виховний захід " Я по світу іду у вишиванці"

Про матеріал
Мета проведення виховного заходу: Поглибити знання про історію та культурне значення вишиванки, познайомити з історією виникнення свята Вишиванки в сучасній Україні, розширити і поповнити знання про традицію застосування і призначення української вишиванки. Сприяти розвитку інтересу до національних звичаїв та обрядів, викликати почуття національної гордості і пошани традиціям власного народу.Виховувати почуття гордості за рідний край, національну гідність, шанобливе ставлення до загальнолюдських цінностей.
Перегляд файлу

 

Слайд 1

Я по світу іду в вишиванці

Відео 1 (пісня «Два кольори»)

I Ведучий:  Найпоширенішими кольорами української вишивки є червоний і чорний, їх символіка у нашій відомій пісні.

                  Тут червоне із чорним

Так магічно сплелось,

Що нагадує вічне життя.

І здається, що крилами зараз пригорне

люба пісня, єдина моя.

Ведучий   Берегине благословення!

Ти та нитка життя, що проходить крізь серце моє.

Це червоне і чорне для мене – немов одкровення.

Це душі української вічне й німе торжество.

Слайд 2

I Ведучий:  Вишивання – це давнє заняття людей в Україні, йому тисячі років! Люди вишивали чарівні рушники, які дарували потім своїм дітям у далеку і щасливу дорогу. На барвистих вишитих рушниках у нас підносять дорогим гостям хліб, як найбільшу і найдорожчу святиню, бо хліб – це саме життя. Прикрашали рушниками домівку, і вони оберігали її від злих духів; вивішували рушники над образами і над світлинами дорогих людей ; над вікнами і над дверима, щоб у хаті панували мир і злагода, затишок і спокій.

II Ведучий:  Але найкращим оберегом була вишита сорочка, бо вона захищала не тільки тіло від хвороб, але й душу від злих духів. Традиційно в Україні сорочку вишивала мати для сина чи доньки, вкладаючи у цей виріб свою любов, думи, мрії і світлі надії, щоб ішли сини у складну дорогу життя з маминим благословенням сміливими і сильними, мужніми і відважними, справжніми українцями.

Учень:       Вічна пісня барв і кольорів,

Неповторна музика натхнення!

Шепіт трав і шелест яворів,

І дзвінкі турботи сьогодення.

Хрестиком покладено в рядки,

Поспліталось, блиснуло веселкою.

Ніжність материнської руки,

Пісні ще весільної веселої.

Дух народу в колір заплете,

Проросте і піснею, і цвітом.

А над світом, гляньте, а над світом

Українська вишивка цвіте!

Відео 2

пісня «Україна - Вишиванка» 

(    нитка сонячного ранку , нитка пісні солов’я  …….будьте красиві, будьте здорові…

 

1-Ведучий:

Крім того, вишивання, як національна традиція, сприяла формуванню у дівчат та жінок терпіння, наполегливості, відчуття краси, бажання творити добро, дбати про дорогих і милих серцю людей. Що й казати, адже дівчина мусила вишити милому-судженому сорочку, хустинку, рушники – це було найкращим показником її працьовитості і таланту, її смаку. Тож кожна дівчина вишивала свій неповторний узор, який відрізнявся від усіх інших і виражав настрій та думки, її ставлення до людей, до природи і краси навколишнього світу. В цьому була закладена глибока народна філософія.

 

Учень:      В промінні сонця і моя сорочка

У рунах, в квітах зразу оживе…

З чарівних квітів я сплету віночка

І над світами щира пісня попливе.

Сорочка, що матуся вишивала,

Сердечко гріє, душу веселить.

Бо ж мама щастя-долю закликала.

Цей оберіг в житті нас захистить

Я встану рано-вранці, на світанку,

Як спалахне на квіточці роса,

Вдягну найкращу в світі вишиванку

І оживе, засвітиться краса.

 

Відео 3 а вишиваночка білесенька

 

Слайд 3

 

Учень:       Дивлюся на рідну вишиванку,

Що мама вишивала, мережила, плекала:

І чую – гуси зняли крик, зозуля закувала.

Знов чорнобривці зацвіли, запахла рута м’ята

Десь тихо бджоли загули,

Всміхнулась люба мати.

І біль із серця раптом десь пропав

Так тепло-тепло стало…

Цілую мовчки любий дар,

Що мати вишивала.

 

 

Учень:       Уставала моя матінка ранесенько,

Вишивала руту-м’яту зеленесеньку,

Ще й казала, промовляла : «Люба донечко,

Хай для тебе запалає щастя сонечком»

Уставала моя матінка, мов веселочка,

Квіточок та й насукала веретенечко,

Погукала мене ніжно на світаночку,

Дарувала білосніжну вишиваночку.

 

Учень:       Поспитайте матусю мою,

Скільки радості й смутку вмістила,

Скільки снів голубих переснила

І ночей недоспала в маю.

Поспитайте матусю мою,

Яку ношу поклала на плечі,

Щоб рости і сміятись малечі,

Наче пташці весною в гаю.

 

Відео 4

пісня «Вишиванка» (слова Григорія Булаха

(Україно моя вишиванко………я по світу іду у вишиванці

Сучасний асортимент одягу дуже різноманітний і, вибираючи щось для себе, ми намагаємось знайти щось особливе, неповторне. І ніщо так не прикрашає одяг, як вишивка нитками. Не можна дозволити, щоб загубилися такі прекрасні зображення

Вед.  Народне прислів'я каже: «Без верби і калини нема України». До сказаного слід додати: «І без вишивки». Тому що вишиваний рушник і вишита сорочка давно стали українськими народними символами - оберегами. 

 

Вед. Нас, українців, по вишивках і чарівних рушниках-оберегах упізнають в усьому світі.

 Слайд4

  Вишиванки завжди були нашим національним символом, нашою гордістю та автентичною ознакою. Однак, сьогодні навіть голлівудські зірки хочуть відчути себе частинкою України. Серед найновіших модних тенденцій – жовто-сині кольори, віночки і, звичайно, справжні українські вишиванки!

Актори та музиканти з’являються у вишиванках на вулицях, дизайнери використовують українські орнаменти у своїх колекціях. І все це не даремно, повірте!

Адже вишита українська сорочка – це не просто одяг, це справжній оберіг. Ось вам кілька найцікавіших фактів про цей витвір мистецтва, які ви, можливо, не знали!

 

Слайд 5

1.Перші вишивки на території слов’янських країн мали більш релігійний зміст і оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі та всюди, де тіло було відкритим. Існували особливі оригінальні вишиванки для релігійних ритуалів та святкових подій. Навіть діткам при народженні дарували вишиту сорочу, аби та оберігала їх від злих духів.

Слайд 6

2. Виявляється вишиванки – один з найдавніших українських атрибутів. Геродот стверджував, що вишивкою був прикрашений одяг скіфів, які довгий час проживали на території України. Археологи знайшли на Черкащині зображення чоловіків, одягнених у щось дуже схоже на український національний костюм. Знахідка датувалась 6 ст. нашої ери. Такі ж сорочки приписувались трипільцям.

Слайд 7

3. Сорочка завжди вишивалась жіночими руками, а тому несла сильний емоційний заряд, символізувала добро, любов і вірність. Давнє замовляння наших предків говорило: "Якою білою є сорочка на тілі, таким щоб і чоловік до жінки був". Саме тому дівчата повинні були вишити своєму нареченому вишиванку до весілля.

 Слайд 8

4. До речі, про особливе значення чоловічої вишиванки, як символу кохання ходить ще одна легенда. Подейкують, що чумаки довіряли прання своєї сорочки тільки одній єдиній дівчині. Іншим до такого сакрального ритуалу зась. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.

Слайд 9

5.Першим модником, котрий поєднав вишиванку з буденним одягом став Іван Франко, котрий носив її під піджак і з сучасним вбранням. Саме у такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.

Слайд 10

 

6  Кожен регіон України має свою особливу вишиванку, яка відрізняється від інших технікою та орнаментом. Для прикладу, гуцульські сорочки розшивалися геометричними фігурами та рослинними візерунками. А ось на Слобожанщині білими нитками зображали зазвичай тільки геометричні орнаменти. І якщо у Західній Україні вишиванки зазвичай майоріли різними барвами, то у деяких східних областях переважали всього кілька кольорів.

Слайд 11

7. Першим ведучим, який з’явився у прямому ефірі у вишиванці став Андрій Шевченко. В такому вигляді він відкрив телемарафон "Ніч виборів" на "5 каналі". Згодом таку тенденцію підтримали й інші. Але це й не дивно, так урочисті події стали яскравішими.

Слайд 12

8. Дуже багато орнаментів, що використовуються в оздобленні вишиванок, сягають своїм корінням до язичницьких часів. Наприклад, солярні знаки (або "громовий знак", "колесо Юпітера") пов’язані з язичницьким небесним божеством Родом.

