Заняття - спостереження за птахами взимку
старша група
Мета:
поглибити знання дітей про зимуючих птахів, їх спосіб життя взимку та пристосування до холодів;
розвивати спостережливість, увагу, вміння порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;
збагачувати словниковий запас словами та виразами: зимуючі птахи, годівниця, насіння, крихти, кірка хліба, снігур, синиця, горобець, дятел, чубатий, дзьоб, пір’я, зграя, голодні, мерзнуть тощо;
розвивати зв’язне мовлення: вчити складати розгорнуті описи, відповідати повними реченнями, ставити запитання;
виховувати турботливе, бережне ставлення до птахів, розуміння, чому люди їм допомагають взимку.
Хід спостереження
Організаційний момент
Вихователь виводить дітей на майданчик, де видно годівницю.
– Діти, подивіться, хто сьогодні прийшов до нас у гості? Хто шукає їжу на нашому майданчику? – Сьогодні ми будемо справжніми орнітологами – дослідниками птахів. Але пам’ятайте: птахи дуже бояться гучних звуків і різких рухів.
Діти стоять спокійно, спостерігають здалеку . Вихователь ставить відкриті запитання: – Яких птахів ви бачите? – Скільки їх приблизно? Багато чи мало? – Які вони за розміром: великі чи маленькі? – Якого кольору? (Жовто-чорні, сірі, червоногруді тощо) – Як вони поводяться: сидять спокійно, стрибають, чубляться, б’ються за їжу?
Розглядаємо по черзі основних зимуючих птахів (3–5 видів, залежно від того, хто прилетів).
Приклад 1. Синиця велика – Подивіться: жовтий живіт, чорна смужка посередині, блакитні крила. – Як вона тримається? (Сидить на годівниці, швидко хапає насіння, тримається лапками догори ногами). Запитання: – Чому синиця така спритна? – Як вона гріється? (Пухнасті пір’я, рухається). Діти складають речення: «Синиця велика має яскравий жовтий живіт і швидко стрибає по годівниці».
Приклад 2. Горобець – Маленький, сіро-коричневий, стрибає по снігу, цвірінькає голосно. – Чому горобці часто зграєю? (Разом безпечніше, легше знайти їжу). Діти: «Горобці стрибають по снігу і швидко клюють крихти».
Приклад 3. Снігур (якщо прилетів) – Самець червоний, самка сіра, сидять на гілках, їдять ягоди. – Чому снігурів називають зимовими птахами? (Прилітають ближче до людей тільки взимку). Діти описують: «Снігур має яскраво-червону грудку, ніби в новорічному светрі».
Приклад 4. Дятел (якщо видно) – Великий, стукає дзьобом по дереву, червона шапочка. – Чому він стукає? (Шукає комах під корою). Діти: «Дятел гучно стукає по стовбуру, бо шукає їжу».
Практична діяльність
– Підгодовування птахів: кожен дитина по черзі підходить і акуратно кладе корм у годівницю або на сніг. – Спостереження: як швидко птахи прилетіли? Які найсміливіші? – Запитання: – Чи стало птахам легше після того, як ми їх підгодували? – Чому ми годуємо птахів взимку?
Творче завдання з розвитку мовлення
– Складіть коротку розповідь «Що я бачив сьогодні на годівниці». Приклад відповіді: «Сьогодні на годівниці сиділа жовта синиця і швидко клювала насіння. Потім прилетіли горобці і почали цвірінькати. Я підсипав крихти, і вони зраділи». – Придумайте побажання птахам: «Бажаю вам, пташки, завжди знаходити їжу і не мерзнути взимку».
Підсумок спостереження
– Що нового ви дізналися про птахів взимку? – Які птахи залишилися з нами на зиму? – Чому важливо підгодовувати птахів? – Які слова ми сьогодні вивчили? (Діти повторюють: зимуючі, годівниця, снігур, синиця, дзьоб тощо).