Пропоную сенкани про життя і творчість видатних українських письменників минулого і сучасності.
Відділ освіти Маневицької райдержадміністрації
Заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів с.Матейки
А слово – то найбільша в світі сила…
Підготувала:
Колошва Ірина Петрівна,
6 клас
Керівник:
вчитель української мови і літератури
Харчук Юлія Василівна
ВСТУП
Пpотягом існування людства, можна зустpіти безліч особистостей, досягнення яких не тільки значною міpою впливали, але й докоpінно змінювали життя інших людей. Таких людей називають pефоpматоpами, великими, видатними особистостями. Вони заслужили таке звання, адже зpобили неоціненний внесок у життя кожного громадянина і держави в цілому.
Україна…Для них це слово було священним. Вони хотіли, щоб матінка-Україна була вільною і щасливою. Але ці митці не чекали, поки народ сам звільниться, вони боролися. Їхнє пристрасне слово стало грізною зброєю в боротьбі за народну волю. Магія їхніх слів була і є незбагненною. Своїми словами вони врятували народ від німоти. Відомі українські письменники минулого і сучасності (XІX, XX, XXІ ст.) боролися за рідну мову, за літературу, і саме через любов до творчості, через патріотизм страждали. Вони зробили великий крок у розвитку української культури та українського слова… І слова В’ячеслава Липинського: «Ніхто нам не збудує держави, коли ми самі її не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути», - звучать як своєрідний клич-протест проти гніту, гноблення.
Розумію: для того, щоб СТВОРИТИ ВІРШ, потрібно мати ДАР ВІД БОГА… Але, може, така форма допоможе комусь висловитися. Мова піде про сенкан — східний стиль написання віршів. Слово "сенкан" походить від фр. слова "п’ять", або – у вільному перекладі – «п’ять натхнень», «п’ять успіхів» і означає неримований вірш у п’ять рядків на запропоновану тему. Сенкан можна охарактеризувати як особливу форму білого вірша. Сенкан змушує відшукувати головне, характеризувати явище коротко і влучно, розвиває естетичний смак, а в сучасному житті його багатьом не вистачає.
Пропоную сенкани про життя і творчість видатних українських письменників минулого і сучасності.
Тарас Шевченко
Погляди та висловлювання Шевченка часто були достатньо нестримними, радикальними. Він розумів, що "тихою сапкою" підняти свій народ з руїн та свою державу з колін ще нікому не вдавалось, тому його голос став навіть не рупором країнського визвольного руху – він звучав, наче грім серед ясного неба!
Тарас Шевченко
Нестримний, радикальний
Карається, мучиться, не кається
Гордість української нації
Пророк
Григорій Квітка-Основ’яненко
Твори письменника утверджували високі морально-етичні якості людини з народу, відіграли помітну роль у розвитку української мови. Як письменник, видавець, літературний критик і публіцист виступав в оборону художніх можливостей української літературної мови
Григорій Квітка-Основ’яненко
Сентиментальний, справедливий
Керує, грає, захищає
«Батько української прози»
Драматург
Пантелеймон Куліш був однією з найколоритніших постатей свого часу в українській літературі. Культурницьке подвижництво, що виокремлювало його навіть серед плеяди видатних сучасників, захоплено вітала величезна частина суспільства, мимоволі утворюючи навколо його особистості атмосферу творчої таємничості. Той постійний інтерес підтримувався передовсім самою діяльністю П.Куліша. В основі її — бажання дійти своїм словом і думкою до найширших народних мас. Пристрасна натура письменника мовби металася в постійному пошуку пристановища для тих високих устремлінь, що живили його і як людину, і як громадського діяча.
Пантелеймон Куліш
Мудрий, терпеливий
Перекладає, критикує, допомагає
Ідеальний революціонер-демократ
Історик-дослідник
Іван Нечуй-Левицький
Увійшов в історію української літератури як видатний майстер художньої прози. Створивши ряд високохудожніх соціально-побутових оповідань та повістей,зобразивши в них тяжке життя українського народу другої половини XIX століття, показавши життя селянства й заробітчан, злиднями гнаних з рідних осель на фабрики та рибні промисли, І. Нечуй-Левицький увів в українську літературу нові теми й мотиви, змалював їх яскравими художніми засобами.
