Тема4: Спорт.
Підтема: Спорт у нашому житті. Знайомство та активізація лексичних одиниць.
Мета:
Практична:практикувати активний словник теми, ввести нові лексичні одиниці, вчити їх правильно артикулювати, розвивати вміння учнів логічно та послідовно викладати власні думки іноземною мовою.
Освітня:тренувати навички роботи з текстом, поглибити знання учнів про види спорту, традиції країни, мова якої вивчається, розвивати самостійне мислення, ініціативність, бажання до пізнання нового. Розвивальна:розвивати автентичний слух, пам’ять, увагу, логічне мислення, уяву, творчість, навички вимови, читання, розвивати зв’язне діалогічне мовлення;
Виховна:виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови, до занять спортом, дотримання правил здорового способу життя.
Тип уроку: урок введення нових знань, умінь та навичок.
Обладнання: qr-code,картки для групової роботи, підручник, словник.
Хід уроку
Teacher: Hello, girls and boys! Nice to meet you how are you feeling today? I hope you are fine and ready to work. Let’s start the class. At first arrange the letters in the right order and you’ll get the topic of our lesson “ROPST”.
You are quite right! It’s sport. Today we are going to speak about sport. By the end ofthe lesson we’ll learn the names of different sports, practice the vocabulary in games, dialogues and exercises .
Teacher: Look at the blackboard and try to read a little poem about sport. Let’s read together.
I like riding by bicycle
I’m fond of playing chess
My friend is good at judo
We are keen as you can guess
The proverb reads for everybody
«A sound mind in a sound body»
Teacher:Exercise «Microphone»
Fliped classroom
Зараз ви працюєте в групах за кожне правильно виконане завдання отримуєте фішку, в кінці буде група переможець.
1. група. Vocabulary magic.
https://www.youtube.com/watch?v=i2yhyaNb4ac&ab_channel=7ESLLearningEnglish
Скануємо Qr-code. Слухаємо відео, записуємо види спорту в популярні в Британії.
2. група. Word wizards
https://www.youtube.com/watch?v=dciDJJWQles&ab_channel=%D0%AE%D0%BB%D0%B8%D1%8F
Чарівники слова.Переходимо за Qr-codom завдання розказати про кожен вид спорту популярний в Британії
2. Reading. Читання. Читаємо текст. А завдання також виконуємо по групах скануючи Qr-codе https://docs.google.com/document/d/1kLOHf2VSSHGQUdyW51p59yuQMPIh8hwo7ot0A7Z2UBw/edit
Sport in our life
People all over the world are fond of sports and games. There are summer and winter sports. The most popular winter sports are skating and skiing. Some people greatly enjoy figure skating and ski-jumping. It’s so nice to go to a skating rink or to a forest on a frosty sunny day! The most popular summer sports are swimming, cycling, and sailing. It’s so wonderful to breathe in the fresh air and enjoy nature! Children like to attend sports clubs and train in the gym. Athletics and gymnastics have great popularity among girls. Boys go in for boxing, football, tennis, and basketball.
Група 1 завдання
|
Choose true or false sentences |
|
1 |
The most important winter sports are skating, skiing and cycling |
|
2 |
Children like to play indoor and outdoor games |
|
3 |
Athletics, aerobics, gymnastics enjoy popularity among boys |
|
4 |
A sound mind in a sound body, the old Greek proverb says |
|
5 |
People is fond of sports and games |
|
Група 2
|
Answer the questions |
1 |
What winter sports do you know? |
2 |
What summer sports do you know? |
3 |
What sports do the boys go in for? |
4 |
What sports do the girls go in for? |
5 |
How sport help us? |
|
|
4.Physical warm-up.Фізкультхвилинка. Move and freeze song
https://www.youtube.com/watch?v=388Q44ReOWE&ab_channel=TheLearningStation-KidsSongsandNurseryRhymes
5.Listening.Аудіювання.
Завдання однакове для обох груп скануємо код записуємо відгадки до загадок. Teacher: I think you know all kind of sports. So, my friends, try to guess what kind of sports it is.
Mystery
10. A person that trains sportsmen in this or that kind of sport… (trainer)
6.Writing.Письмо.
Тут потрібно заповнити табличку, по 5 видів під кожною колонкою.
Teacher: Look through the text again and complete the table in writing form
Summer sport |
Winter sport |
Sports popular with the girls |
Sports popular with the boys |
|
|
|
|
ІІІ. Заключна частинауроку
1.Homework.Домашнє завдання.
Your hometask will be to complete the sentences in exercise 6 p 80. Learn the poem “Sport” and new lexical units by heart.
2.Summarizing.Підбиття підсумків уроку.
Go to www.menti.com and use the code 6525 3107
3.Отож підведемо підсумок. Яка група в нас є переможцем? Підрахуємо скільки фішок ви маєте!
4.Saying goodbye.
T: Stand up, children! The lesson is over. Goodbye!
Form 6 Lesson 24
Date____________
Тема4: Спорт.
Підтема: Спорт, яким я займаюсь. Розвиток навичок усного мовлення.
Мета:
Практична:активізувати лексику з теми “Спорт”;закріпити знання учнів про види спорту та спортивні ігри, удосконалювати вміння учнів робити усне повідомлення за темою, розвивати вміння учнів логічно та послідовно викладати власні думки іноземною мовою, удосконалити навички аудіювання тексту з метою вилучення основної інформації.
Освітня:поглибити знання учнів про види спорту, традиції країни, мова якої вивчається, розвивати самостійне мислення, ініціативність, бажання до пізнання нового. Розвивальна:розвиватитворчі здібності учнів, навики роботи в групі; розвивати швидкість та критичність мислення учнів, їх довільну пам’ять та мовну здогадку, мовленнєву реакцію, стійку увагу, вміння переносити знання та навички в нову мовну ситуацію, розвивати творчу уяву учнів, фонематичний слух та правильну вимову.
Виховна:виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови, до занять спортом, дотримання правил здорового способу життя.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, словник, наочний матеріал, роздатковий матеріал.
Хід уроку
1. Greetingandaim. Привітання та повідомлення теми та мети уроку .
Teacher: Good morning, boys and girls! I’m glad to see you! How are you today? Let’s say something good to each other. Wish something good to your friend. I’ll start “Kate, I wish you to get a good mark today”. (P1 – P2 – P3…)
Today we’ll speak about different kinds of sports, about your favouritesport, we’ll listen to a text, your topics and do some tasks. . Do you like sport?
2. Warming up.Уведення в іншомовну атмосферу.
Teacher:Now look at the black-board. I prepared an interesting rhyme for you. . Let’s read together.
Sport is fun for girls and boys.
It’s much better than the toys.
You can jump and you can run.
You can have a lot of fun.
Teacher:Answer my question PP
- I like swimming. And what about you? What sport do you like more? You may use these expressions.
- As for me I’m fond of …
I’m keen on…
I’m good at …
Teacher:Dear children. What is your home task for today?
Pupil: Our home task for today was ex. 4, p. 82.
Teacher: Good, now check your home task. Who want’sto read?
II. Основна частина
Wrestling |
Фігурне катання |
Gymnastics |
Шахи |
Boxing |
Фехтування |
Figure-skating |
Шашки |
Chess |
Важка атлетика |
Draughts |
Бокс |
Weight |
Гімнастика |
Fencing |
Боротьба |
2.Grammar.Groupwork.Граматика. Групова робота
Teacher:At the last lesson we learnt how to use verbs go, play and do. Do you remember the rule about using verbs do, go, play?
Group up the sports into 3 columns.
Rugby, cricket, soccer, rowing, cycling, basketball, tennis, boxing, karate, volleyball, skiing, judo, horse riding, sailing, swimming, running, gymnastics, athletics, wrestling, baseball, weight lifting.
PLAY |
GO |
DO |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
KEYS:
PLAY |
GO |
DO |
rugby |
rowing |
boxing |
cricket |
cycling |
karate |
soccer |
skiing |
judo |
basketball |
horse riding |
gymnastics |
tennis |
sailing |
athletics |
volleyball |
swimming |
wrestling |
baseball |
running |
weight lifting |
Teacher:Make sentences with these words about yourself.
I like to play …
I like to go …
I like to do …
3.Listening.Аудіювання.
Teacher: I’ve got one more very interesting task for you. Let’s listen to the talk of two English boys about other popular kind of sport and do the task on your cards.
a) Pre-listening activity Teacher:Answerthefollowingquestions.
- Doallmembersofyourfamilygoinforsports?
- Whatisyourfavouritesport?
b) While-reading activities Teacher: Listen the dialogue.
-Hello, Tim. Whereareyougoing?
-To thesportscentre. I'vegot a volleyballtrainingsession. OurteamisgoingtoFrancenextweek. WeareleavingonWednesday.
-Oh, that'sgreat. HowlongareyougoingtostayinFrance?
