Виховний захід
З теми: «День зустрічі птахів»
Мета заходу:
Обладнання: ілюстрації птахів, плакати, картки з розвивальними завданнями, дошка, фліп-чарт, заохочувальні призи (закладки в підручник, желейні цукерки),ножиці, папір, клей.
Хід заходу
Учень __________________________
Україна стрічає весну
Вже земля пробудилась від сну.
Буйні сходи колишуться в полі,
Гомонять над шляхами тополі.
Учень _______________________
На крилах весни прилітають птахи,
На крилах пташиних – весна прилітає.
Сонце стелить додому промінням шляхи
А вітрець дрібні кіски хмарин розплітає.
Визирають з-під снігу первоцвіти в гаю
Закликають весну, шлють привіт солов`ю.
Прилітайте пернаті! Прилітайте до нас!
Повертайтесь додому! Вже весна, вам вже час!
Викладач.
Доброго дня усім! Чудового настрою, теплих посмішок вам, бо в нас сьогодні весняне свято – день зустрічі птахів! Мабуть ніхто не уявляє землю без птахів. Вони зачаровують нас різноманітністю барв, непередбачуваністю поведінки, а особливо чарівним співом. Птахи надають природі неповторного колориту.
1 квітня – Міжнародний день птахів. Починаючи з 1923 року це свято стало уже традиційним і святкується у всіх навчальних закладах України і ми в цьому не будемо винятком.
Учень ____________________________
Пташки – наші найменші друзі і невід’ємна часточка природи. Вони прикрашають діброви і сади, тішать нас своїм чарівним співом. Їх весела дзвінка пісня, яскраве забарвлення оживляють природу і звеселяють наші серця, додають нам бадьорості і радості.
Вчитель.
Птахи лікують людей співом.
Існує спеціальна методика в медицині, яка називається орнітотерапіею. Методика грунтується на сприйнятті людиною пташиного співу. Він може заспокоїти, підняти настрій, позитивно вплинути на психологічний стан. Вчені стверджують, що захоплення пташиним співом допомагає нормалізувати всі процеси, що відбуваються в організмі людини. Таким чином, психічний та фізичний стани приходить в стан гармонії, що й допомагає впоратися зі стресами, тривожними станами та деякими хворобами. Наш мозок налаштований сприймати спів птахів як приємний і позитивний звук налаштовуючи на позитивні емоції.
Спів кожного птаха впливає по-своєму. До речі, вчені стверджують, що в середовищі, де мешкає багато птахів, налічується велика кількість довгожителів. При цьому різні птахи співають по-різному і, відповідно, їх щебет на людину впливає теж не однаково. Так, солов'їий співі сприяють бадьорості, активізують роботу всіх систем організму. Спів канарки, вівсянки, зяблика дуже ритмічний та рівномірний, тому допомагає побороти аритмію. А ось бадьорі пісні щигля і чижа допомагають налаштуватися на робочий лад і побороти невроз.
Пропоную прослухати пташиний спів та насолодитися відчуттями. Звучить спів птахів.
А зараз пропоную пограти в гру «Відгадай загадку». За кожну правильну відповідь Ви отримаєте солодкий приз.
Що за пташка так співає
Мов горобчик цвірінчить
Мов сорока стрекотить,
А ще інколи бува,
Ще й кричить, немов сова!
Хто ж виспівує отак?
Діти, то співає…
( Шпак )
2) Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.
( Ластівка )
3) Хто це весноньці – весні
В гаю тьохкає пісні?
Хто це гарно так співає,
Що аж серце завмирає?
( Соловейко )
4) Дивний ключ у небі лине!
Не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі
Відлітають…
( Журавлі )
5) Високо – високо
В небі літає,
Першим про весну
Нам сповіщає
( Жайворонок )
6) Відлітають за моря,
У краї далекі,
На будинках гнізда в᾿ють
Звуть же їх…
( Лелеки )
Цікаві факти про птахів.
Учень 1.____________________
Першу звістку про весну приносять граки. Зиму провели вони на півдні нашої країни. Вони дуже спішили до себе на батьківщину. По дорозі не раз попадали в жорстокі заметілі. Десятки, сотні птахів вибивались із сил, гинули на шляху. Долетіли найсильніші. Це дуже корисний птах: кожен грак за день може знищити до 400 дротяників.
