Без трудів не їстимеш пирогів.
Українська народна казка"Колосок"
Мета: вчити дітей читати казку в особах; аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристики; розвивати навички правильного, виразного читання; виховувати бажання допомагати дорослим і один одному; викликати негативне ставлення до ледарства.
Методично-дидактичне
забезпечення уроку. Запис казки, колоски з буквами, малюнки героїв, маска, ілюстрації, виставка книг, індивідуальні картки.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. Артикуляційні вправи.
1) Гра "Добери до слів суперників" (антоніми).
Учитель називає слова, а учні добирають слово, протилежне за значенням (антонім): голосно (тихо) веселі (сумні) початок (кінець) наївся (зголоднів) спочатку (вкінці) лінивий (працьовитий) холод (тепло) працювати (відпочивати) знайшов (загубив)
2) Скоромовка (читання з дошки).
Ви сичі-горлачі,
Не кричіть уночі!
Бо в траві на землі
Сплять мишата малі.
3) Розчитування скоромовки "дощиком".
- Дощик накрапає (читають повільно і тихо).
- Дощик сильніший (скоріше і голосніше).
- Злива (голосно і скоромовкою).
- Дощик слабшає, дощ накрапає і дощ перестав (у зворотному напрямі).
2. Кросворд.
1. Який жанр усної народної творчості ми опрацьовуємо у цьому розділі?
2. Хто автор цих казок?
3. Гостродзьобий герой казки про невдале гостювання.
4. Страшний звір, якому не вдалося обманути сімох діток.
5. Рудохвоста, улеслива тварина, яка в усіх казках хоче тільки хитрувати і обманювати.
6. Мати сімох чемних, слухняних козенят.
7. Хто перехитрив навіть Лисицю?
1. |
К |
а |
з |
к |
а |
|
||
2. |
Н |
а |
р |
о |
д |
|||
3. |
Ж |
у |
р |
а |
в |
е |
л |
ь |
4. |
В |
о |
в |
к |
|
|||
5. |
Л |
и |
с |
и |
ц |
я |
|
|
6. |
К |
о |
з |
а |
|
|||
7. |
Ï |
ж |
а |
к |
II. Мотивація навчальної діяльності
Вправа з читання.
На дошці прикріплені колоски з буквами. Читання деформований слів.
Учитель. Перед вами — казкові колоски. "Обмолотивши" їх і переставивши зернята місцями, ви одержите імена героїв казки. (Круть, Верть, Півник)
III. Опрацювання нового матеріалу
1. Робота з текстом.
1) Слухання казки "Колосок" у записі. Бесіда.
- Хто були Круть і Верть?
- Як звали півника?
- Що знайшов півник?
- Що любили робити мишенята?
Ілюстрація до казки "Колосок"
2) Робота з картками.
Вправи на розширення поля читання. Учні з'єднують частини слів,
їс ти
тіс то
по тім
ті льки
пи роги
спе
моло
намоло
заміси
розпали
2. Вправи з читання.
1) Повторне читання вголос. Бесіда.
- Подумайте, чому герої казки мають такі імена.
- Де відбуваються події казки? В яку пору року? Що на це вказує?
- Чому мишок звати Круть і Верть?
2) Вибіркове читання з елементами бесіди.
- Прочитайте, що найбільше любили робити мишенята?
- Чим займався півник?
- Що він знайшов одного разу?
- Прочитайте, які поради давали мишенята?
- Хто все це робив?
- Прочитайте, що робили весь час мишенята?
- Прочитайте ще раз мовчки останню розмову півника з мишенятами.
- Прослідкуйте, як змінювався настрій мишенят під час розмови.
- Прочитайте слова казки, які свідчать про зміну їхнього настрою.
- Що робив півник? Чи справедливо він вчинив?
- Чому мишенята вилізли з-за столу?
- Кого з героїв казки вам шкода? Чому?
- Який епізод вас найбільше схвилював?
3) Читання казки в особах. Учитель звертає увагу учнів на розділові знаки і слова, що "підказують" інтонацію читання.
3. Інсценізація казки.
Учні перечитують уривок казки (від слів "Ох і зголоднів я!"). Переказ з елементами інсценізації.
4. Творча робота.
Поділити клас на 2 групи підтримки і дати завдання на самостійне опрацювання.
I група. Подумати, розказати, що буде з героями казки після закінчення твору.
II група. Де треба було змінити сюжет казки, щоб мишенята змогли їсти пироги?
5. Завдання учням
Характеристика героїв казки. Визначення головної думки. На дошці — дві колонки слів-характеристик: І колонка — мишенят, II колонка — півника.
Над словами прикріпити малюнки тварин.
Учитель. Підкресліть ті риси характеру, які, на вашу думку, притаманні героям казки.
Діти по черзі виходять до дошки і підкреслюють слова.
Мишенята
слухняні
ледачі
веселі
нероби
працьовиті
хитрі
Півник
роботящий
розумний
лінивий
працелюбний
невдячний
стриманий
Прочитайте висновок.
- Кому у цій казці ви симпатизуєте? Чому?
- Як автор ставиться до героїв своєї казки?
6. Робота в зошитах (с. 11,12, завдання 1,2,3).
IV. Підбиття підсумків уроку
- Чи не поводитесь ви інколи, як ці мишенята?
V. Домашнє завдання
1. Подумайте, які поради ви можете дати героям казки.
2. Підібрати прислів'я, які характеризують героїв казки.
3. Придумайте свою назву казки.