Тема уроку: Зайнятість населення. Трудові ресурси. Економічно активне населення. Кількість і якість трудових ресурсів. Особливості зайнятості в світі та Україні. Проблема безробіття.
Мета :
- визначити й охарактеризувати поняття такі поняття як «трудові ресурси», «економічно активне населення», «безробіття»;
- дослідити стан трудових ресурсів різних областей України, порівняти їхній кількісний та якісний склад, визначити головні проблеми;
- вияснити причини неповного використання трудових ресурсів;
- пояснити залежність потужного економічного розвитку держави від рівня кваліфікації трудових ресурсів;
- сприяти розвитку творчого мислення та пам’яті учнів, поглиблювати навички порівняння, аналізу та узагальнення, та дослідження причинно – наслідкових зв’язків ;
- прищеплювати почуття відповідальності, акцентувати увагу на значенні рівня кваліфікації трудових ресурсів для розвитку країни;
- формувати інтерес до вивчення актуальних проблем зайнятості
Обладнання: атлас, політична карта світу, карта трудових ресурсів світу, карта адміністративно-територіального устрою України.
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні повинні вміти:
- давати визначення поняттям «трудові ресурси», «економічно активне населення»;
- визначати на карті області з найбільшою кількістю трудових ресурсів;
- аналізувати структуру зайнятості населення в різних країнах світу;
- пояснити причини безробіття.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Слово вчителя: людина – найбільше багатство кожної країни, вона є творцем матеріальних і духовних благ суспільства. Від кількості людей, якіпрацюють залежить процвітання держави. Характерною рисою населення України є працьовитість, відповідальність, дисциплінованість. Це є їх якісною стороною.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
На попередньому уроці ми вивчали світові релігії. Давайте превіримо це за допомогою невеликого опитування.
-назвіть основні світові релігії та дайте їхню коротку характеристику;
-перерахуйте регіональні релігії та вкажіть їхні основні відмінності;
-що ми відносимо до локальних та місцевих релігій.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Повідомлення учня домашнього завдання у вигляді короткого дослідення на тему «Міжетнічні і міжрелігійні конфлікти в європейських країнах у 20 столітті».
Слово вчителя:
Орієнтуючись на минулі теми охарактеризуйте такі терміни як працездатне населення, вікові групи, вікова структура населення? Яка частина людей відноситься до працездатного населення? Яким чином, такі терміни як «демографічний вибух» та «демографічна криза» впливають на вікову структуру населення?
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Питання задоволення потреб економіки в робочій силі та адаптації сфери зайнятості до умов війни набуває дедалі більшої актуальності з плином часу, оскільки затяжна війна вносить суттєві зміни у функціонування економічної системи в цілому та ринку праці зокрема.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Вивчення нового матеріалу.
Повідомлення вчителя
Трудові ресурси – це найважливіший фактор розвитку економіки, частина продуктивних сил суспільства. До трудових ресурсі належить населення, що має фізичний розвиток, розумові здібності і знання, які необхідні для роботи в народному господарстві. Паралельно використовують термін „економічно активне населення” (включає як зайнятих так і безробітних працездатного віку). До трудових ресурсів належить населення працездатного віку (за винятком непрацюючих інвалідів, чи людей які отримали пільгову пенсію), а також населення віку меншого, чи більшого за працездатний, зайняте в народному господарстві. Розрахунки чисельності трудових ресурсів ведуться на основі переписів населення та на основі даних про фактичну зайнятість. Крім абсолютних показників про чисельність працездатного населення, безробітних, вираховують ряд відносних показників: показник працездатності всього населення, частку безробітних, коефіцієнт зайнятості.
Ринок праці – це система економічних зв’язків між процесами відтворення і використання робочої сили. Вона включає в себе також систему зв’язків між підрозділами які відтворюють робочу силу (готують спеціалістів певного напрямку), та які її використовують.
Ринки праці класифікують:
за ознакою структури господарства (зайнятість по галузях);
- за ознакою рівня економічного розвитку регіонів (за рівнем оплати праці, доходами населення);
- за територіальною ознакою;
- за професійно-кваліфікаційною ознакою.
Відповідно до закону України „ Про зайнятість населення” безробітними „визначають працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачуваних законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові приступити до підходящої роботи”. Міжнародні стандартні критерії визначення безробіття суттєво відрізняються і стосуються дій особи впродовж певного періоду часу, незалежно від наявних в неї законних нетрудових доходів (дивідентів, процентів, ренти, пенсії чи стипендії) або права на одержання допомоги по безробіттю. Відповідно до міжнародних стандартів (МОП) до безробітних належать особи, які впродовж певного періоду часу:
- не мали роботи (прибуткового зайняття);
- активно шукали роботу або намагались організувати власну справу” протягом останніх чотирьох тижнів;
- були „готові приступити до роботи”, за наймом або на власному підприємстві впродовж наступних двох тижнів.
- особи які уже найшли роботу, але за домовленістю приступлять до неї через певний проміжок часу.
Види безробіття: фрикційне, структурне, циклічне.
Фрикційне безробіття пов’язане з пошуком або очікуванням роботи. Це безробіття виникає серед осіб, які зайняті пошуком роботи, яка відповідає їхній кваліфікації та індивідуальним уподобанням праці. Різновидом фрикційного безробіття є і сезонне безробіття.
