Зуєва Вікторія Вікторівна
БІНАРНИЙ УРОК-КОНФЕРЕНЦІЯ
З АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ ТА ЕКОЛОГІЇ
В 11 КЛАСІ
ТЕХНІЧНИЙ ПРОГРЕС І ЙОГО НАСЛІДКИ.
ЯК ЗБЕРЕГТИ НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗДОРОВИМ ДЛЯ ЛЮДЕЙ
Тема: Технічний прогрес і його наслідки. Як зберегти навколишнє середовище здоровим для людей.
Мета. Навчальна – узагальнити основні поняття, лексичні одиниці з теми “Nature and the Environment” через презентацію міні-проектів , підготовлених групами учнів; удосконалити мовленнєві навички за вивченою темою; розширити уявлення учнів про необхідність захисту та збереження навколишнього середовища та негативний вплив забруднення та людської діяльності на довкілля.
Розвивальна – розвивати навички монологічного й діалогічного мовлення. Розвивати й вдосконалювати навички усного мовлення, кмітливість, здібності до порівняння, логічного викладу думок. Сприяти розвитку толерантності при спілкуванні, заохочувати учнів до вивчення англійської мови, розширення власного світогляду. Розвивати ерудицію учнів. Сприяти розвитку вміння узагальнювати, систематизувати, організовувати співпрацю, оцінювати результати роботи, використовувати медіа-технології.
Виховна – виховувати культуру спілкування, відповідальність за результат своєї праці, бережливе ставлення до навколишнього середовища, виховувати любов до природи. Виховувати дбайливе ставлення до природи. Виховувати усвідомлення важливості вивчення іноземної мови та екології.
Психологічна – підвищувати рівень мотивованості у вивченні іноземної мови.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, презентації до уроку, відеозапис, картки, схеми та презентаційні слайди, вислови видатних людей про стан довкілля.
Завдання уроку: перевірити рівень опанування учнями лексичного матеріалу з теми: «Природа і довкілля», їхнє вміння розуміти прослухану інформацію, читати тематичні повідомлення, висловлювати власні думки і припущення, підводити підсумки на основі прочитаного та прослуханого через рольову гру та за допомогою використання комп’ютерної підтримки.
Тип уроку: урок узагальнення знань, удосконалення мовних та мовленнєвих навичок та вмінь з теми; бінарний урок.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
Greeting
T: Good morning, children! I’m glad to see you!
Ps: We are glad to see you too!
Aim
T: Today we’ll speak about the problems of the environment which exist and think what we can do to prevent or solve them.
Today you will:
Warming up
T: Well, now tell us about environmental problems and say how you help the environment.
S1: The biggest problem in today's world is the environment. There is a lot of pollution and a lot of animals are in danger. We can all help the environment and become more eco-friendly. I am eco-friendly, because I try to help the environment every day.
S2: In my opinion, rubbish is the biggest problem. People put a lot of rubbish into rubbish dumps. This pollutes the ground and the water. My family tries to help the environment. At home we recycle most of our rubbish. We put paper, glass and plastic into special containers outside our house. In my view, this is a great system because it really helps the environment.
S3: Another problem is air pollution. Cars cause most of the air pollution in the world. A lot of people become ill because of the unclean air. My family tries to help the environment. We've got a car, but we don't use it a lot. My dad cycles to work and I always walk to school.
S4: In my view, we must save water. It's very important. I save water because I turn the tap off when I brush my teeth. Also, I always have a shower and I never have a bath. It really helps. I tell my family to save water, too. We must all try to help the environment.
S5: I also think that we must save electricity. I save electricity because I always switch off lights. I switch off my TV and computer, too and I close windows in winter. It's easy, and it saves a lot of electricity.
T: So, there are a lot of things we can do to help the environment. What are they?
Ss:
Вступне слово вчителя
Епіграфом нашого уроку будуть такі слова: «Природа, в якій вам, молодим, доведеться жити, забруднюється, піддається руйнуванню, знищується. Чи багатьом із вас пощастило бачити прозору річкову воду, чистий пісок, насолоджуватися тишею без ревіння моторів, дихати чистим повітрям без домішок бензину, мазуту, пестицидів? Ваше майбутнє може стати жахливим, якщо не почати негайно лікувати цю проказу. Настав наш час діяти» (Гарун Тазіє).
В умовах науково-технічного прогресу значно ускладнились відносини суспільства з природою. Людина отримала можливість впливати на хід природних процесів, підкорила сили природи, почала опановувати майже всі доступні відновні й невідновні природні ресурси, але разом із тим забруднювати і руйнувати довкілля.
ІІ. Основна частина уроку
T: Look at the board, please! Let’s watch our (video) presentation! (Watching flash video about the problems of the environment).
T: What do you think, children, why have I chosen this video?
S: This video is very suitable for the topic of our lesson!
T: Welcome to our unusual lesson that is connected with the problems of the environment.
T: Now you can hear the word “ecology” over the radio and TV. You can hear it in the newspapers and magazines. Ecology is a Greek word which means “the science about home”. Our home is the Earth.
The Earth… how beautiful this word sounds! Mother Earth has many children – green woods and blue rivers, exotic plants and wild animals, tiny insects and majestic mountains, free birds and wise people…
As you know your homework was to prepare some presentations about environmental problems. Now tell us what ecological problems you know, what causes them, and what is done in Ukraine to solve these problems?
Sample students’ reports
S1: The major problem of modern civilization is the problem of the environment.
The ecological situation on the Earth is worsening from year to year. We are living in a time of rapid scientific and technological progress, which is accompanied by an ever increasing consumption of the world’s natural resources. Nature is exploited mercilessly. Such vital resources of life as air, water, minerals as well as fauna and flora are being wasted and destroyed. The gasoline burned inside car engines produces gases that poison the air. Some factories burn fuels or produce liquids which poison the air and water. Some useful chemicals also cause problems in the environment.
Besides, in the world there have been stocked great masses of chemical weapons that can cause the total contamination of our planet, thus affecting the life of several generations.
The student’s presentation №1
S2: Our country pays great attention to the question of nature conservation.
The article 67 of our constitution reads: “Citizens of Ukraine are obliged to protect nature and conserve its riches”.
New laws and decisions are adopted every year. Their aim is to protect the atmosphere from pollution, protect the country’s land resources, control the use of water resources, save plants, animals and birds from annihilation.
We must care for the environment. If the people of the world won’t join forces and raise their in defense of Mother Nature, that chances are that we will be the last happy generation to live on the earth.
The student’s presentation №2
Розповідь учителя з елементами бесіди.
Вчитель. Що таке забруднення?
Учень. Забруднення – це внесення в довкілля, виникнення чи раптове підвищення в ньому нових, не характерних для середовища хімічних, фізичних, біологічних, інформаційних речовин, агентів, які негативно впливають на людину й живі організми.
Вчитель. Які види забруднень ви знаєте?
Учень. Інгредієнтне, енергетичне, деструкційне, біоценотичне.
Вчитель. Давайте охарактеризуємо ці види забруднення.
Учень. Інгредієнтне забруднення – це надходження в біосферу речовин, кількісно і якісно чужорідних для неї в газоподібному, рідкому та твердому станах. Ці речовини можуть бути газоподібними та пароподібними, рідкими і твердими. Наприклад, дуже гострим питанням екологічного стану середовища, в якому живе людина, є забруднення його діоксинами. Діоксини – це отруйні речовини, небезпечніші навіть за речовини нервово-паралітичної дії. Вперше вони потрапили в атмосферу у великій кількості під час війни у В’єтнамі. Тоді американці для знищення листя дерев у джунглях на місцевості, де могли переховуватися партизани, розпилювали з літаків дефоліант «Оранж», до складу якого входили високотоксичні речовини. Але вже за декілька років медики США зіткнулися з невідомою хворобою, яка вражала печінку, центральну нервову систему, спричинювала стан депресії в тих людей, які на той час перебували на війні та мали безпосереднє відношення до використання «Оранжу». Нині діоксини можуть потрапляти в атмосферу звідусіль: під час переробки хлорорганічних речовин, спалювання відходів виробництва та твердих побутових відходів. Небезпечними є навіть чисельні осінні багаття з опалого листя. Адже впродовж літа листя вбирає в себе пил, вихлопні гази та викиди промислових підприємств, очищаючи повітря. Виконуючи цю свою головну функцію, воно перетворюється на своєрідні накопичувачі отруйних речовин – діоксинів. Тому, коли восени люди починають скаржитися на слабкість, зниження працездатності, алергію, послаблення імунітету, на авітаміноз, хоча сезон овочів та фруктів у повному розпалі, слід проаналізувати: чи не вдихали вони останнім часом запах диму від спаленого листя. Діоксини небезпечні й тим, що, потрапляючи до організму людини, можуть не розщеплюватися ще багато років. Вони пригнічують імунну систему, швидко руйнують наявні в організмі вітаміни, ліки, які приймає людина, роблять її беззахисною перед хвороботворними мікроорганізмами.
Учень. Деструкційне забруднення – це вирубка лісів, порушення водостоків, кар’єрна розробка корисних копалин, будівництво доріг, ерозія ґрунтів, осушення земель, що призводить до зміни ландшафту й екологічної системи в результаті перетворення людиною природи. Вирубка лісів – одна з найбільш характерних складових деструкційного забруднення. Відомо, що ліси відіграють надзвичайну роль у житті людини. Ліси – це зелені легені планети. Саме вирубка знижує їх можливості та здатність активно переробляти атмосферні забруднення, поглинаючи при цьому багато промислових викидів, та виділяти цілющі фітонциди, що має велике гігієнічне значення. Щоб отримати деяке уявлення про масштаби цього процесу, достатньо навести такий приклад: одне дерево середньої величини виділяє за добу стільки кисню, скільки потрібно для дихання трьом чоловікам (за добу легені людини перекачують більше 100 метрів кубічних повітря). Один гектар соснового лісу виділяє за рік 30 т кисню, затримує 36 т пилу. Один гектар широколистяного лісу упродовж години поглинає 8 кг вуглекислоти, виділяючи 8,3 кг кисню. Отже, листя служить своєрідним фільтром повітря. Щоб захистити ліси, потрібно обмежувати їх вирубування, відновлювати лісопаркові зони, насаджувати лісосмуги.
Учень. Біоценотичне забруднення полягає у впливі на склад, структуру й вид популяції живих організмів. Через значні негативні антропогенні зміни стану довкілля в наступні 20 – 30 років щодня на планеті зникатиме близько 100 видів рослин і тварин.
Учень. Енергетичне забруднення – це дія на людину з навколишнього середовища різного виду випромінювань: електромагнітного, радіаційного, шумового, які мають як природне, так і штучне походження.
Вчитель. Які зміни відбуваються в атмосфері, гідросфері та літосфері під час таких забруднень?
Учень. Забруднення атмосфери. Висока концентрація забруднюючих речовин призвела до появи глобальних екологічних проблем атмосфери. Ослаблення озонового шару посилює потік сонячної радіації на землю і спричинює в людей зростання числа ракових захворювань шкіри. Також від підвищеного рівня випромінювання страждають рослини і тварини. Парниковий ефект, спричинений вуглекислим газом.
Наслідки парникового ефекту:
1.Підвищення середньої температури повітря.
2.Розширення поясу пустель.
3.Тропічна зона стане ще несприятливішою для людей.
Кислотні дощі – дощ, підкислений за рахунок сполучення атмосферної вологи з промисловими викидами оксидів сірки й азоту. Приклади ушкоджень, що завдають кислотні дощі: пошкоджуються листя та інші частини рослин, змінюється хімічний склад ґрунтів, порушуються ланцюги живлення в озерах,які стають мертвими.
Учень. Забруднення гідросфери. З розвитком промисловості водні об’єкти стали все більше забруднюватися викидами недостатньо очищених стічних вод, промисловими відходами й термічними водами гідроелектростанцій. В останній період забруднення річок і озер зросло внаслідок змивання добрив, пестицидів і гербіцидів із сільськогосподарських угідь, а також кислотних дощів. Особливим видом забруднення є викид у водойми теплих вод від енергетичних установ.
Найінтенсивнішими забруднювачами поверхневих вод є великі целюлозно-паперові, хімічні, нафтопереробні, харчові та текстильні підприємства, гірничорудні й металургійні комбінати, а також сільськогосподарське виробництво.
Дуже небезпечним є сплавляння лісу, обробленого отрутохімікатами. Вода стає непридатною для споживання і для життя водних організмів. Під час сплавляння розсипом багато деревини тоне і загниває на дні, що також призводить до підвищення смертності живих організмів водного середовища.
До страшних наслідків призводить забруднення вод важкими металами. Особливо небезпечним для здоров’я людини є забруднення природних вод побутовими стоками. Така забруднена вода зовсім непридатна для постачання населенню, оскільки містить збудники різноманітних інфекційних захворювань.
Учень. Забруднення літосфери. Глобальною екологічною проблемою сьогодення є постійне зменшення в ґрунтах вмісту гумусу. Основна причина – споживацький підхід до землі, намагання якнайбільше з неї взяти і якнайменше їй повернути.
Засолення ґрунтів відбувається як у природних умовах, так і внаслідок господарської діяльності людини. Особливо це явище поширене на поливних землях. У результаті поливу легкі фракції води випаровуються, а мінеральні солі відкладаються на ґрунтовій поверхні. Багаторічний полив земель може призвести до надмірного засолення.
А також великої шкоди приносить водна і вітрова ерозія, погіршення ґрунтової структури, механічне руйнування та ущільнення ґрунту, забруднення ґрунту мінеральними добривами, отрутохімікатами, мастилами та пальним.
Ще однією екологічною проблемою є втрата землі за рахунок міст, аеродромів та інших людських творінь.
T: Everybody knows that “The Earth does not belong to us”…
What do these words mean to you? Can we do something to keep the Earth clean? I hope we can do many things to make our planet healthy, but we don’t do this. We are sure that others must protect the Earth. Let’s listen to the song and watch the video by Michael Jackson and think of your role in this great clean-up… what advice did the singer give us?
T: As you see a lot of famous people, writers, singers, scientists and government officials of many countries agree that we are in trouble. If we do not stop abusing our resources, they will soon be gone. If our resources disappear, our Mother Earth will be destroyed. We must take care of our resources, or we will pay the penalty.
I’m sure we should begin with ourselves. Imagine if everybody threw any kind of trash on the ground at the same moment. What would happen to our poor Earth?
What do we throw away? And how long will it take these items to decompose?
The student’s presentation №3
T: What can we do to make less trash at home, in school, in Piatykhatky, in Ukraine, in the world?
I think we should remember some very important words.
REDUSE – to use less
RE – USE – to use the same item again
RECYCLE – to use an old item to make a new item
DECOMPOSE – to break into smaller and smaller pieces until there is nothing
T: Everybody should remember that April 22 is the Earth Day. People all over the world think about our planet. They think about air, water, plants and animals on the Earth. They say our planet is in danger. Many people do not know how to protect animal and plant worlds, how to keep the waters clean and the air fresh. But they are ready to do it. They try to help nature. For example, the greenpeace organization asked to design T-shirts telling people about ecological problems of the day.
The student’s presentation №4
The student’s presentation №5
ІІІ. Заключна частина уроку
1.Домашнє завдання
Please learn the Earth song at home and do the quiz to find out if you really worry about the environment.
2. Підведення підсумків уроку. Рефлексія. Оцінювання
I’m sure that you had already learnt some important rules to protect the environment.
DON’T
Don’t kill the world!
Don’t let the Earth down!
Do not destroy the ground!
Don’t kill the world!
Don’t kill the world!
Don’t let the Earth die!
Help her to survive!
Don’t kill the world!
Любіть природу рідну,
Завжди милуйтесь нею:
Ранковими світанками,
Вечірньою зорею.
Любіть дерева голі,
Любіть дерева в шатах.
Вони, ніби колиска,
Неначе рідна хата.
Підбиваючи підсумки конференції, ми зробимо висновки про те, що практично за всі події, які відбуваються на Землі, відповідальна людина. І лише від її мудрості й ставлення до навколишнього середовища залежить доля нашої прекрасної планети. І уряди держав, і промисловці та бізнесмени, і пересічні громадяни і школярі повинні об’єднати свої зусилля для процвітання Землі. Чи це буде просвітницька робота, чи створення природозахисних технологій, насадження лісів та прибирання вулиці рідного містечка – усе це краплини цілющих ліків для ран, нанесених планеті людським суспільством. Давайте примножувати ці життєдайні ліки і сьогодні, і в майбутньому.
Dear Friends! You have worked hard today and I must say you have well done. Our lesson-conference is coming to the end and your marks for today are…
Thank you for participation in our lesson today and don’t forget that the future of our planet is in your hands.
APPENDIX
QUIZ
“DO YOU WORRY ABOUT THE ENVIRONMENT?”
Add up your score:
ANSWER:
6-9: You do not worry about the environment at all! You think pollution is someone else’s problem, not yours. You think recycling and saving resources are too time-consuming.
10-14: You care about the environment and you have some good habits which help save it. However, there are probably a few other things you could do.
15-18: You definitely care about the environment. You think about it when you make everyday decisions. If more people in the world were as good as you, the planet would have fewer problems.
Earth Song
Michael Jackson
What about sunrise
What about rain
What about all the things that you said
We were to gain
What about killing fields
Is there a time
What about all the things
That you said were yours and mine
Did you ever stop to notice
All the blood we've shed before
Did you ever stop to notice
This crying Earth, these weeping shores
Aah, ooh
What have we done to the world
Look what we've done
What about all the peace
That you pledge your only son
What about flowering fields
Is there a time
What about all the dreams
That you said were yours and mine
Did you ever stop to notice
All the children dead from war
Did you ever stop to notice
This crying earth, these weeping shores
Aah, ooh
Aah, ooh
I used to dream
I used to glance beyond the stars
Now I don't know where we are
Although I know we've drifted far
Aah, ooh
Aah, ooh
Aah, ooh
Aah, ooh
Hey, what about yesterday
(What about us)
What about the seas
(What about us)
The heavens are falling down
(What about us)
I can't even breathe
(What about us)
What about apathy
(What about us)
Burnt despite our pleas
Someone tell me why |
|