Виховний захід "Ми – за здоровий спосіб життя. Скажемо шкідливим звичкам - НІ!"

Про матеріал
Виховний захід дозволяє доповнити і розширити знання учнів про куріння та його вплив на здоров’я, з’ясувати причини і наслідки вживання тютюнових виробів, аналіз існуючих у молодіжному середовищі міфів про них; формувати негативне ставлення до тютюнопаління, запобігати шкідливим звичкам, які негативно впливають на здоров'я підлітків (куріння); формувати вміння і навички учнів щодо власної безпеки, розуміння відповідальності за власні вчинки та їх наслідки; виховати в учнів бажання зберегти власне здоров'я.
Перегляд файлу

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

БЕРДЯНСЬКИЙ ЕКОНОМІКО – ГУМАНІТАРНИЙ КОЛЕДЖ БЕРДЯНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕДАГОГІЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

 

 

 

Виховний захід

 

 

 

 

 

Класний керівник групи ЕП – 5, ФВ - 5

О.П. Селезньова

 

 

 

 

 

 


Тема: Ми – за здоровий спосіб життя. Скажемо шкідливим звичкам - НІ!

Мета: доповнити і розширити знання учнів про куріння та його вплив на здоров’я, з’ясувати причини і наслідки вживання тютюнових виробів, аналіз існуючих у молодіжному середовищі міфів про них; формувати негативне ставлення до тютюнопаління, запобігати шкідливим звичкам, які негативно впливають на здоров'я підлітків (куріння); формувати вміння і навички учнів щодо власної безпеки, розуміння відповідальності за власні вчинки та їх наслідки; виховати в учнів бажання зберегти власне здоров'я.

Місце проведення: класна кімната

Терміни і поняття: "тютюн", "тютюнопаління" "наслідки тютюнопаління".

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент.

Зручне розміщення учнів.

ІІ. Мотивація проведення заходу:

«Здоров’я — не все, але все без здоров'я ніщо»

                                   Сократ

«Кожна людина має свободу вибору. Кожен сам вирішує, палити чи не палити, зміцнювати своє здоров'я фізичними вправами чи рости хирлявим слабаком. Проте правильний вибір може зробити тільки той, хто вже здатний відповідати за свою поведінку, за своє здоров'я та за своє майбутнє взагалі». (епіграф записаний на дошці).  Вчитель роздає учням брошурки із гаслом «Ні курінню!». На дошці розвішені малюнки учнів про шкідливість куріння.

Вчитель. Все почалося в XV ст., коли Колумб висадився за океаном в далекій і невідомій країні. Там його здивовані матроси побачили схожих на фокусників людей, які згортали з сухого листя трубки, брали їх в рот і під-палювали... Тубільці втягували дим і випускали його назовні... Нещасні не-рідко при цьому втрачали свідомість, входили в транс і навіть корчилися як від сильного болю, але, за їх словами, вже не могли жити без цього «таба-ко»...

Всі ми знаємо, що поганий приклад може бути заразливим. Тютюн пот-рапив спочатку на кораблі Колумба, а потім з легкої руки його матросів - у Європу, де почав поширюватися по будинках і салонах шукачів гострих від-чуттів. Втім, швидкому поширенню табакопаління почало сприяти не стільки людська цікавість, скільки жадання наживи і агресивна реклама. В кінці XVIст. англійці, сподіваючись на крупні бариші, завезли тютюн в «далеку Росію», але на перших порах вони зазнали фіаско. Через необережність кур-ців в Москві та інших містах Росії почали траплятися пожежі...  Цар Михайло Федорович, побачивши, що справа прийняла настільки неприємний поворот, заборонив тютюн і навіть ввів різні покарання для тих, хто, незважаючи на заборону, продовжував балуватися небезпечним зіллям. Курців почали заси-лати до Сибіру, найзухвалішим з них виривали ніздрі, як небезпечним злочинцям... І народ був в цьому солідарний з урядом. Втім, до середини XVII ст.. не лише купці, але й багато державних чиновників зрозуміли, що завдяки торгівлі тютюном можна отримувати немалі гроші... Переслідування курців повсюдно почало сходити нанівець, і, нарешті, зовсім припинилося. Почалося швидке поширення тютюну по всьому світу, процес пішов, незважаючи ні на пожежі, швидке поширення тютюну по всьому світу, процес пішов, незважаючи ні на пожежі, ні на заперечення церкви, ні навіть на явне погіршення здоров'я новоявлених залицяльників заморського зілля. Цар Петро I, наслідуючи приклад європейських королів, високим указом ви-рішив ввезення тютюну до Росії, оподаткувавши купців величезним митом...

А що ви знаєте про куріння та його вплив на життя і здоров’я людини?  (учні відповідають. Один розповідає казку про куріння. Є така казка. У далекому минулому, коли тютюн тільки завезли у Вірменію, біля підніжжя Арарату жив добрий і дуже мудрий старий. Він відразу не злюбив це зілля і намагався переконати людей не вживати його. Одного разу він побачив, як купці розклали свій отруйний товар. Вони і кричали:

- Божественне листя! Божественне листя! У ньому засіб від усіх хвороб!

Навколо них зібралося багато народу. Підійшов і старий:

-  Це «божественне листя» приносить людям користь: у будинок курця не зайде лиходій, його не вкусить собака, він ніколи не постаріє.

Купці з подивом подивились на старого:

- Ти правий, мудрий діду,— сказали вони. - Але звідкіля ти знаєш про такі чудові властивості «божественного листя»?

Старий усміхнувся і пояснив:

-  Лиходії не зайде в будинок курця, оскільки у того, хто віддає багато грошей за тютюн і стає бідним, Нічого красти. Крім того, від куріння він бу-де кашляти всю ніч, а злодій не заходить у будинок людини, що не спить. Че-рез кілька років куріння людина ослабне, в неї почнуть боліти ноги, вона хо-дитиме з паличкою. А який же собака вкусить людину із ціпком у руці? І, на-решті, курець ніколи не постаріє, тому що помре замолоду. Відійшли люди від купців.)

Вчитель. Якби всі прислухалися в наш час до порад мудрого старого! Дякую за розповідь, дуже цікава та повчальна. Сьогодні особливо гостро стоїть проблема виховання здорової молоді. Ми добре знаємо, що здоров'я – найбільша людська цінність, яку, на жаль, багато людей починають цінувати та берегти, вже втративши значну частину цього скарбу, підпушеного нам природою. Без здоров'я немає щастя. Іноді учні навмисно все роблять для то-го, щоб загубити своє здоров'я. Вони набувають поганих звичок, які негатив-но впливають на них і яких Потім не можуть позбутися, але спочатку вони про це не думають і хизуються перед друзями.. Та тільки чим? Не дуже приємно і навіть шкоди дивишся на таких дітей, знаючи, що через деякий час вони почнуть хворіти і втрачатимуть своє здоров'я. У них уже виробляється звичка.

