Академічний ліцей № 5 Обухівської міської ради Київської області
Подорожуємо разом. Лондон, Париж.
(методична розробка бінарного уроку з англійської та французької мов
у 6 класі)
Підготували та провели:
Вчитель англійської мови
Олена Шумкова
Вчитель французької мови
Вікторія Чірко
2025
Тема уроку: Подорожуємо разом. Лондон, Париж.
Практична мета:
1. Формувати навички усного мовлення учнів з використанням білінгвальної моделі навчання шляхом інтегрованого уроку.
2. Закріпити вміння спілкуватися англійською та французькою мовами з теми “Знайомство”.
3. Розвивати компетентність в аудіюванні. Формувати вміння сприймати іноземну мову на слух.
4. Здійснювати міжпредметні зв'язки через англійську та французьку мови.
5. Підвищувати мотивацію говоріння.
Розвиваюча мета:
1. Розвивати комунікативні здібності учнів.
2. Розвивати пізнавальні інтереси учнів на на основі країнознавчого матеріалу.
3. Розвивати пам'ять та увагу учнів.
Освітня мета:
1. Збагачувати духовний світ учнів.
2. Розширити кругозір учнів про країни, мова яких вивчається.
3. Поглибити знання учнів про культуру країн, мова яких вивчається.
Виховна мета:
1. Виховувати культуру спілкування.
2. Виховувати ціннісне відношення до країн, мова яких вивчається.
3. Виховувати активність учнів, вміння працювати в контакті з іншими учнями.
Обладнання:
Мультимедійні засоби, презентація до уроку.
Хід уроку
Вчитель англійської мови:
Good morning, children! I am glad to see you. Are you fine? Today we are going to have a quite unusual lesson- we'll combine English and French. I hope we'll cope with it.
Вчитель французької мови:
Bonjour mes amis! Aujourd'hui nous avons une leçon inabitude. C'est toujours intéressant de découvrir les choses nouvelles, de savoir la culture et les traditions d'autres pays, de voir la diversité de la vie.
Вчитель англійської мови:
Today, we invite you on an exciting journey through two magnificent countries—France and the United Kingdom. Our lesson is not just about learning languages; it’s about discovering cultures, traditions, and the beauty of travelling.
Have you ever dreamed of walking along the streets of Paris, seeing the Eiffel Tower, or exploring the charming corners of London with Big Ben in the background? Today, you will have a chance to experience it all—without leaving the classroom!
Your task today is to communicate, cooperate, and enjoy the adventure! So, get ready to practice your English, learn interesting facts, and most importantly—have fun!
Let’s begin our journey! Are you ready?
Вчитeль французької мови:
J'aime l'anglais et j'aime le français. Le voyage à Londres et le voyage à Paris … j'éspère que ce thème sera intéressant pour vous, pour nos hotes.
Фонетична зарядка
Вчитель англійської мови:
Today we'll speak about two different countries: Grand Britain and France. We are happy to know different languages and we give you a chance to improve your knowledge in these two languages.
And now listen and repeat after me and Viktoria Anatoliivna.
Gymnastics - la gymnastique
football - le football
basketball - le basket-ball
volleyball – le volley-ball
sport - le sport
music – la musique
dance - la dance
TV - la télévision
guitar – la guitare
fruit – les fruits
chocolate – le chocolat
banana - le banane
surprise - la surprise
Мовна зарядка
Вчитель англійської мови:
And now let's introduce each other in English and then in French. Let's play a game “Translator”. Angelina is a French girl and Ira is an English girl and Sasha helps them to speak.
Вчитель французької мови:
Essayez de comprendre ce que dit votre ami en anglais et continuez en francais.
Alina: Bonjour, je m'appelle Alina. Comment t'appelles-tu?
Sasha: Hello! My name is Alina. What is your name?
Ira: My name is Ira. Where are you from?
Sasha: Je m'appelle Ira. Où habites-tu?
Alina: Je suis de la France. J'habite à Paris. Et tois?
Sasha: I am from France. I live in Paris. And you?
Ira: I am from Great Britain. I live in London. What do you like?
Sasha: Je suis de l'Angleterre. J'habite à Londres. Qu'est-ce que tu aimes?
Alina: J'aime beaucoup parler francais.
Sasha: I like to speak French.
Ira: I like to meet you.
Sasha: Je suis heureus de faire la connaissance avec toi.
Alina: Moi aussi.
Основна частина уроку.
1. Перевірка домашнього завдання.
Вчитель французької мови:
Les amis de chaque pays aiment beaucoup des contes. Et vous? Aimez-vous les contes? Quelles contes francais et anglais connaissez-vous?
Вчитель англійської мови:
Your home task was to prepare riddles about fairy-tales and we'll try to guess them. Who wants to be the first?
Once upon a time there was a boy. He lived with his mother. They were very poor, and the old woman made her living by spinning. But the boy was so lazy that he did nothing but lie in the sun in the hot weather in the summer, and sit by the fireplace in the winter. So people called him........
“Lazy Jack”
Вчитель французької мови:
C'est une petite fille qui habite avec sa mère. Elle est très bonne. Elle a une grand-mère qui habite dans un autre village. Cette fille porte toujours un chapeau rouge.........
“Le petit chapeau rouge”
Вчитель англійської мови:
There was once a princess whose mother died when she was born. She grew up very beautiful, with lovely golden hair. Her father wanted her to marry against her will. So she thought of a plan to put off the wedding. She asked to make her three new dresses. One was to be golden like the sun; the second was to be silver like the moon; and the third must sparkle like the stars.
“Cat skin”
Вчитель французької мови:
Il était une fois un monsieur très pauvre qui avait trois fils. Quand il est mort, ses fils n'ont hérité de leur père que son moulin, son âne et son chat. Le plus jeune a eu le chat.
“Un chat botté”
Вчитель англійської мови:
Once upon the time there was a rich baron in the north of England. He was a great magician and knew everything that was going to happen in the future. So, one day, when his little son was four years old, he looked into his magic books to see the future of his son.
“The fish and the ring”
Вчитель французької мови:
Il était une fois un veuf qui avait une fille . Elle était très douce et travailleuse. Sa belle mère ne l'aimais pas. Mais un jour elle est devenue une reine.
“Cendrillon”
Вчитель англійської мови:
Now let's see if you know what the flags of Great Britain and France look like. Please draw the flags of the United Kingdom and France in two minutes. (Діти малюють прапори в командах).
Вчитель англійської мови:
London and Paris are the capitals of England and France. A lot of tourists visit these cities every year. Let’s take a short trip around these countries to see their sights. You have bought your tickets, and you are at Heathrow Airport. And now, it’s time for passport control at the airport.
В аeропорту:
Officer: Good afternoon. May I see your passport, please?
Tourist: Here you go.
Officer: What is the purpose of your visit?
Tourist: I'm here for tourism.
Officer: How long are you staying in the UK?
Tourist: For one week.
Officer: Where will you be staying?
Tourist: At the Grand London Hotel.
Officer: Alright, enjoy your stay.
Вчитель французької мови
Londres et Paris sont les capitales de l'Angleterre et de la France. Beaucoup de touristes visitent ces villes chaque année. Faisons un petit voyage à travers ces pays pour regarder leurs curiosités. Vous avez acheté les billets et vous êtes à l'aéroport Charles de Gaulle ! Et voilà le contrôle des passeports à l'aéroport…
Officier: Bonjour. Votre passeport, s'il vous plaît!
Tourist: Voilà.
Officier: Quelle est la raison de votre visite?
Tourist: Je suis ici pour le tourism.
Officier: Combien de temps restez-vous en France?
Tourist: Une semaine.
Officier: Où logérez-vous?
Tourist: A l'hotele Le Grand Paris.
Officier: D'accord. Bon séjour!
Презентація “Лондон, Париж.”
Вчитель англійської мови:
And here you are in London. What landmarks have you visited? What sights have you seen? What symbols? Did you like London?
1. Big Ben – a famous clock tower in London, part of the Palace of Westminster. It is often used as a symbol of the city.
2. The Tower of London – a historic fortress, former royal residence, and prison. It houses the British Crown Jewels.
3. Buckingham Palace – the official residence of the British monarch. It is well known for the Changing of the Guard ceremony.
4. Stonehenge – a prehistoric stone monument located in Wiltshire. It is one of England’s most mysterious landmarks.
5. The London Eye – a giant observation wheel on the bank of the River Thames, offering panoramic views of the city.
6. Tower Bridge – one of London’s most famous bridges, designed to lift its central sections to allow ships to pass through.
Вчитель французької мови:
Et voila vous etes à Paris...quels monuments avez-vous vu? Quels symbolеs?
1. La Tour Eiffel est le symbole de Paris.
2. Le Coq Golois est le symbole de la France.
3, Le Louvre est le musée de Paris, très connu dans le monde entier.
4. Disneyland parisien. Les enfants aiment beaucoup visiter cette place.
5. Les Champs-Elysées, la rue principale de Paris.
6. Le Pont Neuf. Il est le plus agé pont à Paris.
Вчитель англійської мови:
You have walked around London. You have seen many landmarks and you are tired. Now you need a room to rest in a hotel.
У готелі:
Receptionist: Good evening. How can I help you?
Guest: I’d like to check in. I have a reservation under the name Smith.
Receptionist: Let me check... Yes, here it is. A double room for three nights, right?
Guest: Yes, that’s correct.
Receptionist: May I see your passport, please?
Guest: Here you go.
Receptionist: Thank you. Here is your key. Your room is on the third floor. Enjoy your stay!
Вчитель французької мови:
Vous avez voyagé longtemps, vous avez vu beaucoup de monuments et vous êtes déjà fatigués. Vous devez réserver une chambre à l'hôtel.
Réceptioniste: À quel nom, s'il vous plaît ?
Réceptioniste: Bonsoir, comment puis-je vous aider?
Client: Je voudrais reserver une chambre.
Réceptioniste: A quel nom, s'il vous plais?
Client: Au nom de...
Réceptioniste: D'accord...une chambre double pour trois nuis, c'est bien cela?
Client: Oui, c'est exact.
Réceptioniste: Votre passeport, s'il vous plaît ?
Client: Le voilà.
Réceptioniste: Merci. Voici votre clé. Votre chambre est au troisième étage. Bon séjour!
Вчитель англійської мови:
You have already rested, you have already taken a bath, and you want to go to a restaurant
to have dinner and listen to English songs.
У ресторані:
Waiter: Good evening. Are you ready to order?
Customer: Yes, I’d like fish and chips, please.
Waiter: Would you like anything to drink?
Customer: Yes, a glass of orange juice, please.
Waiter: Alright. Anything else?
Customer: No, that’s all.
Waiter: Perfect. Your order will be ready soon.
Вчитель французької мови:
Vous vous êtes déjà reposés, vous avez pris un bain et vous voulez aller au restaurant pour dîner et écouter des chansons françaises.
Serveur: Bonsoir. Avez-vous choisi?
Client: Oui, je voudrais un croque-monsieur, s'il vous plaît.
Serveur: Et comme boisson?
Client: Un caffé au lait, s'il vous plaît.
Serveur: Très bien. Autre chose?
Client: Non, merci.
Serveur: D'accord. Je vous apporte ça tout de suite.
Вчитель англійської мови:
And now let's have a short quiz on the landmarks of England and France.
1. What is the most famous clock tower in London called?
- a) Eiffel Tower
* - b) Big Ben
- c) London Eye
2. Quel est le fleuve qui traverse Paris?
- a) La Tamise
* - b) La Seine
- c) Le Rhin
3. What is the traditional French breakfast?
- a) Fish and chips
* - b) Croissant and coffee
- c) Pancakes with syrup
4. Quel est le monument le plus célèbre de Londres?
- a) La Tour Eiffel
- b) Buckingham Palace
* - c) Big Ben
5. What is the name of the famous museum in Paris that houses the Mona Lisa?
- a) The British Museum
* - b) The Louvre
- c) The Musée d’Orsay
6. Quelle est la tradition britannique de l’après-midi?
- a) Le café
* - b) Le thé de l'après-midi (Afternoon Tea)
- c) Le déjeuner rapide
7. What is the traditional British dish made of fish and potatoes?
- a) Baguette
* - b) Fish and chips
- c) Croissant
8. Quel est le nom du palais royal à Londres?
- a) Le Palais de l'Élysée
* - b) Buckingham Palace
- c) Le Palais de Westminster
9. What is the name of the French symbol of freedom and democracy?
- a) Statue of Liberty
* - b) Eiffel Tower
- c) La Marseillaise
10. Quel est le plat traditionnel français à base de viande et de sauce?
* - a) Le bœuf bourguignon
- b) Le fish and chips
- c) Le sandwich au jambon
11. What is the traditional French bread called?
* - a) Baguette
- b) Croissant
- c) Pain au chocolat
12. Quel est le symbole national de la France, représentant la liberté et la révolution?
- a) Le Sacré-Cœur
* - b) La Liberté éclairant le monde
- c) Le Tour de France
13. What is the name of the river that flows through London?
- a) The Seine
* - b) The Thames
- c) The Rhine
14. Quel est le symbole de Paris?
- a) Big Ben
* - b) La Tour Eiffel
- c) Le London Eye
15. What are the colors of the Union Jack, the flag of the United Kingdom?
* - a) Red, white, and blue
- b) Green, white, and black
- c) Red, yellow, and green
16. Quel est le nom du quartier artistique à Paris?
* - a) Montmartre
- b) Soho
- c) Camden
17. What is the name of the famous square in London where protests and celebrations often
take place?
- a) Times Square
* - b) Trafalgar Square
- c) Place de la Concorde
18. Quel est le nom du célèbre musée d’art moderne à Paris?
- a) Le Louvre
- b) Le Musée d’Orsay
* - c) Le Centre Pompidou
19. What is the traditional French hat called?
* - a) Beret
- b) Top hat
- c) Cap
20. Quel est le nom du jardin célèbre à Paris?
- a) Hyde Park
* - b) Jardin des Tuileries
- c) Central Park
Заключна частина уроку.
Вчитель англійської мови:
Dear friends, our lesson is coming to an end. I hope you enjoyed it. Well done!
Вчитель французької мови:
Nos chers, vous avez bien travaillé. Bonne chance! Au revoir, chers amis.