Грак Дротяники
Учень 2. ___________________
Білий лелека один з найулюбленіших птахів. Лелека – птах, що приносить щастя, персонаж багатьох казок та легенд. Харчуються переважно дрібними тваринами — дощовими черв'яками, комахами, жабами, мишами, рибами та іноді падаллю. У серпні зграї, керуючись інстинктом, починають тягнутися на південь.
Лелека білий
Учень 3. ___________________
Забарвлення журавля скромне: він сірий, чорнуватий на крилах, голова і нижній бік шиї чорно-сірі. Боки голови і верх шиї білі. З заду звисає пишний жмут довгого пір’я. Це не хвіст, як часто гадають, а частина махового пір’я крил. Журавлі (в льоту) завжди тримаються строю. Гніздиться журавель у глухих місцях: на великих порослих кущами болотах, на степових, заростаючих озерах, на великих заплавних луках.
Журавель сірий
Учень 4. __________________
Ластівка – вісник добра, щастя, початку, надії, відродження, весни, сходу сонця, домашнього комфорту. Харчується ластівка в основному різними видами комах, яких вона з невимушеною легкістю ловить у польоті. Серед цих комах багато й сільськогосподарських шкідників. Іноді харчується павуками, яких ловить на стінах або у траві. Зимує ластівка в Африці, Індії й Бірмі.
Ластівка
Учень 5. ________________
Шпаки трохи менші за дроздів. Маса тіла до 98 грамів. Поширені майже по всій Європі (крім крайньої Півночі). Птахи-перелітні, зимують у південних областях Європи. На Україні їх можна побачити в мішаних і листяних лісах, ярах і урвищах, на скелях. Пісня – гучна, насичена звуками із пісень інших птахів, гавкання собак. Живляться майже виключно комахами.
Шпак
Учень 6. __________________
Зозуля. Спочатку з вирію прилітає самець, будує гніздо і закликає самку криками «ку-ку». Самка у відповідь видає звуки «клі-клі». Найчастіше живе там, де гніздиться багато співочих птахів. Відомо, що вона підкладає яйця близько 150 видів птахів, яйця схожі не тільки за малими розмірами, а й за кольором.
Зозуля звичайна
Учень 7. _________________________
Жайворонки України зимують в північній Африці або в Індії, вертаються в Україну на початку березня, а відлітають в жовтні. Живуть переважно в полях, там в'ють гніздо просто на землі. Починаючи співати, жайворонок швидким летом підіймається вгору, описуючи велику спіраль. Згори летить спочатку повільно, а потім раптово складає крильця і «каменем» падає до долу.
Жайворонок польовий
Вчитель.
Птахи символи:
Ластівка - символ краси і відродження. Божа пташка, а тому вбити її великий гріх, зруйнувати гніздо накликати на себе біду.
Голуб – символ Святого Духа, а також щирої любові, ніжності, птах миру.
Горобец – символ веселощів, любові до життя, ентузіазму та енергійності.
Лелека – символ вірності, щастя, добробуту, живий символ України.
Соловейко – свята і вільна Божа пташка, символ весни і волі, неперевершеного таланту та натхнення.
Синиця – вісниця всього легкого і веселого
Дятел – вважається, що він приносить удачу та благополуччя.
Сорока – символ лихого.
Ворон – священниий птах, бо він символізує невідомі людині сили і попереджає про лихе.
Сокіл – символ мужності,молодості і сили.
Орел – символ чоловічої краси.
Зозуля - символ суму і вдівства, весни і, водночас, нещастя, туги за минулим і страждань нерозважливої матері.
Вчитель.
Пропоную об’єднатися в дві команди. Дайте назву своїй команді та визначте командира.
На дошці кросворд, по черзі, яка з команд більше дасть правильних відповідей, та команда й отримає головний приз – закладки до підручника. Відповідати по черзі, за не надання відповіді, шанс має наступна команда.
Уважно, звучить питання!
Отже, Ви добре попрацювали і в результаті ми отримали ключове слово: Перелітні.
