9 листопада - День писемності

Про матеріал

Познайомити учнів з винекненням рідної моми - як предметом спілкування, передачі та збереження інформації. Дати зрозуміти дітям про практичну спрямованість та використання рідної мови.

Перегляд файлу

Година спілкування

1-2 клас

9 листопада-день писемності і мови

 

Мета: Ознайомити дітей з виникненням  мови, писемності, дати розуміння того, що мова-найцінніший скарб, показати багатство і красу рідної мови.

Розвивати почуття національної гідності. Виховувати любов і повагу до рідного слова, бажання поповнювати свій словниковий запас.

 

Хід заняття

  1. Організаційна частина.

Добрий день сусіду зліва!

Добрий день сусіду справа!

Добрий день! Добрий день!

Нашу зустріч розпочнем.

- Дорогі діти. Пропоную послухати пісню у виконанні учениці 2-б класу (пісня про мову)

- Про що співала Настя?

  1. Ознайомлення з темою заняття.

Давайте разом прочитаємо тему нашого зібрання

Соловїну, барвінкову,

Колискову назавжди

Українську рідну мову

В дар дали мені батьки.

  1. Метод Мікрофон
  • Як ви гадаєте, про що будемо сьогодні говорити?

(відповіді учнів)

Так, діти. Сьогодні 9 листопада. Щорічно у цей день ми святкуємо День  української писемності та мови.

Встановлене свято було на честь Нестора літописця, послідовника Кирила і Мефодія. Саме його вважають «батьком українського письма».

  1. Складання Асоціативного куща

- А що ви знаєте про  нашу мову?

 

 

МОВА

 

 

 

(відповіді учнів)

А зараз ми дізнаємося, як народжувалася наша мова.

  1. Гра Відтвори звук
  • Як співає зозуля?
  • Як іде дощ?
  • Як співає півник?
  • Як співає вітер?

- Як каже собачка?

-Такі звуки ми чуємо в природі. І були вони на Землі ще задовго до того, як люди почали говорити. Так, був час, коли люди не вміли говорити. Вони тоді жили у кам’яних печерах. Чоловіки добували їжу, а жінки ростили дітей і оберігали вогонь. Усі тоді спілкувалися мімікою і жестами. Давайте і ми так спробуємо.

Покажіть за допомогою міміки свій настрій один одному.

  1. Гра Поясни жестом.

- Я рада тебе бачити!

- Увага!

- Клас!

- Іди до мене!

Ойо-йой!

  1. Гра Крокодил.

-Відгадайте тварину.

(діти рухами показують тварин ,професії)

-Яка це професія?

Тож ви щойно побачили, як непросто спілкуватися один з одним лише жестами. Тому людство розвивалось і пройшло багато часу, як зародилась мова. Але спочатку вона була дуже бідна. Щоб розповісти щось один одному-людям доводилося використовувати міміку і жести. Та з’являлися нові предмети і народжувалися нові слова. Пройшло багато часу, як люди почали передавати новини спочатку у вигляді малюнків на кам’яних печерах. Зараз такі зображення називають піктограмами. На сьогодні-це дорожні знаки. Пройшли роки і люди винайшли письмо. Писали спочатку на глиняних і дерев’яних дощечках, на висушених шкірах тварин, на бересті, на папірусі. Більше 1000років назад був створений слов’янський алфавіт священниками Кирилом і Мефодієм.

Найцінніший скарб ми отримали навіки. Сьогодні  не уявляємо щоденне наше життя без рідної мови

  1.  Гра Впізнай свою мову.

Я називаю слова. Якщо ви чуєте  слово рідною мовою - встаньте, якщо іншою-сидіть.

Не тільки словами можна спілкуватись. Мова танцю завжди усім зрозуміла.

Танець дітей «Наша рідна мова».

  1. Розповіді віршів.

1 О мово, найцінніше надбання!

В піснях слова легенькі, як пір’їна

В бою-міцніші за підкову для коня

Як буде мова-буде Україна.

2 Далась мені наука непроста

Де кажуть мудрі мова це людина

У мови є і серце і вуста

І є ім’я красиве-Україна.

3 Лети наша мово прекрасна, над світом,

У казці, у пісні, у прозі, в віршах

З любов’ю і щирим вкраїнським привітом

Лишайся у добрих і щирих серцях.

4 Мова-краса спілкування.

Мова-як сонце ясне.

Мова-то предків надбання.

Мова –багатство моє.

  1.  Конкурс Допиши вірш.

А зараз пропоную усім вам стати маленькими письменниками.

Як сиджу рівненько,

То й пишу(гарненько)

-Ень, -ень,ень за вікном осінній (день)

-Ко –ко. –ко світить гарно( сонечко)

Листочки летіли

На плечі нам (сіли)

Для сім’ї найбільший клад.

Якщо в домі буде(лад).

  1.  Відгадування загадок.

Шість звуків вільно можна

Співати, як пісні.

Ці звуки знає кожен

Як звемо їх?(голосні)

Ми ніскільки не хитруєм

Нас і бачать, нас і чують.

Це зовсім не дивина

Які ж наші імена?

  1.  Рефлексія

Близько 256 тисяч слів має наша мова. За своєю мелодійністю вона посідає 2 місце у світі.

А як ви думаєте, що нам усім потрібно, щоб наша мова жила вічно?

(відповіді дітей)

Інсценізація вірша «Кухлик»  (батьки та діти)

 

Кухлик 
Дід приїхав із села, ходить по столиці. 
Має гроші - не мина жодної крамниці. 
Попросив він: 
- Покажіть кухлик той, що з краю.- 
Продавщиця: 
- Что? Чево? Я нє панімаю. 
Кухлик люба покажіть, той, що з боку смужка. 
- Да какой же кухлік здесь, єслі ето кружка.- 
Дід у руки кухлик взяв і нахмурив брови: 
- На Вкраїні живете й не знаєте мови.- 
Продавщиця теж була гостра та бідова. 
- У меня єсть свой язик, ні к чему мне мова.- 
І сказав їй мудрий дід: 
- Цим пишатися не слід, 
Бо якраз така біда в моєї корови: 
Має, бідна, язика і не знає мови

docx
Додано
24 грудня 2018
Переглядів
3805
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку