Виховна година "Шкідливі звички"
Тема. Шкідливий вплив тютюну на організм людини (10 клас)
Мета: пропагувати серед учнів здоровий спосіб життя, інформувати про ризик розвитку залежності від тютюну, набуття нових та ускладнення наявних захворювань. Формування у підлітків якостей сильної особистості та здатності протистояти тютюновій індустрії. Попередження паління серед підлітків та учнівської молоді. Виховувати в учнів дбайливе ставлення до власного здоров'я; негативне ставлення до нікотину, розширити знання про згубну дію нікотину на організм людини, розвивати здібність до самоаналізу та спостереження.
Обладнання: вислови видатних людей, презентація, ілюстрації, пам'ятка для учнів, які палять «Щоб покинути палити».
Хід заняття
На класній дошці написано вислови:
«Не пийте, не обтяжуйте серце тютюном і ви проживете стільки, скільки прожив Тіціан». (Іван Павлов.)
«Тютюн приносить шкоду тілу, руйнує розум, отуплює цілі нації». (Оноре де Бальзак.)
Хочеш довше жити — кидай курити. (Народна приказка.)
Від поганих звичок гине краса, через них скорочується молодість.
(Горацій)
(СЛАЙД 1)
Сьогодні ми поведемо розмову про підступного ворога людства — тютюн. Ви, напевне, не раз чули від дорослих — батьків та вчителів — про шкідливість куріння. Знаєте, що курцями не народжуються. Ними стають люди, яких вчасно не застерегли, не зупинили, коли їхня рука потяглася до сигарети.
Виступ учнів-читців (СЛАЙД 2).
1-й учень. Тютюн родом із Америки. Історія залучення європейців до паління розпочалася так.
Відкриття Христофором Колумбом в 1492 році Америки пов’язано з відкриттям європейцями багатьох нових для них рослин, серед яких був і тютюн. Незважаючи на заборону великого мореплавця, деякі з його моряків таємно привезли листя та насіння тютюну в Європу.
Трохи пізніше, 28 жовтня 1492 року, Колумб зійшов на берег Куби. Мешканці зустрічали прибульців травою для куріння, яку називали «сигаро».
Після другого плавання Христофора Колумба (у 1493— 1496 роках) насіння тютюну завезли до Іспанії. Потім воно потрапило до сусідніх європейських країн, і його розповсюдили практично по всьому світові.
2-й учень. Швидкому розповсюдженню тютюну сприяла його властивість викликати в людини швидке звикання до паління цієї рослини. Нині ми знаємо про наркотичну дію нікотину, але за тих далеких часів тютюну приписували незвичайні і навіть корисні якості. Наприклад, вважалося, що тютюн цілющий, його дим відганяє хвороби, злих духів тощо. Це зілля вважали стимулюючим і заспокійливим засобом, а листя використовували як лікувальну речовину.
У середині 30-х років XVIII століття славетний шведський природознавець Карл Ліней дав тютюнові родову назву «нікотіана» — на честь Жана Ніко, який першим у Європі почав вирощувати тютюн.
3-й учень. Не можна сказати, що розповсюдження тютюну відбувалося без перешкод, з релігійних мотивів у ряді країн, наприклад в Італії, його оголосили «домішкою диявола». Римські папи навіть закликали відлучати від церкви тих, хто нюхав або курив тютюн. П'ятьох ченців, яких спіймали на палінні, замурували живцем у монастирській стіні.
В Англії 1585 року за указом Єлизавети II курців прирівнювали до злодіїв і водили вулицями з мотузкою на шиї.
4-й учень. У Росії за часів царя Михайла Федоровича осіб, помічених у курінні вперше, карали шістдесятьма ударами палиць по ступнях, а наступного разу у них відрізали ніс або вуха, а 1634 року в Москві після спустошливої пожежі, яку спричинило паління, державним указом заборонили палити під страхом смертної кари.
У Росії дозвіл на торгівлю тютюном і паління був виданий 1697 року Петром І, який сам став запеклим курцем, побувавши в Голландії. Більше того, цар залучав до куріння і придворних.
Слово вчителя (СЛАЙД 3).
Дивують такі цифри: 63 відсотки дівчат і 73 відсотки юнаків не схвалюють паління. Але ця шкідлива звичка до цих пір невблаганно приваблює молодь, попри застереження про рак легенів, серцеві захворювання. 75 відсотків курців почали палити у віці до 21 року. Молодь вважає, що з цигаркою виглядає доросліше, а насправді цим видає свою невпевненість і закомплексованість.
1. Вправа. «Мозковий штурм».
Класна дошка(або ватман) розділена навпіл.
Учні по черзі називають і записують свої міркування.
Причини
Чому люди палять Чому люди не палять
- Модно. - Щоб зберегти здоров’я
- Щоб виглядати дорослим. - Щоб зупинити погіршення здоров’я.
-Самоствердження за допомогою -Знають про шкідливий цигарок. вплив тютюну.
- За компанію -Прагнуть не мати шкідливих звичок.
- Щоб бути «як усі». - Мають сильну волю, характер.
- Наслідують «авторитета».
- Бачать з дитинства як палять батьки
і вважають це за норму.
- Невпевнені в собі.
Слово вчителя (СЛАЙД 4)
Вчені встановили, що діти, які зростають у сім'ях курців, більш схильні до таких захворювань, як бронхіт і пневмонія. У першій чверті XX століття нарком з охорони здоров'я Семашко писав: «Усякий, хто палить, має знати, що він отруює не тільки себе, але й інших». Не випадково виник такий термін: «пасивний курець». Адже людина, що не палить, але перебуває в приміщенні, де палять, за годину вживає стільки шкідливих речовин, скільки містять чотири цигарки. (СЛАЙД 5)
Недарма в Фінляндії прийнято закон, який передбачає великий штраф за паління в громадських місцях. (СЛАЙД 6,7)
У Канаді в місті Торонто на вулицях не побачиш людину із цигаркою. Це заборонено спеціальним декретом і порушникові загрожує чималий штраф, який одразу ж накладає поліція.
У США день 18 листопада оголошено національним днем боротьби з палінням. Напередодні цього дня засоби масової інформації звертають увагу населення на шкідливість паління, а в Нью-Йорку нещодавно ухвалено закон, згідно якого за паління в громадських місцях каратимуть штрафом у розмірі 1000 доларів або роком тюремного ув'язнення.
У Швеції на вулицях можна побачити величезні щити з такими написами: «Хочеш жити— кидай курити».
Виступ учнів-читців.
(СЛАЙД 8)
5-й учень. Нікотин— сильна отрута, яка шкідливо впливає на нервову, дихальну, серцево-судинну й травну системи. Залежність від нікотину подібна до героїнової і кокаїнової. Лікарі вважають, що нікотинової залежності навіть важче позбутись. У тютюні й тютюновому димі міститься 1200 шкідливих речовин.
6-й учень. Коротка довідка. Щоб викурити цигарку, потрібно зробити 12—18 затяжок. Тютюновий дим складається з повітря і завислих у ньому продуктів горіння тютюну. Ці продукти перебувають у вигляді твердих частинок і краплин рідини, розміри яких становлять частки мікрона, а кількість частинок вимірюється десятками й сотнями тисяч мільярдів від однієї сигарети, і всі ці частинки спрямовуються в легені!
Під час паління відбувається так звана суха перегонка тютюну: повітря, проходячи крізь шар тліючого тютюну, нагрівається до високої температури і виносить з нього різні речовини, які разом з димом надходять до легень.
(СЛАЙД 9)
7-й учень. У тютюновому дьогті міститься близько сотні хімічних речовин, зокрема бензопірен, бензантрацен, радіоактивні ізотопи калію та полонію, миш'як і низка ароматичних поліциклічних вуглеводів — канцерогенів. Дехто з курців вважає, що цигаркові фільтри, очищаючи дим від часток, роблять його нешкідливим. На жаль, це не так. Найчастіше фільтри, виготовлені із спеціально оброблених сортів паперу, затримують не більш як 20 відсотків речовин, що містяться в димі.
(СЛАЙД 10)
Учитель За рік курець поглинає дим у середньому від 6—8 тисяч цигарок, тобто випалює 5 кг тютюну, що містить 30 г нікотину. Смертельною дозою для людини є 50—75 мг нікотину. Людина, що випалює 20—25 цигарок на день, поглинає смертельну дозу нікотину.
(СЛАЙД 11,12) Чому ж не настає смерть? Справа в тому, що нікотин до організму потрапляє поступово, невеликими дозами. Сам організм його частково знешкоджує, крім того, тютюн виводиться з потом, сечею. Але отруєння організму відбувається постійно.
(СЛАЙД 13,14,15,)
8-й учень. У людини, яка вперше викурила цигарку, вже після перших затяжок виникає гостре отруєння: слинотеча, нудота, збліднення, прискорення пульсу, шум у вухах, підвищене потовиділення, задишка, тремтіння рук і ніг. (СЛАЙД 16)
Під час куріння нікотин всмоктується слизовою оболонкою рота, носа, гортані, трахеї і легенями, при ковтанні диму — слизовою оболонкою стравоходу і шлунка. (СЛАЙД 17-21)
Потрапивши в кров, отрута швидко розповсюджується по всьому організмові, викликаючи зміни в нервовій системі, роботі серця, легенів, печінки, органах травлення і слуху.
(СЛАЙД 23)
Учитель На серцево-судинну систему особливо згубно впливають нікотин і чадний газ. Останній спричиняє крововиливи в стінках судин і накопичення в них холестерину, що стає однією з причин виникнення атеросклерозу. Викликаючи спазми великих судин, нікотин підвищує тиск, тим самим прискорюючи роботу серцевого м'яза для подолання додаткового кров'яного тиску. Серце змушене скорочуватись зайвих 20—25 тисяч разів на добу. (СЛАЙД 22)
Оболонка рота подразнюється гарячим димом, викликаючи стоматит. (СЛАЙД 24) Ясна стають блідими, часто кровоточать, тому що під впливом нікотину руйнується вітамін С. Судини стають ламкими. Легені курця стають менш еластичними, що зменшує їх ємкість і газообмін.
Нерідко уражається зоровий нерв, що призводить до зниження гостроти зору, виникнення дальтонізму.
9-й учень. Нікотин і вуглекислий газ заважають постачанню кисню до тканин мозку. Щоправда, нікотин спершу розширює судини мозку, але потім вони звужуються, виникає кисневе голодування мозку. Порушуються структура і функції нервових клітин і розвиваються стійкі неврози — головний біль, запаморочення, дратівливість, тремтіння рук. Людина постійно перебуває в пригніченому стані, втрачає сон, апетит.
(СЛАЙД 25,26,27)
10-й учень. Паління і заняття фізичними вправами несумісні! 20 цигарок, випалених протягом дня, змушують серце працювати з навантаженням, рівним 8-годинній їзді на велосипеді проти вітру. Паління тютюну шкідливо впливає на дихальну систему, навантаження на яку особливо зростає під час бігу, плавання. Тютюновий дьоготь, що накопичується в легенях, зменшує їх життєву ємкість, знижує вентиляцію. Під час напруженої роботи в м'язах утворюється велика кількість молочної кислоти. При палінні через звужені судини вона повільно виводиться з організму. Залишаючись в організмі, молочна кислота порушує скорочувальну здатність м'язів. Через 10—15 хвилин після випалення однієї сигарети сила м'язів зменшується на 15 відсотків.
Слово вчителя
Масове паління сприяє виникненню, розвиткові і ускладненню перебігу низки захворювань майже у третини населення Землі і зменшує середню тривалість людського життя. Підраховано, що населення земної кулі щороку викурює 12 трильйонів цигарок (цифра з дев'ятьма нулями!). (СЛАЙД 28)
Дівчатам і жінкам нікотин спричиняє ще й специфічні захворювання. Дівчата, що рано почали курити, відстають у фізичному розвитку, часто хворіють на бронхіт. Щитовидна залоза жінок дуже чутлива до нікотину. Кожна майбутня мати хоче бачити свою дитину міцною і здоровою. Проте жінка, яка під час вагітності палить, спричиняє здоров'ю дитини непоправної шкоди. Такі канцерогени, як бензопірен і полоній-210 мимовільно проникають у кров плоду. Отруйні продукти тютюнового диму призводять до задухи плоду, в мозку дитини можуть статись необоротні зміни. (СЛАЙД 29)
Із 100 немовлят, матері яких щоденно палили більше 5 цигарок, четверо вмирали вже в першу добу після народження. У 40 відсотків жінок, які протягом дня палили по 10 цигарок, діти народжувалися зі схильністю до епілепсії. (СЛАЙД 30)
Зараз у всьому світі стрімко росте кількість курців дитячого і юнацького віку. За даними статистики 80 відсотків курців почали палити ще в школі. В Україні цю згубну звичку мають понад 65 відсотків підлітків.
Слово вчителя
Це викликає велику тривогу. Чим молодша дитина, тим слабкіші його захисні механізми, тим швидше куріння руйнує його організм. У того, хто почав палити в дитинстві, наприклад, у 12—13 років, можна чекати розвитку серцевої недостатності або раку легенів вже до 35—40 років.
Ти став покурювати. Хоча добре знаєш, що курці живуть менше і важко хворіють наприкінці життя. Але хіба тебе налякаєш, юного, хворобами старості? Рак легенів або інфаркт. Тебе це поки не хвилює. Але ж хвороби старості закладаються в дитинстві.
Ти хочеш здаватися дорослим. Але тому, що деякі твої приятелі почали палити, вони не стали ані розумнішими, ані дорослішими. У такий спосіб не стають дорослими. Несвідомо ти переймаєш шкідливу звичку, а це говорить про незрілість твого розуму. Не поспішай, юначе. Обдумай все гарненько. Це дуже для тебе важливо. І пам'ятай, що учні, які призвичаїлися до куріння, не відрізняються міцним здоров'ям. Школярі-курці гірше ростуть, слабкіші фізично. У них поганий сон і апетит. Вони нервові, дратівливі, швидше втомлюються, погано запам'ятовують новий навчальний матеріал і взагалі гірше вчаться, ніж некурящі.
Перші цигарки — це і гра в дорослість, і боротьба з батьками за самостійність та незалежність, і дитячий дух бунтарства. І, звичайно, це наївність.
Якщо представити паління як бісівську ману (а так думали за старих часів віруючі люди), то курильний біс ловить на приманку тільки тих, хто через молоді літа дурний і безрозсудний.
Зазвичай, у середньому і літньому віці палити не починають. Життєвий досвід, мудрість, що прийшла з роками, не дадуть зробити такої дурості. Це — доля безрозсудної юності. Тож не роби найбільшої в житті помилки!
(СЛАЙД 31). Міфи про куріння обговорюємо.
Як кажуть, краще раз побачити, ніж сто разів почути. Ось слова одного шкільного лікаря: «Коли мені довелося відвідати палату, де лежать хворі на рак легенів, які занедужали після багаторічного куріння, бачити їхні виснажені обличчя, чути надсадний кашель, у мене виникло бажання вийти на вулицю, взяти за руку будь-якого юнака, що з таким шиком покурює цигарку, привести його сюди і сказати: «Поглянь на своє майбутнє!». І я певна, що після таких відвідин навряд чи знайшовся хоча б один курець, відданий своїй згубній звичці. Підступність тютюну і алкоголю полягає в тому, що розплата готується поволі, непомітно. Але вона — неминуча!»
Вправа «ОВАЦІЇ" :
(вчитель пропонує встати тим, хто, приміром, уранці робить зарядку. Якщо є такі, вони встають, а інші їм аплодують.)
Вчитель продовжує: «Устаньте всі ті, хто...»:
...вранці робить зарядку;
...дотримується принципів здорового харчування;
...загартовується;
...бажає здобувати нові знання про здоровий спосіб життя;
… не палить.
Усі ви знаєте, що багато відомих людей теж палить.
—Як ви вважаєте, чи може кумир (кінозірка, музикант, письменник) бути прикладом у всьому? Чому?
—Чи досконала у всьому талановита людина? Чому?
(СЛАЙД 32,33,34) відомі люди та паління.
Слово вчителя
Отже, якщо ви остерігаєтесь таких захворювань, як-то: склероз кровоносних судин, рак легень, ішемія, інфаркт міокарда та всіх, які було вище перелічено, раджу вам: дотримуйтесь корисних порад для тих, хто кидає палити.
Бесіда
Учитель роздає учням пам'ятки «Щоб покинути палити» і обговорює із ними кожний пункт.
1. Змінити термінологію: «піду випалю цигарку» на «піду отруюсь».
2. Купуй цигарки поштучно, не носи із собою сірників та запальнички.
3. Тримай пачку цигарок якомога далі від себе, не «під рукою», щоб дістати цигарку було незручно.
4. Вживай жуйки або цукерки для приглушення бажання випалити цигарку.
5. Випивай склянку кислого соку на день.
6. Не кури, коли хочеш їсти або чекаєш на когось.
