Безпека в Інтернеті (урок з використанням інтерактивних форм роботи)

Про матеріал
Розробка інтерактивного уроку з використанням інтернет застосунків. Метою уроку є формування культури відповідального, етичного і безпечного використання Інтернету; підвищування рівня обізнаності дітей про проблеми безпеки при використанні мережі Інтернет, виховування пошани до власного здоров'я.
Перегляд файлу

 

 «Безпека в Інтернеті» (в дистанційному форматі)

 

Мета: формувати культуру відповідального, етичного і безпечного використання  Інтернету; підвищувати рівень обізнаності дітей про проблеми безпеки при використанні мережі Інтернет, виховувати пошану до власного здоров'я.

Хід заняття:

І. Організаційний момент

1. Вправа «Мій нікнейм»

 Учням пропонується придумати собі «нікнейм» та написати його на ел.дошці. Після чого кожен з учасників виходить і розповідає чому він придумав такий «нікнейм». Ці «нікнейми»  можна використовувати під час спілкування на уроці ( до нікнейма можна додати картинку, яка характеризує цей нікнейм).

2. Вправа  «Правила роботи групи»

Ознайомлення учасників з правилами роботи у групі. Правила можуть бути такими:

  • вимкнути мікрофон і вмикати тільки, коли говориш;
  • правило «тут і зараз»;
  • правило «піднятої  руки»;
  • правило добровільної активності;
  • говорити по черзі й коротко;
  • не критикувати;
  • бути толерантними.

Розподіл на групи https://grouper.school/groupings/new?classroomId=jYa8AaIlxd3uzZlWLjvL

ІІ.  Повідомлення теми уроку

3. Вправа  «Вітання без слів»

Учням необхідно за 2 хвилини привітати якомога більше людей в класі, не використовуючи при цьому слів та не дублюючи один одного.(Учні виконують вправу.)

Обговорення:

- Скільки людей вдалося привітати?

- Що складніше: вигадати нові способи вітання або їх продемонструвати?

- Чи  відчув хтось дискомфорт? На якому етапі це відбулося?

(Відповіді учнів.)

Практично ця вправа допомагає зняти психологічну напругу і веде до вільного спілкування. Спілкуючись в Інтернеті, люди використовують допоміжні слова, символи, смайлики. Кожен вкладає в них своє значення, яке може бути незрозумілим для інших учасників. Але з появою нових  on-line-можливостей збільшується і кількість небезпек.

-Що ж може трапитися в реальному житті через безтурботну віртуальну поведінку дитини?

-Чи чули ви коли-небудь про поняття «Безпечний Інтернет»?

(Відповіді учнів.)

4. Вправа «Очікування» (застосунок Колесо фортуни https://spinthewheel.io/uk)

Учасники по черзі розповідають починаючи з фрази: «Від сьогоднішнього уроку я очікую…»

 ІІІ  Вивчення нового матеріалу

5. Мозковий штурм. Інформаційне повідомлення

- Назвіть причини, з яких ви заходите в Інтернет?

- У яких мережах ви зареєстровані?

- Чи був у вас який-небудь неприємний випадок, що стався з вами особисто, пов'язаний з Інтернетом?

- Чи вважаєте ви, що Інтернет - це вільний простір, в якому можна робити все, що заманеться?

(Відповіді учнів.)

Сьогодні майже кожен комп’ютер підключений до мережі Інтернет. Шоста частина світу користується мережею, а через 2 роки, за прогнозами аналітиків, це робитиме кожен третій житель планети.

З однієї сторони – це благо цивілізації, а з іншої – комп’ютеризація та інтернетизація населення є причиною повторних явищ людського суспільства.

Кожна дитина семирічного віку хоча б раз побувала на порнографічному сайті. Вони відгукуються на запрошення надіслати електронною поштою своє фото, не здогадуючись, що його використають. Більше того, діти через Інтернет стають жертвами насилля. Сьогодні дуже модно шукати друзів і спілкуватися з ними соціальні мережі. Цим користуються злочинці. Україна зайняла перше місце у світі серед постачальників дітей для порнографії.  Чи можливо вберегти дітей?

За ініціативою Європейської комісії, 9 лютого в Україні оголошено День безпечного Інтернету, ініціатором якого є Коаліція за безпеку в Інтернеті. МОН є партнером коаліції та активно підтримує соціальну ініціативу компанії «Майкрософт Україна»  - програму «Онляндія: безпека дітей в Інтернеті», що діє в Україні вже декілька років. Мережа Інтернет може містити небезпеку. Багато випадків пов'язано з комп'ютерною ігровою залежністю дітей. На жаль, в той час, коли сучасні вдосконалені технології покращують можливості комунікації і життя багатьох людей, деякі з них стають небезпечними для дітей. Ми сьогодні з вами повинні на собі відчути.

 

 

6. Вправа «Хто тебе вдарив?»