Іван Нечуй-Левицький
Неординарний, самотній
Викладає, вдосконалюється, іронізує
Загадкова постать української літератури
Педагог
Іван Франко
Усебічно обдарований, енциклопедично освічений, надзвичайно працьовитий, Франко виявив себе на багатьох ділянках української культури. Був поетом, прозаїком, драматургом, критиком й істориком літератури, перекладачем, видавцем. Сюжети для творів Франко черпав з життя і боротьби рідного народу. Був «золотим мостом» між українською і світовими літературами.
Нерідко Івана Франка називають титаном праці. Євген Маланюк свого часу писав: «Свідомо чи несвідомо, з власного пересвідчення чи з чужого голосу, але кожен, почувши ім'я Франка, здіймає шапку незалежно від свого місця народження. Тут діє інстинкт величі»
Іван Франко
Авторитетний, цікавий
Критикує, перекладає, страждає
Був «золотим мостом» між українською і світовими літературами
Каменяр
Леся Українка
Все її життя — подвиг мужності та мудрості, творчого горіння і глибоких прозрінь. У перші роки 20-го століття, на які припав найвищий зліт творчості Лесі Українки, вона створила близько двадцяти драматичних поем найвищого емоційного звучання. У її шедеврах — «Лісовій пісні», «Кам’яному господарі», «Касандрі», «Боярині», «Одержимій» — лунає відчайдушний протест проти духовної слабкості, пристосовництва і рабського духу, який пронизував усі шари суспільства в Російській імперії.
Леся Українка
Освічена, талановита
Бореться, страждає, працює
ЇЇ життя – подвиг мужності та мудрості
«Донька Прометея»
Ольга Кобилянська
Одна з найосвіченіших жінок свого часу. Письменниця порушила питання про тяжке становище жінки «середньої верстви», активно виступила за рівноправність жінки й чоловіка, за право жінки на гідне життя.
Улюблена порада письменниці — завершувати кожен день книгою.
Ольга Кобилянська
Інтелігентна, вишукана
Читає, страждає, самовдосконалюється
«Їй судилося блукати самій до кінця життя»
Зірка Буковини
Микола Хвильовий
Центральною для Хвильового — полеміста та публіциста — була проблема історичного буття України, української культури. Заперечуючи москвофільські тенденції частини тогочасних літераторів, Хвильовий проголошував орієнтацію на Європу, на стилі та напрями європейського мистецтва.
Микола Хвильовий
Глибокозворушливий, національно-свідомий
Протестує, шукає, бореться
Неперевершений майстер малої прозової форми
Революціонер
Остап Вишня
Письменник унікальної (не тільки для України) популярності, рекордних — мільйонних! — тиражів, твори якого знали навіть неписьменні, за що його деякі вибагливі критики виключали з літератури, а диктатори — із життя. Хоч спіткала його доля гумориста-мученика, але й після десятилітньої каторги на Печорі, немов той Мамай чи Байда, не перестав він "усміхатись" аж до смерті...
Остап Вишня
Дотепний,самобутній
Усміхається, відстоює, ризикує
Самобутній майстер української сатири і гумору
Гуморист
Ліна Костенко
Незламна, принципова
Творить, страждає, пробуджує
Поетеса гострої думки і палкого темпераменту
Цариця поезії
Василь Стус
За власні переконання щодо необхідності збереження й розвитку української культури зазнав репресій з боку радянської влади, його творчість була заборонена, а він сам був засуджений до тривалого перебування в місцях позбавлення волі, де й загинув.
Василь Стус
Волелюбний, ув’язнений
Критикував, протестував, голодував
Найактивніший представник українського руху шістдесятників.
Дисидент