Звичка! Що це таке? (Відповіді учнів.) Так, звичка — це те, до чого зви-каєшся і без чого потім, на жаль, буває важко обійтися. Звички бувають ко-рисні, а бувають і шкідливі. Назвіть, будь ласка, відомі вам хороші звички. (Заняття спортом, шанування старших, читання книг, звички вчасно лягати спати, бути ввічливим, не грубити, не ображати слабких і так далі). А тепер назвіть погані звички. (Колупати в носі, грубити вчителям і взагалі старшим, палити, лінитися і робити все не вчасно...) Вірно?

А тепер давайте поцікавимося, які результати дало нам опитування з приводу вашого відношення до паління. В ньому взяли участь 40 дівчат і 27 хлопців. Я ставила чотири питання: два – хлопчикам, два - дівчатам. Відповіді на них розподілилися таким чином: Тобі подобається, якщо дівчина палить? (Всі 27 хлопців відповіли «ні».) Хотів би ти, щоб твоя майбутня дружина палила? (24 хлопців відповіли «ні», 3 - «так».) Тобі подобається, якщо хлопець палить? (25 дівчинки відповіли – «ні», 15 – «так».) Хотіла б ти, щоб твій чоловік палив? (37 дівчат відповіли – «ні», 3 – «так».) Як бачимо, опитування не на користь тютюну і паління. Так чому ж багато людей продовжують триматися за свою незносну звичку? І ще зрозуміло, якщо це діти, яким хочеться виглядати старше за свої роки. А дорослі? Якого з них не запитай, майже кожен скаже, що із задоволенням би кинув палити, але признається, що «не може це зробити»... А чи так це насправді? Медики вважають, що наша думка щодо нездатності перемогти погану звичку абсолютно необґрунтовано. Адже якщо, не дай Бог, розвинеться інфаркт міокарду або рак легенів, то людина миттю кидає палити. Значить, все ж таки може... Виходить, чекав, коли «грім гряне»?  Наукові дослідження показали, що 70% курців за бажанням можуть за допомогою вольового зусилля кинути палити, оскільки у них немає сильної фізіологічної потреби в тютюні. А ось 5–10% застарілих курців дійсно потребують допомоги лікарів. Як ви думаєте, наші учні, що брали участь у тестуванні, відносяться до тих 70%, які без-болісно можуть залишити шкідливу звичку, або до 5–10% застарілих курців? Відповідь абсолютно ясна... Отже тут вся справа в характері, вірніше, в його силі. Знайте, що, на думку медиків:

  • 1 цигарка скорочує життя на 15хвилин;
  • 1 пачка цигарок — на 5 годин;
  • той, хто палить 1 рік, втрачає 3 місяці життя;
  • хто палить 4 роки — втрачає 1 рік життя;
  • хто палить 20 років — 5 років;
  • хто палить 40 років — 10 років.

Давайте докладніше розглянемо приведені дані. Звичайно, вони мають умовний характер. Я абсолютно згодна з тими, хто вважає, що тривалість життя того або іншого курця скоротиться не обов'язково саме на вказане чис-ло років. Але щодо того, що скоротиться, можете не сумніватися. До складу тютюнового диму входить більше трьох тисяч шкідливих речовин, причому одне страшніше за інше. Назву деякі з них: нікотин, миш'як, свинець, чадний газ... І багаточисельні хімічні сполуки. 25% цих речовин осідає в організмі курця, 5% залишається в недопалку, 20% згорає, 50% потрапляє в повітря... Як, на вашу думку, виглядають легені людини після викуреної нею сигарети? (На них залишають свій слід кіптява і дим.) Це і є ті самі хімічні речовини, які поступово приводять до різних захворювань. За рік їх може осісти в леге-нях та дихальних шляхах курця до одного літра. Скільки ж сил доводиться витрачати нашому організму на самоочищення!  Скажіть, до яких негативних наслідків приводить попадання в організм людини тютюнового диму? (Відповіді учнів.)

(Доповнення учителя). Так, а ще до негативних наслідків куріння від-носяться: неприємний запах з рота, поява кашлю і хрипоти, жовтого нальоту на зубах, послаблення роботи легенів, задишка, серцебиття, передчасні зморшки, блідість, погіршення пам'яті... Про наслідки куріння можна говорити і детальніше. Вас цікавить, наприклад, чому відбувається погір-шення пам'яті? Відповідаю: речовини, що містяться в тютюні, діють ще і на нервову систему. Під його дією вона спочатку збуджується, а потім відбу-вається реакція гальмування і у людини притупляється свідомість. Крім того, в курців поступово розвиваються легеневі захворювання, які можуть пере-рости в хронічний бронхіт, астму і, нарешті, туберкульоз і рак легенів. В жінок, що палять, у декілька разів частіше народжуються хворі діти. Курцю важче висиджувати на уроках – потяг до сигарети заважає їм зосередитися... Втім, деякі з нас, напевно, могли б сказати декілька слів в захист тютюну. Наприклад, серед дівчат існує думка, що хлопці з тими з них, хто палить, починають поводитися більш розкуто, сміливо, легше з ними знайомляться... лише не подумайте, що завдяки сигареті можна знайти якусь особливу чарівливість. Все пояснюється набагато простіше. Сигарета робить дівчину в очах хлопців доступнішої. Більшість же з них не бажають мати супутницю життя, яка палить, і не дивляться на таких серйозно. А насправді: люди, котрі курять, перш за все не впевнені у собі, не вміють протистояти тиску ото-чуючих. Підлітки починають палити саме для того, щоб відчути себе дорос-лими, самостійними людьми, справжніми «суперменами». Основною складо-вою тютюну є нікотин. Нікотин... це надзвичайно сильна отрута, що діє пере-важно на нервову систему, травлення, а також на дихальну і серцево-судинну системи. Навіть одна сигарета шкідлива для всього живого. Отже, смерть від нікотину може настати, якщо підліток одночасно; викурить півпачки сигарет, а для дорослої людини смертельна доза – пачка сигарет. Проте відомі випад-ки смерті навіть від викурювання 2–3 сигарет. У багатьох країнах світу вирі-шили не обмежуватися розмовами... Останні роки подекуди навіть почали вводити проти любителів тютюну тій країні, яка проголосила свободу як головну цінність людства - США. Штраф до 3000 доларів чекає кожного, хто надумається закурити в Нью-йоркському ресторані з кількістю місць більше 35... В Італії останнім часом взагалі кинули палити в суспільних місцях, включаючи ресторани, бари, музеї, не говорячи вже про банки і офісні приміщення. Бояться. Ще б, адже з порушників там стягується штраф до 125 доларів. В Англії на гроші, які як штраф платить порушник законодавства, можна запросто купити уживаний автомобіль. У Франції за куріння в ресто-ранах, кафе і на перонах з недавніх пір доводиться платити настільки ж вели-кі штрафи. В Данії астрономічно виросли ціни на цигарки. У Сінгапурі палити на вулицях дозволено, а струшувати попіл ні... Тому, хто впустить коробку з-під цигарок, загрожує штраф в 625 доларів. В Токіо з 2002р. заборонено палити у всіх суспільних місцях під загрозою величезного штрафу... Ці заходи по боротьбі з курінням прийняті урядами багатьох розвинених держав. Керівники заводів, банків, офісів, у свою чергу, почали давати надбавку до заробітної плати співробітникам які не палять... Ось деякі із закликів антитютюнових програм інших країн:

«Не піддавайся шкідливій звичці!»