1.Учень виходять в центр і повертається спиною до присутніх. Інший виходить, стукає по плечу і сідає на місце. Учасник повинен відгадати, хто це зробив.- офлайн

2.Учень виходить з онлайн класу, а інші на дошці пишуть йому побажання - онлайн

Вчитель: Важко здогадатися, хто до вас доторкнувся. (або написав) Ви на цьому прикладі можете відчути дотики побачити учасника. В Інтернеті все набагато складніше. Висилаючи своє фото, діти та підлітки не можуть знати, як це фото може бути використано. Але цього достатньо і використавши новітні комп'ютерні технології, можливо скомпонувати порнографічні знімки. Їх потім „порнодільці" виставляють в Інтернет або шантажують ними батьків.

7. Вправа «Терміни»

Учитель пропонує учасникам назвати дві соціальні мережі, наприклад «Фейсбук», і «Інстаграм». Діти об’єднуються у дві групи. (онлайн розподіл груп)

 Завдання: за 3 хвилини написати якомога більше Інтернет – термінів.

Кожна команда по черзі зачитує по слову. Перемагає той, у кого залишиться більше не закреслених слів.

Обговорення:

- Наскільки широко ми використовуємо Інтернет?

- Скільки часу в день він у нас забирає?

8. Вправа «Таємниця»

Учитель  просить усіх учасників сісти на стільці. Кожен учень бере аркуш паперу та олівець. Учитель нагадує про те, що кожен із учасників має певні таємниці і не хоче, щоб вони стали відомі іншим. Наприклад: ми користувалися не своїми речами, без дозволу брали чужі речі, пліткували про кращого друга тощо. Це може статися з кожним: з ким - частіше, а з ким - дуже рідко, але це трапляється. Учитель просить написати про одну таку подію. Після того, як учасники напишуть необхідно дуже щільно скласти цей папірець, перегнувши декілька разів, щоб не було видно, що саме написано, і покласти його під стілець. Після цього всім учасникам пропонується пересісти на два стільці вправо, потім на п‘ять стільців вліво та ще на три стільці вліво.

Обговорення.

  •          Що ви зараз відчуваєте?
  •          Чи можете визначити, під яким стільцем знаходиться ваша таємниця?

У більшості випадків учасники скажуть «так», бо будуть ретельно стежити за своїм папірцем. Учитель просить взяти чужий папірець під стільцем, на якому він зараз опинився. Не треба його розгортати! Учасники лише беруть у руки папірці з чужими таємницями.

Обговорення.

  •                Що ви відчуваєте тепер?
  •                 Чи хотіли б ви, щоб зараз хтось прочитав зміст того, що написано на папері, який він тримає у руках?

Звісно, ніхто цього не бажає.  ( онлайн використовуємо дошку і кожен пише на своїй сторінці: Чи хотіли ви щоб я дала доступ до ваших аркушів іншим дітям?)

Учитель.Досить часто ми розміщуємо у мережі Інтернет інформацію, яка може нас компрометувати або навіть ідентифікувати: повне ім’я, домашню адресу, телефон, фінансовий статок, місце роботи батьків та інше. Цим самим наражаємо себе на небезпеку. Тому потрібно в Інтернеті працювати безпечно, щоб ніщо не загрожувало не тільки  життю, але і моральній та духовній рівновазі.

9. Вправа «Небезпека в Інтернеті!»

Учнів об’єднати у дві групи. Перша команда записує негативні сторони Інтернету, друга – позитивні. Потім кожна команда представляє свою роботу.

(можливі варіанти відповідей: Позитивні сторони: спілкування на відстані, корисна інформація, новини, дистанційне навчання, безперервна робота, різноманітні послуги, розваги, покупки. Негативні: неправдива інформація, погіршення здоров‘я,   залежність, ненормативна лексика та відео, віруси,  шахрайство.

Обговорення:

- Чого більше нам приносить Інтернет: позитиву чи негативу?

- Від чого залежить наша безпека в чаті?

Учитель: Проблема інтернет-залежності виявилася із зростанням популярності мережі Інтернет. Деякі люди стали настільки захоплюватися віртуальним простором, що почали віддавати перевагу Інтернету реальності, проводячи за комп'ютером до 18 годин в день. Різка відмова від Інтернету викликає у таких людей тривогу і емоційне збудження. Психіатри вбачають схожість такої залежності з надмірним захопленням азартними іграми. Офіційно медицина поки не визнала інтернет-залежність психічним розладом, і багато експертів в області психіатрії взагалі сумніваються в існуванні інтернет-залежності або заперечують шкоду від цього явища. Можна визначити інтернет-залежність як нехімічну залежність - потребу у використанні Інтернету, що супроводжується соціальною дезадаптацією і вираженими психологічними симптомами. За даними різних досліджень, інтернет-залежними сьогодні є близько 10 % користувачів у всьому світі.

Основні 5 типів інтернет-залежності:

1. Нав'язливий веб-серфинг - нескінченні подорожі по Всесвітній павутині, пошук інформації.

2. Пристрасть до віртуального спілкування і віртуальним знайомствам - великі об'єми листування, постійна участь в чатах, веб-форумах, надмірність знайомих і друзів в мережі.

3. Ігрова залежність -  нав'язливе захоплення комп'ютерними іграми по мережі.

4. Надмірна фінансова потреба - гра по мережі в азартні ігри, непотрібні покупки в інтернет-магазинах або постійні участі в інтернет-аукціонах.

5. Кіберсексуальна залежність - надмірний потяг до відвідування порносайтів.

Зрозуміти, чи страждаєте ви  інтернет-залежністю нам допоможе анкета (додаток 1)

Учитель: Найпростіший і доступніший спосіб вирішення залежності - це придбання іншої залежності. Любов до здорового способу життя, заняття спортом, спілкування з живою природою, творчі прикладні захоплення, такі, як малювання, як правило, виводять людину із залежності.

10. Вправа « Незакінчене речення…»

        Кожен учасник продовжує фразу: «Я сьогодні зрозумів…» та отримує пам’ятку «Правила безпечного Інтернету» (додаток 2)

Додаток 1

Анкета «Чи страждаєте ви Інтернет-залежністю»

Відповіді на кожне з питань оцінюються за наступною шкалою:


Ніколи або вкрай рідко-1 бал.

Іноді — 2 бали.

Регулярно — 3 бали.

Часто — 4 бали.

Завжди – 5 балів


Чи часто ви:

1. Помічаєте, що проводите в  on-line більше часу, чим планували?

2. Нехтуєте домашніми справами, щоб подовше побути в мережі?

3. Віддаєте перевагу перебуванню в мережі спілкуванню з товаришом?

4. Заводите знайомства з користувачами Інтернет, знаходячись в on-line?

5. Переймаєтеся через те, що батьки цікавляться скільки часу ви проводите в мережі?

6. Помічаєте, що почали гірше навчатися через те, що дуже багато час проводите в мережі?

7. Перевіряєте електронну пошту раніше, чим зробите щось інше, більш необхідне?

8. Помічаєте, що знижується продуктивність праці через захоплення Інтернетом?

9. Змовчуєте, коли вас питають, чим займаєтеся в мережі?

10. Блокуєте думки про ваше реальне життя, які турбують, думками про Інтернет?

11. Знаходитеся в передчутті чергового входу в мережу?

12. Відчуваєте, що життя без Інтернету нудне, порожнє і безрадісне?

13. Лаєтеся, кричите або іншим способом виражаєте свою досаду, коли хтось намагається перешкодити вам перебування в мережі?

14. Нехтуєте сном, засиджуючись в Інтернеті допізна?

15. «Смакуєте» тим, чим належить зайнятися в Інтернеті, знаходячись в on-line?

16. Говорите собі: «Ще хвилинку», сидячи в мережі?

17. Чи були у вас спроби скоротити час, проведений в on-line?

18. Намагаєтеся приховати кількість часу, проведеного вами  в мережі?

19. Замість того, щоб піти кудись з друзями, вибираєте Інтернет?

20. Відчуваєте депресію, пригніченість або нервозність, знаходячись поза мережею, і відзначаєте те, що цей стан проходить, як тільки ви потрапляєте в on-line?

Підрахуйте результати.

20-49 балів. Ви - мудрий користувач Інтернетом. Можете подорожувати в мережі дуже довго, тому що умієте контролювати себе.

50-79 балів. У вас є деякі проблеми, пов'язані з надмірним захопленням Інтернетом. Якщо ви не звернете на них уваги зараз - надалі вони можуть заповнити все ваше життя.

80-100 балів. Використання Інтернету викликає значні проблеми у вашому житті. Вам потрібна термінова допомога психотерапевта.

 

 

 

 

  Додаток 2

Пам’ятка  «Правила безпечного Інтернету»

  •      Не передавайте інформацію людям, яких ви особисто не знаєте.
  •      Не довіряйте людям, з якими ви познайомилися в соціальній мережі, адже вони можуть бути ким завгодно!
  •      Публікуйте тільки ту інформацію про себе, яка не містить ваших адрес, телефонів, планів на вихідні.
  •      Залишаючи коментарі, повідомлення, публікуючи фотографію, ви поміщаєте її в мережу назавжди. Тому здійснюючи будь-яку дію в соціальній мережі, потрібно думати про наслідки!
  •      Завжди будьте ввічливими у електронному листуванні, і ваші кореспонденти будуть ввічливими з вами. 
  •      Цінуйте і поважайте один одного в соціальних мережах. Ображаючи навіть невідому вам людину, пам'ятаєте, що ви зробили це і в реальному житті!
  •      Завжди поводьтеся у мережі так, як би ви хотіли, щоб поводилися з вами!

 

 

 

 

1

docx
Пов’язані теми
Інформатика, Розробки уроків
НУШ
Додано
10 січня 2025
Переглядів
597
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку