Тема. Алгоритми з повторенням.
Мета:
навчальна: навчити розрізняти структури повторення в алгоритмах із життя та навчальної діяльності, навчити учнів записувати алгоритм з повторенням у вигляді послідовності команд виконавця у середовищі Скретч;
виховна: виховувати пізнавальну зацікавленість до предмету, та привчати працювати творчо, виховувати старанність, активність при вивченні нового матеріалу;
розвивальна: розвивати пізнавальний інтерес, навики роботи з середовищем виконання алгоритмів Скретч; алгоритмічне мислення, пам'ять, уважність.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та наочність: ПК із встановленими ОС і середовищем Scratch, проектор з інтерактивною дошкою.
Хід уроку
Сядьте, діти, всі рівненько.
Посміхнімося гарненько,
Налаштуймось на роботу,
Щоб не було нам турботи.
Гра «Незакінчене речення»
Алгоритм, кожна команди якого виконуються одна за одною, називається … (лінійним)
Виконавець алгоритму в середовищі Скретч називається … (спрайтом)
Окрема вказівка для виконавця це - … (команда)
Команди, що об’єднані в групу в середовищі Скретч, називаються … (скриптом)
Алгоритм, призначений для виконання компֻ’ютером, називається … (програма)
Сьогодні ми познайомимось з алгоритмічною структурою повторення та навчимося застосовувати її на практиці.
Вправа «Посади дерево»
Складіть алгоритм для садіння кількох дерев.
Чи є в алгоритмі однакові дії?
Як досягти їх виконання?
Чи повторення дій є важливим при виконанні завдання?
Наведіть інші приклади повторення.
Отже, сьогодні ми будемо вчитися використовувати повторення дій при створенні команд для виконавця.
Робота з підручником с.107 вправа 2
Що є спільного при малюванні даних фігур?
Чи можна використати меншу кількість команд щоб намалювати дані малюнки?
Отже, алгоритм, в якому передбачається багаторазове виконання одного і того самого набору команд, називають циклічним.
Циклічні алгоритми бувають з визначеною кількістю повторень:
Також циклічні алгоритми бувають з невизначеною кількістю повторень:
Якщо кількість повторень заздалегідь не відома, то для припинення циклу задається певна умова, яка забезпечує скінченність команд, що повторюються:
Робота за комп’ютером
Завдання 1: дано певний алгоритм. За допомогою команди повторення скоротіть його.
Розминка для очей
Вправа «Шторки»: Швидко і легко моргайте 2 хвилини. Сприяє покращенню кровообігу.
Завдання 2: «Рибка в акваріумі»
7. Закріплення знань, умінь і навичок
Вправа «Знайди пару»
виконається умова
8 Узагальнення, підсумок уроку
Вправа «Кросворд»
Учні складають самостійно кросворд за вивченими термінами.
Щоб розгадати його – обмінюються зошитами.
9. Домашнє завдання:
Скласти алгоритм на повторення.