-Eight days. Weareplayingfourmatches.
-Do youthinkyouwillwin?
-Yes, I hopesoverymuch. Sorry, I mustgonow. Thecoachdoesn'tletusbelatefortraining. I'lltellyouallaboutitwhenwegetback. Bye!
-Bye, seeyou!
c) Post-listening activity
Listentothedialogueandchoosethecorrectvariantoftheending.
1) Timisgoingto ... .
a) thestadium b) thesportscentre
2) Timplays ... .
a) volleyball b) football
3)TheteamisgoingtoFrance ... .
a) nextweek b) thisweek
4)Theyareleaving ... .
a) onThursday b) onWednesday
5) They are playing …
a) four matches b) three matches
6) The coach doesn’t let the players …
a) miss training b) be late for training
4.Physical warm-up. Фізкультхвилинка. Teacher:Stand up, please. Listen, repeat and do the exercises. (Фізкультхвилинку проводить хтось із учнів. Говорить слова зарядки, виконуючи вправи, клас повторює за ним). Clap, clap, clapyourhands Clapyourhandstogether. Stamp, stamp, stamp your feet Stamp your feet together! Touch, touch, touch your ears, Touch your ears together. Touch, touch, touch your cheeks, Touch your cheeks together! Shake, shake, shake your hands, Shake your hands together. Smile, smile at your friends, Let us smile together! 5.Writing.Письмо. Teacher: Arrange these words to make sentences.
6. Speaking.Говоріння.
Teacher: Write a list of kinds of sport on a sheet paper. One person thinks of a sport and the others have to guess which sport it is.
Example:A: Is it a team game? B: No, it isn’t. C: Do you use a ball?A: No, I don’t ІІІ. Заключна частинауроку
Your hometask will be to write an email to your friend in exercise 6, 7p 85-86. Learn new lexical units by heart.
I’d like to say that you were perfect. We have done a lot and learned a lot about sports. I like your active work at the lesson.. Your marks are: 3.Saying goodbye.
T: Stand up, children! The lesson is over. Goodbye!
Form 6 Lesson 25 Date____________
Тема4: Спорт.
Підтема: Види спорту. Знайомство та активізація лексичних одиниць.
Мета:
Практична:практикувати активний словник теми, ввести нові лексичні одиниці та активізувати їх вживання під час виконання вправ, вчити їх правильно артикулювати, розвивати вміння учнів логічно та послідовно викладати власні думки іноземною мовою, навчити розуміти, читати та писати назви спортивних ігор, повторити утворення ГС з модальним дієсловом can.
Освітня:тренувати навички роботи з текстом, поглибити знання учнів про види спорту, традиції країни, мова якої вивчається, розвивати самостійне мислення, ініціативність, бажання до пізнання нового. Розвивальна:розвиватитворчі здібності учнів, навики роботи в групі; розвивати швидкість та критичність мислення учнів, їх довільну пам’ять та мовну здогадку, мовленнєву реакцію, стійку увагу, вміння переносити знання та навички в нову мовну ситуацію, розвивати творчу уяву учнів, фонематичний слух та правильну вимову.
Виховна:виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови, до занять спортом, дотримання правил здорового способу життя.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, словник, наочний матеріал, роздатковий матеріал.
Хід уроку
Teacher: Goodmorning, children.I amgladtoseeyou.
People:Goodmorning, teacher. We are glad to see you too.
Teacher: Sitdown, please. Let’sbeginourlesson. Whatdateisittoday?
People:ItisthefifthofDecember.
Teacher: Whatdayoftheweekisittoday?
People:ItisMonday.
Teacher: Please, say me what is the theme of our lesson today? And as you can see on the blackboard the theme of our lesson is “Different Kinds of Sport”.
-Of course you know that there are many different kinds of sports. All over the world people go in for sports in order to be healthy and to keep fit themselves. You know that there are such sports as basketball, volleyball, hockey, tennis, badminton, different kinds of racing, football, rugby and etc. But in order to know more about sport I suggest you to work such a way.
2. Phonetic drills. Фонетична зарядка.
Teacher:Atfirst, wemustrepeatsomesoundstospeakaboutkindsofsport.
[t] team, sport, tennis, tabletennis
[r] cricket, run, ground, rugby
[w] wood, white, swimming, weight, weightlifting
[d] deep, end, speed, develop
3. Warmingup.Уведення в іншомовну атмосферу. Teacher:Answermyquestion. - Whatsportdoyouprefer? - Whatactivitiesdon’tyoulike? - Whatsummersportsdoyouknow? - Whatwintersportsdoyouknow? - Whatsportisplayedallyearround?
