Виховна година та презентація до неї розроблена з метою формування у дітей молодшого шкільного віку розуміння поняття «добро»; спонукання проявляти доброту, співчуття, турботу про інших; розвивати почуття відповідальності за свої слова та вчинки; розвивати зв'язне мовлення; виховувати віру в силу добра.
Промінчик доброти
(виховна година для учнів 1-4 класів)
Мета. Формувати розуміння поняття «добро»; вчити проявляти доброту, співчуття, турботу про інших; розвивати почуття відповідальності за свої слова та вчинки; розвивати зв’язне мовлення; виховувати віру в силу добра.
Обладнання. Костюм Чарівниці, зображення сонечка, зображення хмари у вигляді пазлу, зображення квітів, метеликів, картки із прислів’ями, картки для роботи в групах; презентація, запис пісні Н. Май «Бажаю вам добра».
Дата проведення:
Хід уроку
І. Організація класу.
(Дошка прикрашена зображенням квітів, метеликів. Посередині – зображення сонечка.)
Створення сприятливої психологічної атмосфери. Слайд 1.
Вчитель.
Чарівниця
У цей чудовий день зимовий
Принесла до школи нині
Гарну казку, непросту
Про дітей і доброту.
(Дає вчителеві книгу).
Зараз вам її вручаю,
Бо до діток поспішаю.
Казка дивна, чарівна.
Хто читає, той сповна
Пізнає добра науку,
Візьме ключик знань у руку.
Вчитель.
Казка в клас заходить нишком.
У казковій стороні,
Де ідуть повільно дні,
Відбувались чудеса.
Панувала скрізь краса.
Мир і лад були усюди,
Там жили лиш добрі люди.
Якось в теплу літню днину
Раптом темно за хвилину
Стало скрізь, і чорна хмара
Вкрила небо, мов примара.
(Вчитель закриває на дошці сонечко зображенням хмари)
Люди стали злі, жорстокі. Слайд 2
Хмара завдала мороки…
І ніхто не розумів,
Як спинити чорний гнів.
Раптом пташечка дрібненька
Сіла і дзвенить тоненько:
Нас добром ви розчаклуйте!
Виконаєте завдання –
І тоді одне бажання,
Панував щоб мир і лад,
Хмару прожене назад.
І розвіє в чистім полі,
Виллє сльози на роздоллі.
Відновлення прислів’їв.
( У дітей на партах картки із частинами прислів’їв.)
У казковій чудо-школі Слайд 3
Вчиться діточок доволі.
Та старанний дружний клас
Чвар пітьма накрила враз.
Дружбі вже настав кінець.
Ось зламався олівець
У другокласниці Тамари,
І сусід по парті вдарив,
Бо ділитися не хоче.
А Іванко ще й регоче,
Що у Томи в очах сльози.
Справжні тут лютують грози.
Що ви порадите Тамариному сусідові по парті? Чому?
(Він повинен вибачитись перед дівчинкою, дати їй олівець. Обов’язково трапиться ситуація, коли хлопчикові знадобиться допомога. Якщо він не змінить своє ставлення до товаришів, то може цієї допомоги не отримати.)
(Вчитель знімає ще одну частинку хмари).
- Подивіться, все більше і більше крізь морок пробивається сонячне проміння. Давайте привітаємо сонечко.
Фізкультхвилинка.
Сонечко вітаємо,
Голівками хитаємо.
Помахаємо руками:
- Сонечко, ходімо з нами!
У веселий у танок,
До розумних діточок!
«Як би ви вчинили?» Обговорення життєвих ситуацій.
Робота в группах. Слайд 4.
Вчитель.
До класу завітали
Розумні, чуйні діти,
Що вміли співчувати
І успіхам радіти.
Та грізна чорна хмара
Лиш глянула на них –
Враз загасила іскри
Веселих, запальних.
- За допомогою до вас звертаються діти із зачаклованої країни. (Вчитель демонструє слайд із зображенням дітей на екрані. Учні обєднуються в групи).
Завдання для груп:
І гр.
Прочитайте текст. Обговоріть описану в ньому ситуацію. Дайте відповідь на запитання: «Як би ви вчинили? Чому?»
Ви граєтеся із друзями на подвір’ї у гру «Хованки». Дуже вдало заховалися, але раптом помічаєте бабусю,у якої із сумки висипалася картопля.
ІІ гр.
Прочитайте текст. Обговоріть описану в ньому ситуацію. Дайте відповідь на запитання: «Як би ви вчинили? Чому?»
Біля магазину ви помічаєте дитячий візочок, у якому плаче малюк. Нікого із дорослих поруч немає.
ІІІ гр.
Прочитайте текст. Обговоріть описану в ньому ситуацію. Дайте відповідь на запитання: «Як би ви вчинили? Чому?»
На перерві товариш просить у вас пиріжок. Він дуже зголоднів, але забув вдома свій бутерброд. Пиріжок у вас залишився лише один.
ІV гр.
Прочитайте текст. Обговоріть описану в ньому ситуацію. Дайте відповідь на запитання: «Як би ви вчинили? Чому?»
На уроці математики ваш товариш не виконав завдання і просить дати йому списати.
Презентація роботи груп.
(Вчитель знімає останню частинку хмари).
Вчитель.
Підсумок
Вправа «Закінчи речення» Слайд 5
(Речення демонструються на екрані).
Доброю можна назвати людину, яка …
Треба вчитися бути добрими людьми, тому що…
Стався до інших так, …
(Вчитель дарує дітям зображення усміхненого сонечка).
Слухання запису пісні Н. Май «Бажаю вам добра», виконання рухів під музику. Слайд 6
1