Учень ______________________
Перелітні птахи – це птахи, які мігрують на великі відстані, часто відлітаючи навіть на інший континент. Ми вважаємо, що перелітні птахи відлітають у теплі краї тому, що їм холодно, але це не зовсім так. Багато з них здатні переносити мінусову температуру. Основна проблема для них в тому, що з похолоданням зникає доступ до їжі і води. Тривалі перельоти здійснюють в основному комахоїдні і водні птиці – для них взимку у нас зовсім немає умов. Це лелеки, чаплі, стрижі, ластівки, качки і гуси, жайворонки, дрозди. До слова, деякі великі птахи залишаються зимувати у нас, якщо знаходять сприятливі умови для життя і прожитку – наприклад, незамерзаючі водойми. А ось маленькі пташки- ластівки або стрижі і правда можуть замерзнути на смерть.
Вчитель.
А зараз ми проведемо вікторину про птахів. Виявимо, хто з вас найкращий орнітолог.
Вчитель.
Пропоную виконати «Завдання для кмітливих».
За 5 хвилин з цих букв вам потрібно скласти якомога більше назв птахів. Учні за партами теж складають слова. Одну букву можна використовувати декілька разів. Час пішов!
С, Р, Й, К, Л, О, В, І, П, А, Т, Е, Н, Ч – 14 букв.
Наприклад: Сова, сорока, тетерів, перепілка, сойка, сокіл, орел, соловей, пелікан, лелека, ластівка, ворона, павич тощо.
Вчитель.
Багатьом пташкам в різних країнах побудували пам`ятники. Чи знаєте ви про це?
Учень______________________
Гусям – у Римі, своїм гоготанням гуси сповістили римлян, що ворог поруч і завдяки цьому ті перемогли. В знак подяки римляни визнали гусей священними: на святкуванні перемоги гуся несли на руках, йому вклонялися, піднімали високо вгору. А пізніше їм було встановлено пам’ятник.
Учень ______________________
Горобцям. Перший пам'ятник горобцю був споруджений в середині XIX століття в місті Бостоні (США). До 1860 року в Америці горобців не було. Їх завезли з Англії спеціально для боротьби з гусінню. Горобці буквально врятували бостонців від голоду, коли там на полях з'явилася гусінь небаченої досі комахи. Скромні птахи з честю впоралися з покладеною на них місією та так і залишилися жити на новому місці.
Учень______________________
Голубам – у Парижі, за те, що принесли звістку про аварію англійського підводного човна під час Другої світової війни. На підводному човні були пошкоджені системи підйому і зв'язку. З допомогою спеціального апарата був випущений на волю голуб, щоб доставити повідомлення про аварію. Незабаром екіпаж був урятований. Птаха нагородили вищою військовою нагородою й навічно зарахували до екіпажу човна. Це відбулося 1942 р. в Англії. Птаху було споруджено пам'ятник.
Учень______________________
Півень. Це відбулося в Німеччині в XVI ст. Під час війни в одному поселенні люди помирали з голоду. Коли вони на кріпосній стіні виставили півня, ворог вирішив, що в місті ще багато продовольства і зняв облогу. Вдячні люди поставили пам'ятник птахові.
Учень______________________
Чайка. У місті Солт-Лейк-Сіті (США) знаходиться пам'ятник чайці. Це 50-метрова гранітна колона, на вершині якої розміщена земна куля. А на самому верху монумента стоять два птахи. Біля підніжжя пам'ятника споруджено басейн, щоб живі птахи могли купатися. На цоколі встановлені барельєфи, які розповідають про історію, яка трапилася тут у середині XIX століття. За переказами, чайка врятувала від сарани врожай мешканців перших поселень мормонів.
Майстер-клас «Виготовлення ластівки»
Основні компоненти вдалої
роботи:
Пам’ятаємо! Під час роботи слід дотримуватись правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог!
Вчитель.
«Пам’ятка для учнів»
Пам’ятай! Справжній господар природу береже, захищає та охороняє.
А й правда, крилатим ґрунту не треба.
Землі немає, то буде небо.
Немає поля, то буде воля.
Немає пари, то будуть хмари.
В цьому, напевно, правда пташина…
А як же людина? А що ж людина?
Живе на землі. Сама не літає.
А крила має. А крила має!
Вони, ті крила, не з пуху-пір”я,
А з правди, чесноти і довір”я.
Ліна Костенко