Серед найголовніших порушень прав людини в сучасному світі актуальним є злочин, який має багато назв – «біле рабство», «торгівля людьми», «контрабанда людьми». За оцінками експертів щорічно 1-2 млн. людей стають «живим товаром». Тому виховна година "Торгівля людьми - сучасне рабство" має велике актуальне значення.
ТРЕНІНГОВЕ ЗАНЯТТЯ
«Торгівля людьми – сучасне рабство»
ХІД ЗАХОДУ
«Ніхто не повинен бути в рабстві або у підневільному стані; рабство
і работоргівля забороняються в усіх видах».
Загальна декларація прав людини
Хід заняття
СТОРІНКА 1. «РАБИ ХХІ СТОЛІТТЯ»
Вхідне анкетування.
(презентація, інформація про групи ризику, країни, де найбільше торгують людьми, рівень освіти)
Ведуча
Рабство має довгу й непривабливу історію. Починаючи від найдавніших цивілізацій Єгипту й Месопотамії, могутні народи поневолювали своїх слабших сусідів. Так було покладено початок одній із найсумніших повістей про людську несправедливість.
Ведучий
Якби років сто тому хтось сказав, що у XXI столітті знову виникне рабство, у це, мабуть, ніхто й не повірив би. Але це явище є однією з ознак нашого часу.
Ведуча
Згідно зі статистикою Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ), торгівля людьми вийшла на третє місце за прибутками у міжнародному злочинному світі. Перше і друге місця посідають торгівля зброєю і наркотиками. На сьогодні торгівля людьми дає мільйонні прибутки.
Ведучий
У пошуках кращої долі тисячі людей ідуть в інші країни. Експорт «живого товару» здійснюється в Туреччину, Італію, Іспанію, Німеччину, балканські і скандинавські країни, Угорщину, Чехію, Грецію, Росію, ОАЕ, США.
Ведуча
Чоловіків експлуатують як будівельників, шахтарів, підсобних працівників. Дітей змушують ставати, жебракувати, використовують у порноіндустрії.
Ведуча
Багато людей сьогодні перебуває в складному економічному і соціальному становищі, і часто саме вони займаються торгівлею людьми. Протягом історії грошолюбство було причиною жахливих вчинків людей. Саме грошолюбство штовхає багатьох до жорстокого поводження з незнайомою людиною і знущання над нею, внаслідок чого сім'я жертви переживає болісні почуття протягом тижнів, місяців і навіть років.
Ведучий
Метою торгівлі жінками може бути насильницький шлюб, примусова праця, використання в домашньому господарстві, у промисловому чи сільськогосподарському секторах, народження дитини примусово чи на замовлення, використання у сексуальному бізнесі.
СТОРІНКА 2 «Життя на продажу»
Перегляд фільму, коментування, визначення груп ризику, перегляд презентації
Ведучий
Торговці живим товаром:
• діють через агентства працевлаштування, фірми шоу-бізнесу та служби знайомств;
• дають неправдиві оголошення в газетах;
• звертаються з пропозиціями просто на вулиці.
Іноді це можуть бути люди, яким ви довіряєте. Якщо ви неповнолітні, вам можуть запропонувати виїзд за фальшивими документами. На сьогодні все більше за кордон вивозять молодь, пропонуючи студентські обміни. До вас також можуть звернутися із пропозиціями про працевлаштування під час туристичної подорожі або відвідання друзів за кордоном.
СТОРІНКА 3 «ЖИТТЯ ПІСЛЯ ПОЛОНУ»
Ведуча
А зараз ми розглянемо реальні життєві і сторії.
Роздаємо текст.
У Грецію Марина потрапила завдяки своїй подрузі, яка, приїхавши на місяць до матері у гості, яскраво описувала переваги своєї роботи за кордоном. Подруга сама відвідала туристичне бюро, оформила необхідні документи і навіть позичила Марині гроші на квиток. Разом зважуватися на таку подорож було зовсім не боязко—адже майбутнє уявлялося таким світлим та фінансове незалежним. Коли ж у Афінах справа дійшла до працевлаштування, «доброзичлива» подруга привела Марину в якесь похмуре місце, назвавши його «агентством працевлаштування». В сусідній із приймальнею кімнаті приятелька сказала кілька слів греку, який забрав документи Марини. Подруга зникла, навіть не попрощавшись. Невдовзі з'явився клієнт. Він ретельно, начебто купував свійську тварину, оглянув зуби, потім фігуру і найняв дівчину доглядати за хворою дружиною, поратися по господарству, а вночі — задовольняти його сексуальні бажання.