Структурне безробіття є наслідком змін у структурі споживчого попиту і в технологіях що, у свою чергу, змінюють структуру попиту на робочої силу. Дане безробіття виникає через те, що робоча сила повільно реагує на зміни в структурі попиту і її структура повністю не відповідає новій регіональній та професійній структурі робочих місць.
Циклічне безробіття спричинюється спадом виробництва, тобто фазою економічного циклу, що характеризується недостатністю попиту на робочу силу.
Порівняйте показники рівня безробіття в Україні з середнім значенням для країн Європейського Союзу та окремих його країн. У квітні 2024 р. цей показник для держав ЄС становив 5,9%, найнижчий він був у Польщі — 2.9 %, найвищий — у Греції (9,3 % ) та Іспанії (11,2 %).
У різних регіонах України частка економічно зайнятого населення є неоднаковою. Найвищою вона є в Києві — 64 %, а найнижчою в Тернопільській області — 53 % від економічно активного населення. Це непогані показники, зважаючи на той факт, що в Україні значна кількість пенсіонерів, які не працюють. Частка економічно активного населення в сільській місцевості наближається до 50 %, а в містах перевищує 60 %.
Чи знаєте ви, що...
До останнього часу трудовими ресурсами в Україні вважалося працездатне населення віком 16-60 років (для чоловіків) і 16-55 років (для жінок). Нині, у зв'язку з європейським вибором України, відбувається перехід на міжнародні стандарти. Тож тепер трудовими ресурсами в нашій країні є працездатне населення віком від 15 до 70 років.
Структура трудових ресурсів є дуже чутливою до змін в економіці, завдяки їй можна спостерігати основні етапи її розвитку. Наприклад, у 1991-1995 рр. сукупна кількість зайнятих у промисловості та на будівництві перевищувала 32 %. У 1999 р. робітники становили 58,7 % трудових ресурсів, службовці — 26,1 %, а кількість зайнятих у сільському господарстві була 15 %. Але протягом останніх років ця структура докорінним чином змінилася. По-перше, збільшилася частка нових структурних компонентів господарства, якими є селянські фермерські господарства, особисті підсобні господарства, приватні фірми та кооперативи з виробництва товарів і послуг. Нинішній розподіл трудових ресурсів України за галузями подано на малюнку.
На розподіл трудових ресурсів значною мірою впливає «старіння нації», що призводить до браку робочої сили. У кризові періоди цього не відчувається, але в періоди економічного зростання країни виникає потреба в окремих фахівцях. Наприклад, брак спеціалістів окремих галузей відчувався у 2003 р., коли зростання економіки нашої країни становило 9 %.
Зміна структури трудових ресурсів, у свою чергу, викликає проблему реорганізації виробництва. Сьогодні, порівняно з минулими роками, стабільною є частка працівників охорони здоров'я, науково-освітньої та культурної сфер. Зросла частка зайнятих у торгівлі та сфері обслуговування, а також в апараті управління. Постійно збільшується кількість зайнятих в ІТ-сфері.
Умови війни призвели до переселення жителів прифронтових областей та регіонів, де відбуваються воєнні дії. Деякі з них перемістилися в інші регіони України або навіть за її межі, шукаючи нові робочі місця та можливості. На тлі сучасних технологій дистанційна робота стала новою реальністю для багатьох шукачів роботи.
Проте наразі в Україні спостерігається нестача кваліфікованих працівників, особливо в галузях, де необхідна спеціалізована освіта та досвід (наприклад медицина та освіта). Така ситуація стає серйозною проблемою, яка впливає на різні галузі та економічну стабільність України. Також це може призвести до збільшення безробіття серед молоді та молодих спеціалістів. Наслідки війни (руйнування, закриття та релокація підприємств), виїзд біженців за кордон та збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб (ВПО) створюють ситуацію невідповідності географічного розташування робочих місць та робочої сили. Станом на травень 2023 року рівень безробіття становив близько 20%.
Методичний прийом «Картографічний практикум»
Виберіть на карті три розвинуті країни світу- Німеччина, Японія, Канада і три країни, що розвиваються — Єгипет, Мексика, Тайланд. За допомогою карти «Трудові ресурси світу», яка розміщена в атласі, порівняйте структуру зайнятості (частку зайнятих у промисловості, сільському господарстві, обслуговуванні) у цих двох групах країн.
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Методичний прийом «Бесіда»
Для стабілізації чисельності та продуктивності робочої сили необхідно визначити пріоритетність підготовки спеціалістів насамперед в економічних секторах, які потребують відновлення. Необхідно також змінити систему підготовки спеціалістів у напрямку переходу від кваліфікаційних вимог до професійних стандартів, заснованих на компетентності.
Завдання для учнів: Якими якостями (діловими, моральними), рівнем освіченості, на вашу думку, має володіти людина того фаху, з яким ви плануєте пов’язати свою майбутню професійну діяльність?
VII. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Питання для учнів: Знаючи ситуацію яка склалася у нашій місцевості, запропонуйте заходи, які потрібно вжити щоб розвивати наш регіон, і зменшити відтік населення.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати §§ _____ підручника.