Аристократ духу і граф у монашому каптурі…

Про матеріал
Митрополит Андрей і його рідний брат лише починають відкривати себе для українського народу. Вони показують нам, що в житті варто поставити на перше місце саме духовні справи: якщо говорити про християн — це любов до Бога та ближнього, а якщо говорити про людей, які не вірять у Бога, — людяність. Передусім ми прагнемо відкрити людям Климентія Шептицького, бо чимало людей все ж таки його й досі не знають. Секрет успіху Шептицьких — виховання в родині.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Аристократ духу і граф у монашому каптурі…

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Климентій Шептицький

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Ще донедавна ім’я Климентія Шептицького (до постригу Казимира Шептицького – ред), рідного брата митрополита Андрея Шептицького, було не вельми відоме, і лише цього року архівні матеріали зацікавили дослідників. Протягом десятиліть існував стереотип, що отець Климентій Шептицький був у тіні свого відомого брата, однак архіви показують, що так не було, ані за світського життя Казимира Шептицького, ані за чернечого – під іменем Климентій.

Номер слайду 6

Блаженний о. Климентій Шептицький увійшов в історію як людина, котра мала все, але справжнє багатство знайшла у служінні Богу і ближньому. Саме тому цього року відзначається 150-річчя з дня народження о. Климентія Шептицького на державному та церковному рівнях.

Номер слайду 7

Блаженний cвященномученик Климе́нтій Казими́р Шепти́цький (17 листопада 1869, Прилбичі, Яворівський повіт, Королівство Галіції і Лодомерії — 1 травня 1951, Владимир) — Блаженний Католицької Церкви, церковний діяч і архімандрит монахів Студійського уставу, брат Слуги Божого митрополита Андрея Шептицького. Був послом до Галицького сейму та Віденського парламенту, заступником голови Господарського Товариства.

Номер слайду 8

Климентій народився в аристократичній родині, син спольщеного графа Яна (Івана) Кантія Регілія Шептицького з українського роду Шептицьких та його дружини Софії з польського роду Фредрів у родинному маєтку, в селі Прилбичі. Брат митрополита Андрея Шептицького, шоста дитина у сім'ї. Ім'я при хрещенні — Марiя Казимир. Початкову освіту здобув удома від найманих вчителів під наглядом матері. Перша Сповідь блаженнішого Климентія відбулась 9 квітня 1881 р., на наступний день — отримав Святе Причастя. Закінчив гімназію святої Анни у Кракові, де склав на відмінно іспит зрілості. Навчався в університетах Кракова, Мюнхена і Парижа, в 1892 отримав ступінь доктора права у Ягеллонському університеті (Краків). Одночасно закінчив Інститут лісництва.

Номер слайду 9

Казимир Шептицький був шостим сином у родиніКазимир Шептицький був шостим сином у родині графині Софії та Яна Кантія Шептицьких. Звісно, що мати дуже сподівалася на доньку, про що пише у своїх листах до рідних. Однак, після пологів Софія Шептицька зазначила: «Бог знає, що робить». Батьки запрошували для дітей у Прилбичі добрих вчителів із різних спеціальностей. Казимир успішно склав іспити у Перемишлі, як учень, який самостійно навчався вдома. У 1882 році він вступив до гімназії у Кракові, яку, як вже зазначали, успішно завершив.

Номер слайду 10

Сім’я Шептицьких

Номер слайду 11

Сім’я Шептицьких: графиня Софія Шептицька (уроджена Фредро), Леон біля матері, Станіслав, поруч сидить Роман (майбутній митрополит Андрей Шептицький), поза батьковими плечима – Казимир і Олександр, який сидить біля батька Яна-Кантія. Краків, 1887 року. Фото з колекції «Archiwum Szeptyckich» (Власність «Fundacji Rodu Szeptyckich»)

Номер слайду 12

Софія Фредро-Шептицька і митрополит Андрей Шептицький

Номер слайду 13

“ШЕПТИЦЬКІ — ЛЮДИ ГРАФСЬКОГО РОДУ, ХРИСТИЯНСЬКІ АРИСТОКРАТИ”Секрет успіху Шептицьких — виховання в родині. Найбільший вплив на них мала саме матір — Софія Шептицька, яка походила з відомого роду Фредрів, польських аристократів. У її житті Бог був на першому місці, і цю любов до Бога вона намагалася проявити своїм синам, яких обожнювала.

Номер слайду 14

Світська діяльність. Працював адвокатом, допомагав батькові управляти сімейними маєтками, був послом Галицького сейму. В 1900–1907 був депутатом австрійського парламенту, співавтор «Загального австрійського закону про ліси». Коли у 1907 році розпустили австрійський парламент, Казимир вирішив завершити свою політичну діяльність. Зайнявся суто адміністративною роботою, а також почав вести господарство у маєтку Шептицьких в Дев'ятниках. Там для селян греко-католиків побудував парафіяльну церкву. Автор робіт з питань сільського господарства, голова Галицького лісничого товариства.

Номер слайду 15

Чому аристократ став монахом?Це був успішний, відомий, самодостатній, високоосвічений і шанований чоловік. Тому преса Австро-Угорської та Російської імперій рясніла численними повідомленнями у 1912 році про те, що «ще один із Шептицьких пішов у монастир». Гомоніла про цей факт еліта не лише Галичини. Адже рішення 43-річного Казимира Шептицького відректись від світського життя, служити людям через Бога і Божі заповіді шокувало багатьох. Граф, впливовий австрійський політик із прогресивними поглядами, людина заможна і з великим майбутнім, і раптом проміняв комфорт, загалом світське життя, на монашу покору і смирення.

Номер слайду 16

У лютому 1912 року часописи писали, що митрополит Андрей Шептицький через недугу може відмовитися від галицького митрополичого престолу. Казимиру Шептицькому пророкували кар’єру. Однак ці прогнози не справдилися, він став прикладом справжнього монаха, новомучеником Церкви ХХ століття. Ба, більше того, жодна окупаційна влада, ані радянська, яка двічі була в Галичині, ані німецька, не зламали його дух і віру. Польський аристократ змінив римо-католицький обряд і прийняв чернечі обіти у греко-католицькому монастирі. Хоча документально на сьогодні не підтверджено, за яких саме обставин це сталося, але інформація про цей факт була у пресі у квітні 1913 року, коли Климентій вступив до студитського монастиря.

Номер слайду 17

«Перша трудність при вивченні кореспонденції отця Климентія Шептицького – це прочитати його почерк. Блаженний мав такий почерк, що, з одного боку показував, що пише дуже багато, а, з іншого, так, щоб про нього нічого не знали, щоб не зрозуміли», – розповів дослідник життя і діяльності отця Климентія Шептицького, отець УГКЦ Юстин Бойко під час Міжнародної наукової конференції у Львові (конференція, присвячена життю і діяльності отця Климентія Шептицького, пройшла 15-16 листопада – ред.)​. Отець Климентій листувався із митрополитом Андреєм польською, французькою і українською мовами. Мову кореспонденції вибирали спеціально. Коли з рук в руки передавали лист, то писали французькою, щоб хтось інший не отримав спокуси прочитати, а коли відправляли поштою, то писали польською або українською.

Номер слайду 18

«Є листи, де Климентій писав трьома мовами. Першу ціль, яку ми перед собою ставимо, зруйнувати стереотип про те, що брати Шептицькі мали конфлікт на фоні національно-політичних питань. Їхнє листування свідчить абсолютно про протилежне», – стверджує дослідник. Листування свідчить, що брати Шептицькі, незалежно від роду занять у житті, зберігали дуже теплі родинні взаємини, між ними панувала взаємна любов і повага, вони турбувалися один про одного.

Номер слайду 19

Вплив Андрея (Романа) Шептицького. Казимир Шептицький здобув правничу освіту. Звісно, що рішення його рідного брата Романа, у майбутнього митрополита Андрея Шептицького, вступити у греко-католицький монастир, відмовитися від світського життя, вплинуло на всю родину, зокрема і на Казимира, який вважав себе поляком. Графиня Софія Фредро-Шептицька відчула, що її син Казимир теж має монаше покликання, у чому не помилилась. У 1888 році Казимир продовжив навчання у Німеччині, потім повернувся у Краків, закінчив Інститут політичних досліджень у Парижі. Там він познайомився із багатьма провідними європейськими науковцями. Родина готувала сина до публічної діяльності. Тим паче, що батько – Ян Кантій Шептицький – займався політикою. Про успішний захист дисертації Казимира Шептицького повідомила краківська газета у 1892 році. Казимир отримав науковий титул «доктора обох прав». Потім Казимир Шептицький допомагав батькові в управлінні лісами, вивчав теорію лісництва, успішно господарював у маєтку. З усього видно, що йому вдавалися всі справи, за які він брався. Однак у 1895 році він вирішив поїхати на реколекції (кількаденна практика відновлення через молитву і сповідь у католицизмі – ред.) у монастир Добромиля. Ця вістка стала тривожною несподіванкою для батьків. Ян Кантій сказав дружині, що «його охоплює великий страх за Казя. Він уже готовий закінчити священником». Втім, син повернувся із Добромиля і далі займався родинними справами, навіть розпочав політичну кар’єру і став послом Віденського парламенту. У цей час, у січні 1901 року, його брат Андрей Шептицький посів Галицький митрополичий престол. Став духовним провідником західних українців.

Номер слайду 20

Брати Шептицькі. Митрополит УГКЦ Андрей (ліворуч) і архимандрит УГКЦ Климентій Шептицький

Номер слайду 21

Студійський чернець. В 1911 вступив до бенедиктинського монастиря у Бойроні. У 1912 році перейшов у греко-католицький монастир Студійського уставу (Студитів) у Кам'яниці в Боснії, де приніс монаші обіти і отримав ім'я Климентій. 28 серпня 1915 року єпископ Діонізій Нярадій з Крижевець (майбутній адміністратор Пряшівської та Мукачівської єпархій) висвятив його на священика. У 1915 став ієромонахом. Отримав богословську освіту в університеті Інсбрука (Єзуїтська колегія Canisianum в Інсбруку. Унівська Лавра. У його монастирській келії були лише залізне ліжко, шафа з книгами, столик і клячнік, на якому молився перед Розп'яттям. За спогадами сучасників, він, колись був бажаним гостем аристократичних салонів, завзятим мисливцем, власником маєтку, не шукає тепер для себе ніяких переваг: миє, нарівні з братами, брудний посуд (ті навіть вдавалися до замовлянь, щоб не допустити його до цього), носить вугілля по вулиці, чим шокує львів'ян: «Граф — і відро з вугіллям!» Якось один з ченців на сповіді зізнався, що «обносився», тоді о. Климентій запропонував йому чудові штани з «графських часів», в яких соромився ходити, тому що були занадто «розкішними». У 1918 році став настоятелем Унівського монастиря, a з 1926 року ігуменом Студитів Свято-Успенської Унівської лаври. Зіграв значну роль в історії греко-католицького чернецтва в XX столітті. В 1936–1937, спільно з митрополитом Андрієм Шептицьким, склав статут для монахів Студійського уставу, відомий під назвою «Типікон», який апробував папа Пій XII. Брав участь у заснуванні жіночого студитського монастиря в Якторове, монастиря в Канаді. Був членом Богословського наукового товариства, читав лекції в університеті Інсбрука. З 1937 жив у Львові, допомагав своєму братові в управлінні церквою. З 1939 — Член Українського Католицького Інституту, церковного об'єднання імені митрополита Рутського. Таємно іменований митрополитом Андрієм Шептицьким екзархом Росії та Сибіру (1939).

Номер слайду 22

Барельєф Климентію Шептицькому в Унівській лаврі

Номер слайду 23

Климентій Шептицький, настінний розпис в Унівськії Лаврі

Номер слайду 24

Восени 1944, митрополит Йосип Сліпий звів Климентія Шептицького у сан архімандрита монахів Студійського уставу і призначив керівником делегації на переговорах з органами радянської влади, яка була прийнята в Москві головою Ради у справах релігійних культів при Раднаркомі Іваном Полянським.

Номер слайду 25

Захисник греко-католицької церкви. Проте керівництво СРСР взяло курс на ліквідацію унії і приєднання греко-католиків до Російської православної церкви. В 1945 всі греко-католицькі єпископи були арештовані (ніхто з них не погодився перейти в православ'я), і церкву фактично очолив старий архімандрит Климентій, який закликав священиків не погоджуватися на перехід в юрисдикцію Російської православної церкви. Влітку 1945 зібрав 61 підпис греко-католицьких священиків під проханням звільнити заарештованих єпископів і припинити переслідування греко-католиків. Влада заборонила йому жити у Львові; останній період життя на свободі він провів в Уневі. Направив у Ватикан лист з описом переслідувань, яким піддавалися греко-католики. Цей лист було перехоплено органами НКВС, що і стало приводом для його арешту.

Номер слайду 26

Арешт5 червня 1947 архімандрит Климентій був заарештований більшовиками у своїй келії під час вечірньої молитви. У келії проведено обшук, в результаті якого знайдено антирадянську літературу та два плакати ОУН із зображенням у центрі національного тризуба та підписом «Слава Україні! Героям слава!», що були сховані у дивані спальні.. Однак, за свідченням тогочасних монахів, листівки були сфабриковані та підкинуті працівниками МДБ, іншою підставою такого припущення є те, що у келії дивана не було, а стояло дерев'яне ліжко. Отже, це дає підстави вважати, що і цей, і інші подібні докази фальсифікувалися для звітності про свою роботу працівниками МДБ. З метою залякування монахів та мешканців села його везли на відкритій вантажівці, між двома солдатами з демонстративно наставленою зброєю. Архімандрит Климентій зміг тільки вклонитися людям, які стояли біля своїх домівок, та поблагословити село. Архімандрит Климентій Шептицький був засуджений на 25 років. З 27 червня 1947 року містився в Київській внутрішній в'язниці МВС. У його біографії сказано, що саме в її стінах отець Климентій зазнав найбільші знущання, про що свідчать протоколи допитів, що проходили переважно вночі. Енкаведисти різними способами намагалися зламати його. Побоями, фізичною і моральною наругою, шантажем, залякуванням, співчуттям, улесливими обіцянками. Слідчий неодноразово пропонував йому зректися своєї віри, перейти в юрисдикцію Московської патріархії, обіцяючи відпустити його в монастир. Архімандрит залишався непохитним у своєму святому переконанні, залишався вірним християнським ідеалам.

Номер слайду 27

Фотографія архимандрита УГКЦ Климентія Шептицького з його досудової справи

Номер слайду 28

Сім місяців тривали допити.21 січня 1948 року Климентію Шептицькому винесли вирок – 8 років виправно-трудових таборів.15 березня 1948 року отця Климентія відправили у сумнозвісну в'язницю для «найнебезпечніших злочинців» – російський «Владимирский централ».

Номер слайду 29

«Климентій Шептицький перебував у тюрмі і пройшов через всі ці кола пекла, як усі ув’язнені. У справі є 45 документів-викликів отця Климентія на допити. Є багато таких посвідок, де вказано, що отця Климентія викликали на допит з 23-ї до 2:30 ночі, з 22-ї до 1-ї години. Це була практика нічних допитів, щоб людину зламати, виснажити, щоб досягнути того, щоб вона визнала свою вину. Під час арешту в отця Климентія було вилучено 4430 рублів, це дуже велика сума на той час і йому не повідомили, що конфіскують все його майно. Пізніше отець Климентій писав скарги про те, щоб ці гроші йому повернули, переслали монахам. Вони мусили йому відповідати, але дуже цинічно, а потім написали, що ніяких грошей немає», – говорить науковий працівник Львівського музею історії релігії Руслана Бубряк.