Коментування, розгляд життєвих ситуацій, релакс
СТОРІНКА 4. «Абетка безпеки»
Ведучий
Створення на фл чартах правил як захистити себе при влаштуванні на роботу закордоном, коментування.
Презентація
Поради щодо працевлаштування
Ведуча
Зверніть увагу! За законом отримати робочу візу можна тільки особисто. Коли пропонують роботу, вам необхідно укласти контракт.
1. Контракт повинен бути написаний зрозумілою вам мовою, у двох
примірниках.
2. У контракті повинні бути вказані:
а) країна призначення;
б) ім'я та прізвище роботодавця;
в) вид праці й умови праці;
г) умови оплати;
г) умови проживання;
д) термін дії контракту.
Ведучий.
Валя познайомилася з жінкою, яка запропонувала знайти роботу в Німеччині офіціанткою. Через два тижні Валя та ще шість дівчат були вже за кордоном. Але замість бару вони потрапили в будинок розпусти. «Нас били, не давали їсти, ґвалтували... Тим, хто намагався оборонятися, кололи наркотики...». Пригнічені, зламані дівчата виконували свої обов'язки.
(Історія з життя.)
Ведуча
На Балканах представниць етнічної меншини, проданих власникові будинку розпусти до сусідньої країни, внаслідок рейду повернули на батьківщину — і зґвалтували поліцейські, свої ж співгромадяни.
(Історія з життя.)
«Усі форми сексуальної експлуатації — це наруга над людською гідністю. Порушуються основні права людини незалежно від віку, статі, раси чи класової належності»
(Джерела ЮНЕСКО)
Нелегальне працевлаштування
Ведучий
Ви повинні знати про такі можливі наслідки нелегального працевлаштування:
• на вас чекає лише тяжка, непрестижна, низькооплачувана праця, ви
не будете захищені трудовим законодавством, праця може бути ненормована, упродовж цілого дня, без вихідних;
• вам можуть не заплатити обіцяних грошей або заплатити тільки час
тину;
• ви не зможете отримати медичну допомогу, можливо, житимете в атмосфері страху і насильства;
• вас можуть оштрафувати або навіть ув'язнити, а після цього — депортувати.
Ведуча
Звичайно, торгівля і рабство людьми є лише похідними і частиною проблеми нелегальної трудової міграції — адже поки в нас у країні не з'явиться достатня кількість робочих місць, проблема буде існувати. А безробітгя в Україні щорічно зростає. В українського безробіття є своя особливість — вона має «жіноче обличчя».
Ведучий
Без володіння іноземною мовою, відповідної освіти та високої кваліфікації отримати хорошу роботу за кордоном майже неможливо.
Ведуча
До того ж рівень безробіття в Європі нині дуже високий (понад 18 млн безробітних), тому перевагу при працевлаштуванні мають громадяни тієї країни, куди потрапив емігрант.
Ведучий
Отже, коли ви за кордоном:
• ніколи і нікому не віддавайте свій паспорт;
• залишіть рідним і близьким:
а) копію закордонного паспорта, візи і контракту;
б) адреси і номери телефонів, де збираєтеся зупинятися.
Пам'ятайте: навіть у чужій країні ви не одні. У разі потреби вам допоможуть благодійні організації, притулки, релігійні організації, посольства і консульства.
Хочете навчатися за кордоном?
Ведуча
Ви можете поїхати на навчання за кордон тільки за студентською візою. Для її отримання необхідно надати в консульське управління посольства країни такі документи:
• свідоцтво про закінчення середньої школи (оригінал і переклад, завірений у нотаріуса та затверджений Міністерством юстиції та Міністерством закордонних справ України);
• документ про складені іспити до ВНЗ України;
• підтвердження про зарахування в державний чи приватний навчальний заклад своєї країни;
• довідку, яка підтверджує можливість покриття витрат, що пов'язані
з навчанням та проживанням (наприклад, довідка з банку про наявність грошових коштів у вас чи у ваших батьків);
• довідку про те, що ви не були засуджені.
Також перевірте адресу, телефон, веб-сайт навчального закладу, в якому вам пропонують навчатися.
Хочете заміж за іноземця?
Ведучий
Усім відомі історії про щасливих попелюшок українського походження, що вийшли заміж за іноземців.
