Тема: Античний шлях державотворення. Рання демократія.
Мета:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: Карта «Стародавня Греція», ілюстрації з життя Стародавніх Афін, роздатковий матеріал з історичними джерелами, мультимедійна презентація.
Хід уроку:
1.Що таке держава?
2.Що таке демократія?
3.Як ви розумієте значення слів «громадянин», «власність?
4. Хто в Україні має право брати участь у виборах і референдумах?
План
Робота з картою (пригадаємо місце розташування Греції)
Вчитель: Формування держави в Стародавній Греції відбувалося унікальним шляхом, відмінним від інших давніх цивілізацій. Ключовим елементом цього процесу стала полісна система.
Поліс - місто-держава:
Поліс – це не просто місто, а самостійна держава з власною територією, законами, органами влади, армією та культурою. Кожен поліс був незалежним, що сприяло різноманітності політичних форм та культурному розвитку.
Ключові характеристики античного грецького поліса:
Античні грецькі поліси відіграли важливу роль у розвитку західної цивілізації. Вони були центрами мистецтва, науки, філософії та політики. Багато ідей та інститутів, які розвинулися в полісах, продовжують впливати на нас сьогодні.
Ось деякі відомі античні грецькі поліси: Афіни, Спарта, Фіви, Коринф, Мілет.
Завдання: 1. Записати до робочого зошита схему « Ознаки демократії».
Політик Солон у 594 р. до н.е. провів низку важливих реформ. Скільки років пройшло з того часу
(Учні отримують роздруківки)
Завдання: Опрацювати текст та вписати в таблицю «Права й обов’язки»
|
Права |
Обов’язки |
|
|
|
Громадянин афінського поліса мав сукупність певних прав і обов’язків. Найбільш істотними правами громадян були право на свободу та особисту незалежність від будь-якої іншої людини, право на земельну ділянку на полісній території та економічну допомогу від держави у випадку матеріальних труднощів, право на носіння зброї і службу в ополченні, право на участь в справах держави , тобто участь в Народних зборах, Раді, виборних органах, право на шанування і захист вітчизняних богів, на участь в громадських святах, право на захист і заступництво афінських законів.
Права в Стародавніх Афінах мали тільки дорослі чоловіки, а жінки ніяких цивільних прав не мали зовсім. Раби, метеки (іноземці та звільнені раби) і жінки не мали прав громадян і не могли брати участь в управлінні державою.
Громадянин афінського поліса мав і перелік обов’язків: громадянин був зобов’язаний берегти своє майно і працювати на земельній ділянці, приходити на допомогу полісу всіма своїми засобами в надзвичайних обставинах, захищати рідний поліс від ворогів зі зброєю в руках, підкорятися законам і обраній владі, брати активну участь у громадському житті, почитати богів.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
4.1.Робота в парах. Створити хмаринку ключових слів до теми параграфа.
4.2.Дати відповідь на запитання:
1. Що таке поліс?
2. Назвіть поліс з якого пішли витоки демократії.
3. Назвіть ознаки демократії.
4. Якими правами були наділені громадяни афінського поліса?
5. А які були обов’язки?
V. Підсумок уроку
Античний шлях державотворення, зокрема формування полісів, відіграв надзвичайно важливу роль у подальшому розвитку цивілізації. Його вплив можна простежити в багатьох аспектах сучасного суспільства.
Афінська демократія стала першим в історії прикладом прямого народовладдя.
VI. Домашнє завдання
Опрацювати параграф