Урок №
Тема: А. Малишко «Пісня про рушник»
Мета: а) поглибити знання учнів робити ідейно-художній аналіз ліричних поезій; уміння складати паспорт твору; план; визначати художні засоби;
б) виробляти уміння виразного читання; правильно давати відповідь на питання; удосконалювати зв’язне мовлення;
в) виховувати повагу до творчості поета; любов і ніжне ставлення до матері.
Обладнання: комп’ютер, твори поета, ілюстрації.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань
1) Фронтальна бесіда (мозкова атака)
а) де, у якій сім’ї народився поет?
б) до чого мав нахил з дитинства?
в) хто прищепив любов до пісні, до краси природи?
г) хто був за фахом?
д) у яких жанрах проявив свою творчість?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку
ІV. Робота над темою уроку
а) вступне слово вчителя;
б) виразне читання поезії (І група- декламатори);
в) прослуховування пісні (ілюстрації, портрети авторів);
г) робота над твором:
1. ІІ група-літературні критики: паспорт твору, план твору
2. ІІІ група-літературознавці: визначення художніх засобів у поезії;
3. ІV група- художники: коментар ілюстрації до твору.
д) бесіда за твором:
- чому А. Малишко написав цю позію?
- які рядки найбільше сподобалися, чому?
- кого уявили під час читання твору?
- якою уявили матір у поезії?
- чим схожа на вашу маму?
- як треба ставитись до матері?
- чи всі так ставитесь до матері?
е) робота з поезією (знайти у творі відповідні цитати)
- чи працьовитою була мати?
- чи займалась вихованням сина?
- що дала синові у далеку дорогу?
- навіщо дала рушник?
- як син ставиться до подарунка матері, чому?
- що згадує, дивлячись на рушник?
є) творче завдання (асоціативний диктант: до прикметників дібрати іменники)
1) рідна
2) далека
3) вишиваний
4) росяниста
5) зелені
6) солов’їні
7) незрадлива, материнська
8) засмучені, блакитні.
ж) V група- журналісти (прочитання міні-творів):
1) «Мене чарує Малишкове слово»
2) «Мама-це ніжність, любов, життя»
з) Читання поезії про А. Малишка
Андрію Малишку
Поет-пісняр, талант могутній
Андрій Малишко незабутній,
Бо у віршах і у піснях
Увесь його життєвий шлях.
Рушник, що синові в дорогу
Матуся рідная дала,
Й одна стежина в ріднім краї,
Що йде до отчого гнізда,
І вчителька, що посивіла,
Навчаючи своїх дітей,
І Київ, і каштани білі-
Усе це радує дітей.
Писав Малишко просто, щиро
Про рідну землю і людину
Частину серця він поезіям віддав
І радість всім він дарував
Його поезії читають,
Пісні по всій землі лунають,
Живи в віках, митець чудовий,
Поет народний, лицар слова!
и) Синкан
- А. Малишко;
- Талановитий, працелюбний;
- Писав, співав, творив;
- Життя присвятив поезії і пісні;
- Поет-пісняр.
і) Попурі пісень на слова Малишка.
V. Підсумки уроку
- хто є автори твору?
- що найбільше запам’яталося на уроці?
- чи актуальний твір сьогодні?
VІ. Домашнє завдання:
Вивчити вірш напам’ять «Пісня про рушник», написати листа матері.