Мета: ознайомити учнів із творчістю письменника-земляка, на прикладі оповідання показати процес солеваріння в давньому місті Торі (сучасне місто Слов'янськ), важку працю робітників на цьому промислі;
сприяти творчій самореалізації учнів, формуванню цілісного світогляду шляхом інтегрування відомостей із українознавства;
формувати та розвивати ключові компетентності учнів (комунікативну, літературну, соціальну, навчально-пізнавальну), уміння аналізувати, робити висновки, працювати в команді;
виховувати інтерес та повагу до історії рідного краю, почуття гордості за його давню історію.
Урок-квест з літератури рідного краю
Тема: Література рідного краю. Павло Байдебура про солеваріння на Донеччині. Оповідання «Універсал гетьмана Богдана»
Мета: ознайомити учнів із творчістю письменника-земляка, на прикладі оповідання показати процес солеваріння в давньому місті Торі (сучасне місто Слов’янськ), важку працю робітників на цьому промислі;
сприяти творчій самореалізації учнів, формуванню цілісного світогляду шляхом інтегрування відомостей із українознавства;
формувати та розвивати ключові компетентності учнів (комунікативну, літературну, соціальну, навчально-пізнавальну), уміння аналізувати, робити висновки, працювати в команді;
виховувати інтерес та повагу до історії рідного краю, почуття гордості за його давню історію.
Форма уроку: квест
Очікувані результати:
Обладнання: текст оповідання, маршрутний лист.
Методичний коментар. При підготовці до квесту використано інтегрований текстоцентричний підхід, а саме: учні отримують завдання з літератури, історії, українознавства відповідно до їх вікових особливостей та рівня розвитку. Перед уроком учням запропоновано випереджувальне завдання: скласти «Візитну картку» письменника та прочитати оповідання.
Хід уроку
І. Входження в урок.
1. Оголошення ключового питання уроку:
- Чи актуальним є розповідь про налагодження торгівельних зв’язків солеварів Тора із Запорізькою Січчю? Чому?
2. Об’єднання в «домашні» групи (Вправа «Кольори» по 6 учнів)
3. Ознайомлення учнів зі змістом завдань та вимогами до їх виконання. (Додатки 1, 2)
4. Розподіл учнів за номерами завдань.
ІІ. Квест.
Чи актуальним є розповідь про налагодження торгівельних зв’язків солеварів Тора із Запорізькою Січчю? Чому?
ІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія. – 5 хв.
3.1. Складання інформаційного ґрона:
Солеварний промисел – Донеччина, Слов’янськ, торгівля, зв’язки, просторий степ, праця, взаємодопомога…
3.2. Підсумки уроку підіб’ємо за допомогою прийому «Закінчи речення».
Учні здають зошити на перевірку.
V. Домашнє завдання.
Написати твір-розповідь на тему «Зображення дружби і взаємодопомоги між козаками й солеварами» (обсяг 1 сторінка)
Додаток 1
Критерії оцінювання
Середній рівень |
Достатній рівень |
Високий рівень |
- Включені матеріали, що не мають безпосереднього відношення до теми; -зібрана інформація не аналізується й не оцінюється; -неповні відповіді на питання; -матеріал логічно не побудований і поданий зовні не привабливо; -немає критичного погляду на проблему. |
- Включаються як матеріали, що мають відношення до теми,так і матеріали, що не мають відношення до неї; - не вся інформація взята з достовірних джерел; - частина інформації неточна або не має прямого відношення до теми; - недостатньо виражена власна позиція та оцінка інформації; - демонструється одна точка зору на проблему. |
- Робота демонструє точне розуміння завдання; - висновки аргументовані; -усі матеріали та інформації мають безпосереднє відношення до теми; - чітке і логічне подання інформації; - демонструється критичний аналіз і оцінка матеріалу; - представлені різні підходи до вирішення проблеми; - робота відрізняється яскравою індивідуальністю. |
Додаток 2
1. Розгадайте загадку
Що за дивне сотворіння:
Виростає без коріння
І не має зовсім цвіту,
А всьому потрібне світу,
Хоч родилось із води,
Пропаде, як вкинь туди
2. Розгадавши загадку, за допомогою довідкової інформації дізнайтесь про солеварний промисел. Дайте відповіді на питання:
- Де вперше на Донеччині почали добувати сіль?
- Що ви дізналися про соледобування в Торі?
3. Користуючись змістом оповідання, заповніть таблицю «Процес добування солі та умови праці солеварів»
Основні питання:
1. Особливості праці солеварів у Торі.
2. Важка фізична праця, яка забирає останні сили, але й хворий повинен працювати
3. Робочий одяг солеварів
4. Чим топили в печах, виварюючи сіль?
5. Ваше ставлення до важкої праці солеварів
6. Авторське ставлення до важкої праці солеварів.
4. Складіть «Паспорт твору»
Тема_______________________________________________ Ідея________________________________________________
Основна думка_______________________________________ Жанр_______________________________________________
Герої твору__________________________________________
5.Користуючись довідковим матеріалом, ознайомтеся з описом степу в повісті М.Гоголя «Тарас Бульба», знайдіть в оповіданні опис степу Дикого поля та порівняйте ці описи. Випишіть художні засоби в таблицю
Художні засоби
|
«Універсал Гетьмана Богдана»
|
«Тарас Бульба» |
метафори |
|
|
епітети |
|
|
порівняння |
|
|
уособлення |
|
|
6. Установіть відповідність між ілюстрацією та цитатою з оповідання
1 3
3
2 4
А. «…А геть далі, на широчезному майдані, який збігав аж до озера, розташувались кучені і палаючі печі – солеварні…»
Б. «…Вози з сіллю уже зрихтовані. Стоять зараз у лісі…»
В. «…І ось серед цього безбережного простору двоє вершників. По всьому було видно, що це козаки-понизовці…»
Г. «…Робота на соляному майдані не припинялась і вночі. В печах палахкотів вогонь, біля казанів орудували солевари, ропники підносили і підвозили на тачках відстояну в коритах ропу....»