Слайд 13

9.Одним з найоригінальніших видів вишиванок вважають борщівську. Її особливість полягає в тому, що вона рясно розшита чорними нитками. Розповідають, що колись турки і татари знищили практично всіх місцевих чоловіків, тому жінки впродовж кількох поколінь вдягали саме такі сорочки. А у борщівському храмі знаходиться унікальна ікона, на якій зображена Марія, одягнута саме у таку вишиванку.

Слайд 14

10.Орнаменти, якими прикрашають вишиванки стали настільки популярними, що тепер ними оздоблюють не тільки сорочки! Останнім часом в українців з’явився новий тренд – автовишиванка. Автомобілісти прикрашають свої транспортні засоби спеціальними наліпками. Для кожного замовника створюється особливий дизайн. Розробники розповідають, що "вишивані" наліпки замовляють не тільки власники авто, адже їх можна почепити на будь-яку рівну поверхню. До речі, популярністю вони користуються по всій Україні: Також  замовлення на автовишиванки надходять і з інших країн: Німеччини, Австралії, Нової Зеландії!

Слайд 15

До речі, вишиванки одягли не тільки автівки. Домашні улюбленці теж підхопили патріотичну тематику. Чи то правильніше сказати, їх хазяї :) Все більше котиків та собачок з’являються в інтернеті та на вулицях в українських національних костюмах. Знову ж таки, це дещо суперечливо, і комусь може не сподобатись. Та погодьтесь, що це виглядає мило:)

Ось так потрохи світ починає українізовуватись: ми приймаємо його, він приймає нас. І це тільки початок!

        Учень:  А я іду по світу в вишиванці,

Стає над світом щире сонце вранці

І землю гріє променем ясним.

А я іду по світу в вишиванці.

Я – українець! І горджуся цим.

В нас обереги вишивають здавна.

Така традиція в народі прижилась.

Вона прадавня, вічна й дуже славна.

В культурі й до сьогодні збереглась.

А ні вікам, ні моді не здолати…

Вона в людському серці і в душі.

У ній любові, мрій, надій багато –

І ти традиції забути не спіши.

Ведучий:  Вдягни, дитино, рідну вишиванку

І українцем йди у білий світ.

Дивуйся світу в росянім серпанку

Й люби цю землю вже з дитячих літ,

А щире й рідне українське слово

ти гордо через все життя неси.

Живи активно, гідно, веселково

І милостиню в ката не проси.

Вдягни дитино, рідну вишиванку,

І з чистим серцем в білий світ іди.

Вона зігріє сонцем на світанку

І оберегом стане від біди. 

 

Учень:      Якщо людина хоче вишивати,

Знайдеться в неї голка, нитка, час,

Зуміє всі відтінки підібрати,

Й шедеври вийдуть з-під руки не раз.

Якщо людина хоче вишивати,

Побачить в цьому радість і красу.

І по узорах буде мандрувати,

І вишиє на квіточці росу,

І створить диво, первозданну казку,

Їй усміхнеться сонечко в вікні,

Бо відіб’ється і любов, і ласка

У хрестиках на білім полотні.

 

Учень:       Учись, дитино, гарно вишивати –

Це творчість і поезія душі.

У вишивці закладено багато…

Від неї відцуратись не спіши

У ній краса, билина, дума й казка,

В ній подих вітру, шепіт квітів й трав,

Любов, турбота, ніжність мами, ласка,

Чарівність й диво сонячних заграв.

Учись, дитино, гарно вишивати -

У вишиваночку вдягнеш колись дитя

І будеш колискової співати.

Усе повториться, таке воно – життя.

 

 

Відео 5

Вишивала дівчина вишиванку.

https://www.youtube.com/watch?v=s4bFfbl7YZs

 

 

 Ми повинні пам’ятати, що народна вишивка - це мистецтво, яке постійно

розвивається. Це величезне багатство, створене протягом віків тисячами

безіменних талановитих народних майстринь. Наше завдання - не розгубити його, передати це живе іскристе диво наступним поколінням.

 

Слайд 16

 Наше свято добігло кінця. Ми бажаємо вам миру, злагоди, добра, щастя, достатку!

Ведучий 2.  Хай вишиті українські рушники, сорочки, скатертини, ікони, картини стануть оберегами у ваших оселях!

 

Відео 6

пісня Моя сорочка вишиванка

1

 

docx
Додано
10 листопада
Переглядів
149
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку