Комунальний заклад
«Богодухівський спеціальний навчально-виховний комплекс»
Харківської обласної ради
Підготувала і провела
Спеціаліст першої кваліфікаційної категорії
Вчитель 4 класу
Бородавка Наталія Володимирівна
2016/2017 навчальний рік
Мета. Виховувати любов до природи, бережне ставлення до неї, розширити знання дітей про рослини і тварин, явища в природі, розвивати спостережливість, увагу, пам'ять.
Хід заняття.
Велика і прекрасна наша рідна Земля. Все, що росте і цвіте на ній — у садах, лісах, парках, на полях та зелених луках — це навколишня природа. Кожне дерево, квітка є часткою природи нашої Батьківщини.
Змінюється і оновлюється світ природи. Погляньте навколо: лагідно гріє сонечко, розпускаються і цвітуть дерева, зав'язуються плоди, зеленіють трави, тішать око прекрасні квіти.
Природа — наш дім. Дім, в якому ми живемо. Дім, частинкою якого ми з вами є. І від того, як ми будемо в цьому домі жити, як ми будемо себе в ньому поводити, і залежатиме наше життя.
2. Читання вірша.
Не хочу
Метелика ловити я не хочу:
Він — квітка неба, хай живе собі!
Хай крильцями барвистими тріпоче,
Щоб радісно було мені й тобі!
І квітку лісову не стану рвати, —
Її додому я не понесу,
Бо вдома їй джмеля не погойдати
І не попити лапками росу.
1 ні стеблинку, гілку чи травинку
Я не ображу: це — страшенний гріх!
Бо в кожній з них живе тремка живинка,
Що світиться довірою до всіх...
3. Вікторина.
1.Чи може корінь рослини зруйнувати камінь? (Так)
2.Яку частину рослини ми споживаємо у суниць? (Ягоду)
3.Чому рослину аїр, що росте по берегах ставків і річок, ще називають татарським зіллям?(Бо вона була завезена татарами)
4.Яка дуже гірка трава популярна в народній медицині? (Полин)
5.Назвіть перші весняні квіти. (Підсніжник, пролісок, фіалка)
6.Червоно-рожеві квіти якого куща сповіщають про початок літа? (Шипшини)
7.Чи бувають перелітні звірі? (Так, кажан)
8.Чому не можна чіпати пташині яйця в гніздах? (Бо пташка покине гніздо)
9.Яка риба не має луски? (Сом)
10.Хто із лісових звірів розвішує на гілках гриби для сушіння? (Білка).
11.Що буде із бджолою, коли вона укусить? (Вона загине)
12.Чиї пташенята не знають своєї матері? (Зозулі)
13.Які птахи прилітають до нас першими? (Граки)
14.Який птах опирається на хвіст, коли сидить на дереві? (Дятел)
15.Якій комасі могли б належати слова: «Мій дім збудовано за законами справжньої архітектури»? (Бджола)
16.Яким стане камінь, якщо його кинути у Чорне море? (Мокрим)
17.Чи може йти дощ два дні підряд? (Не може, бо між ними буде ніч)
18.Який колір переважно мають квіти, що розцвітають вночі?
(Білий, — він приваблює комах-запилювачів)
19.Найпопулярніші у світі лікарські овочеві рослини? (Цибуля, часник)
20.Які тварини є найбільш «морозостійкими»?
(Качки і гуси, вони витримують температуру до 110°С)
21.Який співочий птах прилітає до нас останнім? Чому?
(Іволга, бо має яскраве забарвлення і тому прилітає, коли дерева вкриваються листям)
22.Яка риба схожа на змію? (Вугор)
23.Чи є у наших лісах тварини, на яких не діє отрута гадюки? (Їжак)
24 Які дерева допоможуть встановити вік лісу?
(Хвойні, щороку вони утворюють нове кільце гілок)
25.Які квіти пахнуть тільки вночі?
(Матіола, тютюн пахучий, вони пахнуть, бо підвищується вологість повітря)
4. Підсумок.
Що нового ви сьогодні дізналися?
Про що ще хотіли б дізнатися?
5. Заключне слово вчителя.
Ми з вами повинні щоденно показувати приклад дбайливого ставлення до природи, займатися озелененням класу, школи, дбати про благоустрій, слідкувати за мурашниками, не руйнувати пташині гнізда, вчасно зупинити того, хто нищить природу.