Номер слайду 30

До кінця 80-х років ХХ століття не було відомо про дату смерті і місце поховання архимандрита Климентія Шептицького. Лише у липні 1989 року комісія ЦК КПРС розглянула запит громадянина Польщі, племінника отця Климентія – Яна Казимира Шептицького – і констатувала, що блаженний помер 1 травня 1951 року у Владимирській тюрмі.

Номер слайду 31

Помер архімандрит Климентій Шептицький 1 травня 1951 р. о 21 годині 30 хв. у Владимирському централі. Похований під його стінами в попередньо викопаній ямі 3 травня о 3-й годині ночі. Його могилу відшукати не вдалось. Про процедуру захоронення розповідала Варвара Іванівна Ларіна, колишня працівниця Владимирського централу.«Померлого роздягнули, обгорнули у простирадло, взяли на ноші та винесли на міський цвинтар, що знаходиться поруч в'язниці. Тіло кинули у заздалегідь приготовану яму і засипали землею, не залишаючи жодних позначок.Є припущення, що Климентій Шептицький був таємним єпископом, бо висвячував в'язнів різних національностей.

Номер слайду 32

У 1996 році ізраїльський інститут «Яд Вашем» присвоїв отцю Климентію Шептицькому звання «Праведник народів світу» за порятунок євреїв у роки Другої світової війни. Тим часом його брат – митрополит Андрей Шептицький досі не удостоєний такого звання.150-річчя архиєпископа Климентія Шептицького вперше вшановується протягом 2019 року на державному рівні, згідно з постановою Верховної Ради. Цього року відбулись десятки заходів, присвячених отцю Климентію. Видано першу біографію блаженного Климентія Шептицького, автором якої є доктор Іван Матковський. Книжку презентовано у багатьох українських і європейських містах.

Номер слайду 33

“ШЕПТИЦЬКІ ПОКАЗУЮТЬ НАМ, ЯК ТРЕБА ЛЮБИТИ БОГА, БЛИЖНЬОГО І ЦЕРКВУ”Місія митрополита Андрея Шептицького та його рідного брата Климентія полягала в іншому — це безкорисливо, на взір Христа, послужити всім і привести всіх до Бога. Особливою метою життя митрополита Андрея була справа церковної єдності. Він за неї був готовий померти.

Номер слайду 34

“КЛИМЕНТІЙ ШЕПТИЦЬКИЙ ЗА ПЕРІОД СВІТСЬКОГО ЖИТТЯ МАВ БАГАТО СЛАВИ, АЛЕ УНИКАВ ЇЇ”«Був Казимир граф Шептицький. Освідчив, що приходить із конфіденційним звіренням як до свого архиєпископа. Від дитячих років мав він покликання до духовного стану. Батько не хотів погодитись. Думав вступити до Василіян. Тепер дозріло постановлення вступити до Студитів, заснованих братом, Отцем Митрополитом. (…) Митрополит удержує його, бо засуровий чин. Дав йому раду, щоби вперед пізнав чернече життя в одному з монастирів Бенедиктинів. На це і батько погоджується. Просить мене відтак про “testimoniales”. (...) Прекрасна душа … Боїться, що можу погубити свою душу, якщо не піде за Божим покликанням. (…) Шкода, що не вступає до котрогось із наших чинів. Але волі Господа не вільно противитися».

Номер слайду 35

Адже він не дозволяв навіть записувати свої промови монахам, але заохочував, щоб вони його слухали. Климентій був надзвичайно скромною людиною. Уявіть собі, за спогадами монахів студитів, його скромність виявлялася навіть у його зовнішності. Наприклад, він разом з монахами чергував на кухні, у монастирі, а також носив дуже вбогий одяг, хоча міг його собі купити… І він це робив не на показ усім, а тому, що це було спричинено його внутрішнім покликом.

Номер слайду 36

“ОТЕЦЬ КЛИМЕНТІЙ ГАСИВ ВУЛКАНІЧНУ ВДАЧУ РІДНОГО БРАТА, ТОМУ ЩО ВІН ЙОГО ДУЖЕ ЛЮБИВ”Патріарх Йосиф Сліпий, коли писав життєпис митрополита Андрея Шептицького, окремий розділ присвятив о. Климентію. Він там зазначає, що не було таких сфер, до яких не долучався брат митрополита. Патріарх стверджує, що саме о. Климентій “лив холодну воду (…) на розжарений запал вулканічної вдачі свого брата. Притому він його дуже любив і шанував”.

Номер слайду 37

ЄВРЕЙСЬКА СПІЛЬНОТА У ЛЬВОВІ ВШАНОВУЄ ПАМ’ЯТЬ БРАТІВ ШЕПТИЦЬКИХПереховування євреїв у період Голокосту братами Шептицькими — це окрема сторінка їхньої біографії. Це зараз ми можемо відкрито (відверто) про це говорити, а тоді це ретельно приховувалося. Ми й дотепер не можемо дізнатися, а скільки ж дітей (людей) було врятовано.

Номер слайду 38

Вшанування пам'ятіУ вересні 2000 року на Владимирському цвинтарі монахи Унівської Лаври, встановили кам'яний хрест з пам'ятним написом та світлиною блаженного Климентія. Поставили хрест біля в'язничної стіни на місці поховання в'язнів. У 2005 році в селі Унів Перемишлянського району Львівської області було відкрито меморіальну дошку на честь митрополита Андрея і блаженного архимандрита Климентія Шептицьких за порятунок єврейських, українських та польських дітей у роки Другої світової війни. Меморіальну дошку Климентію Шептицькому також відкрито на Князь-Владимирському цвинтарі у Владимирі. На церемонії відкриття меморіальної дошки, що відбулася 30 жовтня 2010 року, на офіційному рівні Україну представляв Тимчасовий повірений у справах України в Росії Яцюк Вячеслав Вікторович.12 листопада 2008 року президент Польщі Лех Качинський у Варшаві вручив ієромонаху Венидикту, ігумену Унівської лаври, «Орден Відродження Польщі» блаженному Климентію Шептицькому (посмертно).29 липня 2011 року в селі Прилбичах було відкрито перший в Україні пам'ятник Блаженному Климентію та його братові Митрополиту Андрею Шептицькому.1 грудня 2016 року Музею народної архітектури та побуту у Львові присвоєно ім'я блаженного Климентія Шептицького.

Номер слайду 39

“ОСНОВНА ПОДІЯ РОКУ — ВІДКРИТТЯ НАУКОВО-ІНФОРМАЦІЙНОГО ЦЕНТРУ ІМЕНІ КЛИМЕНТІЯ ШЕПТИЦЬКОГО”Пам’ятний знак у Скнилові, де була розташована перша монаша обитель студитів св. Антонія Печерського, у Волсвині та Олеську, де зародилися перші спільноти майбутніх студитів…відкриття Науково-інформаційного центру імені Климентія Шептицького в Музеї народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького (вул. Чернеча Гора, 1), відомого як “Шевченківський гай”. Це буде схожий заклад до Центру Андрея Шептицького.

Номер слайду 40

Символічна могила (кенотаф) Климентія Шептицького на Князь-Владимирському цвинтарі у Владимирі

Номер слайду 41

Меморіальна дошка Климентію Шептицькому на Князь-Владимирському цвинтарі у Владимирі

Номер слайду 42

Беатифікація. Отець Климентій Шептицький був беатифікований Папою Римським Іваном Павлом ІІ  27 червня 2001 року у Львові під час офіційного візиту Святійшого Отця в Україну.

Номер слайду 43

Номер слайду 44

Герб графів Шептицьких

Номер слайду 45

pptx
Додано
13 січня 2020
Переглядів
745
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку