно виходять.
(Право на освіту й навчання.)
Сценка 3
(Виходять Вовк і Червона Шапочка).
ЧЕРВОНА ШАПОЧКА А чого це вуха раптом більші стали?
Дивним чорним пухом геть позаростали?
ВОВК Це щоб кращ ечути любу мою внучку!
Ти підходь – но ближче, дай бабусі ручку!
ЧЕРВОНА ШАПОЧКА Чом це ваші руки стали волохаті?
ВОВК Це щоб краще діток обіймати.
ЧЕРВОНА ШАПОЧКА А зубів страшенних повна, повна паща!
ВОВК Це, щоб зміг нарешті з’їсти тебе краще!
ЧЕРВОНА ШАПОЧКА Хоч не вмієш, злий вовчисько,
Ти книжокчитати,
Та Конвенціюдитячу
Треба гарно знати.
Там написано, щодіти
Мають право жити.
(Право на життя)
Сценка 4
(Входить Айболіт)
АЙБОЛІТ Зрадістю вас зустрічаю,
Вам здоров’я я бажаю.
Пам’ятайте, наздоров’я і на ліки
Мають право усідіти.
(Айболіт проводить із дітьм игру «Хто швидше забинтує руку»).
(Право на здоров’я.)
Сценка 5
(ВходятьПопелюшка і Мачуха).
МАЧУХА Нам час уже на бал рушати,
А ти дивись, не думай спати.
Роботу я тобі знайду,
Роботи повно у саду.
Троянди треба посадити
Полити землю, підпушити,
Щоб всі доглянуті були,
І до приходу зацвіли.
ПОПЕЛЮШКА Я вся вроботі, я труджуся.
Я цілий день верчусь, кручуся.
Є в мене право відпочивати,
Біжу на бал я танцювати.
(Право на відпочинок)
Сценка 6
ЗАЙЧИК Раз, два, три, чотири, п’ять,
Вийшов зайчик погуляти.
В мене є смачна цукерка,
Є скакалка, є люстерко.
ЛИСИЦЯ Йди сюди, малюк вухатий!
Мусиш все мені віддати.
Дай скакалку, дай цукерку!
Та й на що тобі люстерко.
Це воно мені згодиться!
Я ж красунечка – лисиця!
(Забирає речі в зайця, зайчик плаче).
Після пояснення ситуації дітьми виходить Ведмідь.
ВЕДМІДЬ Декларації, Лисице,
Ти, звичайно, не читала,
Є такий закон на світі,
Це серйозна дуже справа.
Ображати не маєш права!
Слабших себе і малих.
То ж віддай все зайченяті,
Бо такий закон для всіх.
І де ж повага до усіх довкола,
Чому ніхто не хоче зрозуміть?
Права для всіх одні єдині,
Не має права: інших не любить!
(Всі діти рівні у своїх правах)
Сценка 7
СОБАКА Добрий день, кумасью – Кішко,
Йди, посидимо хоч трішки.
КІШКА Ой, нема коли сидіти,
Он гуляють в мене діти!
КОШЕНЯТА - Кидай м’яч!
- Мерщій лови!
Ось дивися, раз, два, три! (кидає м’яч)
- Ой, мені не повезло,
Я розбив чуже вікно.
СОБАКА Зараз, кошеня погане,
Ремінцем я враз дістану!
КІШКА Не чіпай його, не смій.
Кошеня – синочок мій.
На дитя не слід кричати
І жорстоко так карати.
Тож вгамуйся в цю хвилину,
Не порушуй прав дитини.
Треба діткам всього світу
І по правилах хороших
Не сваритись, а дружити,
По закону треба жити.
(Право на любов та піклування)
Сценка 8
М. - Доню, я йду на роботу. Будь ласка, прибери у своїй кімнаті, помий після себе посуд, сходи у магазин.
Д. - Але ж мамо, у мене завтра контрольна!
М. - Якщо поквапишся, встигнеш і хатню роботу виконати і до контрольної підготуватися.
Д. - Між тим, Конвенція про права дитини захищає мене від будь-якої роботи, що перешкоджає здобувати освіту.
Уч. - У Конвенції мова йде про щоденну хатню, посильну для дитини, роботу, а не про експлуатацію дітей та прийом їх на роботу. Самообслуговування не може стати на заваді здобуттю освіти.
Знайте ж, що усі ви – рівні
Від народження в правах.
І людина – змалку вільна,
Наче в небі синім птах.
Сценка 9
Входить мати і син
М.- Скільки можна казати тобі – після одинадцятої години ти маєш провести своїх гостей.
Ваша набридлива музика дратує всіх!
С. - Але мамо! Ти все одно ще не спиш. До того ж, я маю право на дозвілля і на свободу мирних зібрань.
Уч. - У даному випадку поведінка сина утискує права інших членів родини, що є порушенням порядку.
Всі діти вільні і всі рівні,
І треба всім нам дружньо жить.
Тож ми ще змалечку вчимося
Всіх поважати і любить.
Сценка 10
Син:- Мамо, так їсти хочеться! Швидше дай поїсти!
Мати:- Помий спочатку руки. Із брудними руками за стіл не дозволяю сісти.
Син:- Це насильство над особистістю! Ми сьогодні у школі вивчали права дітей.
Бабуся:- Онучку, сходи в аптеку за ліками, щось тиск піднявся.
Син:- Бабусю, ти не маєш права експлуатувати дитину.
Батько:- Сину, берись за уроки.
Син:- Але мене на дворі чекає Мишко, щоб пограти в футбол
Батько:- Поки не зробиш уроки, надвір не підеш, інакше я тебе покараю.
Син:- Це проява жорстокості!
Змалечку всіх діток
Треба вчить, оберігать,
І ніхто в усьому світі
Їх не сміє ображать!
Пісня «Вчать у школі»
(Діти разом з учителем наспівують слова пісні)
По складах читать слова,
Про закони і права,
Вчать у школі (3 рази).
Їх дотримуватись всіх,
І дорослих, і малих
Вчать у школі (3 рази)
Я маю право жити на Землі,
Творити, дихати, учитись,
Примножувать багатства всі її,
Своєю Україною гордитись.
Я маю право Україну восхвалять,
Боротися за неї і за честь стоять,
Безкрайнії поля її любити
І щовесни журавликів із вирію зустріти.
Я маю право на веселку і весну,
На щедру осінь і на тепле літо,
На зиму, так безмежно чарівну,
І на поля із стиглим житом.
На золотаве сонце в небесах,
Що щедро Україні зігріває
На соловейка спів в гаях
І на любов батьків, безмежну і безкраю.
Не меркнуть зорі, йдуть у небуття,
Бо мають право вік світити.
Я ж маю право на життя,
Я гідно мушу жити.
« Я маю право!» - скрізь лунає.
Права ж бо знає дітвора!
Та все частіше забуває –
« Обов’язки виконувать пора!»
Учитель:- Окрім прав, діти мають і обов’язки. Деякі з них обов’язково тісно пов’язані з правами. Діти зобов’язані дотримуватисяз аконів та правил, які існують у суспільстві:
- щоденно ходити до школи
- на уроки не спізнюватись ніколи
- вчитися старанно
- поводитись бездоганно
- і виконувати вправно всі дорученняс вої
- завжди іграшки складати
- у кімнаті прибирати
- за кімнатними рослинами теж потрохи доглядати
- і батькам своїм, звичайно, допомогти не забувати.
Головний обов’язок – поважати права інших!
Перегляд відеоролика
V.Гра «Додай слово»
Як прокинувся – вставай. Ти до школи …( поспішай)
Але й тут не поспішай. Подивись, спочатку, чинічого не забув, чи в портфелі все …. ( в порядку)
В школі, в класі не брудни, сміттябачиш …( підніми)
Не носи в портфелі жуйки, крейду, яблука, кнопки, цвяхи, сірники. А носи …( носовички)
Будь охайним завжди сам, уникай дірок і … ( плям)
Вдома близьким не груби. Менших захищай і … ( люби).
VІ.Конкурс « З якої казки»
- Вгадати ім’я героя казки і які правила поведінки порушив кожен із них абоякі права порушили проти них?
Хто утік від баби з дідом –
Не міг сидіти навікні.
Зустрів в лісі різних звірів
І кожному співав пісні?
А хитру лисицю зустрів
І себе занапастив? (« Колобок»- не слухав старших і попав убіду).
В батька хлопчик дуже гарний,
Незвичайний,дерев’яний.
Любить дуже батько сина забіяку ….(«Казка про Буратіно» – не хотів вчитися у школі)
Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці.
Є такау мене звичка —
Десь губити черевички.
(«Попелюшка» - примушували тяжко працювати)
Підробив він голосок,
Став малим співати.
Здогадалися вони:
Вовк — не наша мати.
(«Вовк і семеро козенят» – правила порушили козенята, а вовк порушив право -посягнув на життя козенят)
Він звірят усі хлікує,
Від холери їх рятує.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить.
(«Айболить» - право на медичнео бслуговування)
Сидить півник на печі
Їсть смачненькі калачі.
Ось лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить півень рятувати,
В лиса півниказабрати.
(«Котик і півник», півник не слухав старших)
VІІ.Гра «Дозволяється – забороняється».
А зараз, діти, я перевірю, чи добре ви знаєте свої права.
Подивися на цей знак.
Людина піднімає прапор.
Слухати думку дитини...
(дозволяється).
Ось в кутку стоїть хлопчисько,
Плаче, надривається,
Бити ремінцем дитину...
(забороняється).
З мамою діти повинні жити,
Квіти їй завжди носити.
Це...
(дозволяється).
А ця грань позначає:
Мати з дитиною розлучають.
Це...
(забороняється).
Малювати та співати,
Якщо захворів – лікувати.
Це...
(дозволяється).
Ця дитина трудиться, надривається,
Мало сили в неї, ноги підгинаються.
У дитини тяжка праця.
Це...
(забороняється).
Разом дружно в мирі жити,
З різними дітьми дружити.
Це...
(дозволяється).
Цей слабкий гне спину,
Перед сильним прихиляється,
Бути рабом у господаря,
Це...
(забороняється).
VІІІ. Підбиття підсумків
1.Вправа « Телеграма»
- І як підсумок нашого заходу попрошу Вас написати телеграму з 10-12 слів, у якій будуть відповіді на такі запитання:
-Чи сподобалося тобі заняття?
-Що було важливим?
- Чому навчилися?
- Що сподобалося?
2.Побажання
Щоб цвіла Україна моя,
Ми даємо обіцянку нині:
Вчитись так, щоб набуті знання
Пригодились моїй Батьківщині.
Присягаєм: наш край рідний
Над усе любити
Закон шанувати
І за ним жити.
Як завтра день угледять люди,
Як зійде сонце золоте,
Так Україна жити буде!
Так наша для процвіте.