«Не спалюй своє майбутнє!»

«У Європі сьогодні палити не модно!»

«Вибирай сам – бути здоровим чи курити?»

А які заходи по боротьбі з курінням застосовувалися в нашій країні за останні роки? (На пачках сигарет почали писати про те, що куріння небезпечне для здоров'я, намагаються заборонити рекламу сигарет). У нашій країні поки що надана свобода дій продавцям і виробникам сигарет. Реклама вселяє нам, що сигарети – це щось чудове, і пропонує пробувати то один їх сорт, то інший... Ціни на цигарки і сигарети низькі, як ніде в світі. Люди можуть палити навіть при найнижчих доходах, губити при цьому себе і тих, що оточують. Що маємо, не бережемо, втративши плачем... Той, хто закликає нас до занять спортом, хто учить чистоті і ладу у всьому – ваш дійсний друг. Вчиться говорити «ні» тим, хто пропонує закурити... (Показує плакати про шкоду куріння, намальовані учнями.)

Куріння – велике лихо. Доведено, що куріння тютюну призводить до виникнення різних захворювань, які спричиняються до передчасної смерті людей. Курець живе на 6–8 років менше, ніж його однолітка, який не палить. Причина одна: куріння – надзвичайне лихо і велика небезпека для здоров'я.

Нервова система. Куріння викликає безперервне збудження, що ослаб-лює гальмівний процес, а це веде до виснаження нервової системи. Англійсь-ке прислів’я каже: "Курець пускає ворога в свої уста, який викрадає його мозок”. У курців погіршується пам'ять. Він починає робити в 1,5 рази поми-лок більше, ніж до куріння. Стає вразливим, нервовим, знижується пра-цездатність. Людина змінюється, порушується перебіг психічних процесів.

Опорно – рухова система. Людина, яка палить, втомлюється під час бігу або навіть від тривалої ходьби. З'являються сильні болі в ногах. Обліте-руючий ендортеріїт – ураження кровоносних судин нижніх кінцівок.

Травна система. У курців втрачається апетит, погіршується стан зубів. А все через те, що нікотин із слиною попадає в організм. Після кожної викуреної сигарети різко підвищується кислотність шлунку. Їжа вчасно не перетравлюється. Можлива загроза виразки дванадцятипалої кишки. Куріння притуплює почуття голоду, бо порушується дія ферментів, її розщеплення та всмоктування в тонких кишках. Він дуже погано їсть, через те так і відстав у розвитку від своїх однолітків.

Слух. Тютюновий дим подразнює слизові оболонки ротової порожнини і носової, дихальних шляхів. Учні починають вранці кашляти, на уроках фізкультури не можуть пробігти 3 круга. Через те, що знижуються захисні властивості слизових оболонок, він часто хворів на простудні захворювання. Подивіться у класний журнал, скільки вони пропускають уроків, і ви відчуєте правоту цих слів. Тютюновий дим, потрапляючи у внутрішнє вухо, пош-коджує слухові рецептори. З'являється  біль у вусі. Вони трохи недочувають.

Зір. Нікотин порушує білковий обмін і зменшує відкладання жиру. Значна частина амінокислот іде на покриття енергетичних затрат, а менша – на ріст і відновлення клітин. Знешкоджується нікотин у печінці, легенях, нирках. Протягом 10-15 годин після куріння нікотин і продукти його обміну виділяються через нирки з сечею і потом. З часом виникає цероз (зморщення) печінки. В 40% курців розладнується рухова функція жовчних шляхів, що призводить до застою жовчі. Ось що чекає людину, а винен в усьому нікотин. Нікотин пошкоджує органи чуття, знижується функція зорового нерва, порушилась гострота зору, здатність розпізнавати кольори. Це приходить поступово: зникає сприймання зеленого, червоного, синього кольорів. Смертельна доза нікотину для людини 50-75 мг. Викурюючи 20-25 сигарет на день, людина дістає смертельну дозу нікотину. Внаслідок куріння в організмі руйнується значна частина вітаміну С. Встановлено, що 1 викурена цигарка позбавляє організм 25 мл аскорбінової кислоти. Така кількість цієї кислоти є в одному апельсині. Отже людина, яка викурює 20 цигарок на день, повинна з’їсти 4кг апельсинів. Боротьба з курінням передбачає збереження здоров'я людини і забезпечення його довголіття. Будемо сподіватися, що в майбутньому всі люди усвідомлять шкідливість "тютюнового зілля” і відмовляться від його вживання в ім'я цієї благодійної мети.

Розглянемо наступні питання: Чому варто відмовитися від куріння? Існує багато причин, щоб кинути курити. Проте успішно з цим справитись можна лише тоді, коли ви переконані, що це вам дійсно потрібно. Навіть якщо оточуючі люди докладають всіх зусиль, щоб змусити вас кинути курити, лише ви приймаєте остаточне рішення. Якщо рішення кинути палити ви приймаєте особисто, то ризик того, що ви повернетеся до цієї звички буде не таким великим аніж тоді, коли ви кидаєте куріння лише через те, що цього хочуть дружина, чоловік, дитина, батьки або інші близькі і дорогі люди. Перш за все, нагадаємо найважливіші факти про куріння. Деякі з них, мож-ливо, нададуть більшої мотивації для того, щоб відмовитися від цієї звички.

Наслідки куріння в короткотерміновій перспективі

Курці щодня стикаються з певними шкідливими наслідками своєї звички. Серед таких можна виділити:

- Незадовільний фізичний стан, який проявляється під час занять спортом, піднімання сходами, ігор з дітьми та ін;

- Кашель;

- Нікотин, що накопичується на пальцях і зубах, а також стелі, шторах і т.д.;

- Неприємний запах з рота; запах тютюну на волоссі та одязі;

- Колеги, діти, друзі і батьки страждають через цю звичку;

- Все менше і менше можливостей курити, адже куріння стає забороненим у дедалі більшій кількості публічних місць;

- Хвилювання через можливу нестачу сигарет.