4.Check-uphomework.Перевірка домашнього завдання.
Teacher:Dearchildren. What is your home task for today?
Pupil: Our home task for today was ex. 5,6 p. 82.
Teacher: Good, now check your home task. Who want’sto read?
Ознайомлення з новою лексикою: score a goal, swim 100 metres, win a cup, ride a horse, watch a cricket match, climb a mountain, go skiing, run a race, play badminton, meet a sports star . Учитель записує на дошці слова, називає їх, а діти повторюють за вчителем кілька разів, записують слова у словнички. Teacher: Let’s check up. Name the words according to the pictures.
2.Writing.Письмо.
Teacher: Nowyourtaskistocompletethesentencesusingdo, play, orgo. Writedownyoursentencesintoyour exercise-books andreadthem. Ex. 1, p. 87. Complete the sentences using do, play, or go.
1. Every morning I _________ jogging.
2. On Saturday mornings my brothers ________ football.
3. I _______ gymnastics on Saturdays.
4. My mother and I ___________ aerobics every week.
5. My father and mother _________ golf at the weekend.
6. In winter we ________ skiing.
7. In summer we ________ tennis and ________ swimming.
Key: 1-go, 2-play, 3-do, 4-do, 5-play, 6-go, 7- play, go.
3.Physical warm-up. Фізкультхвилинка. Teacher:Stand up, please. Listen, repeat and do the exercises. (Фізкультхвилинку проводить хтось із учнів. Говорить слова зарядки, виконуючи вправи, клас повторює за ним). Clap, clap, clapyourhands Clapyourhandstogether. Stamp, stamp, stamp your feet Stamp your feet together! Touch, touch, touch your ears, Touch your ears together. Touch, touch, touch your cheeks, Touch your cheeks together! Shake, shake, shake your hands, Shake your hands together. Smile, smile at your friends, Let us smile together! 4.Reading. Читання.
a) Pre – readingactivity
Teacher:Before you read, try to guess if sport is so important for children.
b) While – reading activity
Teacher:Read the paragraphs below and see if you were right.
I am Alison and I am not very fond of sports. I am a bit plump and it is difficult for me to run and jump. I don’t like to compete, but I like to watch sports on TV. Best of all I like watching figure skating. I sometimes go skating myself.
I am Peter. Sport plays a great role in my life. I love every kind of sports – football, hockey, volleyball and basketball. I also play chess and I love to play football. I go to our local football club every spare minute and my dream is to become a football player. I also watch football on TV a lot.
I am Ann. I am not crazy about sports, but I think it is very important to keep in good form and stay healthy. I want to become a model, so I take great care about my body. I go jogging every day and I attend fitness room three times a week. When I have time, I also attend classes of aerobics, but they are quite expensive, so I can't go as often as I want.
My name is Alex. I don’t understand people who think only about sports and physical perfection of their body or watch others doing the same on TV. Such people miss out a lot in their lives. It is much more fun to train brains. In the modern world people do not need muscles, difficult things can be done by machines. I am happy sitting on my sofa with a book or in front of the computer.
c) Post – reading activities
Key: a) Alex; b) Peter; c) Alison; d) Ann; e) Alison; f) Peter.
Key: a) She wants to become a model.
b) She is a bit plump and it is difficult for her to run and jump.
c) He sits on his sofa with a book or in front of the computer.
d) Because they are quite expensive.
e) At the local football club.
5. TRUE/FALSE GAME. Гра.
Teacher:Repeat the sentence if it's true for you, but say nothing if it's false.
6. Crossword. Work in groups. Кросворд. Робота в групах.
Teacher:I think you like to answer to the crossword. Your task will be tofind words connected with sport.How many words did your team found? Name them please.
Stadium, game, wrestling, athletics, boxing, rugby, result, chess, hockey, competition, player, jumping, tennis, ball, swimming pool, trainer, gymnasium. (18)
ІІІ. Заключна частинауроку
Your hometask will be to read and complete the sentences in exercise 5, 6 p 88 and put the verbs in brackets into the correct tense form. Learn new lexical units by heart.
2. Summarizing.Підбиття підсумків уроку.
Today you’ve worked very hard, many of you have been very active. Please, tellmewhathavewelearnt today and what do you think about sports?
What marks do you think you diverse?
3. Saying goodbye.
T: Stand up, children! The lesson is over. Goodbye!