7. Пам'ятай про те, що тютюнові компанії отримують величезні прибутки на шкоді твого здоров'я.
8. Поступово відмовляйся від паління, відкладаючи його «на потім»: спочатку утримуй себе від цигарки п'ять хвилин, потім десять і так далі.
9. Урізноманітьте своє харчування овочами, фруктами, молочними продуктами та ін.
Робота в групах. Домашнє завдання.
Зробити антирекламу тютюну. (слоган) Захист робіт.
А що ви тепер знаєте про паління, ми спробуємо визначити шляхом проведення гри «Брейн – ринг».
Пояснення до гри. У вас буде не одна команда, а дві. Я задаватиму вам запитання і три варіанти відповідей. Вам необхідно за 5 секунд вибрати правильну відповідь. Капітан команди піднімає карточку з номером вашої відповіді. За кожну правильну відповідь команда отримує зірочку. Та команда виграє, яка набере найбільшу кількість зірочок.
1.Коли, ким і звідки був вперше завезений тютюн в Європу?
1. В ХVІ ст. іспанцями з Америки.
2. В ХVІ ст. китайцями.
3. В ХVІІІ ст. англійцями з Індії.
2. Який російський цар ввів заборону на паління?
1. Катерина ІІ.
2. Петро І.
3. цар Михайло.
3.Чи існує цигарка, яка не приносить зло людині?
1. Цигарка з фільтром.
2. Немає.
3. Цигарка з низьким вмістом нікотину та смоли.
4. Що таке пасивне куріння?
1. Знаходження в приміщенні, де палять.
2. Коли палиш «за компанію».
3. Коли не затягуєшся цигаркою.
5. Як впливає паління на роботу серця?
1. Гальмує роботу серця.
2. Примушує частіше битися.
3. Не впливає на його роботу.
6. Яке захворювання вважається найбільш пов’язане з палінням?
1. Алергія.
2. Гастрит.
3. Рак легень.
7. Чи залежить можливість залишити палити від стажу паління?
1. Стаж не має значення.
2. Чим більше палиш, тим важче залишити палити.
3. Чим довше палиш, тим легше залишити палити.
Підрахуйте кількість зірочок. Команді переможцю наші овації.
ПІДСУМКИ.
Закінчити нашу розмову про шкідливість тютюну хочу однією давньою повчальною легендою, яка прийшла до нас із Сходу.
"У далекому минулому, коли тютюн тільки-но завезли у Вірменію з далеких країн, біля підніжжя Арарату жив добрий та мудрий дідусь. Він відразу не злюбив оте задурманливе зілля і переконував людей не вживати його.
Одного разу старий побачив, що навколо чужоземних купців, які розклали свій отруйний товар, збігалася юрба. Купці кричали: "Божественний лист! У ньому — засіб від усіх хвороб!"
Підійшов мудрий дідусь і каже:
—Цей "божий лист" приносить людям і іншу користь: до хати курця не зайде злодій, його не вкусить собака, і він ніколи не постаріє.
Купці із задоволенням подивилися на нього.
—Ти правий, мудрий старий! — сказали вони. — Але звідки ти знаєш про такі чудові властивості "божественного листа"?
І старий пояснив:
— Злодій не прийде у хату курця тому, що той буде багато грошей віддавати за тютюн, стане бідним, і в нього не буде чого красти. До того ж, через куріння він буде кахикати всю ніч, а злодій не заходить у дім людини, яка не спить. Через декілька років куріння людина заслабне, у неї почнуть боліти ноги, і вона ходитиме з палицею. А який собака вкусить людину, в руці якої палиця? І, нарешті, курець ніколи не постаріє, бо помре молодим...
Відійшли люди від купців..."
На жаль, не кожному з нас у житті зустрічається такий мудрий старий.
Метод «МІКРОФОН»:
-Курити шкідливо, тому що...
-Я черговий раз переконався, що....
-Я дізнався, що…
Заключне слово вчителя
Тепер стало вже очевидно, що куріння завдає величезної шкоди не тільки курцеві, а й усім оточуючим, тому його забороняють у громадських місцях — в транспорті, театрах, їдальнях. У перспективі куріння вважатиметься вершиною невихованості, як нині ми сприймаємо пияцтво. Отже, будьте вихованими людьми, не паліть!
(СЛАЙД 35)