 

 

Наслідки паління в довготривалій перспективі

Окрім прямих очевидних недоліків, зазначених раніше, куріння має також дуже шкідливий вплив на здоров’я. Якщо ви – курець, для вас існує великий ризик захворіти. І цей величезний ризик слід добре обміркувати. В Україні щороку передчасно помирає близько 100000 людей через хвороби, пов’язані з курінням. Це приблизно стільки ж, як 5 автобусів повних людьми щодня! Паління шкідливе для серця та кровоносних судин; воно спричиняє виникнення чи розвиток астми та бронхіту і спричиняє рак легенів. Хоч вже і цього досить, та паління збільшує ризик багатьох інших форм раку, таких як рак стравоходу, підшлункової залози, ротової порожнини та гортані, сечового міхура, нирок та шийки матки. Крім цього куріння може мати негативний вплив на репродуктивну функцію.

Також важливо те, що якщо палить вагітна жінка, активно чи пасивно , це може мати негативні наслідки для ще ненародженої дитини. Одним словом, існує справді багато важливих причин на те, щоб кинути курити!

Переваги відмови від куріння

Кинути палити нелегко, але це відразу дає вам певні переваги. Під час дослідження, проведеного серед колишніх курців, які не палили 6 тижнів, було проведено опитування стосовно переваг, які вони отримали після відмови від цієї звички. Було зазначено наступне:

- Збільшення самоповаги, почуття гордості;

- Краще самопочуття;

- Більш глибоке дихання/більше кисню;

- Енергійність, особливо вранці;

- Відсутність кашлю;

- Спроможність більше працювати фізично;

- Кращий запах та збільшення смакової чутливості;

- Більш здоровий колір шкіри;

- Більш природній голос;

- Тепліші руки та ноги.

Окрім цих переваг, які стають помітними як тільки ви наважуєтесь кинути палити, існують і інші, менш помітні, але не менш цінні переваги. Перш за все, ви зменшуєте ризик захворювань, пов’язаних з курінням. Також ви заощаджуєте багато грошей. До того ж вам не потрібно хвилюватись через те, чи маєте ви достатню кількість сигарет в кишені.

Наважтеся подивитися на факти. Той факт, що паління може серйозно зашкодити здоров’ю, добре відомий кожному курцю. Це, між іншим, написано на кожній пачці сигарет та знизу під рекламними щитами та ін. Проте, як правило, курець вважає за краще не думати про це занадто часто. І це логічно, адже це суперечить його поведінці і вселяє почуття дискомфорту. Те ж саме можна сказати і про інші речі: нам не подобається слухати щось негативне про людей, які нам подобаються, нам також не до вподоби, коли друг виражає критикує автомобіль, який ви щойно купили.

Люди схильні не звертати увагу на неприємні речі, ухилятися від обговорювання проблем і т.д. І в той же час вони прекрасно усвідомлюють, що вони не до кінця чесні по відношенню до себе самих. Точно так же і курці наводять різноманітні аргументи, намагаючись виправдати свою поведінку.

Вам, напевно, відомі більшість з цих аргументів:

- Мій дід палив все своє життя і дожив до 90 років;

- Забруднення повітря таке ж шкідливе для легень;

- Паління дійсно шкодить, але ж я прекрасно почуваюсь.

На жаль, такі докази не співпадають з фактами: Дідусі, які не палять, значно частіше живуть 90 років, ніж ті, які курять. В середньому кур-ці живуть на 13 років менше!!! Дослідження показують, що ризик померти від куріння приблизно в 1000 разів більший, ніж від забруднення повітря. На додачу, курці більш вразливі до шкідливих ефектів забруднення повітря. Стосовно забруднення повітря: ви не можете змінити якість навколишнього середовища, але фактор ризику від паління ви можете змінити, як тільки ви наважитесь це зробити. Чекати, поки з’являться перші скарги на здоров’я, небезпечно. Не всі негативні наслідки паління, можна відразу виправити. Рак легенів, наприклад, дуже важко вилікувати.

Можливо, ви самі чітко усвідомлюєте, що схильні применшувати серйозність проблеми або не бажаєте думати про негативні наслідки цієї звички. Якщо ви серйозно вирішили покинути курити, то вам допоможуть декілька фактів. Вони допоможуть позитивним чином вплинути на вашу мотивацію.

Компромісних рішень не буває . Курці, які вперше думають кинути палити, часто намагаються знайти якийсь компроміс. На жаль, вони наперед приречені на невдачу. Багато колишніх курців визнали, що наступні методи не діють:

Перехід на сигарети, що містять меншу кількість смоли і нікотину.
Дослідження довели, що курці, які курять так звані легкі сигарети, просто глибше затягуються і протягом дня частіше курять. Ваш організм звик отримувати певну дозу нікотину і хоче, щоб ця доза залишалася на такому ж рівні.

Поступове зменшення кількості сигарет. Більшості курців не вдається зменшити кількість викурених сигарет до, наприклад, 1 сигарети в 2 дні. У вас постійно буде бажання курити більше. Мала доза нікотину ніколи не задовольнить організм, який звик отримувати нікотин у великих дозах. Зазвичай через деякий час кількість сигарет в день стає такою ж, як і до початку спроби. В будь-якому випадку, навіть кілька сигарет в день шкідливі для здоров’я. Не існує такого поняття як «безпечна кількість». 

Труднощі, що заважають кинути палити. Ми вже зазначали, що паління – це звичка. Це означає, що відмова від паління може викликати певні негативні явища. Проте вони виникають не у 100% випадків, адже кожен переживає відмову від паління по-своєму. На щастя, досвід показує, що навіть хронічні курці можуть «пережити» ці симптоми і відмовитись від куріння раз і назавжди. В Україні немає достовірних статистичних даних за рік щодо кількості людей, яким вдалося кинути курити. Проте ми маємо офіційну статистику з Голландії, де серед 16 мільйонів людей населення, щороку приблизно 100.000 кидають палити. Тож чому це не може вийти і у нас? Суперменів з надзвичайною силою волі не буває. Вони такі ж як ми з вами: звичайні люди з сильними і слабкими сторонами.

Якщо говорити про залежність від паління, ми розрізняємо два його аспекти: фізичну залежність та психологічну (ментальну) залежність – відчуття, що не можеш жити без куріння.

