Роль батьків у вихованні та розвитку дитини
Якими діти народжуються,це не від кого не залежить,але щоб вони
шляхом правильного виховання зробилися хорошими – це в нашій владі.
Плутарх
Першим університетом життя для дитини є та сім’я , в якій народилася дитина. Сім’я - основна ланка у вихованні та навчанні. Вона має забезпечувати достатні матеріальні та педагогічні умови для розвитку особистості . Батьки. Якими вони повинні бути? Загальних рецептів немає. І все ж ... Ніжна, весела мати,що вміє бути ледь-ледь холоднуватою. Стримано-суворий батько,що часом усміхнеться і зрідка попустує. Можливо на таких невеликих моментах мають триматися і авторитет, любов до дітей. А дитина , якою вона не була б, мусить бути захищеною вдома ,мусить завжди знати :горить батьківський вогник,що зігріє без зайвих запитань і повчань. Завдання батьків полягає в тому ,щоб створити в сім’ї атмосферу любові,доброти,гармонії в стосунках. На вас покладена велика відповідальність , ви повинні бути авторитетом для своїх дітей. Незважаючи на складності в нашому житті, економічні негаразди, виховуйте наскільки можете в своїх дітях любов, доброту,милосердя, чуття родини. Включайте дитину в спільну сімейну діяльність, розвивайте працелюбність,виховуйте дітей цивілізованими господарями,спрямовуючи їх зусилля на турботу про навколишнє середовище.
Виховання в сім’ї є першоосновою розвитку особистості. У педагогів і родини загальні цілі . Школа дає дитині наукові знання і виховує свідоме відношення до дійсності. Родина забезпечує практичний життєвий досвід ,виховуючи спільно зі школою гармонійну особистість. Тільки разом у співпраці можна добитися бажаних результатів у вихованні і навчанні ваших дітей. Щоденно цікавтесь навчанням дитини. Радійте її успіхам . Привчайте дитину до самонавчання й до самоконтролю у виконанні домашніх завдань. Викликайте інтерес до навчання не муштрою і силою, а добрим словом, порадою,підтримкою. Сприяйте тому,щоб дитина сформувала в собі активну життєву позицію: брала участь у всіх шкільних та позакласних заходах,різних конкурсах,які проходять в школі. Для цього будьте в курсі шкільного життя ,цікавтесь планами дитини щоденно ,підтримуйте в дитині впевненість і сміливість.
Навчання - один із найважчих видів праці. У кожної дитини сили і можливості неоднакові . Не вимагайте від неї неможливого. Відмовтесь від крику,насилля і наказового тону – будьте милосердні до своїх дітей. Заохочуйте навіть помітні успіхи дитини в навчанні ,різні види морального , а не матеріального заохочення. Тепле слово,лагідність, доброзичливі стосунки в сім’ї ,щира порада ,зразковий приклад батьків у тих чи інших вчинках ,родинна любов,підтримка – ось якої саме допомоги у навчанні потребують ваші діти.
Кожен хоче бачити свою дитину здібною, обдарованою. А чи всі сили ви прикладаєте для цього?Як виховати обдаровану дитину? Щоб виховати юний талант ,потрібно виконувати такі правила( з досліджень Девіда Льюіса):
1.Я відповідаю на всі запитання дитини терпляче і чесно.
2.Я маю стенд, на якому малюк може демонструвати свої роботи.
3.Я не сварю дитину за безлад в кімнаті і на столі,якщо це зв’язано з творчим заняттям і робота ще не закінчена.
4.Я доручаю дитині посильні завдання,допомагаю їй будувати власні плани ,приймати рішення.
5.Я беру дитину у цікаві поїздки ,купую книги і матеріали для її улюблених занять.
7.Я привчаю дитину самостійно мислити,заохочую її 6.Я ніколи не кажу своєму нащадку , що він чимсь поступається перед іншими дітьми чи навіть дорослими.
фантазувати,придумувати історії,вчити вірші, розучувати пісні.
8.Я щодня знаходжу час , щоб поговорити.
9.Я ніколи не докоряю дитині за помилки.
10.Вчу вільно спілкуватися з дорослими будь-якого віку.
Пам’ятайте, що дитина –дзеркало життя своїх батьків. Як у краплині води відображається сонце,так і в дітях відображається вся організація життя сім’ї,працьовитість,духовне багатство і моральна чистота матері й батька.
1