Урок 10
Тема: Автоматичне створення змісту документа. Настроювання параметрів сторінок. Створення колонтитулів
Навчальна мета: Познайомити учнів з основами роботи із текстовим редактором, поняттями автоматичного створення змісту документа, настроювання параметрів сторінок та створення колонтитулів.
Розвивальна мета: Розвиток пізнавальних інтересів, уміння запам’ятовувати.
Виховна мета: Виховання уважності, акуратності, дисциплінованості, посидючості.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Структура уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Етап орієнтації
Отже, сьогодні ми будемо знайомитися з темою «Автоматичне створення змісту документа. Настроювання параметрів сторінок. Створення колонтитулів». Запишіть до вашого робочого зошита сьогоднішнє число, класна робота, тема уроку.
IIІ. Етап проектування
ІV. Етап навчальної діяльності
Актуалізація опорних знань
Вчитель проводить теоретичне опитування по матеріалу 9 класу.
Структура документа
Багатосторінкові документи (реферати, брошури, книги, журнали, курсові та дипломні роботи тощо) мають структурні частини(розділи, пункти, параграфи) створюючи таким чином ієрархічну структуру документа (так званий план документа або зміст).
Структура документа – це ієрархічна схема розміщення складових частин документа.
Форматування такого документа передбачає використання заголовків (Заголовок 1, Заголовок 2, і т.д.)різного стилю, які автоматизують створення ієрархічної структури документа.
І спосіб. Для створення заголовку потрібно виділити назву (розділу, параграфу, пункту) обрати меню Формат – Стилі та обрати потрібний тип заголовка. При чому Заголовок 1 (розділ), Заголовок 2(параграф), Заголовок 3 (пункт), Обычный (весь інший текст). Стилі заголовків можна змінювати натиснувши на галочку справа стилю(при наведенні на стиль вона з’являється).
Можна іншим способом створити заголовки. ІІ спосіб. Для створення заголовку потрібно виділити назву (розділу, параграфу, пункту) обрати в панелі інструментів Стиль (за замовчуванням він стоїть Обычный) та форматувати потім заголовок як звичайний текст.
Щоб переглянути поточну схему документа обираємо меню Вид – Схема документа.
Щоб переглянути поточну стуктуру документа обираємо меню Вид – Структура документа.
+ - це якщо у рівня є підрівні, або підпорядкований текст
- якщо у рівня відсутній підпорядкований текст
▪ якщо цей текст має найнижчий рівень (основний текст)
Автоматичне створення змісту документа.
Зміст документа – це перелік назв структурних частин документа, впорядкований відповідно до його ієрархічної схеми, із зазначенням відповідних номерів сторінок.
В текстовому процесорі можна за допомогою різних Заголовків створити автоматизований зміст документа. При зміні сторінок, ці дані будуть автоматично поновлюватися та можна буде швидко перейти на відповідний розділ чи параграф даного документа.
Щоб створити зміст потрібно виділити всі Заголовки (зробити структуру) після чого натиснути на тому місці, де потрібно створити зміст обрати меню Вставка – Ссылка – Оглавления и указатели – обрати вкладку Оглавление – обрати заповнювачі пропусків, рівні (заголовки(тут їх можна змінити натиснувши на кнопку Изменить)), вигляд змісту та натиснути ОК.
Щоб створити зміст швидко переміститися до структурних частин документа потрібно у змісті документа вибрати потрібний заголовок, тримаючи натиснутою клавішу Ctrl.
Щоб оновити зміст потрібно виконати Посилання - Зміст - Оновити таблицю.
Створення колонтитулів
Колонтитули – це службові повідомлення, які розміщуються на полях сторінки документа.(верхні, нижні та бічні колонтитули, парних та непарних сторінок, розділів)
Меню Вид – Колонтитули –далі вводимо текст в верхній чи нижній колонтитул та натискаємо на кнопку Закрити.
У колонтитул крім надрукованого тексту можна вставити номер сторінки –кнопка Номер сторінки , поточну дату і час – кнопка Дата та час , рисунок – кнопка Рисунок та ін. Розміщення вмісту колонтитула відносно верхнього чи нижнього краю сторінки регулюється відповідними лічильниками в групі Розташування( меню Файл-Параметри сторінки).
V. Закріплення матеріалу
Робота з підручником
Опрацювання § 1.7 самостійно
VІ. Контрольно-оцінювальний етап
Учитель виставляє оцінки за роботу на уроці та аргументує їх.
VІІ. Домашнє завдання
§ 1.6 пит.. 14, 15, 16, 17, 18, 20 на с.65