Залежність від нікотину. Через те, що ваш організм вже звик до нікотину, він постійно вимагає добавки. Приблизно через одну годину після того, як ви викурили останню сигарету, рівень нікотину у вашому організмі знижується десь на 50%. Тому через деякий час після куріння ви почуваєте себе менш впевнено і у вас виникає бажання запалити сигарету. Чим довше триває період, коли ви не курите, тим сильніше стає бажання закурити. В цей час ви протистоїте абстинентним симптомам. Ці відчуття дискомфорту зникають відразу ж після того, як ви закурите сигарету і ваш організм отримає дозу нікотину. Проходить не більше 7 секунд між першою затяжкою і тим моментом, коли нікотин надходить у мозок. Проте не кожен курець чутливий до залежності від нікотину.

Ментальна або психічна залежність. Щоб звільнитися від нікотинової залежності, потрібно небагато часу. Вже після першого тижня відмови від куріння нікотин повністю виводиться з організму. Протягом наступних тижнів організм звикає до нової ситуації. Проте все ще залишається психічна залежність. Одні курці в залежності від ситуації відчувають сильний потяг до цигарки, у інших такого відчуття немає. Цей аспект дуже індивідуальний. Але для всіх спільним є той факт, що бажання курити зменшується тим більше, чим довше ви не курите. Те ж саме відбувається і з вашими зусиллями не курити – вони зменшуються. Багато колишніх курців називають це „переключення”. Вони мають на увазі те, що так чи інакше ви намагаєтесь спрямувати свої думки в іншу сторону, щоб відволіктися від думок про паління.

Абстиненті симптоми. Дослідження показали, що приблизно половина курців, які кинули цю звичку, страждають від абстинентних. Інша половина курців таких синдромів не відчуває. Ці симптоми спричинені потребою вашого організму у нікотині. Якщо нікотин не поступає, ви можете почуватися некомфортно. На щастя, ваш організм швидко звикає жити без нікотину, тож через відносно короткий проміжок часу він знову буде нормально функціонувати.

Абстинентні симптоми найсильніше проявляються на початку, але через кілька днів поступово зменшуються. Деякі з цих симптомів, такі як відчуття неспокою і проблеми з концентрацією можуть тривати довше. Як з цими симптомами боротися? Найкраща тактика – сприймати ці симптоми як щось тимчасове (точно так же, як ми сприймаємо високу температура коли хворіємо на грип). Висока температура – це знак того, що організм бореться з патогенними мікробами. І точно так же, як швидко зникає грип, швидко зникнуть і абстинентні симптоми. Для тих людей, які важко переносять такі симптоми, продаються так звані нікотинові пластирі або гумові жуйки. Вони допомагають зменшити рівень нікотину поступово.

Намагайтесь не приділяти цим симптомам уваги більше, ніж це потрібно. Намагайтесь думати про щось інше. Абстинентні симптоми відносно невинні і безпечні. Вони не причина для хвилювання, але якщо ви все ж таки хвилюєтесь, краще зверніться до лікаря, щоб впевнитися у тому, що не виникло ніяких ускладнень.

Набирання ваги. Багато курців набирають вагу після того, як кинули курити. Головна причина цього зміна в харчуванні: колишні курці схильні надавати перевагу більш калорійній їжі та солодощам. Проте це повинне бути причиною для хвилювання, адже все пояснюється просто: ви шукаєте, чим можна замінити куріння. Отже, це не через те, що ви кинули курити, і не через зміни в системі травлення. Це – досить незначні зміни в організмі – ви наберете максимум кілька сотень грамів. Таким чином, те, що ви набираєте вагу, залежить головним чином від їжі, яку ви вживаєте. Щоб не набирати вагу, слід просто бути більш уважними до того, що ви їсте, і більше займатися фізичними вправами. Дослідження серед колишніх курців показують, що лише 90% з них набрали кілька кілограмів. Якщо ви набрали більше ваги, ніж вам би цього хотілося, подумайте про те, що надмірна вага не така шкідлива, як куріння.

Стрес. Можливо, ви палите більше, коли перебуваєте у стресових ситуаціях? Так роблять багато курців. Це пояснюється тим, що рівень нікотину під час стресу знижується дуже швидко. Тому швидше виникає потреба у дозі нікотину. Коли ви кинете курити, то у стресових ситуаціях вам буде більше хотітися палити. Проте вам слід знати, що нікотин з таким бажанням ніяким чином не пов’язаний – це скоріше просто звичка. Якщо ви знаєте, що у стресових ситуаціях вам захочеться закурити, то наперед знайдіть альтернативи цьому. Спробуйте переключити увагу на щось інше або спробуйте декілька розслаблюючих вправ. Між іншим, хорошою альтернативою може бути соняшникове насіння. Воно дає заняття і рукам (якими ми тримаємо сигарету), і роту, і звільняє розум не тільки від негативних думок, а й від будь-яких думок взагалі!

Сумніви. Вагання відносно того, варто кидати курити чи ні, також можуть утримувати вас від рішучих дій. І це не дивно – для багатьох курців кинути цю звичку справді нелегко. І все ж, у вас не повинно бути сумнівів щодо власних можливостей. Зрештою, ви ж раніше справлялися з труднощами, які у вас виникали? Багато курців, які вперше намагаються кинути, думають: ”Якщо я захочу, я зможу кинути палити”. Часто так і трапляється. Проте дехто починає сумніватися у своїх можливостях вже після першого невдалого разу. Так думати: якщо не вдалося першого разу, це не означає, що ви не в змозі кинути. Розумніше було б визначити причину, через яку це не вдалося. Можливо, у вас не було достатньо мотивації.

Сприятливий момент Можливо, це був несприятливий момент. У вас було забагато хвилювань і стресів. Якби ви спробували в більш спокійний час, вам би це вдалося. Якщо у вас є час, протягом якого ви могли б самі вирішити, що робити, шансів на успіх у вас буде більше. Деякі курці говорять, наприклад, що протягом відпустки вони змогли відмовитися від звички курити.

Правильний підхід

  • Можливо, ви обрали неправильний підхід. Можливо, ви потрапили в пастку. Можливо, ви були вважали: ”ну що ж, одна сигарета мені не зашкодить”. А може ви думали, що неможливо відмовитися від свого „напарника” – сигарети під час такої бурхливої зустрічі. Щоб дати змогу вам не потрапляти у такі пастки, ми дали вам деякі поради щодо того, як перемогти цю шкідливу звичку.
  • Також не забувайте, що кожного року мільйони людей в усьому світі кидають палити. Тож назвіть нам хоч одну хорошу причину, чому ви також не можете цього зробити.
  • Деякі курці починають сумніватися у своїх можливостях, коли вони бачать, як легко інші курці відмовляються від куріння. І здається, що у них це не вимагало так багато зусиль, та і бажання почати знову в них не було. Якщо ви дійсно так думаєте, вам слід знати, що кожен курець по-своєму залежить від цієї звички. Все таки, маючи хорошу мотивацію і правильний підхід, шанси досягти успіху надзвичайно високі!

