Жінка понад часом: Ольга Кобилянська
Мета: вивчити та розкрити значення творчості Ольги Кобилянської для України та розвитку її культури.
Об'єкт: творчість Ольги Кобилянської.
Предмет: значення творчості для України та розвитку її культури.
Завдання:
● пошук особистого щастя, тема емансипації, жіночого самовдосконалення та самовираження ( повісті "Царівна", "Людина", "Через кладку").
● морально-етичні проблеми життя інтелігенції (новела "Аристократка", повісті "За ситуаціями", "Апостол черні").
● зображення життя села, його соціально-психологічних проблем ("Жебрачка", "Земля", "Некультурна").
● "Біда ломить і залізо, а ви лиш людина"
«Земля» (1954; у ролях — А. Бучма, Л. Швачко),
«Вовчиха» (1967),
«Меланхолійний вальс» (1990, т/ф; режисер Б. Савченко),
«Царівна» (1994, телесеріал; режисер С. Туряниця) тощо.
Ольга Кобилянська – українська модерністська письменниця та рання буковинська феміністка, одна з засновниць "Товариства руських жінок на Буковині".
Вона однією з перших в українській літературі змалювала образи жінок-інтелігенток, яким притаманні вищі духовні інтереси, прагнення вирватись із тенет буденщини, духовного рабства.
● "Будучина жіноча лежить в її руках. Нехай озброюється кожна по можливості, відповідно до обставин, а зброя їх яка чиста, яка сильна, як варто по неї сягнути! Се – знання…" ("Людина")
● "Сама єсмь, тату!... Маю сама право йти за собою або проти себе. Ніколи не буду жити брехнею… Ніяка сила світу не стопче в мені мислячої самостійної людини…" ("Людина")
● " Краса жінки не повинна бути лише на те, викликувати любов…" ("Царівна")
● "Передовсім бути собі ціллю, для власного духу працювати як бджола; збагачувати його, збільшати, довести до того, щоб став сяючим, прегарним, хвилюючим, зріючим у тисячних красках" ("Царівна")
● "Доки мені Бог сил дасть і доки буду жити, буду робити… Наша доля працювати, тому що й відпочинок наш потім без кінця" ("Земля")
● "Мої ідеали були: бачити свій народ сильним, на рівні з іншим народом [...] Я заєдно думала: всі ми повинні різьбити самі себе. Всі"("Ідея")