Однак перш ніж прийняти рішення, ви повинні:
• мати якомога повнішу інформацію про свого майбутнього чоловіка
(місце роботи, попередні шлюби, наявність судимості, психічний стан);
• поцікавитися традиціями і культурою країни, у яку виїжджаєте,
а також з'ясувати, до якої релігійної конфесії належить ваш майбутній чоловік;
• порадитися з юристом щодо укладання шлюбного контракту;
• переконатися, що шлюб, який зареєстрований в Україні, буде дійсним
за кордоном (фіктивний шлюб в іноземних державах — це злочин);
• довідатися про свої права при розлученні;
• довідатися, які права на дитину в кожного з батьків у разі розлучення.
Якщо ви все зважили і прийняли рішення, не забудьте залишити копію закордонного паспорта та точну адресу вашого нареченого батькам і регулярно телефонувати додому.
Існує гаряча ліні я 527
Запитання________________________________________
Торговці живим товаром
Ведуча
«Доля раба — терпіти кривду, наругу зносити й насилля»
Еврітід
Ведучий
Складна економічна ситуація в Україні, високий рівень безробіття, недосконалість законодавства та необізнаність постраждалих призвели до того, що й наша країна перетворилася на дешевого постачальника робочої сили в інші країни.
Ведуча.
Особливо гостро ця проблема стоїть на заході України, зокрема у Чернівецькій, Волинській та Закарпатській областях. Так, лише в Івано-Франківській області 250 тисяч осіб працюють в інших країнах. Комусь при цьому по-справжньому щастить. Але величезна кількість українських емігрантів потрапляють у тенета кримінальних структур або окремих осіб і стають жертвами справжньої работоргівлі.
Ведучий. Проблема торгівлі людьми — одного з найнегативніших явищ сучасного суспільства —- уперше була піднята правозахисниками на початку XX століття. У той час особлива увага приділялася жінкам з Великобританії, яких змушували до проституції в країнах континентальної Європи.
Ведуча. Правоохоронні органи України зіткнулися зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, на початку 90-х років минулого століття. У квітні 2001 року Верховна Рада приймає новий Кримінальний Кодекс України, який набув чинності з 1 вересня 2001 року, до складу якого увійшла стаття 149 «Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини».
Ведучий. Указом Президента України від 18.02.2002 року № 143 «Про заходи щодо дальшого зміцнення правопорядку, охорони прав і свобод громадян» визначено, що боротьба з торгівлею людьми є одним із пріоритетних напрямів діяльності правоохоронних органів України.
Ведуча. З метою ефективного попередження торгівлі людьми в Україні успішно діють низка міжнародних організацій та мережа громадських об'єднань. У Тернополі превентивну освітню діяльність проводять жіночий клуб «Відродження нації» та об'єднання «Молодь, довкілля, розвиток».
Ведучий. Минулого року уряд США виділив понад 96 млн доларів допомоги зарубіжним країнам, щоб зміцнити ані зусилля в боротьбі з торгівлею людьми. Усі країни повинні працювати спільно, щоб закрити шляхи торгівлі людьми, притягти до відповідальності торговців і допомогти жертвам повернутися в громади.
Що ви можете зробити, щоб запобігти торгівлі людьми?
Ведуча. Щоб не трапилося непоправного, можна і потрібно:
• захищати свої права та права інших;
• звертатися до юристів перед прийняттям важливих рішень у своєму
житті;
• переказувати почуте і прочитане своїм друзям, одноліткам та іншим
знайомим, розповсюджувати інформацію про торгівлю людьми;
• застерегти і поінформувати своїх знайомих, які вирішили шати працювати за кордон;
• створювати громадські організації, які займатимуться цією проблемою.
Хочеш за кордон? Подбай про свою безпеку
Ведучий. Діє спеціальна інформаційна лінія із запобігання торгівлі людьми. Зателефонуй і дізнайся:
• про особисту безпеку при від'їзді за кордон;
• про правила реєстрації шлюбу з іноземцем;
• про правила укладання трудових контрактів;
• про проблеми, пов'язані з нелегальною міграцією;
• про українські й міжнародні організації, які надають допомогу потерпілим від торгівлі людьми;
• про роботу українських консульств за кордоном.
Ведуча. Ми не кажемо — не їдьте. Ми просто розповідаємо про ваші права, можливості, про те, що необхідно знати, куди треба звернутися.