Виховна година розрахована для учнів 3-4 класів. Спрямована на розширення знань учнів про країну Сходу - Японію. Захід був проведений у рамках року Японії в Україні.
Тема. Гра- подорож «Загадковий світ Японії»
Мета: ознайомити учнів з національними традиціями та культурною спадщиною Японії; розвивати в учнів інтерес до пізнання, формувати моральні цінності та естетичне ставлення до краси народних культур.
Обладнання: карта світу, державні символи, матеріали для гри.
Хід заняття
|
І. Організаційна частина
ІІ. Основна частина
Японія - острівна держава у Східній Азії , розташована у західній частині Тихого Океану . Вона включає в себе понад 3000 великих і малих островів, серед яких найбільшими є острови Хонсю (230,8 тис. км2), Хоккайдо (78,4), Кюсю (44,3) та Сікоку (18,7), сполучені мостами і тунелями. Зв'язок Японії з іншими країнами світу здійснюється морським шляхом.
Це незвичайна країна, бо вдало поєднує сучасний науковий розвиток та традиції минулого. Японці називають свою країну Ніппот чи Ніхон, що означає «Країна вранішнього сонця». Навіть на прапорі Японії на білому фоні розташоване червоне сонце – як символ світла, багатства, достатку. І Герб Японії – жовта хризантема, що складається з 16 подвійних пелюсток - теж символізує сонце.
1 учень. Японія – країна східного сонця,
Є у японців для сонця віконця.
Вранці поглянуть японці в вікно -
І відразу побачать, як сходить воно.
2 учень. Біля моря стоїть гора Фудзіяма.
Під нею гуляю я, маленька японська дама.
Чудовий запах сакури вдихаю
І віялом ніжно махаю.
3 учень. Запрошуємо в Японію я вас,
Чудова ця країна, просто клас!
Японці без стільця за столом сидят
І паличками рис їдять.
(Діти слухають запитання і посеред поданих відповідей обирають правильну)
|
Японці дбайливо ставляться до традицій, шанують і дотримуються їх. На свята і урочисті події життя надягають національний одяг - Кімоно. Кімоно однакове як для чоловіків, так і для жінок, відрізняються вони тільки за кольором.
Традиційна їжа японців – рис та морепродукти. Мяса японці не їли взагалі до 19 століття. Варений рис зовсім не солять, але подають з різними соусами та приправами. Найпопулярніша їжа –«сусі» (чи «суші»)- рисові рулетки з різною начинкою. Їдять в Японії, як і в Китаї дерев’яними паличками – хасі.
Навесні є свято, в якому приймають участь всі родини в Японії. Це свято споглядання квітучої сакури - японської вишні.
ІІІ. Підсумкова бесіда
Той, хто хоча б один раз побував у Японії, завжди мріє Туди поверНутисЬ.