Алгоритмічні структури. Лінійні алгоритми.

Про матеріал
Конспект уроку з інформатики 5 клас. Алгоритмічні структури. Лінійні алгоритми. Даний матеріал допомагає ознайомитися з поняттям "лінйні алгоритми" за допомогою інтерактивних завдань
Перегляд файлу

Конспект уроку з інформатики 5 клас

Тема: Алгоритмічні структури. Лінійні алгоритми.

Мета:

  • навчальна:  сформувати поняття лінійного алгоритму; формувати вміння використовувати лінійний алгоритм для розв’язання завдань; сприяти усвідомленню важливості алгоритмів у житті; формувати вміння робити висновки про результати виконаної задачі;
  • розвивальна: розвивати навички роботи у програмі Скретч;
  • виховна: виховання вміння працювати в групі; формування позитивного ставлення до навчання.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання та наочність: інтерактивна дошка, комп’ютери, підручники, навчальна презентація.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Цей чудовий, гарний клас

Вже давно чекає вас!

Хутко по місцях сідаймо,

До навчання вирушаймо!

Тож, шановні учні, сподіваюсь на плідну співпрацю і нехай урок принесе вам радість спілкування і позитивні емоції.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Домашнє завдання перевіримо, виконавши самостійно вправу «Правильно – Неправильно». На окремих картках роздаються завдання з наступними твердженнями:

  1. Команди, які може виконати виконавець, складають систему команд цього виконавця. (Правильно)
  2. Команда – це вказівка виконавцеві виконати певні дії. (Правильно)
  3. Виконавця в Scratch 2 називають скриптом. (Неправильно)
  4. Алгоритм, призначений для виконання комп’ютером, називають програмою. (Правильно)
  5.  Розробляючи алгоритм, потрібно перш за все визначити, яка буде назва проекту. (Неправильно)
  6.  На вкладці Спрайти розташовано блоки з командами для виконавців. (Неправильно)
  7.  Проект можна зберегти на носії даних для подальшого використання, виконавши Файл  Зберегти або Файл  Зберегти як(Правильно)

Оцінки я вам повідомлю на наступний урок, після того, як перевірю завдання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Вправа «Піца»

Слухайте уважно план дій для приготування піци:

  1. Дістань інгредієнти для тіста.
  2. Заміси тісто.
  3. Розкатай тісто.
  4. Поклади на тісто помідори, сир, ковбасу.

А чи можемо ми скласти більш ретельний план дій? Для чого?

Отже, цей план який в нас є він сильно спрощений і, навіть для приготування самого тіста потрібно ще багато дій виконати.

IV. Мотивація навчальної діяльності

Вправа «Два півні та лисиця»

Селянину потрібно переправити двох півнів та лисицю на інший берег річки. Одночасно можна переправити тварин що важать не більше ніж одна лисиця. Півнів з лисицею не можна залишати разом, тому, що лисиця їх з’їсть. Також не можна залишати півнів разом, бо вони б’ються. Вага двох півнів така, як одної лисиці. Як переправити тварин на інший берег річки?

  1. Переправити на інший берег двох півнів.
  2. Повернутись назад, але одного півня взяти з собою.
  3. Забрати лисицю, а півня залишити.
  4. Залишити лисицю, а півня забрати з собою.
  5. Повернутись і забрати півня, який був на березі.

Отже, чи можемо ми сказати, що селянин був виконавцем дій?

 

V. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку

Сьогодні на уроці ми знову зануримося в чудовий світ програмування. Відкриваємо зошити і записуємо число і тему уроку «Алгоритмічні структури. Лінійні алгоритми».

VІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації.

 Ви вже знаєте, що команди виконавцям можуть подаватися різними способами: спонукальними реченнями, звуковими чи світловими сигналами, жестами, вибором команд меню або кнопки вікна та іншими. Відповідно до цього алгоритми також можуть бути подані різними способами: словесним, графічним, текстовим, послідовністю сигналів (звукових, світлових тощо) та іншими. На прикладі задачі «Два півні та лисиця» ми переконалися в тому

Одним із видів графічного способу подання є подання алгоритму у вигляді блок-схеми.

У блок-схемі алгоритму кожна команда записується в геометричній фігурі (блоці) певного вигляду. Блоки з’єднуються між собою стрілками, що вказують, яку команду алгоритму потрібно виконати наступною.

Лінійний алгоритм – це алгоритм, дії у якому виконуються послідовно, одна за одною. Кожна команда лінійного алгоритму є обов’язковою.

Розглянемо алгоритм складання портфеля, який подано: за допомогою малюнків, у словесному вигляді.

Взяти , покласти до нього , ,, також і ще

 

А також розв’яжемо приклад за допомогою блок-схеми:

(14+14:2)*2-20

 

C:\uploads\files\651264\200798\216816_html\images\200798.002.png

 C:\uploads\files\651264\200798\216816_html\images\200798.003.png.

C:\uploads\files\651264\200798\216816_html\images\200798.004.png

Пояснення вчителя з елементами демонстрації на інтерактивній дошці.

  1. Відкривання проектів
  2. Редагування алгоритму у середовищі Scratch 2: переміститись на 30 кроків, повернути праворуч на 45 градусів, переміститись на 20 кроків, говорити «Привіт!»
  3. V. Фізкультхвилинка

Раз, два, всі присіли,

потім вгору підлетіли.

Три, чотири – нахилились,

Із струмочка гарно вмились

П’ять, шість – усі веселі,

Летимо на каруселі.

Сім, вісім – в поїзд сіли,

Ніжками затупотіли.

Дев’ять,  десять – відпочили –

І за парти дружно сіли.

VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь

Вправа «Скласти план»

Учні працюють у парі. Кожен учень складає план, алгоритм виконання певної задачі. Потім учні перевіряють роботу сусідньої пари, за потреби уточнюють окремі моменти та знаходять помилки, якщо послідовність дій порушена.

Деякі варіанти для завдань:

Скласти план для покупки квитка на відпочинок

План прибирання власної кімнати

План приготування овочевого салату

 

VIІ. Узагальнення та систематизація знань

Вправа «Встанови відповідність»

Встанови відповідність між назвою блоку та його означенням.

 

 

  1. Початок та кінець алгоритму

 

 

 

 

 

 

  1. Виконання дій/команд          

 

 

 

  1. Введення та виведення даних           

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Перевірка умови 

 

 

 

 

VIІI. Домашнє завдання

     §8 ст. 83 вправа 3 (опрацювати подані алгоритми)

ІX. Підсумки уроку

Продовж речення (Мікрофон)

– Сьогодні на уроці я навчився …

– Сьогодні на уроці я дізнався …

– Сьогодні на уроці мені було важко …

– Мені ще потрібно попрацювати над …

Сьогодні на уроці ми розглянули способи опису алгоритму, зупинилися на лінійних алгоритмах.

 

 

docx
Додано
27 березня 2023
Переглядів
1614
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку