ознайомити учнів з російською літературною казкою О.Пушкіна; зацікавити змістом казки, привернути увагу до засобів характеристики поетичних образів;
Розвивати навички виразного читання, кмітливість, пам'ять, уміння обґрунтовувати свою думку;
Виховувати доброзичливе ставлення до оточуючих, бажання творити добро; засудити жорстокість, заздрощі, ненависть.
Тема: Казка О.С.Пушкіна
«Казка про царя Салтана»
Мета: ознайомити учнів з російською літературною казкою О.Пушкіна; зацікавити змістом казки, привернути увагу до засобів характеристики поетичних образів;
Розвивати навички виразного читання, кмітливість, пам’ять, уміння обґрунтовувати свою думку;
Виховувати доброзичливе ставлення до оточуючих, бажання творити добро; засудити жорстокість, заздрощі, ненависть.
Обладнання: портрет О.Пушкіна, магнітофон, мікрофон, набір «лото», книжечки із казками О.Пушкіна, картки для роботи в парах, словник синонімів, словник антонімів, тлумачний словник, підручники, DVD-програвач, ілюстрації до казки.
Хід уроку
- Ми починаємо урок. Урок буде незвичайний. Це урок – мандрівка студіями дитячих телеканалів.
На дошці запис: прочитав став книгу розумнішим.
ПРОЧИТАВ КНИГУ – СТАВ РОЗУМНІШИМ.
-Я бажаю вам гарного настрою на весь урок, щоб вам легко і успішно працювалось. А працювати ми будемо дружно, творчо, активно.
3.Постановка проблеми.
- Послухайте, будь ласка, запис і спробуйте визначити про що піде мова на уроці.
( звучить магнітофонний запис про казку)
Чарівні речі літературні
народні
казка про людей і
тварин
Добро перемагає Фантастичні
Зло покарано
5.Повідомлення про роботу студій
- Ми побуваємо у різних студіях на дитячому телеканалі. Там нас чекають різні завдання студії:
- Щасливий випадок
- Срібна куля
- Музична
- В гостях у казки
- Відео
- Весела гра
6.Активізація читацького досвіду.
Студія «Щасливий випадок»
ЗАМОРОЧКИ З БОЧКИ
А) Жил-был поп,
Толоконный лоб.
Пошел поп по базару
Посмотреть кой-какого товару
Навстречу ему Балда
Идет, сам не зная куда.
Б) Жил старик со своей старухой
У самого синего моря;
Они жили в ветхой землянке
Ровно 30 лет и 3 года.
Старик ловил неводом рыбу, старуха пряла свою пряжу.
В) Вот мудрец перед Дадоном
Стал и вынул из мешка
Золотого петушка.
Г) День за днем идет, мелькая.
А царевна молодая
Все в лесу, не скучно ей
У семи богатырей.
- Хто автор цих казок?
- Хто такий О.С.Пушкін?
Студія « Срібна куля»
2 учні розповідають про Пушкіна
7. Активізація читацького мислення
Студія « В гостях у казки»
1.Мозковий штурм
- Як ви думаєте, хто може стати дружиною царя?
( учні висловлюють свої думки)
2.Робота над казкою О.Пушкіна «Казка про царя Салтана»
- Зараз ми познайомимося з казкою О.Пушкіна «Казка про царя Салтана» ( демонструю книжечку).
І група добирає синоніми до слів: кухар, палац, діти.
ІІ група добирає антоніми до слів: правда,радіти, тихий.
ІІІ група пояснить значення слів: тин, полотно, гніватись.
ІV група з’єднає слово та його значення
Сваха старовинна міра
Світлиця тільки народжена дитина
Гонець чоловік з терміновим повідомленням
Немовля жінка, яка займається сватанням
Аршин парадна кімната будинку
4.Самостійне читання з олівцем
(учні ставлять на полях знак ?, якщо щось незрозуміло)
Студія «Відео»
(перегляд фрагменту казки)
- А чому вона це зробила?
8.Підсумок уроку
Студія «Весела гра»
Гра «Вартові»
Для цієї гри ми ділимося на 2 групи – ті, хто народився влітку і восени та ті, хто народився взимку та навесні.
Всі, хто хочуть потрапити в казкову країну, повинні пройти повз вартових. Зараз ми проведемо кастинг ( конкурс) на роль вартових. Для цього ви придумаєте запитання за змістом казки і задасте його команді напроти. Яка команда придумає найбільше запитань за 3хв та і буде «вартовими».
( після гри, команді, яка програла, рекомендую перечитати казку ще раз)
Гра « Чарівна паличка» (діти стають в коло)
9. Оцінювання дітей.
10. Домашнє завдання.
За бажанням – прочитати казку повністю.
Підписати ілюстрації в підручнику словами з казки.