Перед тим, як кидати курити, варто до цього приготуватися. Це полегшить сам процес.

Складіть список причин, щоб кинути курити. Ви можете скласти таблицю, у якій запишете всі свої причини. Це робиться для того, щоб нагадувати собі, чому ви вирішили позбутися цієї звички. Якщо на завершальному етапі ви почнете сумніватися щодо користі ваших зусиль, читання цього списку може переконати вас ще раз у правильності вашого вибору.

З’ясуйте для себе в яких ситуаціях вам особливо хочеться курити. Для кожної окремої людини такі ситуації будуть різні. Для багатьох курців це відразу ж після пробудження, за чашечкою кави, після їжі, у поєднанні з алкогольними напоями, на вечірках, у стресових ситуаціях або коли хтось пропонує вам покурити. Цих та інших ситуацій краще уникати по можливості: робити ранкову зарядку, спробувати менше пити або ж зовсім відмовитися від кави, прогулюватися відразу ж після прийому їжі. Вирішити цю проблему можна у той чи інший спосіб.

Добре обміркуйте своє рішення. Вам, напевно, відомі кілька людей, які рішуче відмовилися від куріння одного разу і більше ніколи не курили. Дуже важливо бути „впертим” у своєму рішенні і не залишати місця для вагання. Потрібно зачинити за собою двері і ніколи не повертатися назад. Якщо ви стійкі у своєму рішенні, у вас буде менше спокуси знову курити і ви матимете більше шансів на успіх

Оберіть день, коли ви збираєтесь кинути палити. Це буде той день, коли ви кинете палити. Якщо ви готові до цього, це може бути навіть завтра. Можете відкласти цей момент, наприклад, якщо ви хочете краще до цього підготуватися чи зачекати більш вдалого моменту. Якщо ви хочете обрати день, щоб кинути цю звичку, радимо не відкладати його в довгий ящик. Крім цього, нехай це рішення буде остаточним. Це легше, ніж коли ви кидаєте палити поступово, зменшуючи дозу нікотину. Саме цей метод є найдієвішим. Викиньте всі сигарети, запальнички, попільнички та інші речі, пов’язані з курінням – це буде ваш перший крок до прощання з курінням. Таким чином ви позбавляєте себе необхідності згадувати про вашу звичку частіше, ніж це потрібно.

Розкажіть всім оточуючим вас людям про свій намір кинути палити. Цей вчинок дасть вам кілька переваг. Якщо оточуючі вас переймаються цією проблемою, вони вас підтримають; крім цього, це доведе їм серйозність ваших намірів. Якщо на початку цього періоду ви будете дратівливими, вони знатимуть причину такої поведінки і будуть з розумінням до цього ставитись, розуміючи, що така поведінка – тимчасовий наслідок вашої спроби кинути палити. Можливо, хтось з ваших друзів, почувши про ваше рішення, також захоче кинути палити. Ви могли б мати гарну підтримку, обмінюючись досвідом, і підбадьорюючи один одного. Проте краще не говорити про ваше рішення кинути курити людям, від яких ви не очікуєте схвалення і підтримки. Те ж саме стосується і тих, хто може запропонувати вам сигарету, не зважаючи на ваше рішення.

Живіть день за днем. Можливо, вас лякає перспектива життя без тютюну. Ви не повинні зациклюватись на „некурінні”. Просто скажіть собі: „Сьогодні я не хочу палити”. Завтра зробіть це саме. Тоді кожен день без тютюну змінюється наступним і дасть вам той результат, якого ви прагнете. Це дасть вам змогу уникнути переживань стосовно завтрашнього дня, і звільнить час для вирішення насущних проблем.

Як подолати бажання почати палити знову. Перше, що ви помітите після того, як кинете свою звичку, це те, що у вас знову виникає бажання закурити. Це трапляється з усіма курцями; триває таке бажання не довше кількох хвилин. Це можна порівняти з хвилею: вона наростає, досягає найвищої точки і знову зникає. Протягом перших днів бажання закурити виникатиме частіше, ніж вже через кілька тижнів. Проміжок між такими моментами також збільшиться, а бажання палити поступово зникне.

Що робити, коли хочеться палити? Найголовніше – не закурити. Найефективніший спосіб – відволікти увагу, застосовуючи деякі прийоми. Ось кілька порад:

  • Випийте склянку води
  • З’їжте який-небудь фрукт
  • Кілька раз вдихніть, і затримуйте вдих на кілька секунд так, ніби курите
  • Поговоріть з кимось
  • Прогуляйтесь, поплавайте, іншими словами: рухайтесь
  • Попрацюйте над чимось, на чому ви зосередите всю увагу

Звичайно, існує багато інших способів, щоб відволіктися. Спробуйте визначити, що підходить вам найкраще.

Мисліть позитивно. Необхідно мислити позитивно, але самі думки не допоможуть вам звільнитися від залежності. Проте це дійсно допоможе пережити цей період і не залишить місця негативним думкам. Протягом перших днів, у вас виникатиме особливо гостре бажання відмовитися від свого задуму, але цього робити аж ніяк не варто. Дійсно, протягом цього періоду вам, можливо, буде не так комфортно, як цього хотілося б, але вам потрібно пережити цей час. Виділіть час на себе, погуляйте, спробуйте розслабитись.

Намагайтесь зберігати позитивний настій, думаючи: ”Я легко можу кинути палити”, „Я чудово проживу без цього”. Важливо, щоб ви не переймалися цим надміру. Просто займайтеся тим, чим ви завжди займалися, але вже без паління.

Кинути палити – одна справа, але не почати палити – зовсім інша річ. Важливо підтримувати такий рівень мотивації і надалі. Вам може допомогти усвідомлення того, що в результаті відмови від куріння, ви отримуєте численні переваги; крім цього ви також відчуваєте гордість через те, що ви не почали палити знову. Так ви збережете мотивацію і зможете пережити важкі часи, не взявши до рук сигарети. Так триватиме до того дня, коли бажання курити не зникне зовсім. І цей день обов’язково настане, бо ще ніхто не народжувався з природною потребою курити.

Вміння переносити проблемні ситуації. Утримання від куріння також передбачає спроможність переносити проблемні ситуації. Ми з’ясували, в яких ситуаціях виникають труднощі, пов’язані з намаганням кинути палити. Їх перелік виглядає наступним чином:

Різноманітні ситуації. Сюди відносяться такі повсякденні ситуації, як приємна зустріч тет-а-тет, неочікуваний візит друга, а також такі події, як дні народження чи інші вечірки, похід у кафе чи ресторани тощо. У таких ситуаціях ви, можливо, почували б себе більш комфортно і затишно. Бажання курити за таких обставин очевидно пов’язане зі звичкою палити у таких випадках.

Поганий настрій. Коли ви перебуваєте у стресовій ситуації, розгнівані, засмучені, ви повинні бути особливо обережними. Багато людей, що намагаються кинути палити, зазначають, що в такі моменти спокуса закурити як ніколи велика. Ці та інші ситуації стають особливо загрозливими, коли ви перебуваєте самі вдома.

Алкоголь. Для багатьох курців вживання алкоголю та куріння – дві невід’ємні речі. Тому вживання алкоголю може спровокувати бажання закурити.

Приємні ситуації. Як це не парадоксально звучить, але ситуації, які несуть позитивні емоції для курця, також є потенційно небезпечними (хоча і не такими небезпечними як негативні чи стресові ситуації). Подумайте про хвилювання, яке людина відчуває перед важливою подією, підвищенням по службі і т.д.

Потреба у стимулюванні. Є такі ситуації, в яких курці використовують нікотин як стимулянт. Найяскравіший приклад – перша цигарка вранці. Для багатьох курців – це найсмачніша цигарка за увесь день. Часто сигарета використовується для того, щоб допомогти сконцентруватися; розважитися коли нудно, або коли людина втомлена тощо.

Поведінка у ризикових ситуаціях.

На жаль у нас немає готових відповідей стосовно того, як поводити себе у потенційно ризикових ситуаціях. Кожна людина по-різному поводиться у тих чи інших ситуаціях, і те ж саме можна сказати про чутливість до різних ситуацій. Саме тому лише ви повинні знайти вихід в таких ситуаціях. Якщо ви самі продумайте варіанти поведінки у подібних ситуаціях, ви зможете задовольнити всі свої потреби і, відповідно, така тактика буде найбільш ефективною. Зі свого боку, ми можемо лише дати вам декілька порад стосовно того, як можна знайти вихід з тієї чи іншої ситуації.

Будьте завжди готові. Якщо ви знаєте про всі можливі ризикові ситуації, ви будете до них готові, коли вони виникнуть. Знання допоможе вам уникнути проблемних ситуацій!

Уникайте небажаних ситуацій. Якщо ви побоюєтесь, що в деяких ситуаціях не зможете втриматися, то вам краще певний час уникати їх взагалі. Звичайно, неможливо уникати всіх проблемних ситуацій, але це можна робити частіше, ніж ви думаєте. Займіться чимось. Подумайте, щоб ви могли зробити у складній ситуації. Якщо ви чимось пригнічені, краще не залишатися вдома наодинці – підіть на прогулянку або займіться чимось. Зокрема, ви можете розповісти всім своїм друзям, що кинули палити, і, можливо, вони не пропонуватимуть вам цигарку, або не куритимуть у вашій присутності. Або, коли ви хвилюєтеся про що-небудь, не забувайте, що ще недавно чи залежали від цигарок, і що вам знадобилося багато зусиль, щоб покинути.
Зосередьте увагу на чомусь іншому. Якщо ви опинитеся у ситуації, в якій у вас виникне бажання закурити, намагайтеся відволікти свою увагу на щось інше. Якщо ви думаєте “одна сигарета не нашкодить”, або “невже я не заслужив/ла”, або “Я вже не курив/курила стільки років, що одна цигарка не нашкодить”, то очевидно, що ваші думки не спрямовані на те, щоб кинути курити. Спробуйте уникати таких негативних думок, замінюючи їх більш позитивними. Наприклад: “Мені не потрібна цигарка, щоб бути у гарному настрої”, або “Я прийшов для того, щоб поспілкуватися з друзями, а не думати про паління” або “Я вже так довго не курив, і я не хочу до цього повертатися”. Це лише декілька прикладів. Спробуйте знайти якісь позитивні думки для себе.

Винагороджуйте себе. Людям, які винагороджують себе за те, що вони не курять, легше, ніж тим, хто цього не робить. Можливо це пояснюється тим, що ця винагорода додає позитиву до того, що людина не курить. Особливо це актуально на перших етапах, коли на те, щоб знову не почати курити, потрібно все більше і більше зусиль. Крім того, подібні винагороди роблять відмову від куріння цікавішою та надають їй більше значення. Проте не зважаючи на те, наскільки важко було б кинути курити, не слід робити проблему більшою, аніж вона є насправді.

Один із способів „винагородити” себе за те, що ви не курите, – купити гарний компакт-диск з музикою, цікаву книгу, одяг і т.д. Ви також можете зробити щось приємне: сходити у театр або поїхати на кілька днів на відпочинок. Якщо вам подобається сама ідея винагород за свої зусилля, не вагайтесь її застосовувати. Ще один спосіб винагородити себе – говорити собі компліменти за те, що ви не почали знову курити. Зрештою, ви маєте повне право собою пишатися!

Для чого слідкувати за собою.

Для того, щоб запобігти повернення до вашої тютюнової залежності, існує лише один спосіб: більше ніколи у вашому житті не брати до рук цигарку! Не для того, щоб перевірити, чи вам все ще це подобається чи ні, або ви думаєте що вже не залежите від тютюну, і можете дозволити собі закурити час від часу.

Якщо ви закурили (яка б не була причина), не слід відразу ж думати, що всі ваші зусилля змарновані. Зберіться духом і продовжуйте вести здоровий спосіб життя. З’ясуйте для себе в чому ви допустили помилку, і як її можна виправити/уникнути наступного разу.

Не здавайтесь! Ви пройшли такий далекий шлях і було б нерозумно повертатися до ваших шкідливих звичок після першої ж невдачі!

І насамкінець: коли ви відмовитесь від цигарок, то помітите, що є багато інших речей, які допоможуть вам не курити. Пийте воду, їжте соняшникове насіння, робіть фізичні вправи, винагороджуйте себе тощо. Не слід відразу ж опускати руки! Робіть все, що допомагає вам відмовитися від куріння, якщо це вам подобається!

До чого призводить  куріння?

Наслідки куріння пов’язані з арсеналом небезпечних хвороб. Зокрема, ця шкідлива звичка є причиною серцевих приступів, інсультів, хронічних бронхітів, емфізем, різних видів онкозахворюваннь, особливо раку легень.  Адже 11 з 12 хворих, які померли від раку легень були курцями. Серед людей віком від 30 – 40 років, які  полюбляють цигарки, інфаркти трапляються в 5 разів частіше, ніж серед тих хто  цієї шкідливої звички не має. Викурювання однієї цигарки завдає організмові  такої ж шкоди, як і півтора добове перебування  на загазованій автомагістралі. Жінки, які палять,  у 10 разів частіше залишаються безплідними, у чоловіків розвивається імпотенція. Курці страждають від кашлю, задишки, дефектів шкіри.

Що містить дим цигарок?

Дим   цигарок містить смоли, до складу  яких входить понад 4000 хімічних елементів. Відомо, що 43 з них викликають онкозахворювання. Серед них: ціанід,  бензол, метоловий спирт, ацетил. У цигарковому димі також міститься оксиди азоту і вуглецю – отруйні гази. Головним елементом цього диму є нікотин – речовина, яка викликає у людини сильну  наркотичну залежність.

Чому так важко кинути палити?

Подолати цю звичку важко навіть тим, хто дуже сильно цього хоче. В основному  тому, що нікотин викликає у людини сильну залежність. На відміну від  героїну чи кокаїну, нікотин не викликає у людини яскраво  вираженого стану оп’яніння, тому його силу часто  недооцінюють. Однак легкий стану ейфорії від куріння викликає  потяг до нього і людині хочеться відчути цей стан знову і знову.  Нікотин дійсно  впливає на настрій, заспокоює. Але відчуття  напруженості, яке знімають  цигаркою,  частково виникає саме в  результаті потягу до нікотину. Кинути курити важко ще й тому, що це – поведінкова звичка, яка в корінилася у нашому повсякденному житті.

Бажаючим кинули курити необхідно:

  • Визначити день припинення куріння. Назвіть його Днем здоров’я. Бажано, щоб він був у межах двох тижнів з моменту прийняття рішення.
  • Попросити у родичів, знайомих, друзів підтримати вас у цьому починанні.
  • Було б добре, щоб відвикати від куріння ви розпочали разом з кимось із своїх друзів – матиме можливість поділитися успіхами або невдачами, одержати своєчасну пораду.
  • Своїх знайомих попросіть категорично відмовляти вам у проханні закурити.
  • Поступово зменшуйте кількість викурених цигарок на одну – три штуки.
  • Намагайтеся до кінця не викурювати цигарку, оскільки в її останній частині міститься найбільше шкідливих речовин.
  • Зменшуйте кількість  затяжок і збільшуйте перерви в роті.
  • Під час куріння намагайтеся рідше тримати цигарку в роті.
  • Не залишайте в кімнаті недокурки, викидайте їх одразу.
  • Щоразу збільшуйте інтервал між курінням. Не робіть глибоких затяжок.
  • Перестаньте купувати цигарки, а щоразу просіть їх у когось із перехожих. Поступово відчуватиме від цього ніяковість та й людям це швидко набридне.
  • На пропозицію знайомих закурити відмовляйтеся.
  • Більше часу проводіть на свіжому повітрі.
  • Займайтеся фізкультурою, вступіть до спортивної секції.
  • При бажанні закурити займайтеся справою Це може бути як хатня робота, так і фізична вправа. 
  • При бажанні закурити, замініть цигарку жувальною гумкою, а не цукеркою
  • Кидайте курити раз і назавжди, не торкайтеся до цигарок навіть з метою «експерименту»

Які зміни відбуваються в організмі людини після припинення куріння?

 Через 20 хвилин:

  • Нормалізується кров’яний тиск;
  • Уповільнюється пульс;
  • Температура долонь і ступнів підвищується до нормальної;

Через 8 год.

  • Відновлюється нормальний рівень кисню у крові;
  • Знижується  вміст оксиду вулицю;

Через 24 год.

  • Зменшується ризик інфаркту.

Через 48 год.

  • Відновлюється ріст нервових клітин;
  • Поліпшується нюх і смак;
  • Полегшується хода;

Через 2 тижні - 3 місяці

  • Поліпшується кругообіг;
  • Об’єм роботи легенів збільшується на 30 %.

Через 1 – 9 місяців.

  • Збільшується опірність організму, відтак зменшується ризик застуди.

Через 1 рік.

  • Ризик ішемічної хвороби серця знижується вдвічі.

 Вплив куріння на майбутніх мам.

Нерідко можна почути, як дівчата і молоді жінки говорять: «Куріння жінок і здоров’я дітей? Нічого не має страшного. Багато курять і мають здорових дітей. Таку поведінку можна вважати злочином. Якщо жінка, яка курить, чекає дитину. Потрібно подумати про майбутнє дітей, які дихають табачним димом з перших днів життя. І дійсно основні органи і системи майбутньої дитини формуються в перші 12 тижнів вагітності. Жінка, яка курить, ще не знає, що чекає дитину, може заподіяти здоров’ю велике зло. Доказано, що нікотин  з крові матері попадає в кров плоду. Звужує кров’яні судини і різко знижує його кормління. І що характерно в крові жінки нікотину менше ніж у крові дитини. При курінні в кров іде велика кількість чадного газу, який з’єднується гемоглобіном, утворює карб оксигемоглобін – стійке з’єднання, яке не може переносити кисень в органи, тканини.

А якщо курить майбутня мама? Це призводить  до хронічного кисневого голодування плода і  більше чим на 50 % збільшує смертність новонародженого, сприяє викидам. Оскільки печінка плода ще функціональ-но не сформувалася, вона не може  вивести токсичні речовини не знищують їх. На цьому грунті розвивається тяжке захворювання – еклампсія, частий випадок розумової і фізичної затримки розвитку н/н, недорозвитку його внутрішніх органів: серця, мозку, печінки, легень, кровоносної системи, різні уродження, передчасні роди.

Курцям матерям і батькам потрібно задуматись якою буде дитина у матері, яка кормить дитину. В одному літрі молока зберігається до 0,5 мл нікотину, молоко має неприємний запах і смак, дитина часто відказується від грудей і погано спить.

В тютюновому димі, крім нікотину є радіоактивний полоній, який сприяє  розвитку  злоякісних пухлин. Куряща мати – злочин.

Куріння впливає і на можливість  жінки бути матір’ю. Кожна дівчина майбутнє повинна віддати належне в тому на який ризик вона йде.

ІІІ. Закріплення матеріалу. Бліц – опитування.

Чому люди палять                            Чому люди не палять

 

- Модно                                                      - Щоб зберегти здоров’я

 

- Щоб виглядати дорослим                      - Щоб зупинити погіршення здоров’я

 

- Самоствердження за допомогою           - Знають про шкідливий вплив  тютюну                                                       цигарок

 

- За компанію                                             - Прагнуть не мати шкідливих 

                                                                       звичок    

    

- Щоб бути «як усі»                                    - Мають сильну волю, характер

 

- Наслідують «авторитета»      

- Бачать з дитинства як палять

батьки  і вважають це за норму

 

- Не впевнені в собі

 

ІV. Підведення підсумків.

doc
Додано
13 січня 2020
Переглядів
1229
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку